Реклама
Про захист і догляд саду розповідають агрономи

Захист і догляд саду — досвід господарств Ґадз та VITAGRO

4 липня 2019 950 0

Разом із представниками компанії BASF, всесвітньовідомого виробника засобів захисту рослин, Kurkul.com побував 28 травня у двох господарствах, які займаються вирощуванням яблук, груш та слив і розпитав про особливості вирощування садових культур, про наявні проблеми в галузі та погодні умови цього року.

Українські яблука нічим не поступаються за якістю та смаковими властивостями яблукам з Німеччини чи Польщі, наприклад, і користуються великим попитом на європейських та вітчизняному ринках. Але господарств, котрі б узялися закладати сади та вирощувати українське яблуко, сьогодні маємо небагато. Чому так відбувається і як можна покращити роботу наших садоводів — розповіли Павло Бабій, агроном-садівник ФГ «Гадз» (Тернопільська область) та Олександр Баран, агроном Чемеровецького відділку ГК VITAGRO (Хмельницька область).

Павло Бабій: Про якість потрібно дбати ще на етапі саджанців

Kurkul.com: Розкажіть про ваше господарство: коли було створене, які площі зараз маєте, що вирощуєте?

Павло Бабій: Фермерське господарство «Гадз» створено у 2011 році, воно спеціалізується на вирощуванні фруктів. У період із 2012-го по 2016 рік засадили понад 600 га саджанцями, які були вирощені в Європі. З них маємо 30 га кісточкових, 8 га груш, заклали ще цього року 10 га грушевого саду, все решта — яблуні. В майбутньому планується збільшення площі саду до 2,5 тисячі гектарів. Крім того, маємо розсадник плодових дерев площею 50 гектарів, реалізуємо саджанці іншим господарствам та садівникам. Планується виробництво 1 мільйона саджанців щороку.

Елементами технологій є використання карликових підщеп, нових продуктивних сортів, краплинне зрошення та утримання саду на шпалері. Основними сортами яблуні є: Гала, Ред Чіф, Голден Делішес, Гренні Сміт, Ред Джона Принц, Айдаред, Фуджі, Чемпіон, Ренет Семиренко, а також інші інтенсивні сорти; груша — Конференція, слива — Стенлей.

Павло Бабій, агроном-садівник ФГ «Гадз»

Kurkul.com: У вас велике й технологічно розвинене господарство. Чи часто експериментуєте з технологіями?

Павло Бабій: Технології намагаємося застосовувати новітні, найбільш просунуті й ефективні. Постійно придивляємося до нових рішень щодо захисту насаджень та майбутнього урожаю, випробовуємо. Ось, наприклад, наша дослідна ділянка, на якій цього року застосовуємо новий препарат компанії BASF Серкадіс® Плюс. Вносили його двічі, у нормі 1 л/га, норма виливу води 500 л/га, перед початком цвітіння та під час цвітіння.

Якраз у той період у нас була дуже велика кількість дощів, навіть зайти в сад для обприскування було неможливо. Ми помітили, що на деяких ділянках в нас трохи пішла інфекція. А от на цій ділянці, де ми застосовували Серкадіс® Плюс, ми цього не бачили.

Парша яблуні

Kurkul.com: Наскільки взагалі важливий у технології вирощування саме фунгіцидний захист?

Павло Бабій: Дуже важливий. Має значення і кількість обробок, і вчасне їх проведення, і вибір засобів захисту. На цьому ми не заощаджуємо, бо хочемо отримувати якісне яблуко, яке відповідатиме усім європейським стандартам і добре зберігатиметься. Звичайно, потрібно дбати про всю технологію у комплексі та приділяти увагу усім можливим нюансам вирощування й аспектам захисту. Щоб отримати якісний врожай яблук, думати про це потрібно ще на етапі саджанців. Це також неабияка праця, котра потребує багато уваги та знань. Тепер ми вже можемо забезпечувати саджанцями не лише власний сад, а й інші господарства, яким потрібен якісний садивний матеріал.

Садові насадження ФГ «Гадз»

Kurkul.com: Наскільки велику проблему у вашому регіоні становлять хвороби яблуні, зокрема парша та борошниста роса?

Павло Бабій: Це досить значна проблема для нашого регіону, та й узагалі для господарств у будь-якій частині країни, котрі вирощують яблука. Особливо цього року, коли квітень і травень виявилися дуже дощовими, умови для розвитку хвороб були сприятливими, а зайти вчасно у сад із захисними обробками не завжди випадала можливість. Тому новий фунгіцид Серкадіс® Плюс, знову ж таки, дуже став нам у нагоді. Якщо подивитися на стан дерев на дослідній ділянці, різниця добре помітна.

Kurkul.com: У чому саме, на вашу думку, полягає перевага Серкадіс® Плюс перед іншими подібними препаратами?

Павло Бабій: Це двокомпонентний фунгіцид, котрий має і профілактичну, і лікувальну дію. Тобто, якщо є можливість зайти для обробки вчасно — маємо надійну профілактику хвороб. Якщо вчасно провести обробку не вдалося, можна за допомогою Серкадіс® Плюс зупинити інфекцію та зберегти майбутній урожай.

Kurkul.com: Загалом цього року погода вам сприяє чи, навпаки, заважає працювати?

Павло Бабій: Людина вже так влаштована, що на погоду нарікатиме завжди: і спека не подобається, і посуха, і занадто рясні дощі заважають. Кожного року маємо на що поскаржитись. Цьогоріч отримали заморозки на початку квітня, спостерігали дуже дощову весну. Бувало таке, що дощі йшли кілька днів поспіль, не даючи зайти в сад для догляду. Яблуні цвіли близько двох тижнів, було холодно й мокро. Але, попри погодні умови, будемо робити все, щоб отримати гарний та якісний урожай.

Kurkul.com: Які ще проблеми, окрім погоди, можете назвати головними у садівництві?

Павло Бабій: Мабуть, насамперед на думку спадає кадрова проблема. Не вистачає кваліфікованих операторів техніки, не вистачає робочих рук для вчасного збирання врожаю. Мало виростити гарне та якісне яблуко, його ще потрібно зібрати вчасно та з дотриманням певних вимог. І тут уже можуть виникнути проблеми.

У нашому господарстві ми поки що з цим не зіткнулися, але від колег часто чуємо, що не вистачає людей для збирання яблук. Дуже прикро виростити добрий врожай і потім зіпсувати його неналежним збиранням.

Kurkul.com: Ваша продукція призначена для вітчизняного ринку чи передусім іде на експорт?

Павло Бабій: Ми експортуємо вирощену продукцію до Європи та ще кількох неєвропейських країн, маємо сертифікат GLOBALG.A.P., який засвідчує дотримання нами вимог до технології вирощування і якість готової продукції. Також маємо ділянку органічного саду, де яблука вирощуються за технологією, сертифікованою Органік Стандарт. Безумовно, якась частка продукції йде і на вітчизняний ринок. У планах запустити власну переробку: виробництво соків, дитячого харчування, яблучних чіпсів. Наразі ці напрями перебувають на стадії розробки.

Kurkul.com: Враховуючи високі вимоги до якості продукції, що мають такі сертифікати, чи стикалися ви з проблемою залишків пестицидів у вирощених яблуках та як узагалі вирішуєте ці питання?

Павло Бабій: Особисто ми з такою проблемою не стикалися, бо працюємо лише перевіреними препаратами від оригінаторів. Проте знаємо про неї. І у себе всіляко намагаємося скоротити кількість тих же фунгіцидних обробок, щоб меншими дозами засобів захисту отримати потрібний результат. Думаю, тут нам згодиться Серкадіс® Плюс, оскільки ми вже побачили його ефект.

Олександр Баран: Садівництво — напрям перспективний

Сад Чемеровецького відділку ГК VITAGRO

Kurkul.com: Розкажіть про ваше господарство: коли було створене, які площі зараз маєте, що вирощуєте?

Олександр Баран: У галузі садівництва наша компанія працює з 2010 року. Саме тоді було закладено сад, який сьогодні налічує 320 га яблунь та груш, 7 га черешні, 117 га чорної смородини. Яблука вирощуємо найбільш популярних сортів: Гала, Джонаголд, Чемпіон, Ренет Симиренко, Лігол, Голден Делішес, Флоріна, Топаз, Еліза, Айдаред, Пінова, Фуджі. Площі під садовими культурами постійно розширюються, адже садівництво є перспективною сферою, у якій варто працювати. Щоправда, й праці докладати потрібно чимало.

Олександр Баран, агроном Чемеровецького відділку ГК VITAGRO

Kurkul.com: Чули від садівників, що цьогоріч спостерігається значне поширення хвороб через погодні умови. Чи велику проблему у вашому регіоні становлять хвороби яблуні, зокрема парша та борошниста роса?

Олександр Баран: Проблема така в регіоні є, ми з нею намагаємося боротися щосили. Проте свої корективи вносить погода, весняні тривалі дощі нам серйозно заважали проводити усі фунгіцидні обробки вчасно. Або спостерігалися ситуації, коли обробку проведено, а через кілька годин вже починається дощ, який зводить нанівець нашу роботу. Найперший засіб боротьби з хворобами яблуні — це якісна профілактика. Якщо ж вчасно виконати її не вдалося, треба братися за лікування. У цьому році нам дуже допомагає в такому завданні новий фунгіцид Серкадіс® Плюс виробництва компанії BASF. Цей препарат має виражену лікувально-профілактичну дію, працює системно, а отже, дає змогу досить швидко подолати хвороби.

Парша яблуні

Kurkul.com: Чи стикалися в своїй роботі з резистентністю збудників захворювань до фунгіцидів? Як вирішували це питання?

Олександр Баран: Так, стикалися. Свого часу майже всі садівники використовували один фунгіцид, не знаю, чи коректно буде вказувати його назву. Він швидко викликав резистентність інфекцій і створював чимало проблем. Ми у себе вже давно відмовилися від цього та подібних препаратів, намагаємося працювати якісними оригінальними засобами захисту, постійно випробовуємо новинки, котрі з’являються. Як-от, наприклад, Серкадіс® Плюс, який цього року ми застосовуємо на дослідних ділянках і вже помітили хороший результат.

Kurkul.com: Чи стикалися ви з проблемою залишків пестицидів у вирощених яблуках та як вирішуєте це питання?

Олександр Баран: У себе такої проблеми не маємо, адже застосовуємо лише якісні оригінальні ЗЗР, генериками не користуємося.

Всіляко намагаємося скоротити кількість фунгіцидних обробок до можливого мінімуму, а для цього потрібні дійсно ефективні препарати, які за меншої кратності внесень дадуть кращий результат.

Kurkul.com: Як погода впливає на вашу технологію цього року?

Олександр Баран: Не дуже добре впливає, принаймні весна була доволі несприятливою через часті та рясні дощі. Але погода агрономам завжди заважає, якою б вона не була. Тут уже справа агронома – знівелювати ризики та вплив кліматичних умов. Тож, думаю, маємо всі можливості виростити запланований урожай.

Kurkul.com: У вас є переробка вирощеної продукції?

Олександр Баран: На даний час переробка в нас поки що на стадії розробки та реалізації проекту. Планується виробництво соку, сидру, повидла, сухофруктів тощо. Проте наразі основна мета нашого саду — це вирощування плодово-ягідної продукції з мінімальним застосуванням  пестицидів для споживання  у свіжому вигляді. В нас встановлена сучасна сортувальна лінія потужністю 14 т/год, яка дозволяє нам покращити якість продукції, яку отримують наші покупці.

Kurkul.com: Дякуємо за цікаву розмову!

© Kurkul.com, 2019 р.

Виконано за допомогою Disqus
Реклама
Матеріали за темою