Анатолій Янчук, менеджер із розвитку компанії «Агрінос»

Анатолій Янчук: Скепсис до біопрепаратів розбивається об результати

25 березня 2020 580 0

Вітчизняне сільське господарство інтенсифікується семимильними кроками. Та разом із впровадженням новітніх технологій, інноваційних засобів захисту рослин та використанням сучасної сільгосптехніки збільшується і кількість супутніх проблем. Це ерозія ґрунтів, випадки отруєння пестицидами та негативний вплив на екологію. У сучасній технології виробництва підвищувати якість і кількість вирощеної сільськогосподарської продукції без негативних наслідків можуть допомогти біологічні рішення. Це і є сферою діяльності компанії «Агрінос», котра розпочала роботу в даному напрямку ще у 2009 році, ставши піонером серед компаній, що займаються виробництвом біологічних препаратів.

Про особливості та переваги біологічних препаратів Kurkul.com розповів менеджер із розвитку компанії «Агрінос» Анатолій Янчук.

Kurkul.com: Розкажіть про компанію «Агрінос». З чого почалася Ваша робота в ній?

Анатолій Янчук: В «Агрінос» я лише півтора року, до цього працював 10 років у Monsanto представником із розвитку овочевого бізнесу. Овочевий ринок ― багатогранний: велика кількість культур, технологій, постійно потрібно вчитися чомусь новому. Тому, щоб професійно зростати, розвиватися як спеціаліст, не сповільнюючи темпу, я вирішив працювати в «Агрінос».

Це американська компанія з центральним офісом у Девісі. Торік святкували 10-річчя заснування. Компанія, що починалася, як стартап, уже перетворилася на потужну структуру з великим дослідницьким центром, побудованим у 2015 р. та двома заводами: у Портленді (США) та Сонорі (Мексика).

Основний напрям діяльності компанії — виробництво та розробка біологічних продуктів, що легко інтегруються в сучасну технологію виробництва сільськогосподарських культур. Це непросте завдання, оскільки сьогодні агровиробництво дійшло до межі, коли подальша інтенсифікація не допоможе отримати більші врожаї, проте може призвести до засолення ґрунтів, появи хвороб, не притаманних даному регіону до цього, тощо. До того ж зміни клімату додають головного болю аграріям.

Читати також: Юрій Джура: Корисні бактерії та біостимулятори для рослин — швидка біологічна допомога

Тому впровадження нових біологічних рішень, добрив та стимуляторів, які допомагають рослинам переживати стресові ситуації і відновлювати родючість грунту надзвичайно актуальне. Це не обов’язково ноу хау в агро. Ці рішення і раніше застосовувалися, але зусилля та інвестиції, вкладені в розвиток даного напрямку до цього, були недостатніми для отримання бажаного результату. Сьогодні ж, після кропіткої роботи протягом 10 років, компанія «Агрінос» може запропонувати аграріям готові та дієві біологічні рішення.

Kurkul.com: Як оцінюєте перспективи «Агрінос» та її продукції на вітчизняному ринку?

Анатолій Янчук: Українське представництво працює лише півтора року, та ми вже отримуємо позитивні відгуки від аграріїв. Звісно, спочатку був певний скепсис. Та після випробування нашої продукції і отриманого результату усе більше сільгоспвиробників схиляються до думки, що біологічні рішення можуть не поступатися традиційним засобам захисту та стають невід’ємною частиною технологічних карт багатьох господарств. Тому перспективи я бачу величезні.

Kurkul.com: А в чому проявлявся згаданий Вами скепсис аграріїв? Що саме хвилювало фермерів?

Анатолій Янчук: Насамперед, це вже отриманий негативний досвід. Ринок, як правило, не терпить пустот. Будь-яка ніша заповнюється пропозицією, втім, не завжди якісною. Щоб отримати якісні біологічні добрива, потрібне високотехнологічне виробництво, використання сучасних наукових досягнень та багато знань. Цьому передують роки досліджень та кропіткої праці з мікроскопічними біологічними структурами, бактеріями і грибами.

Наші ж аграрії користувалися зазвичай рішеннями з використанням застарілих виробничих процесів, технологій та архаїчних наукових уявлень.

Анатолій Янчук, менеджер із розвитку компанії «Агрінос»

Крім того, у випадку застосування біологічних препаратів слід чітко дотримуватися технології, часу та способу внесення, слідкувати за терміном придатності тощо. В реальному виробництві це нелегко зробити, та й не всі це роблять — трактор стоїть у полі вже заведений, треба терміново вносити, час підганяє. Тому ті продукти, що використовувалися, не давали позитивного результату, це і є причиною скепсису аграріїв.

Тож ще одним завданням вважаємо інформування фермерів про нашу продукцію, правильне її застосування та інтеграцію в існуючі технології вирощування.

Kurkul.com: Питання зміни клімату сьогодні, як ніколи, актуальне. Як можуть біологічні препарати допомогти аграріям у зонах ризикованого землеробства?

Анатолій Янчук: Дійсно, скільки б ми не вносили добрив, яке б насіння не обрали, якщо вологи недостатньо — на гарний врожай годі й сподіватися.

Наш біологічний препарат Агрінос А стимулює ріст кореневої системи природнім шляхом, завдяки бактеріям, що колонізують зони ризосфери та кореневої системи. Вони виділяють необхідну кількість стимуляторів для росту потужного коріння, яке проникає в глибокі шари ґрунту та ефективніше використовує вологу й елементи живлення.

Це «фундамент» для будь-якої рослини. Потужна коренева система забезпечує більшу стресостійкість до підвищених температур, нестачі вологи тощо.

Kurkul.com: Які ще продукти є в лінійці компанії?

Анатолій Янчук: Сьогодні компанія «Агрінос» має 2 препарати в процесі реєстрації та 2 зареєстровані препарати, що вже доступні на ринку. Перший — вищезгаданий бактеріальний препарат Агрінос А. Другий — біостимулятор та антистресант Агрінос Б. Це препарат, сертифікований для органічного виробництва, до складу якого входять амінокислоти, хітозан, глюкозамін та мікроелементи. Агрінос Б характеризується комплексною дією, хоча й позиціонується як антистресант. При внесенні без видимого стресу стимулює ріст та покращує загальний стан рослини, підвищує її стійкість до хвороб та збільшує врожайність.

Хоча доступна на сьогодні лінійка складається лише з двох препаратів, вони надзвичайно універсальні. Їх можна використовувати для всіх сільськогосподарських культур — зернових, технічних, садово-ягідних, овочевих та навіть декоративних. Триває також розробка нових препаратів, що з’являться вже найближчим часом.

Kurkul.com: Хоч, як було зазначено, ваші біопрепарати підходять для будь-яких культур, чи є такі, де препарати компанії «Агрінос» продемонстрували найкращий результат?

Анатолій Янчук: Так, дійсно, культури мають різну чутливість. Торік у нас було понад 100 випробувань на широкому спектрі культур. Результат показав, що є більш чутливі, а є такі культури, що реагують на наші препарати не так виражено. Нечутливих взагалі немає. Якщо коротко підсумувати, то з польових культур найвищу чутливість ми побачили в соняшника і кукурудзи. Прибавки до врожайності тут завжди складали понад 7-10%,[1] [2]  що при сьогоднішніх технологіях вирощування є значним показником. У деяких випадках було і 15-17%. Це були справжні демонстраційні випробування на великих масивах, а не маленьких діляночках.

З овочевих культур гарний результат показала цибуля. Ми побачили, що коріння цибулі стає більшим, формує вторинну кореневу систему, додаткові корені, кореневі волоски, що дає можливість переносити температурні стреси та нестачу вологи.

Таких прикладів дуже багато по кожній культурі. З ягідних культур гарний результат показала полуниця. У чому він виражається? У кількості грошей, які фермер отримав за допомогою наших препаратів. Сьогодні можна аграрію малювати «картину маслом», але всі рахують економіку, рентабельність. Тому технологія має бути у звичних межах витрат господарства.

На овочевих та плодово-ягідних культурах на кожну витрачену на препарати «Агрінос» гривню аграрій може отримати додаткові 5–10 грн. На польових культурах цей показник дещо менший — 3–5 грн.

Kurkul.com: Як себе зарекомендували ваші препарати в тепличному виробництві? Чи стикаються аграрії зі складнощами з їх застосуванням при такій технології вирощування?

Анатолій Янчук: Компанія «Агрінос» має чудову команду в Альмерії (Іспанія), де величезна кількість плівкових теплиць. Тож ми багато років, ще до початку роботи в Україні, активно працювали, переймали досвід Іспанії. Сьогодні наші біопрепарати широко застосовуються іспанськими аграріями в тепличних господарствах. Тому буквально з перших же днів роботи в Україні ми отримали позитивні результати і в цьому напрямку.

При такій технології вирощування результат застосування наших біопрепаратів видно майже відразу. Від посадки до збору врожаю, скажімо, огірка проходить максимум місяць. А на розсаді результат помітно вже за тиждень.

Ми отримали величезну кількість позитивних відгуків від фермерів із різних куточків України, і «Агрінос», я впевнений, уже став невід’ємним елементом технології в овочівництві на захищеному ґрунті, особливо в плівкових теплицях.

Що стосується особливостей застосування, то Агрінос А вноситься «в корінь» через систему крапельного зрошення, Агрінос Б вноситься по листовій поверхні. Ну і, звісно, слід пам’ятати, що це біологічні продукти, живі організми, тому є певні обмеження щодо температури. Так, мінімальна температура внесення має бути не менше +5 °C, а максимальний поріг – +38–40 °C.

Kurkul.com: Чи допомагають біопрепарати вирішити проблему втоми ґрунту в тепличному виробництві?

Анатолій Янчук: Втома ґрунту в умовах тепличного виробництва дійсно є важливим негативним чинником, про який слід пам’ятати. У захищеному ґрунті сівозміну робити практично неможливо, хоча деякі фермери й намагаються.

Крім того, при інтенсивному внесенні препаратів та добрив, подачі води, яка не завжди відповідає рекомендованим нормам по засоленості, електрокондуктивності та рівню рН, ми вносимо в ґрунт величезну кількість солей, які лежать у ньому баластом. І з часом ти обробляєш землю і не розумієш, що це за незрозуміла субстанція. Такий ґрунт має гіршу структуру, менш пухкий, у ньому менше кисню, мікроорганізмам у ньому некомфортно.

Наш препарат Агрінос А характеризується наявністю стійких до високого вмісту солей бактерій. У симбіозі з рослиною вони виділяють органічні кислоти, здатні розчиняти ці солі та переводити їх у доступну для засвоєння рослинами форму.

Kurkul.com: В Україні, напевно, найбільш популярна теплична культура — огірок. Розкажіть про особливості вирощування цього овоча за допомогою ваших препаратів.

Анатолій Янчук: Дійсно, вирощування огірка в плівкових теплицях, за різними даними, займає від 5 до 6 тис. га при загальній площі 10 тис. га для плівкових теплиць в Україні. Проблеми, з якими фермери стикаються при вирощуванні огірка, присутні як у першому, так і в другому обороті.

У першому найбільш критичний чинник — температура. Ранньою весною перепади між денними та нічними температурами не можна відрегулювати навіть опаленням. У другому обороті це спека, особливо в серпні, коли в теплиці температура може перевищувати +40 °C. У таких умовах важко не те що рости, а просто перебувати в такій теплиці більше ніж 5 хв.

Нам є що запропонувати фермерам, щоб нівелювати вплив цих стресових умов. Для будь-якої рослини усе починається з насіння. Для теплиці ж усе починається з розсади. Щоб отримати гарний результат, потрібно виростити здорову розсаду з потужною кореневою системою.

Ми рекомендуємо сумісне внесення препаратів Агрінос А й Агрінос Б у розсаду при появі першого справжнього листка, після пікіровки, у нормі 3 л кожного препарату на тонну води. Упродовж вирощування розсади слід робити 2 поливи — це оптимальна кількість. Результат — потужна коренева система. Крім того, наші бактеріальні препарати пригнічують розвиток патогенної мікрофлори, яка може з’являтися при вирощуванні розсади, це й сіра гниль, і різні фузаріози, грунтові патогени тощо.

Ми не стверджуємо, що не слід застосовувати профілактично обробку фунгіцидами, але кількість таких обробок значно зменшується, оскільки в комбінації з фунгіцидами бактеріальні препарати показують себе відмінно.

Зазначу, що при великій вегетативній масі та слабкій кореневій системі шансів у рослини практично немає — після висадки на постійне місце вона буде погано рости, хворіти та не дасть того результату, який фермер запланував.

Після висадки на постійне місце ми рекомендуємо також внести Агрінос А та Агрінос Б. Пересадка ― це значний фізіологічний стрес для рослини. А також освітлення, нові умови і безліч інших чинників, через які рослина після пересадки зазвичай 7–10 днів практично не росте у вегетативній масі. У цей час росте коренева система, щоб забезпечити подальший нормальний розвиток.

Ще один важливий чинник — сумісне внесення препаратів у бакових сумішах. У такому випадку препарати можуть знизити ефективність одні одних. Це відбувається через зміну рН бакової суміші при внесенні різних кислотних та лужних препаратів. Так, оптимальний рН для інсектицидів та фунгіцидів — 6-7. Коли він стає лужним через внесення інших засобів захисту, то період напіврозпаду цих препаратів катастрофічно скорочується. Тобто ми можемо внести бакову суміш, і вона не спрацює. Шкідники і хвороби, як були, так і залишилися.

Рекомендуємо додавати до бакових сумішей фізіологічно кислий Агрінос Б з рівнем рН 4. Своїм кислим середовищем він здатний знижувати загальний рівень рН. Крім того, він є надійним партнером для інших препаратів у бакових сумішах, підвищуючи їхню ефективність.

Загалом, при вирощуванні в теплиці огірка ми рекомендуємо вносити Агрінос А й Агрінос Б кожні 2–3 тижні по можливості, разом із системою крапельного зрошення до кінця вегетаційного періоду. Й окремо Агрінос Б по листу, з нормою 30 мл на відро води, можна в бакових сумішах.

За весь сезон це може бути близько 15 л Агрінос А й до 20 л Агрінос Б. Кількість дійсно значна, і собівартість це збільшує відчутно, але коли ми почнемо рахувати рентабельність, то в середньому отримаємо прибавку 12–15% врожайності. Для закритого ґрунту врожай у першому обороті становить 10–12 кг/м², у другому — 6–8 кг/м². Тобто це додатковий 1 кг/м². У перерахунку на 1 га отримуємо додатково майже 10 т врожаю. Ці додаткові 10 т із головою покривають витрати на наші препарати. Крім того, кількість фунгіцидних обробок при використанні наших біопрепаратів зменшується в рази, оскільки рослина стає стійкішою і може справлятися з хворобами власними силами, з мінімальною допомогою засобів захисту.

Від себе додам, що з такими препаратами дуже приємно працювати. Вони ефективні й ними практично неможливо нашкодити. У нас просто немає скарг, що препарат не спрацював чи завдав шкоди рослині. Навпаки, фермери часто телефонують, діляться гарними результатами та дякують, що дуже надихає.

Kurkul.com: Розкажіть про особливості застосування біопрепаратів «Агрінос» у сертифікованих органічних господарствах.

Анатолій Янчук: Наші препарати чудово підходять для використання в органічному виробництві. Вони виготовлені з біологічної сировини, без використання хімічних технологій та сполук. Це дає можливість сертифікувати наші препарати для використання в органічному виробництві: маємо таку сертифікацію в США, Азії та Європі. В Україні торік ми також отримали сертифікат «Органік Стандарт». Органічне виробництво – це окрема галузь, яка живе за своїми правилами й дуже динамічно розвивається. Ця динаміка дає всі підстави говорити, що за ним майбутнє і в цьому майбутньому потрібно шукати своє місце. «Агрінос» може стати тим невід’ємним пазлом в органічному виробництві, що забезпечуватиме успіх господарства.

Kurkul.com: Наскільки можливим взагалі є органічне тепличне виробництво, адже закритий ґрунт підвищує ризик розвитку хвороб і шкідників?

Анатолій Янчук: У мене є кілька прикладів органічного виробництва в умовах закритого ґрунту. Цьогоріч в Одеській області я бачив вирощування у плівкових теплицях органічного салату, редису та навіть томату. Однозначно, воно є, хоч і не так багато, тому що дійсно є ряд проблем і недоліків, які в умовах закритого ґрунту дуже важко вирішувати, залишаючись у рамках органічного виробництва.

Анатолій Янчук, менеджер із розвитку компанії «Агрінос»

З хворобами багато проблем і до їх вирішення слід підходити комплексно. Що я маю на увазі? Це має бути ціла система: від вирощування розсади до зачистки культури слід користуватися тими доступними елементами технології, з тими сертифікованими продуктами, які дозволені у використанні органічного виробництва, і більше нічим.  Але уявіть, коли у вас починає хворіти все, наприклад, пероноспорозом. Яка спокуса застосувати якийсь хімічний засіб, який цю проблему вирішить дуже швидко. Тут треба працювати на випередження. Вирощувати стійкі культури, з потужним імунітетом, у чому чудово допоможе Агрінос А та Агрінос Б, як я й розповідав.

Тобто якщо витримувати умови мікроклімату, використовувати препарати, які підвищують імунітет рослин до шкідників і хвороб, можна отримати гарний результат і в умовах закритого ґрунту, вирощуючи органічну продукцію.

Читати також: Кальцій та вапнування ґрунтів: як узяти максимум?

Kurkul.com: Що порадите фермерам, які досі не позбулися скепсису щодо біопрепаратів?

Анатолій Янчук: Сільське господарство еволюціонує. Поява таких компаній, як «Агрінос», що пропагують та впроваджують використання ефективних біологічних препаратів, біостимуляторів, біодобрив, якраз на часі. Адже ми вже дійшли до межі, коли наявними засобами та технологіями вирішувати проблеми, що постають перед аграріями, стає дедалі важче. Разом із величезним розмаїттям ЗЗР, добрив, насіння проблем у сучасного фермера також стає все більше. Кількість обробок із року в рік зростає зі зростанням резистентності до діючих речовин. Патогени стають усе стійкіші, кожне нове покоління вже з новим генотипом, більш пристосоване.

Є такий термін, як тиск ландшафту або тиск негативних чинників, тиск, який впливає на культурні рослини, на будь-які живі організми. Чим він більший, тим швидше знаходяться рослини та організми, які виробляють до цього тиску імунітет. Відповідно, чим більше ми використовуємо різних засобів захисту, тим швидше знаходяться ті форми та організми, які здатні їм протистояти.

Тому слід шукати регулятори, які працюють тисячоліттями і створені самою природою. Ще на початку ХХ століття вийшов друком «Імунітет рослин до інфекційних захварювань» М.І. Вавілова. Він один із перших запровадив цей термін. У роботі дуже добре описані природні механізми, за допомогою яких культурні рослини адаптуються до зовнішніх подразників. Зараз дуже багато наукових досліджень, як фітофаги регулюють шкідників, як бактерії регулюють спалахи різних патогенних мікроорганізмів, і як ці механізми потрібно використовувати в інтенсивному сільському господарстві. Інсектицид не розбирає, фітофаг це чи шкідливий організм, він вбиває все. Кількість фітофагів та ентомофагів скорочується, і через тиждень, коли препарат перестав діяти, шкідник стає в рази агресивнішим.

Сьогодні застосування біопрепаратів лише на початковій стадії, але вони успішно починають інтегруватися в традиційні технології вирощування. Слід шукати баланс між традиційним веденням господарства і впровадженням нових, ефективних та революційних рішень, які зокрема пропонує компанія «Агрінос», щоб фермери отримували достатню кількість продукції і її виробництво було прогнозоване та прибуткове.

Kurkul.com: Дякую за цікаву розмову!

© Андрій Яцина, Kurkul.com, 2020 р.

Виконано за допомогою Disqus

+ 21° ... + 17°

Вітер

2.5м/с

Опади

0мм

Вологість

60%