Інокулянти для сої та контроль дводольних бур’янів у її посівах

Інокулянти для сої та контроль дводольних бур’янів у її посівах

АгроЗнавці 28 червня 2018 592 0

Цього року в Україні висіяно понад 1,7 млн т га сої. Ця культура залишається вигідною і високоліквідною. Тож питання гербіцидного захисту посівів та поліпшення показників урожайності завжди турбують аграріїв.

У черговому випуску АгроЗнавців Олекандр Ковтуненко, менеджер із розвитку продуктів на бобових, кукурудзі та цукровому буряку компанії BASF, розповість, як захистити сою від бур'янів та соняшникової падалиці на ранніх стадіях розвитку, які гербіциди краще спрацьовують в умовах посухи і як  краще спланувати фунгіцидний захист та інокуляцію, аби не знизити ефективності бульбочкових бактерій. 

Запитання 1. Чи можна вносити гербіциди по нерівномірних сходах сої (від проростків до 2-3 листків), якщо при цьому лобода на полі заввишки 4-5 см?

Відповідь: Соя часто сходить нерівномірно — через несприятливі погодні умови. Тому агроном стоїть перед вибором: чи зашкодити сої, чи поборотися з бур’янами. Насправді все залежить від ситуації на полі. Якщо лобода переростає, то в будь-якому разі необхідно з нею боротися. Бо якщо її не забрати, то урожаю не буде. Інше питання, чим і в якій нормі необхідно боротися з перерослою лободою.

В цьому році компаній BASF виводить на ринок новий продукт для захисту сої від бур’янів Корум. У своєму складі він має дві діючі речовини — це бентазон та імазамокс. Завдяки своїй синергічній дії вони значно підсилюють ефективність одна одної, зокрема й проти лободи в посівах сої. У разі якщо лобода переросла, то її можна проконтролювати, застосовуючи норми Корума, ближчі до максимальних. 

Запитання 2: Як позбутися падалиці Clearfield® соняшника з посівів сої?

Відповідь: Питання боротьби з падалицею соняшника і особливо, якщо це соняшник за системою Clearfield®, досить непросте. Однак є ефективні препарати, наприклад Базагран®, який дуже ефективно контролює будь-який вид соняшнику. При цьому слід звертати увагу на фазу саме соняшнику, а не сої. Соняшник чутливий до гербіциду Базагран® у фазу від 1 до 2 пар справжніх листків. Тому необхідно спланувати обприскування так, щоб більшість падалиці перебувала на цій стадії. Тоді по максимуму можна знищити соняшник в чутливій фазі, і до певної міри пригнітити перерослий або той, що перебуває в більш ранніх стадіях. Таким чином соя отримає шанс перерости соняшник, закрити рядки і створити йому конкуренцію. 

Запитання 3: Чи доцільно обробляти насіння сої фунгіцидним протруйником ТМТД та інокулянтом у баковій суміші?

Відповідь: Препарат ТМТД на основі тираму використовують для того, щоб зняти проблему бактеріозів. Але він також впливає і на бульбочкові бактерії. Ми не рекомендуємо використовувати препарати на основі тираму разом з рідкими інокулянтами, а також із торфовими інокулянтами, які є в портфоліо компанії BASF (зокрема, це ХіСтік соя та ХайКот Супер). Оскільки препарати через таке поєднання кількість життєздатних бактерій на кожній насінині може значно знизитись, що призведе до зменшення ефективності інокулянтів практично до неприйнятного рівня.

Запитання 4: Чи пригнічуватиме фунгіцидний протруйник бульбочкові бактерії, якщо оброблене ним насіння інокулювати торфовим інокулянтом безпосередньо в сівалці?

Відповідь: Рекомендації, які надає компаній BASF стосовно використання фунгіцидних протруйників та торфових інокулянтів, полягають у тому, щоб розділити в часі внесення протруйника та інокулянта. Спочатку слід нанести фунгіцидний протруйник відповідно до прийнятого в господарстві способу, і вже потім — вносити торфовий інокулянт. При цьому можна провести окремо інокулювання в протруювальній машині, а можна і вносити потоковим методом в шнек при завантаженні сівалки. Також можна додавати інокулянт безпосередньо в сівалку з перемішуванням уже в бункері прямо перед сівбою. Головне, щоб протруйник не контактував безпосередньо з бактеріями.

Запитання 5: Чи потрібно щоразу інокулювати сою, якщо попередником також була соя?

Відповідь: Відповідь проста — інокуляцію сої потрібно робити кожного разу, навіть якщо сієте сою по сої. Чому не можна зробити раз на три чи п’ять років? Річ у тім, що бульбочкові бактерії, які були на сої, переходять у ґрунт, і на наступний рік також можуть фіксувати азот. Однак за час їх перебування у ґрунті зазвичай відбувається перехресний обмін генетичним матеріалом з іншою біотою. І як свідчать лабораторні дослідження, ефективність, здатність накопичувати азот у цих нових рас бульбочкових бактерій значно нижча. Тому не варто економити інокулюванні, віддача від якого перевищує затрати. 

Запитання 6: На що слід звернути увагу при захисті сої від дводольних бур’янів в умовах посухи?

Відповідь: Зараз фактично 2/3 України потерпають від посухи. В таких умовах використання ґрунтових гербіцидів не завжди виправдане. Але якщо на момент сівби в поверхневому шарі ґрунту є хоча б невелика кількість вологи, все-таки варто використовувати ґрунтові гербіциди на основі диметенаміду-П, який входить до складу Фронтьєр® Оптіма. Але досвід останніх років показує, що покладатися лише на ґрунтові гербіциди недоцільно.
Компанія BASF рекомендує для захисту сої три гербіциди, що ефективні проти дводольних бур’янів. Це Базагран®, Пульсар® та новий препарат, який зараз виводиться на ринок, — Корум. Він був розроблений з урахуванням того, щоб завдати сої найменшої шкоди. Дослідження, проведені в Європі протягом п’яти років, показують, що навіть внесення подвійних норм препарату Корум, які сягали 3,8 л на га, разом з поверхнево активною речовиною метолат, не призводили до зниження урожайності сої. Але складні умови вимагають нестандартних рішень. І очікувати, що одного обробітку в складних умовах посухи буде достатньо, це, напевно, дуже оптимістично. Тому важливо вибрати два препарати, здатні проконтролювати проблему, і просто використати їх послідовно, і проконтролювати бур’яни на їхній чутливій фазі і меншими нормами внесення.

Слідкуйте за наступними випусками АгроЗнавців від BASF, ставте запитання по темах, — фахівці компанії продовжать свої консультації.

© Алла Гусарова, Kurkul.com, 2018

Виконано за допомогою Disqus
Матеріали за темою