Максим Єлісєєв: Ми прагнемо спростити життя малому й середньому агробізнесу

Максим Єлісєєв: Ми прагнемо спростити життя малому й середньому агробізнесу

6 травня 2019 1388 0

Український агроринок трансформується щодня. Нині аграрні компанії часто стають тими, які першими впроваджують найновіші технології. Але існує думка, що для цього потрібні величезні інвестиції, які переважно є у «великих гравців».

Натомість, розробники сервісу AgroOnline, що створили унікальну сучасну платформу для управління агробізнесом, руйнують стереотипи. Тепер у малих і середніх агровиробників з’явилася чудова можливість раціонально й цілком демократично інвестувати у свій розвиток, щоб максимально розкрити потенціал свого бізнесу.

Про сервіс, що полегшує життя сотень вітчизняних фермерів, ми розпитали в одного з його засновників ― Максима Єлісєєва. Читайте більше про ефективну управлінську платформу AgroOnline в нашому інтерв’ю.

Kurkul.com: Розкажіть, будь ласка, про сервіс AgroOnline.

Максим Єлісєєв: AgroOnline – це сервіс для сучасного управління аграрним бізнесом. Ця онлайн-платформа призначена для комплексної автоматизації менеджменту та охоплює практично всі напрямки агробізнесу.

Найчастіше компанії використовують цілий «вінегрет» рішень, що вирішують окремі задачі: бухгалтерія, GPS-моніторинг, складський облік тощо. Це призводить не тільки до складнощів з комунікацією, а й проблеми з обліком.

Натомість у сервісі AgroOnline ми зібрали все воєдино. Це комплексне рішення, яке дозволяє вирішити низку проблем на підприємстві. Незалежно від того, які сервіси використовувала агрофірма раніше, наші спеціалісти інтегрують всю наявну інформацію з різних ресурсів і готові генерувати нову. Тепер фермер матиме під рукою всі необхідні виробничі дані в будь-якій точці планети, в будь-який момент і в єдиному сервісі. Йому не треба бути IT-спеціалістом і не треба розбиратися в програмі 1С. Підприємець відкриває AgroOnline, натискає дві кнопки й отримує всю необхідну інформацію. Це дуже просто і зручно! Зрештою, на сьогодні наш сервіс допомагає українським агровиробникам обробляти півмільйона гектарів!

Максим Єлісєєв, співзасновник AgroOnline

Kurkul.com: Які проблеми може допомогти вирішити фермеру AgroOnline?

Максим Єлісєєв: На сьогодні цей сервіс ― практично єдине рішення на ринку, яке дозволяє підійти з різних боків до управління аграрним підприємством.

Ми розділили керування програмою на чотири модулі, які складаються в щорічний цикл будь-якого господарства: перший ― управління активами, другий ― бізнес-планування, третій ― сезонне управління і четвертий ― післясезонний аналіз.

Завдяки опціям, доступним у першому модулі, користувач може точно й чітко зрозуміти, у якому стані є всі його активи. Тобто тут зібрано вичерпну інформацію про землю, яку обробляє господарство, техніку та інші матеріально-технічні ресурси.

Це допоможе керівництву своєчасно приймати правильні й економічно обґрунтовані рішення. Адже багато проблем виникають саме через незнання реального стану справ. Наприклад, якщо сільгоспвиробник не володіє достовірною інформацією про стан ґрунтів, то може допускати помилки в доборі живлення для культур.

До речі, ми ― перша компанія, яка почала оцінювати земельний банк клієнта саме в історичному розрізі, а не лише в режимі реального часу. Це дає змогу не тільки слідкувати за змінами, що відбулися з полями, а й планувати на декілька років вперед.

Також модуль управління активами стане корисним і для контролю роботи технічного парку підприємства. Фермер може думати, що якийсь трактор або комбайн працює відмінно, але коли подивитися на історію їхньої роботи та обслуговування, то може виявитися, що утримання цієї техніки недоцільне. Переглянувши історію конкретної одиниці, можна чітко побачити скільки коштів та часу йде на її обслуговування. В деяких випадках це була половинна вартість нової техніки.

Kurkul.com: Розкажіть, як працюють інші блоки сервісу AgroOnline.

Максим Єлісєєв: Другий модуль максимально розкриває потенціал всіх активів, які є на підприємстві та планує операції  з максимальним економічним ефектом.

Хтось довго може говорити про те, як агрофірмі досягти успіху, як інвестувати в сучасні технології точного землеробства чи які новітні агрономічні методи краще використати в роботі… Але найчастіше фермер є заручником двох речей: своїх реальних активів та бюджету. Саме вони є тими лімітуючими факторами, що не дозволяють водночас зробити «магічне перетворення» підприємства.

Так, наприклад, окреме господарство має визначений бюджет на модернізацію, але необхідно визначити, який спосіб буде найбільш ефективний та доцільний. Можливо, закупити нову техніку, замовити якісь агропослуги, підвищити кваліфікацію працівників або щось інше. Бізнес-планування за допомогою нашого сервісу AgroOnline дозволить фермеру спрогнозувати, який напрям розвитку буде успішним.

Основою системи є, звичні для всіх, агротехнічні картки, які ми модернізували та вдосконалили. Зокрема зробили автоматичну калькуляцію собівартості виробництва. Тож на основі таких техкарт планується сівозміна: підприємство може «гратися» як завгодно, розставляти будь-які культури, тестувати різні технологічні карти ― система обчислить всю економічну складову цього виробничого процесу та наочно покаже, яким буде результат.

Зазвичай, бізнесу потрібно шукати компроміс між найвищою рентабельністю культур та турботою про ґрунти, тому що підприємства можуть володіти полями до 50 років. Наш сервіс на основі економічного аналізу дозволяє змоделювати дружні до природи сівозміни, які даватимуть максимальний прибуток в довгостроковому періоді.

На практиці буває так, що фермер та агроном можуть вносити корективи у технологічну карту протягом усього сезону. AgroOnline як сучасна система управління дозволяє оперативно реагувати на різні ситуативні зміни й гнучко переводити дані однієї техкарти в іншу.

Після бізнес-планування потрібен контроль виконання запланованого процесу. Це і є третій модуль.

На цьому етапі важливо відслідковувати, наскільки чітко й правильно виконується все заплановане. Якщо говорити безпосередньо про польові роботи, то на ринку зараз існує безліч технологічних рішень для контролю техніки та працівників. Але треба враховувати і ризики, а саме  ― людський фактор, і те, що «залізо іноді ламається».

Звичайно, такі речі як контроль швидкісного режиму чи кліматичних умов при проведенні робіт давно стали невід’ємною частиною сільгоспвиробництва. І ні для кого не секрет, що від правильності їх виконання залежить майбутній врожай. Але ж у процесі може виникнути безліч несподіванок…

Може бути, що керівник заклав певні задачі та назначив відповідальних осіб. Але насправді реальність може не відповідати очікуванням.  А наш сервіс дає можливість фермеру побачити, у який момент щось пішло не так, і вжити заходів, аби виправити ситуацію.

На культури в полі безперервно впливають різні фактори, тож не завжди можна розраховувати на очікуваний сценарій розвитку. Особливо відчутні такі ризики у плодоовочевій групі: якщо на початку доби не виявити хворобу чи шкідника , то увечері культура загине. Аграріям треба оперативно реагувати і фіксувати все, що відбувається з рослинами, щоб мати змогу вчасно провести обробку і врятувати врожай.

Звідси витікає наступна потреба ― збір усієї інформації, у тому числі карт вегетації, звітів про роботу техніки та польових звітів.


Це все потрібне не тільки для того, щоб запобігти вимиранню культури, а й проаналізувати переваги і недоліки використаних технологій, а також внести зміни в план для покращення продуктивності вже в наступному сезоні.

Насправді більшість українських підприємців починають аналізувати ситуацію тільки тоді, коли витрати перевищили прибутки. Якийсь проміжний успіх цілком імовірно може бути просто щасливим збігом обставин, і наступного року навряд вдасться повторити його. Це величезна проблема сучасного українського агробізнесу. Тож коли всі навчаться робити висновки незалежно від отриманого результату, тоді можна говорити про справжнє стратегічне планування.

Четвертий модуль AgroOnline ― це комплексний аналіз виконаної роботи за весь сезон. Цілі сільгоспвиробника на цьому етапі полягають в тому, аби зрозуміти, що було зроблено правильно і неправильно, та що потрібно змінити в майбутньому сезоні для отримання максимального результату. Фактично ми робимо новий інвестиційний план підприємства враховуючи всі фактори та ризики. Шукаємо «больові точки», «вузькі місця» та пропонуємо конкретні шляхи вирішення цієї проблеми. Наприклад, виявили, що через сівалки виникли складнощі з висівом насіннєвого матеріалу, то такі агрегати потрібно переобладнати або просто замінити на нові.

Читати за темою: IT-технології здатні спростити роботу аграріїв

Отож, коли керівник підприємства стає користувачем AgroOnline, то отримує комплекс рішень ― це облік зембанку, роботи з пайовиками, контроль складських запасів, агрохімічний аналіз стану ґрунту, моніторинг автопарку та агрегатів, а також відстеження активності персоналу та єдину базу партнерів. Також є супутниковий моніторинг, моніторинг дронами, маршрутизація польових звітів, безпосередньо самі звіти та інструменти для аналізу усіх цих даних. На основі всієї зібраної інформації сервіс дає можливість зробити зрозумілий і доступний план-факт в максимально простому інтерфейсі.

Kurkul.com: А як узагалі зародилася ідея створити те, над чим Ви працюєте зараз?

Максим Єлісєєв: Я ― один із засновників компанії. Другий ― мій однодумець і партнер, Віктор Боровик. Свого часу ми здобули вищу освіту у сфері IT, та з часом пов’язали своє життя з аграрною сферою. Тож, у мене за плечима майже 14 років роботи у сільському господарстві, і я далеко не з чуток знаю про особливості виробничих процесів.

На межі IT та агробізнесу існують дві ключові проблеми. З одного боку, будь-яка IT-компанія вважає, що легко може розібратися в аграрному бізнесі й написати для нього потрібний і корисний продукт. Але, коли справа доходить до застосування такого продукту в реальній роботі, може виявитися безліч запитань. Переписати програму ― дорого, створити нову ― ще дорожче. Тож, не знайшовши свого призначення у цьому напрямі, компанія часто йде з цього ринку.

Читати за темою: Космічні технології, що здатні спростити роботу в сільському господарстві

З іншого боку, часто великі агрокомпанії інвестують багато ресурсів в IT-розробки, однак їхні напрацювання теж далеко не завжди можуть бути корисними та вирішувати визначені задачі.

Максим Єлісєєв та Віктор Боровик, співзасновники AgroOnline

Перевага комплексного рішення AgroOnline ― це наявність двох експертиз: IT-спеціалістів і агробізнесменів. Ми знаємо, чого насправді потребують управлінці, і знаємо, як задовольнити таку потребу за допомогою онлайн-платформи. Саме так прийшли до висновку: ми можемо та знаємо як полегшити життя фермеру.

На той момент агрохолдинги вже якоюсь мірою інвестували в розвиток власної інфраструктури. Але нам хотілося, аби малі і середні сільгоспвиробники змогли отримати ті ж ресурси для ефективного управління, без удару по бюджету.

Kurkul.com: Пане Максиме, у скільки фермеру обійдеться користування Вашим сервісом?

Максим Єлісєєв: В AgroOnline є демонстраційна версія. Реєстрація абсолютно безкоштовна. Користувач може ознайомитися з модулями, щоб мати уявлення, як це працює. Далі ми  підбираємо пакет послуг саме під індивідуальні запити конкретного сільгосппідприємства.

Базова ціна за користування сервісом AgroOnline складає усього $1/га. Я не знаю на ринку компаній, які за таку чи подібну розробку називали більш демократичну ціну. Отже, за $1/га фермер отримує річний доступ до самого сервісу, послуги з переведення даних сільгосппідприємства в «цифру» та навчання персоналу. Отже, за абсолютно розумні гроші отримуємо сучасний комплекс управління агробізнесом.

Крім того, до нашого комплексу входять додаткові рішення, які надають наші партнери: обліт дронами, GPS-трекінг, додаткове обладнання та багато іншого. Із кожним підприємством це обговорюємо окремо.

Зазвичай, таке інвестування дуже швидко стає невід’ємною частиною підприємства. Коли фермер за допомогою AgroOnline підтягує «хвіст» хоча б в одному з чотирьох описаних вище модулів, то він не розуміє, як раніше керував «на папірцях».

Ми чудово розуміємо відношення підприємств до впровадження чогось нового, саме тому їдемо у регіони, зустрічаємося з клієнтами та демонструємо все, що може AgroOnline.

Kurkul.com: Виходить, AgroOnline отримує доступ до всієї інформації, якою розпоряджається агрофірма. Як сервіс допомагає підприємству убезпечити себе і захистити свої дані?

Максим Єлісєєв: Сертифіковані сервери AgroOnline знаходяться в Німеччині. У них є високий рівень захисту від несанкціонованого доступу, а також щоденне резервне копіювання даних. Ми регулярно моніторимо наявні бази та виконуємо всі вимоги галузі в контексті захисту даних. За роки існування сервісу, не було жодного прецеденту проникнення в систему зловмисників. Такий вид зберігання інформації є найбезпечнішим бо захищений не тільки від стороннього проникнення, а й від фізичних пошкоджень.Що стосується людського фактору, безпосередньо при роботі в AgroOnline, то у нас є система розмежування прав доступу. Кожен керівник сам вирішує, який обсяг інформації і до яких модулів отримають доступ його підлеглі. Якщо мова йде про наших менеджерів, які супроводжують користувача й інтегрують дані агропідприємства, то вони вносять тільки надану інформацію, яку ми дробуємо для кожного співробітника.

Kurkul.com: А як часто сервіс оновлюється?

Максим Єлісєєв: Відділ розробки AgroOnline ніколи не припиняє свою роботу. Ми почали роботу над сервісом у 2015 році, і від того моменту не зупинялися. Тож сервіс постійно оновлюється та модернізується.

Оскільки працюємо безпосередньо з агровиробниками, то відмінно знаємо все про їхні реальні потреби і вдовольняємо їх якнайшвидше. Наша компанія має довгострокові плани, де розписані опції за пріоритетами.

Kurkul.com: Які опції були введені у випадку криз? Наприклад, за відсутності швидкісного інтернету в полі, як це часто буває на практиці.

Максим Єлісєєв: Глобалізація охоплює все більше українських населених пунктів ― багато офісів агропідприємств у віддалених населених пунктах мають доступ до інтернету… Хоча ще є віддалені села в яких виникають певні проблеми. На практиці, постійні проблеми з доступом до всесвітньої мережі виникають саме в полях.

Читати за темою: Чого не вистачає сучасному українському агроному?

Щоб вирішити це й покращити роботу із сервісом AgroOnline, ми маємо смартфонне та планшетне рішення для агронома, яке автономно працює і без тимчасового з’єднання з інтернетом.

В реальних ситуаціях, коли говоримо про маршрутизацію обходів агронома, маємо перед собою актуальні карти вегетації. На їх основі спеціаліст відмічає  ділянки, а наш сервіс прокладає оптимальний маршрут. Потім агроном завантажує його собі на мобільний пристрій і може спокійно вирушати в поле. Смартфон або планшет працює як GPS-навігатор та показує ті ділянки, що потребують особливої уваги.

Більше того, ми розробили подібну маршрутизацію для безпілотників. Зараз основна проблема у використанні дронів для польових обстежень полягає в тому, що ця техніка потребує ручного управління. Натомість ми можемо запропонувати нашим клієнтам автоматизовану маршрутизацію для дрона: запрограмував, запустив і дрон сам робить всі необхідні маніпуляції (фото- і відеофіксацію) за заданими параметрами (висотою, наприклад).

Для вирішення кадрової нестачі, ми тестуємо центр підтримки для збору та оцифрування даних. Наші фахівці оброблятимуть інформацію, для того, щоб керівник зайшовши в систему, побачив готові звіти та ситуацію на своєму господарстві без зайвих зусиль.

Kurkul.com: Чи є на даний момент якісь обмеження сфер, де може бути впроваджений AgroOnline?

Максим Єлісєєв: Зараз агроринок більшою мірою формує запити саме на управління виробничими процесами в рослинництві. У цій сфері ще є надзвичайно багато невирішених задач, на яких ми плануємо сконцентруватись.

Можливо, у недалекому майбутньому, ми матимемо достатньо ресурсів, щоб розширити свої розробки на інші сфери ― тваринництво, елеватори тощо.

Kurkul.com: Ви говорили, що можете пропонувати користувачам додаткові опції. Що це може бути і як працює?

Максим Єлісєєв: Наша компанія володіє додатковими ресурсами і може надавати низку послуг, зокрема управління даними й бізнесом в цілому.

Якщо говорити про технічні моменти, наприклад, розробку агротехнологічних карток, систем захисту й живлення, то найкраще з цим справляються агрономи найвищого рівня. І в нас є такі агрономи.

Насправді, за сервісом AgroOnline стоїть, так би мовити, величезна екосистема більше 20 компаній та окремих фахівців, які допомагають нашим користувачам обирати економічно ефективні та виважені рішення.

Агрономічний супровід,  консультації щодо техніки, механізації, систем точного землеробства та багато іншого. Завдяки нашим партнерам – це все є частиною комплексу, звісно, для кожної агрофірми індивідуально.

Найближчим часом ми закінчимо інтеграцію з практичними сервісами (метеостанціями, GPS, агрохімічними лабораторіями, ваговими пунктами, заправками) і наступним кроком буде розширення мережі ТОП-спеціалістів.

Kurkul.com: Які плануєте масштаби такого розширення?

Максим Єлісєєв: В Україні є дуже багато висококваліфікованих спеціалістів, але часто в них немає можливості поділитися своїми знаннями і напрацюваннями. Тому трансляцію інформації здійснюють через соціальні мережі та месенджери типу Viber та Telegram, або інші масштабні ресурси, та за них треба платити. Можливо, людина щиросердно хотіла б поділитися інформацією з колегами, але перспектива оплати її точно не привабить.

Такі проблеми ми хочемо вирішити за допомогою національної платформи комунікацій. Це буде новий рівень спілкування між аграріями.

Ця онлайн-платформа буде доступна на будь-якому пристрої і представляє собою гібрид форуму й чату з рубрикацією за фаховими інтересами та напрямками роботи. Усі користувачі цього ресурсу зможуть поставити питання, що їх цікавлять, або ж дати свою експертну пораду тим, хто її потребує.

Також ми запустили надзвичайно цікавий та корисний відеопроект під назвою «АгроБізнес БЕЗ ЦЕНЗУРИ».

Kurkul.com: А що це за проект?

Максим Єлісєєв: «АгроБізнес БЕЗ ЦЕНЗУРИ» ― це унікальний відеопроект, що ставить перед собою кілька важливих задач. Ми протестуємо всі сучасні технології в аграрному секторі та пояснимо все, що буде відбуватись максимально простою мовою. Маємо на меті показати, як кожна з таких технологій у реальному житті допомагає вирішувати буденні проблеми фермера.

Якщо у відомій програмі TOР GEAR випробовували виключно машини, то ми в «АгроБізнес БЕЗ ЦЕНЗУРИ» спробуємо не лише техніку, а й інші засоби, що використовують у сільгоспвиробництві. І головне ― чесно й об’єктивно розкажемо про перебіг експериментів та їхні результати.

Відеоролики на каналі YouTube публікуватимемо раз на два тижні. Це не буде нудна доповідь про те, що ми презентуємо глядачеві. Такі ролики матимуть свою «родзинку»: півгодини поєднуватимуть  у собі корисну інформацію і дещо розважальний сюжет.

За допомогою цього проекту ми хочемо напрацювати принципи апробації і стандарти для всіх технологій що застосовуються в менеджменті, оперативному контролі, виробництві та механізації. І тут ми якраз зможемо показати, чому на одному підприємстві якась технологія працює, а на іншому ― ні. Переглянувши відео про такий експеримент, фермер заздалегідь зможе убезпечити себе від несподіванок на полях.

Kurkul.com: Щиро бажаємо успіхів у всіх Ваших починаннях!

© Катя Капустіна, Kurkul.com, 2019 р.

Виконано за допомогою Disqus
Матеріали за темою