П’ятого дня команда Агроекспедиторів потрапила на унікальне господарство

День 5. Житомирська область: Органік Мілк

АгроЕкспедиція 2. Молоко 2015 18 грудня 2015 848 0

П’ятого дня команда Агроекспедиторів, які вважали, що побачили достатньо передових молочних ферм по всій Україні, потрапила на унікальне господарство. Унікальне тим, що органічне: від землі, на якій вирощують кормову базу для тварин та лісів, де збирають чорницю для йогуртів, та до процесу випойки телят і вмісту бактерій в кінцевій молочній продукції.

10:37. Приїжджаємо в с. Баранівка Житомирської області. Тут розташований новозбудований завод компанії «Органік Мілк», що виробляє 16 видів продукції, сертифікованої за органік-стандартом. Потужності заводу – 30 т молока в день, хоча працює він на 70% своїх можливостей.

Тут ми знайомимося з Оленою Стретович, директором заводу, яка пояснює нам основні принципи діяльності компанії.

Олена Стретович

В компанії займаються виключно органічним сільським господарством. Діяльність контролюється сертифікаційними органами – українським «Органікстандартом» та швейцарськими експертами, які перевіряють на екологічність ґрунти, на яких вирощуються культури «Органік Мілк».

Швейцарія — найбільший покупець продукції «Органік Мілк» за кордоном. Але виробництво, запевняє директор, орієнтоване на українського споживача.

«Виробництво органічної продукції для нас – філософія. Мм маємо глибоке переконання того, що повинні робити для України щось добре. А ще маємо велике бажання нагодувати врешті-решт українців правильною їжею. Об’єми споживання нашої продукції ростуть не зважаючи ні на що, адже маємо конкретного споживача. Це люди не багаті. Це люди інтелектуальні, які читають, переживають за свою сім’ю, за здоров’я своїх дітей», — пояснює Олена Стретович.

Хоча український споживач купує органічну продукцію, за словами виробників, переважно через її смакові якості (таких 90%), є й ті 10%, що обирають продукцію «Органік Мілк» через те, що вона органічна.

10:54. Наше основне питання: чим органічне тваринництво відрізняється від звичайного?

По-перше, справа в ґрунті, на якому вирощують кормові культури. Це земля, в яку не вносяться жодні хімічні чи синтетичні добрива. Для того, щоб вона повністю очистилась від їх залишків, потрібен перехідний період у три роки. Сертифікованої органічної землі в обробітку «Органік Мілк» 10 тис. га.

По-друге, це безприв’язне утримання корів та їх вільний випас.

«Наші корови з квітня по листопад знаходяться на пасовищах, маючи цілодобовий доступ до їжі, кормів і до води. Як розказували нам швейцарці, секрет у тому, що корова повинна бути щаслива, тоді вона буде давати гарне молоко. Так ось наші корови щасливі, ви їх побачите сьогодні», — гарантує нам Олена Стретович.

По-третє, це особливий раціон та догляд за коровою. Виключається використання стимуляторів росту і гормонів, а якщо тварину доводиться лікувати антибіотиками, вона утримується окремо і її молоко не потрапляє до загальної маси, а перекип’ячується і споюється телятам.

«Звичайно, бувають випадки коли корову лікують антибіотиками і це допускається в органіці, але є певні умови. Корова на той час відлучається з основного стада і утримується окремо. На ній є певна позначка, на неї зав’язують червону стрічку, молоко такої корови не потрапляє в основний потік до тих пір, поки не пройде певний період і не вийдуть антибіотики з її організму», — розповідає пані Оксана.

Також ми дізналися, що допустима межа вмісту неорганчіних компонентів у продукції – це 5%. Наприклад, не сертифікується сіль, яку використовують в бринзі чи твердому сирі.

Дегустуємо органічну продукцію

11:08. Нас люб’язно пригощають продукцією виробництва «Органік Мілк». Директор розповідає, що термін придатності для кисломолочної продукції – 14 діб, для молока – 7, для йогурту – 1 день, для масла – 75.Пробуємо ряжанку, що ввійшла в 100 кращих товарів України і маркована як краща продукція.

Заодно цікавимося, звідки виникла ідея органічного виробництва.

Виявляється, новітнє приміщення було збудоване на базі хлібзаводу півтора роки тому.

«Нам було шкода сировину такої гарної якості віддавати на переробку заводам, які зливали його разом із всім молоком, яке приймали в тому числі від населення. В нас народилася така ідея, ми з нею ходили довго і врешті-решт втілили її в життя. Завод працює тільки на власній сировині і виробляємо виключно органічні молочні продукти», — каже Олена Стретович.

Засновником та ідейним натхненником проекту є Олександр Ющенко, який сім років тому на виставці органічної продукції в Нюрбернзі, виплекав цю ідею та почав втілювати її в життя.

«Це людина, яка цим живе. І в нього народжуються ідеї щоденно, він їх втілює в життя. Для Олексанра Миколайовича це не просто правильне вкладання грошей, інвестиції. Він переслідує ідею користі екологічної продукції для людей, для планети», — захоплено оповідає директор заводу.

11:26. Йдемо на екскурсію. Завод відкритий для екскурсій щоп’ятниці – тут впевнені, що споживачі, які одного разу побачили правильно поставлене виробництво, притримуватимуться органічної філософії і надалі.Спостерігаємо за функціонуванням заводу. Перед нами центральний цех, цех по виробництву сирів, м’яких і твердих, камери дозрівання, склади тари та готової продукції.

Процес розливання йогурту

На наших очах відбувається процес розливання йогурту. Продукція термостатна та проходить м’яку пастеризацію у 76 градусів.

«Тут ви бачите, як здійснюється пакування йогурту, йде наклейка етикетки. Крім лабораторних даних, що підтверджують його якість, ми зробили додаткові лабораторні дослідження. Зараз кожен медичний заклад знає, що наша продукція позитивно впливає на роботу кишково-шлункового тракту і приписує вживання такої продукції навіть діткам», — розповідає Олена Стретович.

На заводі також самостійно виробляють тару: тут видуваються ексклюзивні банки та пет пляшки для продукції «Органік Мілк».

Завод працює цілодобово, працівники на роботі — у дві зміни.

11:43. Для того, щоб не відчувати потреби продукції компанія має три власних ферми європейського зразка. На одну з яких, «Галекс Агро» в с. Городище, ми і відправляємось.

12:29. На фермі знайомимося з завідуючою фермою Вірою Связінською. Вона показує нам доїльні зали, що дають можливість безконтактного доїння корови.

Ферма

За словами завідуючої фермою, таке обладнання дає можливість отримати молоко найвищої якості з найменшим вмістом бактерій, що впливають на забрудненість молока.

Порода корів, що утримуються на фермі — симентал молочного напрямку продуктивності (чеська селекція). Осіменіння штучне і вся сперма також завозиться з Чехії.

Зараз на фермі 613 корів, з них 425 дійних, але планується збільшити їх кількість до 850.

12:44. Зустрічаємося з зоотехніком «Галекс Агро» Віталієм Дацюком, який розповідає нам про особливості утримання і годівлі корів.

За його словами, в середньому надій на корову на фермі становить 5400-5500 кг, іноді — до 5700 кг.

«У цій породі змішані і м'ясні, і молочні якості, вона має хорошу продуктивність. Порода дуже стійка, витримує до восьми лактацій. У Гульську (там знаходиться ще одна ферма «Органік Мілк», — ред.) Починають вибракування з п'ятої лактації», — говорить Віталій Дацюк.

Цікавимося особливостями вільного випасу корів. Влітку тварини на випасі, а взимку для них розроблено інакший раціон.

Суха речовина в загальному раціоні корови при вологості 50% складає 45-50 кг корму в день.

«При органічному виробництві ми не можемо використовувати мінеральні добавки, тому на рахунок добавок виходимо із того що маємо: крейда, монокальцій і органічні добавки. Гормональні препарати не використовуємо», — говорить зоотехнік «Галекс Агро».

Команда Агроекспедиторів робить фінальні фото на згадку про відвідини унікального господарства та поспішає до Києва на вечірку, присвячену закінченню Агроекспедиційного сезону. А цього року Агроекспедицій відбулась рекордна кількість.

Виконано за допомогою Disqus
Матеріали за темою