Андрій Душейко, керівник СТОВ «Дніпро»

Андрій Душейко: Прем'єре, питання з поліцією на дорогах потрібно вирішувати!

25 травня 2018 1416 0

Посівна-2018 принесла фермерам багато «сюрпризів» і не лише погодних. Зміни законодавства, знову проблеми із забезпеченням ресурсами, рейдерські скандали та інші «родзинки» українського агробізнесу. Як у таких умовах вдається працювати, проводити посівну та розвиватись — про це ми поговорили з керівником СТОВ «Дніпро» Андрієм Душейко. Про безглузді штрафи дорожної поліції, висновки із ситуації з «Імперією-Агро» та секрети успіху господарства читайте в нашому інтерв’ю.

Kurkul.com: Як пройшла посівна-2018? Всі знають, що зима була дуже затяжна, було багато проблем із постачанням ресурсів.

Андрій Душейко: Через те, що дуже затягнулася зима, і погодні умови не дозволяли довго зайти в поле, всі процеси доводиться «втиснути» максимум у 35-40 днів. Ми бачили, що волога тікає, і треба встигнути провести усі роботи: підживити озимі, обробити їх від хвороб і шкідників, посіяти соняшник, кукурудзу, овочі, посадити картоплю… Все потрібно зробити за один день, а ресурси обмежені і доводиться напружувати сили.

Kurkul.com: Чи змінюється стратегія цих процесів, коли вам доводиться робити усе в стислі терміни? Залучаєте більше техніки?

Андрій Душейко: Фактично зараз залучити техніку майже неможливо. Тим більше, що потрібна саме та, яка підходить під наше спорядження. Тому посівну і всі весняно-польові роботи ми намагаємося провести своєю технікою. Для того, щоб якомога швидше це зробити, мобілізуємо всі власні ресурси: цілодобова робота, якомога менше простоїв. У цьому нам доводиться боротися не тільки з природою, а й з рідною державою в певній мірі, тому що та ж сама рідна поліція ставить нам палки в колеса і не дає нормально працювати! Вони вважають, що трактори повинні літати, і їм не місце на дорогах!

Kurkul.com: Розкажіть, що Ви маєте на увазі.

Андрій Душейко: Одного дня зранку у нас зупинили трактор із сівалкою на дорозі місцевого значення (звичайна сільська дорога) і виписали штраф, що це негабарит, і ми повинні брати дозволи на нього в ДАІ. Але ми ніколи не можемо спрогнозувати, коли цей трактор і куди переїжджатиме ― це життя, і воно не може бути підпорядковане тим  правилам. Це не те, що ми веземо промислові вантажі ― будемо везти такого-то числа. Ми не можемо знати, як складеться погода, коли і як рухатиметься посівна, а нам кажуть, що ми повинні це знати наперед. Це нереально. Просто десь — якісь законодавчі казуси. Ніколи дороги місцевого значення, міжміські дороги не підпорядковувались цим правилам, тому що по них завжди їздила техніка із радянських і дорадянських часів. І всю техніку з самого початку будували якомога більшою і якомога ширшою. Навіть радянські сівалки СЗ 3.6  мали транспортну ширину 4 м. Їх перетягували, і нікому це не заважало. Сьогодні ж аграрії поза законом.

Kurkul.com: Пробували якось достукатися до міністерства й розповісти про ці проблеми?

Андрій Душейко: З міністерством не комунікую з тих пір, як пішла звідти Владислава Рутицька, вони стали більш закритими. Сьогодні є міністерство і є аграрії. Воно ні на що не впливає. Дуже хочеться по цих питаннях достукатися до прем'єра Гройсмана. Прем'єре, питання з дорогами і питання з поліцією на дорогах потрібно вирішувати!

Kurkul.com: Повернемось до посівної. Ви встигли цього року купити й отримати добрива, насіння?

Андрій Душейко: Цього року, як ніколи, ця проблема з «Імперією-Агро»...

Kurkul.com: У вас також?

Андрій Душейко: У нас також, ми — теж люди і ми заплатили їм гроші, а хімію не отримали. Ми проплатили їм за частину засобів захисту.

Читати по темі: Ріжки та ніжки — що залишать фермерам Імперія і ТАСКОМБАНК?

Kurkul.com: Чи можна було здогадатися про можливі проблеми? Раніше вже ходили чутки, що в «Імперії-Агро» є борги перед постачальниками, що вони демпінгують на ринку...

Андрій Душейко: В принципі, начебто так. З іншого боку, якби вони вели адекватну політику, то могли б це собі дозволити. Але купувати вертольоти, літаки… Кредит взяти на літак, треба було б 20 чи 30 мільйонів. Це називається «зажралися». Можна було демпінгувати на початкових етапах, коли розкручували компанію. Але ж не на Мальдівах...

Kurkul.com: Які висновки зробили для себе на майбутнє?

Андрій Душейко: Зараз ми працюємо за іншою схемою ― одразу товар на склад. Є товар ― платимо гроші. Більше ніяких інших схем. Чогось так страшно стає в Україні (сміється) з усім цим. З 90-х я так не робив.

Я почав працювати керівником господарства з 1998 року, і в останній період такого не було, щоб взяти гроші і не отримати товар... А зараз стараєшся, як у «12 стільцях»: «Можно стулья утром, а деньги вечером? ― Можно, но только деньги вперед». Тільки в нашому випадку першим має бути товар.

Kurkul.com: Яка у вас структура посівних площ цього сезону?

Андрій Душейко: Приблизно така, як і завжди. Соняшник, кукурудза, пшениця. А також овочі, кормові культури ― люцерна, кукурудза на силос.

Kurkul.com: Чи не змінюєте площі під окремими культурами?

Андрій Душейко: Кардинально не змінюємо, але за останні роки ми так замучилися з соєю, яка дуже важко переносить засухи… Як тільки найменші катаклізми, вона поводить себе дуже проблемно, тому ми взагалі відмовилися від сої.

Kurkul.com: А скільки сіяли її раніше?

Андрій Душейко: Понад тисячу га. Збільшилась тепер площа під пшеницею і кукурудзою.

Kurkul.com: Встигаєте об'їхати всі свої поля?

Андрій Душейко: Так, намагаюся. Можливо, не кожного дня. Якщо я вчора об'їхав пшеницю, то я знаю, що три дні можна туди не заїжджати, я знаю, що ми повинні далі робити. Якщо йде посів, то я біля цієї сівалки вчора день простояв, поки запускалися, і тут за 5 кілометрів теж запускали в роботу початок посіву, я між ними наїздив разів п'ять ― від однієї до іншої: те прокалібрували, те налаштували, все по пунктах. Два види добрива, налаштувати на висів кожного добрива, окремо зробити наважки, пропустити, подивитися. Кожне добриво ―  окремо. Там дві секції, які окремо налаштовуються. Потім висівні секції на насіння, потім запускаєш в поле, дивишся на глибину, розкладку і це займає добрі півдня роботи.

Тут ніяка система моніторингу тобі цього не дасть, ти своїми очима все це бачиш. Там є 4 відеокамери, я можу он-лайн дивитися. За великим рахунком, я можу це бачити, але воно не дає контролю процесу.

Kurkul.com: Нову техніку купували цього сезону?

Андрій Душейко: Додали кілька оприскувачів, самохідний обприскувач Каффіні ― це дозволить нам більш вчасно робити захист наших посівів. Тривала модернізація техніки, що у нас працює. На цьому посівному комплексі, бачите, жовтий бачок, ― це сівалка, але на ній додали ще одну сівалку для висіву мікрогранульованих добрив. Тобто ми можемо одночасно при посіві давати два види добрив. Це теж дає можливість збалансовано годувати рослини, особливо на старті.

Kurkul.com: Де ви таку технологію побачили?

Андрій Душейко: Вона в нас до цього використовувалася на овочах. Потім побачили певну ефективність цього механізму ― він австрійський.

Kurkul.com: Це можна на всіх культурах застосовувати?

Андрій Душейко: В принципі, так.

Kurkul.com: Як це вплине на урожайність за вашими очікуваннями?

Андрій Душейко: Побачимо. Розраховуємо, що кукурудза повинна ще до півтонни додати.

Kurkul.com: Часто переймаєте закордонний досвід? Коли їздите в гості до закордонних фермерів, вони діляться технологіями? Ви ж не конкуруєте.

Андрій Душейко: Ми з німцями взагалі не конкуруємо. Але прийди до німця. Ти сидиш з ним, він з тобою дружить, усміхається, просиш показати, що він робив: «Ну, те, що треба, те й робив». Питаєш, чим він боровся зі шкідниками: «Дозволеними препаратами».

Зі свого боку я відкритий. Ми проводимо дні поля, на яких все показуємо і розказуємо. Але якщо брати в середньому, підійти до когось і починати питати, то вони одразу стають закриті до діалогу. Може, це й нормально, може, і ні. Але ми це спостерігаємо дуже часто.

Kurkul.com: Скільки у вас земель зрошується?

Андрій Душейко: Ми стоїмо біля поля під поливом. Тут гідранти по полю. Ми можемо поливати майже півтори тисячі га, але не одночасно. Тобто одночасно в рік можемо поливати до 600 га. Але оскільки сівозміна рухається, на деяких полях полив використовується цього року, на інших ― наступного.

Kurkul.com: Плануєте нарощувати зрошення?

Андрій Душейко: Можливо, є необхідність, але це доволі дороге задоволення. І окрім того, в нашій державі взагалі не врегульовані ці моменти. От сьогодні це поле розпайоване, ми бачимо, де закінчується лінія гідрантів. Ми могли б далі додавати лінію гідрантів. Але ця земля, начебто, людей. Сьогодні вона у нас в обробітку, потім хтось виділиться у нас посередині, і ми не зможемо нічого зробити. Чомусь, коли робили ці розпаювання і схвалювали підзаконні акти, ніхто не думав про нюанси. Їх там набагато більше в реальному житті. Ти можеш зробити полив, але земля не твоя.

Kurkul.com: Що у вас із зберіганням? Багато зараз продукції на складах, чи всю продали?

Андрій Душейко: Продукція ще є, продаємо її по мірі потреби в грошах, у першу чергу. Тому що довіряти українській валюті дуже страшно, якщо ти продав, в тебе виникають одразу зобов'язання по ПДВ, і всі ці нюанси наштовхують на те, що зберігати треба якомога довше та якомога якісніше.

Kurkul.com: Розкажіть, які ще нові технології використовуєте?

Андрій Душейко: Кардинально нічого не змінюється, технологія розроблена і агрономи чітко її дотримуються. 

Kurkul.com: А він сам не може повчитись, проявити ініціативу? Ви даєте йому свободу?

Андрій Душейко: Вони можуть вчитися, проявляти ініціативу, у них є фактична свобода, але стратегічне планування — це моя відповідальність.

Kurkul.com: Вам же хочеться, щоб люди ставилися відповідальніше до роботи і давали кращі результати?

Андрій Душейко: Так, звісно хочеться. Але хлопці у мене і так толкові — молоді та ініціативні, що дає свій результат. Утім, я понад 20 років в аграрному секторі, з ніколи з нього нікуди не виходив, тому навчився відповідати за прийняті рішення, і не хочу навіть перекладати це на працівників. Є холдинги, де на рядового агронома перекладають всю повноту відповідальності навіть тоді, коли вини агронома, по-суті, немає. Не хочу, щоб так було і у нас, тому за більшість рішень відповідаю особисто.

Kurkul.com: Дякуємо за розмову!

© Тетяна Приходько, Микола Сирота, Kurkul.com, 2018 р.

Виконано за допомогою Disqus