Сезон 2019-2020: агрометеорологічні загрози для озимини

372
0

Клімат змінюється, температура на території України стрімко зростає, все відчутніша стає проблема дефіциту вологи. Аграрії підлаштовуються під умови, які диктує їм погода. Вже змістились строки сівби, строки збору врожаю, обираються нові гібриди для посівів. Зі зміною клімату поступово відбувається трансформація в усіх сферах життя, також видозмінюються існуючі небезпечні явища зимового періоду.

Які небезпечні агрометеорологічні явища спостерігались протягом зимового періоду 2019-2020рр?

Існує 5 найбільш небезпечних агрометеорологічних явищ зимового періоду які протягом багатьох років докучають аграріям. Вимерзання, випрівання, вимокання, випирання та льодова кірка.

Читати за темою: Агропрогноз: Ґрунтова волога та способи її збереження

Вимерзання — це пошкодження або повне знищення зимуючих культур низькими температурами.  Дане явище протягом багатьох років було головною причиною загибелі озимих культур на значних площах. І саме низькі температури так бояться аграрії, адже раніше зими були суворішими. Але теперішня зима показала себе з іншого боку, вона була тепла та лояльна до озимих посівів. Критично низьких температур не спостерігалося. Трохи поморозило в третій декаді листопаду та полютувала зима в другій декаді лютого.  Але морози не досягли критичних позначок і тривали незначний період часу, та й опадів випало чимало, що захистило озимі від морозу.

Випрівання. Випрівання рослин найчастіше повязане з товстим шаром снігу, коли сніг лягає на непромерзлий ґрунт або коли сніговий покрив тривалий час не сходить.  Також це явище може утворитись, коли дуже загущена озимина, яка покривається товстим шаром снігу при неглибокому промерзанні ґрунту. Цьогорічної зими снігу випало мало, ледь вкривши поля, не спостерігався й стійкий сніговий покрив. Лише на Заході та на Сході краще посніжило.  Тож випрівання не є загрозою 2019-2020рр. Хоча варто зачекати з прогнозами адже випрівання буває ще й навесні, коли відсутній снігового покрив і панує хмарна з дощами погода.

Вимокання – це тривале затоплення озимини талими або дощовими водами.

Зі зволоженням в цьому році також проблеми,  про осіннє застоювання та перезволоження і мови не було. Панувала посушлива погода. Навіть Західні області недоотримали вологи порівнюючи з багаторічними нормами, а на Півдні тільки загострилась проблема дефіциту вологи. Можливо надалі в перспективі трохи посніжить, або подощить але на даний момент стоїть проблема посухи.  

Не існує загрози на полях випирання, озимі гарно себе почувають та міцно сидять в землі.

Радимо звернути увагу аграріям на таке явище як льодова кірка саме воно може проявити себе в  Східних та Західних областях. Також в зв’язку з теплою зимою загострилась проблема польових гризунів, тепло сприяло розмноженню популяції гризунів.  

Загалом зима 2019-2020 рр. створила гарні умови для зимівлі озимих. Але кінцеві висновки ще зарано робити, адже зима ще не минула.  

Кожного року аграрії сильно ризикують сіючи озимі сподіваючись тільки на гарну погоду. Зменшити ризики, допомогти з прогнозами, завчасно попередити про наближення несприятливих агрометеорологічних умов можливо завдяки метеосервісу «Метео Фарм». «Метео Фарм» — надає достовірну агрометеорологічну інформацію у будь-якому куточку країни.

 Інформація була надана сервісом прогнозування погоди Meteo Farm.

 

© Kurkul.com, 2020 р.

Думка редакції Kurkul.com може не збігатися з точкою зору автора. Редакція не несе відповідальності за достовірність і тлумачення наведеної інформації і виконує роль виключно носія.

Не пропусти останні новини! Підписуйся на наші соціальні мережі та e-mail розсилку.

Выполнено с помощью Disqus