Катерина Михайліченко, менеджер ТОВ «Маки» ім. О.П. Сем'янівського.

Катерина Михайліченко: Проект підтримки фермерів надає повну виробничу базу початківцям

27 травня 2020 860 0

Карантин став випробуванням для всіх. Водночас, це нові можливості. Усе частіше жителі мегаполісів повертаються до сіл, аби розпочати вирощування фруктів-овочів чи розведення тварин. І коли Кабмін тільки вирішує долю дотацій та компенсацій виробникам, міркує про пільгові кредити для фермерів, ТОВ «Маки» ім. О.П. Сем'янівського на Київщині запускає проект підтримки фермерів-початківців. 

Як виникла ідея такого соціального проекту? Що приваблює жителів міст у сільському господарстві? І як саме діюче агропідприємство може допомогти новачкам? Ці та інші моменти Kurkul.com обговорив з Катериною Михайліченко, менеджером ТОВ «Маки» ім. О.П. Сем'янівського.


Kurkul.com: Як виникла ідея створення проекту підтримки фермерів - початківців у господарства із багаторічною історією?

Катерина Михайліченко: Почну з того, що ТОВ «Маки» ім. О.П. Сем'янівського виникло на базі колишнього колгоспу і працює з 1995 р. За цей період наше господарство переживало різні часи. Змінювались і назви, ми були і с-г артіль «Леніський шлях», Колгосп ім. «Петровське», Асоціація «Маки», а зараз ТОВ «Маки» імені О. П. Сем'янівського


Наразі маємо земельний банк у розмірі 1,3 тис. га, на яких вирощуємо зернові, зернобобові та олійні культури. Раніше займались тваринництвом: утримували близько 1000 голів свиней та 400 корів. Для них заготовляли сіно, солому і сіяли силосну кукурудзу. Зараз, враховуючи нестабільні ціни на молоко та м'ясо тимчасово призупинили напрямок тваринництва, та знаходимося на етапі розробки економічно ефективних технологій утримання.

Читати за темою: Василь Река: Рентабельність пшениці з кожним роком падає

Сьогодні ми зосередились на рослинництві. І Василю Реці, директору господарства, та й усій команді стало шкода пустих корпусів тваринницького комплексу. Нам почали телефонувати, писати в інтернеті люди з питаннями, чи маємо ми можливість здати в оренду корпуси тваринницької ферми, трохи землі. Ми побачили, що є бажаючі, яким цікаво розпочати власну справу. То чому б нам їм не допомогти, задіяти існуючу інфраструктуру створивши тим самим додаткові робочі місця. 


Kurkul.com: Хто зараз цікавиться вашим проектом підтримки фермерів?

Катерина Михайліченко: Аудиторія різна. Нам пишуть і ті, хто працював за кордоном на ягідниках чи на овочевих полях. Зараз, з урахуванням тимчасових карантинних обмежень, вони не можуть виїхати туди на заробітки. Такі люди кажуть, що полуниця — це круто та перспективно. І я хочу вирощувати цю ягоду. На додачу, вони мають досвід роботи, підгледіли технології і хочуть спробувати вирощувати ягоди та овочі у себе вдома, в Україні.

Також проект підтримки аграрія-початківця може бути цікавий випускникам аграрних вузів, молодим родинам, які хочуть виробляти для себе та на продаж екологічну чисту продукцію рослинництва чи тваринництва.

Господарство «Маки» ім. О.П. Сем'янівського

Наше господарство розташоване за годину їзди від столиці. Тому проблем зі збутом молока, птиці, ягід, фруктів, овочів точно не виникне.


Kurkul.com: Що саме входить до вашого проекту підтримки фермерів? І яку назву має цей проект?

Катерина Михайліченко: Поки що робочий варіант назви «Власна справа». І вже зараз ми готові надати:

  • кормову базу для тваринництва;
  • приміщення і територію для утримання будь-яких тварин;
  • приміщення для виробництва молока та м’ясопродукції;
  • територію для зберігання сільськогосподарської техніки із відеоспостереженням та охороною;
  • доступ до комунікацій (світло, газ, електроенергія);
  • ставки як для вирощування риби та аквакультур, так і для зрошення плодово-ягідних насаджень;
  • техніку для проведення сільськогосподарських робіт;
  • бухгалтерський та юридичний супровід;
  • місце для тимчасового проживання робітників або власника міні-ферми.

Kurkul.com: Якщо з технікою та комунікаціями зрозуміло, то розкажіть, будь ласка, про приміщення для утримання тварин. У якому вони стані? Чи обладнані станками, молокопроводами, якщо це МТФ, гноєтранспортерами?

Катерина Михайліченко: Якщо знайдуться бажаючі займатися тваринництвом на Київщині, то у їх розпорядження надамо:

  • 2 приміщення для утримання свиней на 600 та 400 голів; 
  • 1 приміщення на 60 свиноматок;
  • 2 приміщення для утримання (ВРХ на 208 гол. та МРХ);
  • 2 приміщення для утримання (150 голів МРХ);
  • приміщення для утримання кролів або птиці.

У корпусах, де утримувались свині, засклені вікна, є освітлення, станки для тварин. Трохи прибрати приміщення, побілити, і можна ставити молодняк.  Також готова локація для утримання ВРХ. Окрім корпусів зі станками є окремий літній табір, доїльня, приміщення для первинної обробки молока із танками, молокопровід, доїльні установки. Тобто орендар приїздить, перевіряє справність обладнання і може завозити худобу.

Читати також: Блокування податкових накладних: що робити фермеру? (Частина 1)

Додатково маємо на території господарства кілька ставків, які можна використати як для розведення риби, так і для облаштування місць для риболовлі та відпочинку (зелений туризм).


Kurkul.com: А якщо фермер вирішить займатися нішевим рослинництвом? Наприклад, посадити горіховий сад чи закласти ягідник, виділите йому землю?

Катерина Михайліченко: Зараз можемо здати в оренду до 15 га. Звісно, не цілим шматком, а окремими ділянками по гектару-два. До всіх ділянок ведуть асфальтовані дороги, територія огороджена. Тому проблем із транспортуванням готової продукції не буде. Також можемо виділити приміщення під склад чи холодильну камеру, де фермер буде зберігати ягоди чи фрукти.


Kurkul.com: Тепер зрозуміло, яку користь від участі в проекті отримає фермер -початківець. А які мотиви керують вашим господарством?

Катерина Михайліченко: По-перше, керівництво підприємства не покинуло напризволяще всю інфраструктуру колгоспу. Постійно відновлюємо, ремонтуємо. Для нас важливо, щоб у корпусах тваринницького комплексу знову вирувало життя. Бо тваринництво — це соціальна справа. Буде тваринництво, будуть і робочі місця, село розвиватиметься.

 

По-друге, ми хочемо підтримати усіх, хто мріє займатися сільським господарством. Я вірю, що є такі фахівці чи ентузіасти, які «горять» агросправою, але не можуть відразу побудувати корпуси, придбати необхідну техніку, не знають, як вести документацію. Якраз для таких і створений проект підтримки. Якщо людина хоче цим займатися, живе сільським господарством, то простягнемо руку допомоги й поділимося усіма знаннями, які отримали за десятки років роботи в агро.


Kurkul.com: Як ви оцінюєте реалістичність вашого проекту та коли плануєте перейти від теоретичної до практичної частини?

Катерина Михайліченко: З нашої точки зору проект актуальний та реалістичний на всі 100%. Інше питання — це пошук досягнення прийнятних двосторонніх умов між фермером-початківцем та нами, як інфраструктурно-сировинною базою.

Щодо термінів практичної реалізації, то проект вже запущено, а саме на на території нашого тваринницького комплексу утримується близько 50 кіз англо-нубійської породи. Приміщення для утримання кіз під вимоги замовника ми реконструювали протягом 2-х тижнів, а також допомагаємо забезпечувати кормами, трудовими ресурсами, та технікою. Додатково ведемо переговори, щоб з осені закласти невеликий сад та ягідник. Для нас важливо, щоб у корпусах тваринницького комплексу знову вирувало життя. Бо тваринництво — це не лише соціальна справа. При професійному підході – це добре поєднання економіки та зайнятості сільського населення. Запрошуємо всіх бажаючих початківці та агро-ентузіастів до співпраці.
Тел. для довідок 068-728-46-11. 

Kurkul.com: Які форми співпраці ви розглядаєте?

Катерина Михайличенко: Ми відкриті до адекватного двосторонньо-вигідного діалогу. Це може буди, як звичайна оренда приміщень чи земельних ділянок, так і партнерська співпраця шляхом об’єднання фінансових, матеріально-технічний, трудових та інтелектуальних ресурсів учасників проекту. Основні вимоги до учасників – це відкритість, щирість та професійність, та економічна ефективність (прибутковість) самого проекту.

Ми готові до експериментувати з різними формами співпраці. До всіх ділянок ведуть асфальтовані дороги, територія огороджена, при потребі можемо прокласти систему крапельне зрошення та відео нагляду території, що доцільно використовувати під ягідник чи сад.


Kurkul.com: Дякуємо за цікаву розмову!

© Марина Солонар, 2020 р. 

Виконано за допомогою Disqus