Юрій Підлужний на виставці «Фрукти. Овочі. Логістика 2016»

Юрій Підлужний: молодому фермеру без зв’язків важко вижити у сфері овочівництва

2 березня 2016 533 0

Зараз в Україні ринок овочів охопила жорстка нестабільність. Втім, заробити на вирощуванні овочів можна, запевняють експерти. Про те, як це зробити, ми почули на виставці «Фрукти. Овочі. Логістика 2016», що проходила цього місяця в Києві. Секрети заробляння на вирощуванні овочів нам розповів агроном з багаторічним стажем Юрій Підлужний.

Kurkul.com: Пане Юрію, ви цілий рік спілкуєтеся з овочівниками по всій Україні. Порадьте, як овочівнику організувати роботу у своєму господарстві протягом року?

Юрій Підлужний: Перш ніж вирішити, що вирощувати наступного року, більшість фермерів-овочівників в Україні дивляться на поля сусіда і сіють те, що сіє сусід, або ж вирощують овочі, на яких заробили минулого року. Хоча останнім часом фермер йде до того, щоб мати реалізацію овочів майже весь рік. Якщо раніше він за місяць-два реалізовував усю продукцію, а решту часу витрачав отримані кошти і шукав, як заробити ще, то тепер збут продукції відбувається не лише сезонно. Багато хто будує свої сховища. Наприклад, я часто буваю по роботі в Каховці. Там є компанія Green Team, яка має дуже великі холодильники (на 50 тис. т), тож місцеві фермери орендують квадратні метри і закладають овочі на зберігання, а потім чекають слушного моменту, щоб збути свій продукт за найвигіднішою ціною.Співпраця з такими компаніями як Green Team, також надає фермерам доступ до всіх необхідних ліній для доробки. Я працював раніше в цій компанії. Вона надає послуги з упаковки, з дотриманням усіх вимог щодо її якості. Наприклад, якщо це потрібно для супермаркету, розфасують по 5-10 кг. Також плюс у тому, що це бренд.

Kurkul.com: Тобто цієї зими фермери активно взялися облаштовувати власні овочесховища?

Юрій Підлужний: Так. Таким чином фермер йде від ризику не продати всю свою продукцію в сезон на ті чи інші овочі. Плюс власне зберігання – це перерозподіл грошей. Взимку також фермери часто їздять на семінари, шукають нові рішення.

Kurkul.com: Такі, як Ваш. То все ж, як заробити на вирощуванні овочів?

Юрій Підлужний: Ну, сьогодні багато про це говорилося. Наприклад, є такий сорт капусти — савойська. В принципі, витрати на її вирощування такі ж, як і для білокачанної капусти. Але ціна на неї завжди вища, ніж на білокачанну. І попит уже зараз формується. Я був нещодавно в Європі на презентації однієї відомої овочевої компанії, і туди приїжджав спеціаліст (німець), який відповідає за капусту. Він розповідав, що тенденція в Європі така: білокачанна капуста зараз там коштує приблизно 25-30 євроцентів. А, наприклад, конусоголова капуста, або все та ж савойська, коштує вже від 50 до 60 євроцентів. Тобто витрати на вирощування такі ж самі, а в продажі маємо прибавку, що дозволяє фермеру не лише підзаробити, а й рости та розвиватись.Для того щоб зробити власний бренд чи побудувати те ж зберігання, фермеру потрібні гроші. А їх добре заробляти на нішевих культурах. Таких як гарбуз, який, з одного боку, добре зберігається і не потребує великих витрат на вирощування, а з іншого – має високу ціну і попит з лютого до березня. Мені телефонують і запитують, де можна взяти гарного гарбуза...

Kurkul.com: Сьогодні в залі багато молоді, всі зацікавлено щось нотують. Це така тенденція серед овочівників: молоді спеціалісти?

Юрій Підлужний: На жаль, молодих овочівників зараз немає. Тут сьогодні зібрались студенти аграрних вузів, які в майбутньому займатимуться овочівництвом. Їх інтерес високий. З роками овочівництво все більше перетворюється на сімейний бізнес. Тобто, якщо батьки вирощують овочі, їх діти навчаються в інститутах, повертаються на господарства та працюють як агрономи, власники. Сімейним бізнес є ще й тому, що виробництві овочів дуже багато нюансів. Потрібна стала клієнтська база.У компанії «Чумак» з моменту їх заснування основні постачальники – всього кілька фермерів. Це вже особисті довірливі стосунки, що дозволяють краще один одного розуміти та співпрацювати. Молодій людині, яка прийшла в цей бізнес без зв’язків, було б важко вижити в цій сфері. Хоча все одно головне — бажання і наполегливість.

Юрій Підлужний на конференції

Kurkul.com: У своєму виступі Ви згадували про проблему зі зрошенням. Наскільки гостро вона зараз стоїть?

Юрій Підлужний: Це питання болюче тому, що в Україні вода – не безкоштовний товар. Її вартість включено в собівартість продукції. Клімат змінюється: Південь стає ще більш засушливим, а Центральна і Північна Україна, що раніше жили без зрошення, зараз змушені його впроваджувати. Вирощування без зрошення — це дуже високий ризик.

Kurkul.com: Чи будують в Україні свої крапельні системи?

Юрій Підлужний: У нашій країні вже є заводи з виробництва крапельної трубки та стрічки. Окрім того, що в Україну завозиться багато брендів з-за кордону, з’являється й власне виробництво. Це свідчить про зростання ринку. Центральні і південні регіони вже переходять на крапельне зрошування. Без зрошення про сучасне овочівництво не можна вести мову.

Kurkul.com: Як щодо державної підтримки овочівників? Наскільки вона помітна?

Юрій Підлужний: На жаль, як такої державної підтримки немає. Фермер зараз не готовий до європейського ринку. Для виходу на нього треба було завчасно сертифікувати продукцію (Global Gap і т. д.), чого наші фермери не зробили.Ідеально було б запровадити державну програму з овочівництва. За рік на базі деяких фермерських господарств реалізувати цю програму, допомагати збувати цьому фермеру свою продукцію десь за кордоном. Але такі ідеї в голову посадовців не приходять. Підтримки немає ніякої. Фермер покинутий напризволяще. Політика нашої держави така: чим менше коштують овочі, тим краще для споживача. Але ж це не завжди добре для фермера.

Kurkul.com: На яких умовах зараз фермери збувають овочі в торгові мережі?

Юрій Підлужний: Ринок овочів зараз ще формується, розширяється. Всі торгові мережі встановлюють свої стандарти. Вони хочуть бачити саме такий томат, або продукцію з конкретним терміном зберігання. Також зараз вимагають продукцію з невеликою кількістю хімічних обробок (з мінімальними хімічними обробками чи винятково екологічно чисту продукцію). Тоді оптовики готові продавати продукцію під своїм брендом. Зараз відбувається розширення мережі для овочівників – зростає кількість контрактів, зв’язків, запитів.

Kurkul.com: Як щодо органічного овочівництва?

Юрій Підлужний: Органіки, на жаль, в овочівництві поки ще немає. Чи практично немає. Це новий, нерозвинений тренд. Я знаю, що в Полтавській області люди намагаються прийти до цього на площах, де відсутнє зрошення. Щодо Півдня України, то, на жаль, я не чув про органіку. Але знаю, що там збираються запускати якийсь проект. Просто до органіки ще не готовий наш споживач, адже коштує вона чимало. Ми говоримо, що органічне – це без добрив, хімії, і, звичайно, це невелика урожайність. В органіки навіть вигляд інший. Наш ринок тільки готується до неї, придивляється. Фермери тільки починають рухатися в бік органічного землеробства.

Kurkul.com: Чи є в Україні регіональна специфіка вирощування овочів?

Юрій Підлужний: В принципі, є. Південь – це завжди були цибулеві краї. Якщо брати до уваги Західну Україну, то це рання капуста, ранні огірки, томати. Запорізька область, наприклад, спеціалізується на ранніх томатах закритого ґрунту. Є села в Херсонській області, де господарюють невеличкі фермерства сімейного типу (в обробітку від 1 до 5 га), які спеціалізуються на конкретній продукції. Наприклад, знаю села, що займаються лише ранньою морквою. В них є бренд, усі знають, що саме з цього села везуть гарну ранню моркву. Є села, які займаються вирощуванням огірків, капусти, картоплі.

Агроном з багаторічним стажем Юрій Підлужний

Kurkul.com: Чи добре, що існує така регіональна, навіть локальна специфіка?

Юрій Підлужний: Для виробника це – гарна тенденція. Але в таких господарствах немає сівозміни. Це веде до проблем з ґрунтом. Інколи спілкуєшся з фермерами, і всі з ностальгією згадують про те, що було колись в їхньому господарстві. Пояснюєш їм, що тоді вони тільки прийшли на цю землю, тільки почали її обробляти. Вона ще була здатна на гарний врожай. А далі вони самі ж припинили сівозміну, вичавили з землі все. Недодали органіки, ще якихось добрив, а хотіли взяти з землі за максимумом. Проте землю не обдуриш. Потрібно бути розсудливим.

Kurkul.com: З якими проблемами стикається фермер-овочівник в Україні? Підсумовуючи, яке вирішення цих проблем Ви б порадили?

Юрій Підлужний: Стандартний набір проблем в овочівництві — це погодні умови, ринок збуту та низькі ціни на продукцію, а також людський фактор (неможливість у сезон підібрати достатньо відповідальних працівників). Для боротьби з ними я б порадив використовувати зрошення і сучасні засоби захисту, укладати контракти, щоб завжди бути присутнім на ринку, експериментувати з новими сортами та нішевими культурами. А ще – не боятися застосовувати нові засоби механізації – комбайни та підбирачі.

Kurkul.com: Дякуємо, пане Юрію, за щиру розмову. Сподіваємося, на Україну чекають тільки хороші тенденції в овочівництві, а фермери будуть розважливими в ставленні до своєї землі.

Дарина Козоріз, Kurkul.com

Виконано за допомогою Disqus
Матеріали за темою