Реклама

Агропрогноз: особливості впливу вітру на майбутній урожай

Метео Фарм 9 січня 2020 5601 0

Сьогодні поговоримо про вітер. Цей метеорологічний показник, має потужний вплив. На території України доволі часто спостерігаються сильні вітри, вони відносяться до стихійних метеорологічних явищ (шквали, смерчі, пилова буря, а у холодний період — сильна хуртовина). Давайте вивчати разом, як він утворюється, від чого залежить його сила та напрямок, за допомогою яких показників вимірюється, та яким чином можливо вплинути на вітер. Тож розглянемо переваги та недоліки цього явища.

Повітря рідко перебуває у спокійному стані. Воно постійно переміщується, як вода на поверхні озера чи моря. Саме вітер є одним з чинників який спричиняє небезпечні для сільського господарства метеорологічні явища такі як суховії, пилові бурі, вітрові ерозії ґрунту. Тож, що примушує рухатися повітря і чому воно ніколи не зупиняється? Буває, що у літню спеку виникає ледь відчутний вітерець, який приємно холодить. А іноді, віє потужний вітер, який має руйнівну силу. Зародження вітру пов’язане з нерівномірним нагріванням земної поверхні, яке призводить до формування областей з високим та низьким атмосферним тиском. Вітер завжди дме з більш холодної місцевості у бік теплої. Це відбувається тому, що холодне повітря важче.

Повітря завжди пересувається з території високого тиску до місцевості з низьким тиском. При чому чим більша різниця атмосферного тиску, тим швидше рухається повітря та має більшу силу. А чим ближче відстань, тим сильніший вітер. Вітер відсутній лише тоді, коли не відчуваються коливань тиску.

Читати за темою: Агропрогноз: вплив температури ґрунту на розвиток сільськогосподарських рослин

Отже, вітром називають явище горизонтального переміщення повітря з області високого в область низького тиску. Вітер характеризується трьома основними показниками: напрямом, силою та швидкістю.

Вітри можуть дути в різних напрямах, який визначається за допомогою флюгера. Коли говорять про направлення вітру, то мають на увазі звідки він дме, а не куди. Якщо в Україну повітря приходить з півночі й несе похолодання, вітер називають північним; з півдня й несе потепління – південним; з Атлантичного океану й приносить дощ або сніг – західним; зі сходу, тобто з центру Євразії, й викликає посушливу погоду – східним. 

Читати за темою: Агропрогноз: як кількість вологи в атмосфері впливає на розвиток рослин

Для більш точного визначення напряму вітру використовують проміжні сторони горизонту. Тоді його визначають як північно-західний, південно-західний, північно-східний, південно-східний. Підбиваючи підсумки спостережень погоди за місяць, за рік, будують розу вітрів, за якою видно, якого напряму вітри переважали. У побудові рози вітрів стане у пригоді сервіс «Метео Фарм», саме він містить функціонал який автоматично будує розу вітрів показуючи не тільки панівний напрямок вітру, а й його швидкість.

Сила вітру обумовлена різницею атмосферного тиску, між різними ділянками землі. Чим ця різниця більша, тим вітер сильніший. ЇЇ визначають у балах: від 0 до 12. Повну відсутність руху повітря називають штилем. Найсильніший вітер руйнівної сили у 12 балів називають ураганом. Сила вітру також вимірюється за допомогою флюгера.

Швидкість вітру обчислюється в м/с та знаходиться у прямій залежності від його сили. Її також визначає те, наскільки великою є різниця атмосферного тиску між різними ділянками поверхні. Внаслідок тертя повітря у поверхні рухається повільніше, ніж у верхніх шарах. Сила тертя зменшує швидкість вітру. Для вимірювання швидкості вітру застосовують анемометр.

Які природні фактори мають вплив на вітер?

Серед природних факторів найбільший вплив мають рослинність та рельєф. Рослинний покрив, особливо густий, дуже ослаблює вітер. Найбільше впливає на вітровий режим ліс. Він змінює не тільки швидкість, але і його напрям. Повітряні течії завжди обтікають ліс з усіх боків та зверху. Лісозахисні смуги послаблюють швидкість вітру також протидіють видуванню ґрунту, захищають зрошувальні системи від заносів під час пилових бур, підвищують ефективність використання органічних і мінеральних добрив. Рельєф впливає, як на напрям, так і на швидкість вітру. Найбільші швидкості вітру бувають на підвищеннях і в глибоких долинах, особливо коли їх напрям збігається з напрямом вітру. У закритих знижених місцях швидкість вітру найменша.

Переваги та недоліки вітру

Вітер має, як позитивне, так і негативне значення. Він є головним постачальником вологи, яку він переносить на далекі відстані, а також перерозподіляє її в атмосфері по вертикалі. Вітри певних напрямків несуть повітря з відповідними властивостями й тому є одним з факторів зміни погоди. Важливу роль він відіграє у запиленні окремих культур, у поширенні насіння і плодів, сприяє збільшенню бур’янів, шкідників, хвороб тощо. Сильний вітер зриває квітки, ламає гілки, завдає шкоди лісовому господарству. 

Вітровий режим впливає на продуктивність бджіл, збільшує випаровування, що призводить до непродуктивної витрати вологи. Також сильні вітри інколи заважають вчасному внесенню засобів захисту рослин. Навесні він видуває посіви, пошкоджує сходи, зносить верхній родючий шар ґрунту й оголює коріння рослин, що підсилює дію на них несприятливих факторів. Вітер має енергію, що у природі витрачається на тертя, перенесення часток, передається воді. Часом вітер викликає зовсім небажані явища: вітрову ерозію ґрунтів, повені та ін.

Інформація була надана сервісом прогнозування погоди Meteo Farm.

© Kurkul.com, 2020 р. 

Виконано за допомогою Disqus
Реклама
Матеріали за темою