Реклама

Андрій Ковальчук: Треба розуміти, скільки можна заробити на 1 тонні українського насіння

24 листопада 2021 1726 0

Андрій Ковальчук, керівник ТОВ «Ольга»
Андрій Ковальчук, керівник ТОВ «Ольга»

Дехто може сприймати українське насінництво, як вітчизняний автопром — ніби і є, але краще б не було. Та, як мінімум, щодо селекції зернових культур ця думка хибна, переконаний Андрій Ковальчук, керівник ТОВ «Ольга», що на Вінниччині.

В гості до цього господарства Kurkul.com вже навідувався раніше — тут є свій невеликий насіннєвий напрям і величезний досвід керівника у цій галузі. Тому про українське насінництво в цілому та його зерновий напрям зокрема ми вирішили поспілкуватися саме з Андрієм Ковальчуком.

Kurkul.com: Які зміни відбулися у вашому господарстві з нашого останнього візиту? Чи змінилася структура сівозміни, зембанк тощо? Яка ситуація по насіннєвому напряму сьогодні?

Андрій Ковальчук: Суттєвих змін у нас немає. Основною культурою досі залишається товарна кукурудза, на якій ми заробляємо більше, ніж на пшениці, яку «проганяємо» через насінництво. Маємо завжди 200-300 га пшениці в сівозміні, сіємо саме на насіння.

Ми не можемо похизуватися неабиякими здобутками у насінництві, як підприємства на 20-30 тис. га. У нас невелике підприємство, тому, якщо говорити про пшеницю, можемо дозволити собі виростити максимум 4–5 сортів. Сьогодні вирощуємо пшеницю селекції RAGT та один сорт ячменю від «КВС-УКРАЇНА».

Читати за темою: Андрій Ковальчук: Слід якісно робити елементарні речі — і результат буде

Kurkul.com: У якому стані, на Вашу думку, українське насінництво сьогодні? Наскільки ми спроможні в цьому напрямі, якщо говорити про конкуренцію із закордонними брендами насіння?

Андрій Ковальчук: Якщо ми говоримо саме про зернові культури, то українська селекція конкурентна із закордонною, однозначно. Я в цьому впевнений. Та все ж підхід до ціноутворення в інститутах та селекційних установах відбиває бажання працювати в цій галузі.

Вони настільки обвалили ціну на супереліту, еліту на розмноження, що займатися насінництвом саме з українською селекцією з точки зору бізнесу взагалі не цікаво. При вартості товарної пшениці 8 тис. грн селекційна установа продає супереліту по 11–12 тис. грн. А ще ж потрібно прогнати насіння через насіннєвий завод, зафасувати в біг-беги та дати ще менеджеру щось заробити. От і вийде собівартість на рівні 9 тис. грн, а вони українську репродукцію продають по 8,5-9 тис. грн.

Якби наші інститути почали хоч трохи поважати себе і роботу своїх селекціонерів та встановили ціну на рівні конкурентів з-за кордону — тоді це був би цікавий бізнес.

Необхідно мати розуміння, скільки я можу заробити на тонні української селекції. Хоча б чистих 1000 грн — вже було б цікаво. А так це просто перелопачування зерна.

Читати також: Олександр Рибалка: Сорти для функціонального харчування можуть врятувати здоров’я українців

Андрій Ковальчук, керівник ТОВ «Ольга»
Андрій Ковальчук, керівник ТОВ «Ольга»

Kurkul.com: Чи можна взагалі говорити про українські сорти, як про більш стабільні у врожайності в несприятливих умовах?

Андрій Ковальчук: Якщо зернові — то тут я згоден, вони більш стабільні та пристосовані, більш ранньостиглі. За останні роки я помітив, що ранньостиглі сорти дають кращий урожай. Або їм вистачає вологи в посушливі роки, або вони трошки раніше зацвітають і не попадають у період, коли в нас бувають дощі, як торік, наприклад.

Ранні сорти раніше зацвітають і відцвітають, пропускаючи «сезон дощів», менше хворіють фузаріозом та піренофорозом, мають більш налите зерно та кращу натуру. Я думаю, це тому, що вони вже районовані для нас і «привчені» до наших умов. Саме над цим і працювали наші селекціонери.

Kurkul.com: Чи здатні наші гібриди давати рекордні показники врожайності при високій інтенсивності технології вирощування?

Андрій Ковальчук: Кукурудза та соя не здатні. В нас ще немає такої селекції, щоб конкурувати з такими брендами, як Monsanto чи Pioneer. А зернові культури, звісно, можуть дати відмінні показники по врожайності. Тут у нас селекційна робота на рівні, й підтвердження цьому я бачив неодноразово на власні очі.

Kurkul.com: Чи існує в Україні проблема реєстрації закордонних сортів під виглядом вітчизняних?

Андрій Ковальчук: Щодо зернових не стикався, а от щодо сої чи кукурудзи, де наші селекціонери наразі не здатні дати гарний результат, видати за своє — найпростіший варіант, на жаль.

Читати ще: Як вибрати насіння сої?

Вітчизняні гібриди кукурудзи та сої не здатні давати рекордні показники врожайності
Вітчизняні гібриди кукурудзи та сої не здатні давати рекордні показники врожайності

Kurkul.com: Чи дійсно закордонні сорти менш пристосовані до складних умов вирощування та погодних негараздів, чи все ж мова йде виключно про їхню економічну неконкурентність у зоні ризикованого землеробства, де українське насіння має перевагу через низьку ціну?

Андрій Ковальчук: Це дуже складне питання. Закордонних сортів дуже багато посухостійких. Взяти ті ж посухостійкі сорти RAGT, які ми в себе вирощуємо. Важко однозначно сказати, що отримаєш у результаті, зважаючи на нестабільність клімату. Зі свого досвіду я не можу дати відповідь. Треба провести дуже серйозну роботу, підібрати сорти по однаковій групі стиглості і впродовж щонайменше 5 років досліджувати на одному полі.

А порівнювати те, що вирощувалося на різних полях, і користуватися результатами одного року не можна. Навіть за результатами кількох років, при тому, що це різні поля, теж не можна говорити. Різні поля, різні попередники, різний обробіток ґрунту — все має вплив на результат.

У мене зараз обробляється декілька полів кукурудзи. По структурі ґрунт різний — там грудка більша, там менша. А це в майбутньому, якщо я зараз не вирівняю ситуацію, може вплинути на наступний урожай. Навіть якщо будуть дві однакові культури, буде соя і там, і там, то внаслідок різної структури ґрунту буде й різний результат. Потім будуть порівнювати сорти, казати, що цей сорт слабший чи сильніший, а причина тут насправді проста.

Читати за темою: Як посіяти найкраще власне насіння — поради експерта

Насіння пшениці
Насіння пшениці

Kurkul.com: Українські сорти ячменю та пшениці часто розглядають, як недорогу сировину для кормовиробництва, фураж. Чи дійсно українське тваринництво залежить від українського зерна, і чи є в нас конкурентні продовольчі сорти?

Андрій Ковальчук: Сьогодні є велика кількість фуражних сортів. Той же Самурай — високопродуктивний сорт, дає 10 т. Ячмінь зарубіжної селекції теж є. Я вважаю, сьогодні не можна сказати, що від української селекції залежить продовольча безпека тваринництва — це хибна думка.

Коли підприємство вирощує зерно для фуражних цілей, воно може сіяти третю, четверту, п’яту репродукцію. Це взагалі не проблема. Якщо підприємство розуміє, від чого йде виродження сорту, і за цим слідкують, то можна сіяти і п’яту репродукцію без зниження врожайності.

Можна один раз купити, скажімо, Самурай і п’ять років його сіяти без виродження сорту, якщо розуміти, що ти робиш. Якщо ж ні — то, звісно, можна кожного року купувати насіння озимої пшениці, витрачати великі кошти. Але який сенс?

Я думаю, що якби в нас завтра пропали всі українські сорти, з яких виробляли корми, їх швидко замінять закордонні, і це не позначиться на собівартості виробництва.

Сьогодні агрономія в Україні на такому рівні, що більшість вже розуміє  тонкощі технології. Це вже не та Україна, яка була 10 років тому — не ті агрономи й не ті технології.

Kurkul.com: Чи допомогла б українським фермерам державна підтримка на придбання українського насіння, як є на вітчизняну сільгосптехніку? Чи все ж держава не повинна дотувати галузь, якщо вона не може конкурувати з імпортом?

Андрій Ковальчук: На мою думку, держпідтримка дуже допомогла б. Ми бачили, як українська техніка почала продаватися після дотування. Це нові робочі місця, новий рівень збуту. Так само буде і з насінництвом.

Читати також: Ігор Романов: Чому насіння в Україні має дешевшати

Держпідтримка на придбання вітчизняного насіння дуже допомогла б. Ми бачили, як українська техніка почала продаватися після дотування
Держпідтримка на придбання вітчизняного насіння дуже допомогла б. Ми бачили, як українська техніка почала продаватися після дотування

Але головна проблема, яку потрібно вирішити, на мою думку, — це передати селекційні установи в приватну власність. Мають бути зацікавлені менеджери та керівники, які хочуть розвиватися, а не ходити на роботу, аби кудись ходити. Одразу зміниться підхід до ціноутворення, зміниться ставлення до нашої селекції, все зміниться. Тому селекційні установи мають бути в приватних руках, де будуть хлопці горіти роботою і матимуть бажання продати, щоб заробити.

Kurkul.com: Як вважаєте, чому така картина склалася в Україні, що гібриди сої, кукурудзи та інших культур не можуть конкурувати, як зернові, з закордонними брендами?

Андрій Ковальчук: Думаю, тому, що зернові культури — це наш спадок ще з радянських часів. Наші селекціонери працювали із зерновими дуже серйозно. А кукурудза і соя в ті часи — це були «не наші» культури, тож і робота там велася слабша. Напрацювань немає, спеціалістів немає, з тих часів не залишилося нічого, тому зараз у цьому напрямі більше імітують роботу, нерідко видаючи іноземні сорти за свої.

Kurkul.com: Дякуємо за розмову.

© Андрій Яцина, Kurkul.com, 2021 р.

Виконано за допомогою Disqus