Реклама
Олександр Ейне, засновник агробізнес-симулятора FarmForesight

FarmForesight: віртуальна реальність агробізнесу

17 січня 2019 556 0

Агробізнес-симулятор FarmForesight виходить на український ринок. Це унікальний продукт, створений на стику аграрної статистики, IT-технологій, ігрової індустрії і бізнес-моделювання. Він не призначений для перевірки конкретних ідей і бізнес-планів, хоча може використовуватися і для цього, але вчить аграріїв правильно ризикувати й приймати вірні підприємницькі рішення.

Розпочавшись як суто корпоративний проект, до 2019 року FarmForesight перетворився в самостійний продукт, який може бути цікавий і великим агрохолдингам, і невеликим господарствам. Уже в лютому відбудеться Зимовий чемпіонат аграрного бізнес-моделювання серед агрокомпаній і учасників ринку, де команди зможуть показати свою ефективність на онлайн-полях. Kurkul.com поговорив з Олександром Ейне, засновником FarmForesight — першого українського віртуального «тренажера латифундиста».

Kurkul.com: Якщо сказати коротко, що людина може робити, граючи в цей симулятор?

Олександр Ейне: У поточній версії це моделювання всіх управлінських і деяких агрономічних процесів, які відбуваються в рослинництві. Все, що стосується планування: сівозміна, розрахунок витрат на насіння, добрива, ЗЗР по кожній культурі в структурі посівів. При цьому враховується погодний фактор, ціни на ринку, можливі варіанти продажу продукції (за спотовими, форвардними контрактами і т. д.).

Ми моделюємо всі ті управлінські процеси, які впливають на підсумковий фінансовий результат роботи підприємства. Є два основні параметри ефективності - це повернення капіталу, тобто рентабельність, і EBITDA на гектар. Все просто і звично для ринку. Це моделювання в режимі онлайн і багато користувачів, тобто одночасно в одну сесію з однаковими умовами (погодою, цінами) може відразу грати багато людей. 

Ми ж, у свою чергу, з великої кількості сесій можемо отримати статистичні зрізи про те, хто, як, де, яким чином грає в симулятор агробізнесу. І у нас, наприклад, є метрики, за якими ми можемо визначати - людина добре приймає, наприклад, агрономічні, фінансові або трейдингові рішення.

Але нам треба ще набрати статистику, і тоді ми зможемо її аналізувати набагато ефективніше. Зараз ми просто заклали певні зачіпки, які зможемо потім використовувати для того, щоб видавати подібну аналітику. Можливо, вона буде цілком відкритою, якщо люди будуть готові ділитися такими даними.

Екран аналітики впливу дій на врожайність і продажів по культурі, з'явився тільки в останній версії
Екран аналітики впливу дій на врожайність і продажів по культурі, з'явився тільки в останній версії

Kurku.com: А як ставляться до FarmForesight консервативні фермери, які ще не зовсім «дружать» із сучасними технологіями?

Олександр Ейне: Вони приходили з шаленим скепсисом, говорили, що не взяли окуляри, не можуть пальцем натискати на планшети. А потім - бах, сліпі прозрівають, пальці виростають (посміхається - прим. ред.). І все класно, вони «рубають» в цю гру далі. І навіть запитують: а можна ще пограти? 

Олександр Ейне
Олександр Ейне

Kurkul.com: Які питання учасники гри задають вам найчастіше?

Олександр Ейне: «Наскільки це реалістично?». І щоразу я пояснюю, що не настільки важлива абсолютна реалістичність, як реалістичність і логіка прийняття рішень. FarmForesight - це тренажер для того, щоб вибудовувати певні ситуації і розуміти, як і на що реагувати, як вибудовуються причинно-наслідкові зв'язки між моїми діями і тим, що виходить в результаті. А не для прогнозування, що у мене буде з урожаєм цього року. Адже в житті на початку року при затвердженні бізнес-планів все одно ніхто не знає, наприклад, якою буде погода в регіоні перед збиранням врожаю і т. д.  

Природно, граючи в Farming Simulator, де людина їздить на комбайні або тракторі, не можна навчитися їздити на цій техніці. Або якщо я граю, скажімо, в ті ж World of Tanks, я не навчуся керувати Т-34. Так і тут. Це вчить прийняття рішень на основі реальних даних. Вони більш реалістичні, ніж будь-яка аркадна гра, і наш симулятор допомагає відпрацювати ці реальні навички.

Друге питання, яке все задають: «Як ви придумали ці алгоритми?». Це аналітичні алгоритми, які побудовані на підставі статистики і причинно-наслідкових зв'язків, що до чого призводило. Ми побудували спочатку умовну математичну модель як це працює - дуже грубу і тільки приблизно схожу на реальність. А потім вже допрацьовували це з багатьма експертами, які говорили: «Так, ось це схоже на правду, а ось тут треба вам щось підкоригувати, тому що ось так виходить неправильно». У підсумку ми вивели ряд формул, які, грубо кажучи, оцінюють відхилення від середніх значень і, базуючись на цьому, будують ось такі приблизні впливи кожного зі змін витрат на ТМЦ на врожайність. Плюс вплив погоди і багатьох інших факторів.

Kurkul.com: Де ви берете погодні, цінові та інші дані для розробки різних ігрових сценаріїв?

Олександр Ейне: Переважно все отримуємо з відкритих джерел. Частина історичних даних про врожайність — з даних Держстату, відомості про витрати - з типових техкарт по регіонах і витрат на конкретні ТМЦ. Частина з них була взята з проекту Агрополігон. Ціни і погода для формування сценаріїв - теж цілком відкрита інформація. І ми активно продовжуємо поповнювати історичні дані. Адже чим їх більше, тим точнішим буде прогнозування. В даному моделюванні є багато додаткових механік, які дозволяють зробити його більш узагальненим і реалістичним. Найближчим часом ми плануємо партнерство з MeteoFarm і Zernotorg.com.ua, що дасть нам ще кілька плюсів до реалістичності.

Kurkul.com: Для гри можна вибрати будь-який регіон України?

Олександр Ейне: Так. В історичних даних враховано, якою була врожайність кожної з культур і витрати на їх вирощування в кожному з регіонів. Плюс у нас є погодні та цінові сценарії. Це справжні, існуючі цінові сценарії з кореляцією між спотовими та форвардними цінами, які фіксувалися в Україні за останні 20 років. Погодні сценарії теж насправді досить реалістичні, хоча нам довелося багато усереднювати і наближати до більш умовних сценаріїв, але вони цілком реальні. Наприклад, є чудовий сценарій «Засуха 2015 р.». Вона у всіх регіонах була приблизно однаковою, і це було дуже показово.

Є частина і випадкових сценаріїв. Але насправді кожен сценарій, який використовується в сесії, дещо рандомізують, тому кожна наступна сесія (навіть при виборі однакових сценаріїв) буде трохи відрізнятися. Будуть трохи інші ціни, погодні умови та інше. Це урізноманітнює гру.

Kurkul.com: Якщо дві людини вибирають один і той же регіон, умови гри будуть однаковими?

Олександр Ейне: Так. Вони будуть в однакових умовах. І це дуже показова штука, тому що люди приймають абсолютно різні рішення. У тому числі й ризиковані.

У нас були ситуації, коли гравці з двох різних підприємств, які знаходяться умовно в одному селі, в однакових умовах, з однаковими цінами і погодою, зіграли з поверненням капіталу, який відрізняється вдвічі. І коли ми почали аналізувати, чому так, з'ясувалося, що одні прийняли ряд невдалих рішень з точки зору сівозміни та витрат. Інші ж дуже гнучко підійшли до вирішення проблем. У підсумку вони завершили сесію з ідеальним результатом.

Ми побачили, як люди адаптуються до тих умов, в яких вони знаходяться. І не важливо, відбувається це в змодельованій ситуації чи в житті. До того ж ця програма, на мій погляд, допомагає виявити підприємців. Тих, хто мислить, як бізнесмен, а не категоріями механічного виконання завдань по техкарті. Хоча, звичайно, техкарти важливі, але їхній тюнінг, виходячи з реальних умов, дозволяє досягати високих результатів. Як у моделюванні, так і в житті.

Kurkul.com: Як гра визначає, що людина вибрала правильне рішення?

Олександр Ейне: Тут немає правильних або неправильних рішень. Кожна дія так чи інакше впливає на прогноз врожайності і, відповідно, на прибуток. Там дуже багато чинників, які впливають на те, як людина зіграла. Якщо ідеально з агрономічної точки зору гравець виростив якусь культуру і погано продав, він отримує нижчий результат, ніж той, хто виростив абияк, з параметрами за замовчуванням, але вигідно уклав контракти, вдало продав по споту і отримав класні ціни на продаж цієї культури. Тобто тут є багато нюансів, які складаються воєдино.

Kurkul.com: Ми знаємо, що дану програму бізнес-моделювання використовували і при наймі співробітників або при підвищенні на посаді. Чи варто на підставі результатів гри приймати кадрові рішення?

Олександр Ейне: Я завжди був проти прийняття якихось управлінських і кадрових рішень на основі FarmForesight. І кожного разу пояснював, що ні в якому разі не варто використовувати це як вирішальний аргумент. Якщо людина проходить значну кількість сесій і чисто статистично отримує високі результати - це значить, що вона швидше за все хороша, тому що як мінімум розібралася в моделі й ефективно адаптується до умов. Якщо людина зіграла одну сесію і це їй не вдалося - це не означає, що вона погана.

У нас була цікава ситуація, коли ми проводили івент, на якому були присутні 900 осіб. У перший день учасники не знали, що будуть грати в це бізнес-моделювання, і результати були слабкі. Але вони попередили наступних гравців. І ті вже готувалися до гри, як до Олімпіади. Кожен наступний день показував все кращі результати.

Що стосується наших сценаріїв, ми не можемо вибудувати абсолютно точну модель того, як у людини піде бізнес. Тому прогнозувати операційні рішення на підставі FarmForesight - напевно, погана ідея. Але вчитися приймати рішення в певних ситуаціях - однозначно корисно, тому що симулятор дуже схожий на правду.

Щоб набути життєвого досвіду в реальності, потрібно прожити десятки сценаріїв за багато років, спробувавши різні ситуації на своїх реальних полях, вкладаючи мільйони доларів. А тут можеш ці десятки років прожити за три години і отримати приблизно той же досвід прийняття рішень, виробити логіку реакції на певні зміни ситуації і спробувати небезпечні сценарії, наприклад, виходу з кризових погодних і цінових умов, не ризикуючи реальними грошима.

Kurkul.com: А бувало таке, що ваше «дітище» і результати гри ставили під сумнів?

Олександр Ейне: Щоразу мені кажуть: ти всього лише айтішник, який не розуміє нічого в агросекторі. Як ти можеш нас вчити щось робити?

Але будь-який процес підпорядковується математиці і може досліджуватися. В даному випадку ми дуже багато часу витратили на побудову математичної моделі ігрового процесу. Вона, звичайно, має свої похибки. Неможливо врахувати кожну дрібницю, але ми враховуємо основну масу чинників, що мають найбільший вплив. А менш значні чинники враховуються в формулах прогнозу як додаткові коефіцієнти. І це дозволяє з певним ступенем вірогідності прогнозувати результат.

Як я вже говорив, не можна будувати фінансові прогнози свого підприємства на підставі цих даних. Але FarmForesight дозволяє формувати управлінські рішення. Це моделювання допомагає саме навчитися приймати рішення в небезпечних ситуаціях. Тобто просто не переживати їх насправді, ризикуючи реальними грошима, а ось так - потренуватися, так би мовити, на кішках. 

Kurkul.com: Розкажіть докладніше про «Зимовий чемпіонат агробізнессимуляціі FarmForesight», який будете проводити.

Олександр Ейне: Ми в лютому плануємо провести зимовий чемпіонат по нашому аграрному бізнес-моделюванню. Це буде відкритий турнір для команд від 3 до 5 осіб із різних компаній, не обов'язково холдингів. Механіка буде досить проста. Всі учасники турніру матимуть можливість грати звичайні сесії для тренування й івентові, в яких будуть визначені однакові умови для всіх. Там буде заблокований вибір сценаріїв і зміна попередників.

Кожна повністю зіграна івентова сесія буде записуватися в загальний залік команди. Він, в свою чергу, буде в підсумку порівнюватися з усіма іншими командами по таблиці лідерства. Буде два параметри для порівняння: середнє повернення капіталу йі EBITDA на гектар. І ми виберемо, який з них для нас буде головним.

Турнір буде проходити два тижні. З усіх команд по одному з параметрів виберемо топ-4 команди. І в підсумку влаштуємо офлайновий івент, де будуть півфінали і фінал. Команда переможців стане чемпіоном України з агробізнес-симуляції.

Kurkul.com: А як можна стати учасником турніру? Чи будуть вступні внески?

Олександр Ейне: Так, вступний внесок буде. Через кілька днів ми почнемо анонсування наших аграрних ігор престолу:) Тож стежте за оновленнями. It's show time.

© Анна Омбоді, Костянтин Ткаченко, Kurkul.com, 2019 р.

Виконано за допомогою Disqus