Мирослава Лінська, керівник органічної ферми oLaWander

Мирослава Лінська: На вирощування лаванди надихнув Instagram

26 березня 2020 3197 0

За 40 км від Києва у Димері подружжя Мирослави Лінської та Олександра Мостепанюка створило власну органічну ферму oLaWander — тут вирощують лаванду, полуницю, ожину та лохину. Незабаром oLaWander буде зареєстрована як офіційна торгова марка. 

Поряд родина фермерів збудувала власний великий будинок у скандинавському стилі, а невдовзі Мирослава й Олександр створять тут цілий екопарк. 

Також у подружжя є ще один бізнес-проект — декорування інтер’єру стабілізованим мохом Miraverde Design. До того ж Олександр цілорічно займається арбористикою і за допомогою альпіністського спорядження лікує дерева, які постраждали від хвороб або з інших причин.  Ще Мирослава й Олександр обожнюють подорожувати світом та «виховують» двох котів — Йонаса і Люсі.

Як народилася ферма oLaWander

Мирослава Лінська виросла в родині лаборанта-біохіміка та столяра на Київщині. Розповідає, що дитинство у неї було веселе і цікаве: з батьком Григорієм Андрійовичем у гаражі робила човни, а у мами Антоніни Михайлівни на роботі розглядала все підряд у мікроскоп. Після закінчення школи Мирослава здобула освіту у Національному університеті біоресурсів і природокористування України за спеціальністю «Садово-паркове господарство та ландшафтна архітектура». Тривалий час працювала садівником і ландшафтним дизайнером у Києві.

Але Мирослава й Олександр мріяли про власний бізнес, який би приносив їм задоволення. Перепробували багато чого: вирощували гортензії, хотіли спробувати садити шафран, потім заклали плантацію лохини. А от на вирощування лаванди Мирославу надихнув… саме Instagram. Згодом вона перечитала купу фахової літератури з вирощування лаванди, відвідала конференції, вивчила, як працює ринок лаванди в Україні та світі.

«Усі наші стартапи — це дослід. Запускаємо, зайшло — чудово! Не зайшло — ну і нехай. Ми ніколи не боялися починати і вкладати гроші в свої проекти. У нас було дві фотостудії, сайт із житомирськими шкарпетками, продаж речей із Китаю, фірма по догляду за кімнатними рослинами, зараз маємо стабілізований мох Miraverde Design, поля органічної лаванди і ягоди oLaWander, сімейний бізнес арбористики», — розповідає фермерка.

Мирослава Лінська, керівник органічної ферми oLaWander

На фермі OlaWander вирощують ягоди та лаванду за стандартами органічного виробництва без застосування хімічних засобів та мінеральних добрив. А ще тут культивують і продають саджанці цих рослин. Майже на всіх ділянках є крапельний полив.

Поля і плантації відкриті для відвідувачів у сезон цвітіння лаванди та збору ягід. Гості можуть замовити будь-яку кількість свіжозібраної полуниці та ожини або назбирати  власноруч. Часто на полях OlaWander ягоди збирають сім'ї з дітьми, а незабаром Мирослава Лінська планує зробити зі свого лавандового поля та скандинавського будинку своєрідну фотостудію для всіх охочих.

Поки фермерка не береться прогнозувати, як перезимує лаванда на полі, але однозначно хоче відкрити двері лавандового поля перед відвідувачами уже в червні 2020 року.

«Усі отримані кошти ми інвестуємо. Ще нічого не заробили. Хоч і не дуже люблю розповідати про свої плани та забігати наперед, але зізнаюся: на гектарі лаванди я не зупинюся», — із щирою усмішкою каже фермерка.

Органічне вирощування як стартап

Мирослава Лінська розповідає, що зараз в Україні починає стрімко розвиватися органічне вирощування рослин. Тому багато хто переглядає свої виробничі можливості та підлаштовується під потреби споживачів, яким хочеться чистих та справді корисних ягід. 

Фермерка каже, що поля України все більше потребують саме біологічних сертифікованих препаратів. До них відносять препарати на основі корисних бактерій, які розмножують у лабораторіях у сприятливих умовах та розливають у тару. Тривалість життя таких живих організмів становить 3-4 місяці.

«Органічне вирощування суттєво відрізняється від класичного вирощування рослин. В органіці не борються з вірусами і шкідниками. Корисні бактерії вносять кожні 10 днів (залежно від виду рослин і бактерій) для профілактики. Вирощування органічних ягід, овочів чи фруктів  — неймовірно тяжка праця!», — ділиться досвідом засновниця органічної ферми oLaWander.

Instagram у поміч фермерам

Разом із роботою в полі та на плантаціях Мирослава Лінська веде власний блог в Instagram, де ділиться з підписниками всіма секретами вирощування ягід, лаванди та садового мистецтва. Зараз її блог читають більше 110 тис. користувачів Instagram.

Мирослава Лінська, керівник органічної ферми oLaWander(instagram.com)

«Мій блог — це історія створення мого парку, корисні поради і багато безкоштовних консультацій (поки що). Сама себе надихаю. У мене є мета, і я до неї йду. Мій блог невеликий порівняно з іншими. Але це — моя аудиторія гречкосіїв і земельних магнатів! Я пишаюся тим, що вирощую на власній землі солодку органічну ягоду і лаванду!», — написала у своєму профілі пані Мирослава.

У дописах на особистій сторінці Мирослава Лінська розповідає майже про всі процеси вирощування органічної лаванди та ягід, а також про будівництво та оздоблення інтер’єру власного будинку. Також пише корисні пости про обрізку дерев і кущів, компостування, боротьбу зі шкідниками та хворобами кімнатних та інших рослин.

Читати за темою: Інна Семерог: Вирощувати фрукти — це романтика

Своїми «фішками» в Instagram Мирослава Лінська називає рубрику «Ботан», де вона публікує фото рослин відкритого та закритого ґрунту та показує виробничі процеси на своїй фермі. Також блогерка створює розважальний контент — запустила власний полуничний флешмоб «до/після», де на першому фото полуничка ціла, а на іншому — надкушена. Час від часу фермерка проводить розіграші призів серед найбільш активних підписників — за весь час блогерства вона подарувала багато саджанців полуниці, ожини, свіжої полуниці, букети лаванди, б’юті-бокси.

(instagram.com)

Вирощену на полях продукцію всі охочі також можуть замовити саме на Instagram-сторінці органічної ферми oLaWander. Мирослава та Олександр або рідше їхні помічники власноруч двічі на тиждень доставляють і реалізують у Києві ягоди з власного поля. Іноді саджанці можуть надсилати покупцям за допомогою поштових операторів, зокрема Новою Поштою.

Сезон-2020 для ягід та лаванди

Тепла зима, як цього року, на переконання Мирослави Лінської, може погано впливати на рослини. Немає «сніжної подушки» — коли вдарять морози, рослини можуть примерзнути.

«Ще з осені і до початку березня полуниця та ожина на полі oLaWander мали зелене листя. Саджанці полуниці й ожини на продаж почуваються добре, оскільки гарно замульчовані соломою. Лаванда на полі почувається добре, цього року цвітіння буде раніше за звичне десь на тиждень чи два», — каже пані Мирослава.

У березні фермерка поки що не спостерігає зміни в розвитку рослин. Така аномально тепла зима, за її словами, сама по собі не страшна. Але далі є загроза приморозків «по цвіту чи набубнявілих бруньках», тому ситуація може стати критичною — є вірогідність втратити весь урожай. 

«Ризик, звісно, є. І, швидше за все, приморозки цього року негативно вплинуть на урожай. Щоб захистити сад від нічних приморозків, потрібно вкривати рослини агроволокном, а вдень відкривати», — пояснює фахівець.

Ще Мирослава Лінська переконана: початок цвітіння і, відповідно, плодоношення деяких рослин розпочнеться майже на місяць раніше. 

Однак, попри такі незвичні агрокліматичні умови, не можна говорити, що буде сплеск хвороб. На думку Мирослави Лінської, тепла зима свідчить лише про те, що фермери і садівники ризикують проґавити ідеальний час певної обробки. Віруси чи шкідники можуть вийти занадто рано, і тоді перші обробки не дадуть бажаного результату.

Також фермерка відзначає, що нині запас вологи у ґрунті дуже малий. Якщо декілька днів триматиметься сонячна погода, вологи не залишиться. 

«Це дуже складно, бо не всі можуть провести автоматичний полив і надіються лише на дощі», — резюмує пані Мирослава.

Важливий нюанс у вирощуванні ягід — запилення квіток бджолами. Зі свого досвіду Мирослава Лінська розповідає, що відтоді, як посадили лавандове поле, бджіл на фермі стало більше, а відтак запилення полуниці та ожини відбувається набагато краще.

Родина Мирослави Лінської та Олександра Мостепанюка після багатьох спроб і помилок змогла створити власний бізнес. Органічна ферма oLaWander — плід старанної праці та великих інвестицій, який приносить задоволення й користь не тільки самим фермерам, а й багатьом клієнтам, які куштують вирощені тут ягоди.

 © Катя Капустіна, 2020 р. Kurkul.com

Виконано за допомогою Disqus
Матеріали за темою