Реклама
Як посіяти найкраще власне насіння — поради експерта

Як посіяти найкраще власне насіння — поради експерта

20 жовтня 2020 2020 0

Сьогодні на ринку насіння України якість посівного матеріалу таких культур, як соняшник, кукурудза, і деяких інших через конкуренцію закордонних і вітчизняних виробників досить висока. Тому багато фермерів використовують для сівби насіння власного врожаю. Проте дати високий врожай доброї якості може лише зерно, яке було повноцінно підготовлене на початкових етапах росту і розвитку та вирощене в  сприятливих умовах. Саме тому Kurkul.com зібрав для вас кілька порад, які допоможуть посіяти найкраще насіння й отримати гарний урожай, а про тонкощі підготовки посівного матеріалу нам розповіла комерційна директорка компанії «Аеромех» Ірина Чорнобай.

Ірина Чорнобай, комерційна директорка компанії «Аеромех»
Ірина Чорнобай, комерційна директорка компанії «Аеромех»

Читати також: Аеродинамічне сепарування зерна — досвід вітчизняного виробника


Загальна технологія підготовки насіння 

Підготовка насіння включає такі основні етапи: 

  • очищення; 
  • сортування; 
  • калібрування;
  • протруювання.

Іноді, залежно від культури й стану насіння, до технології додають інші етапи. 

Зерно після обмолоту містить багато домішок, тому для збереження високої якості насіння важливо очистити його від зелених частин рослин, більш вологого насіння бур'янів, полови, грудочок землі та пошкодженого насіння основної культури. Для цього проводять первинне очищення посівного матеріалу, за якого вологість насіння знижується в основному на 1-3%.

Якщо ж вологість насіння після очищення залишається вищою за норму стандарту, то його підсушують в сушарках або за допомогою активного вентилювання. Після сушіння здійснюють вторинне очищення насіння, при якому від основної культури відділяється дрібне, щупле та легке насіння з низькими посівними якостями, його кількість зазвичай становить 20-30%. Подальше сортування насіння дає можливість відібрати для сівби виповнене та повновагове насіння, яке має великий зародок, містить багато поживних речовин, швидко проростає і дає дружні сходи, здатні краще засвоювати поживні речовини й воду. Очищення і сортування проводять на зерноочисних машинах різних типів.

Також при підготовці насіння до сівби застосовують калібрування, тобто сортування на окремі фракції, вирівняні за величиною і формою насіння. Цей етап необхідний для точного висіву, що зменшує затрати праці на догляд, заощаджує насіння, а також рослини розвиваються рівномірніше та підвищується урожайність культур. Зазвичай технологічна операція проходить на пневмо-вібростолах.

Далі очищене та відкаліброване насіння засипають на зберігання в зерносховища з гарною вентиляцією, які попередньо дезінфікують. Для кожної культури й сорту необхідно мати ізольовані засіки. Елітне насіння переважно зберігають у мішках. Також під час зберігання насіння контролюють його вологість, температуру, колір і запах.


Тонкощі протруювання 

Перед сівбою насіннєвий матеріал обов'язково знезаражують (протруюють) від грибкових та бактеріальних хвороб. Для цього використовують такі препарати, як Байтан, Вітавакс, Байлетон, Фундазол тощо, з розрахунку 150-300 г на 0,1 т насіння.

Протруювання, проведене завчасно, підвищує схожість на 20-24%. Найбільш поширеним і високоефективним способом є знезараження насіння за типом інкрустування, тобто протруювання з фіксуванням захисних сполук на насінні вільними речовинами. Інкрустація насіння підвищує врожайність озимої пшениці, ячменю, кукурудзи на 0,3-0,6 т/га. Також перед сівбою насіння обробляють мікроелементами, бактеріальними препаратами та стимуляторами росту, які забезпечують значне підвищення посухо- й стресостійкості рослин і суттєво збільшують врожайність зернових і олійних культур.

Такими препаратами зокрема є стимулятор росту рослин «Вимпел-К» та мікродобриво «Оракул насіння» від групи компаній «Долина».

«Вимпел-К» внаслідок багатокомпонентності, має комплекс властивостей як стимулятора росту, прилипача, адаптогена, кріопротектора, антистресанта та антиоксиданта. Містить оптимальне поєднання поліетиленоксидів (770 г/л) та бурштиново-гуматного комплексу (33 г/л).

Препарат спрямований на підвищення польової схожості та енергії проростання насіння (на 5-8%, а в особливо несприятливих погодних умовах до 25-30 %), захист насіння у випадку тривалого знаходження зерен у несприятливих умовах (до 2-х місяців) від негативного впливу провокаційної вологи (від пліснявіння), підвищення ефективності застосовуваних разом з ним протруйників, біопрепаратів, макро- і мікродобрив (на 25-30%) та забезпечення росту біомаси, що прискорює розвиток кореневої системи і збільшення вегетативної маси.

Передпосівна обробка насіння мікродобривом «Оракул насіння» забезпечує рослину доступними елементами живлення, починаючи від найбільш ранніх фаз росту і розвитку. До складу добрива входять макро- і мікроелементи у хелатних та інших легкодоступних формах. 


Можливі складнощі процесу підготовки насіння

Вирощування насіння власного виробництва в господарствах — досить розповсюджена практика в Україні. Таким вирощуванням займаються як маленькі фермери, так і великі холдинги. Але якщо в холдингах для цього існують підрозділи насінництва, то у фермера цей процес може викликати певні складнощі. Наприклад, технологія вирощування, яка дещо відрізняється від товарних посівів, необхідна правильна підготовка насіння до сівби та ін. 

Зерно, яке надалі стане насінням, при вирощуванні повинне бути повноцінним і здоровим та зростати у сприятливих умовах. Крім того, зерно має бути забезпечене поживними речовинами та захищене від хвороб і шкідників, які часто є переносниками хвороб. Ірина Чорнобай підкреслила, що для цього треба «вкласти» в зерно набагато більше, ніж за товарного посіву — обробити його фунгіцидами й інсектицидами, мікродобривами і стимуляторами росту з осені (для озимих культур) і навесні (для ярих культур), забезпечити повний захист від несприятливих погодних чинників (низьких і високих температур, посухи, тощо) та від хвороб і шкідників. 

Сепаратор САД-50 с циклоном
Сепаратор САД-50 с циклоном

Щодо правильної підготовки насіння до сівби, то важливим аспектом є відбір повноцінного зерна — виповненого, повноважного, тобто з максимальними посівними кондиціями за чистотою, крупністю, відсутністю травм тощо.


Яке зерно найурожайніше? 

Зерно, зібране з поля, є не лише різним за розміром, а й різноякісним за посівними показниками. Біологічно цінним, як посівний матеріал, є добре виповнене зерно, сформоване в середній частині колоса, качана чи кошика. Таке насіння має високу початкову енергію проростання та схожість і може сформувати максимальний урожай.

Таке насіння має на 35% більшу врожайність та значно вищі посівні якості, а також здатне краще перезимовувати, давати більше кущіння та мати дружні сходи, а потім — і рівномірне дозрівання.

Вирощувати на насіння можна всі зернові культури

Для вирощування насіння придатні всі зернові, зернобобові, круп’яні, кормові, а також значна частина технічних і овочевих культур. Проте є вагомі фактори, які треба враховувати, а саме: який це сорт чи гібрид, самозапильна це культура чи перехреснозапильна і т. д. 

  • Озима пшениця: для вирощування насіння у власному господарстві потрібно мати добре забезпечену добривами і захистом від шкідників та бур'янів технологію вирощування, а також гарну очисну техніку.
  • Гречка: потрібно враховувати фактор перехресного запилення, тобто розміщувати посіви гречки один від одного не ближче ніж 500 м для отримання чистосортності. 
  • Гібридне насіння: використовується технологія із застосуванням схем закладання насінників — ділянок гібридизації, розсадників вихідних форм тощо. Часто фермери вирощують і гібриди другого покоління, але в більшості випадків вони менш урожайні, ніж гібриди першого покоління.


Параметри насіння для сівби

В Україні діє «ДСТУ 2240-93. Насіння сільськогосподарських культур. Сортові та посівні якості», та «ДСТУ 4138-2002. Насіння сільськогосподарських культур. Методи визначення якості», де враховано посівні характеристики для насіння. Наприклад, для посівного матеріалу озимої пшениці від виробника насіння вимагається чистота від  насіння бур’янів та інших культурних рослин, травмованого зерна на рівні 99%, енергії проростання — 89-90%, схожості насіння — не менше 92%, а також показників вологості, крупності та ін.


Для підготовки насіння в господарстві вистачить однієї універсальної машини

Сепаратори САД — це досить ефективна й універсальна машина, яка в змозі замінити декілька агрегатів, адже вони працюють у чотирьох режимах — попереднє очищення, первинне і вторинне очищення і режим калібрування.

Ірина Чорнобай підкреслила, що сортування насіння в сепараторах САД відбувається за рахунок питомої ваги насіння з урахуванням аеродинамічних властивостей і розмірів. 

Завод «Аеромех» з 2002 р. проводить постійні лабораторні та польові випробування на базі аграрних і науково-дослідних закладів. Так, за результатами досліджень, зерна, відібрані саме за питомою вагою, дають прибавку до врожаю до 35%.

Діапазон культур, що можна сортувати за такою технологією, дуже широкий — починаючи від дрібного насіння трав, маку, амаранту, фацелії і закінчуючи великим насінням бобових і гарбуза. Всі види насіння зернових та зернобобових, а також всіх видів олійних культур можна сортувати на одній машині. Також важливою особливістю сепаратора є відсутність обмежень засміченості і вологості вихідного матеріалу.

Крім того, компанія «Аеромех» надає консультації у режимі 24/7, а також відеоуроки з налаштування сепараторів на різні культури, що забезпечить правильність роботи машини і попередить можливі несправності механізмів.


Фінансова вигода для фермера

Якщо вирощувати саме якісне насіння, а не просто відбирати з отриманого товарного зерна найкрупніше і більш виповнене, то затрати будуть більшими на 30-50%, адже необхідно використовувати додаткові засоби захисту і підживлення, стимулятори росту і розвитку, повноцінне очищення і сортування, а інколи — додаткові технологічні заходи з обробки ґрунту. Проте ці затрати будуть значно меншими, ніж ціна насіння спеціалізованих виробників. Разом із тим, необхідно враховувати низку факторів. 

Наприклад, високорепродуктивне насіння (із селекційних розсадників розмноження, суперелітне й елітне) — потенційно більш урожайне, оскільки немає генетичного розщеплення, убережене від негативних впливів погодних умов та дії хвороб, шкідників. Не можна оминути і «людський фактор», адже багато фермерів змішують сорти та економлять на засобах захисту. Також необхідно зазначити, що якщо і займатись власним насінництвом, то через рік-два доведеться знову купляти новий сортовий матеріал у спеціалізованих господарствах для отримання гарних сортів та урожайного насіння.

Отже, вирощувати правильне насіння у фермерських господарствах та економити на придбанні посівного матеріалу цілком можливо за умови дотримання технології вирощування та рекомендацій щодо підготовки насіння, а також його зберігання. Маємо надію, що цей матеріал був корисним для вас!

 © Анастасія Герасименко, Kurkul.com, 2020 р.

Виконано за допомогою Disqus