Тетяна Турченкова: З гектара лаванди реально отримати мільйон гривень прибутку

Тетяна Турченкова: З гектара лаванди реально отримати мільйон гривень прибутку

30 липня 2020 16684 0

Лаванда — багаторічна рослина, що підкорила своєю витонченістю, красою та тонким ароматом не тільки закордонних, а й українських фермерів. Вирощування цієї рослини вважається простим та високомаржинальним. Крім того, останнім часом експортні поставки «фіолетового золота» з Франції, країн Східної Європи, таких як Болгарія, та Азії значно зменшилися, тож запити світового ринку на цю продукцію зросли. 

Тому про рентабельність такої діяльності в Україні, особливості вирощування і догляду за рослинами, термін окупності бізнес-ідеї та багато інших аспектів Kurkul.com розповіла Тетяна Турченкова, активна громадська діячка та власниця лавандової плантації «Семенівський Прованс» у Київській області.  

Kurkul.com: Розкажіть, будь ласка, про свою діяльність. З чого вона починалася, чому вирішили обрати саме цей бізнес? 

Тетяна Турченкова: Метою мого проєкту «Семенівський Прованс» є вирощування лаванди ефіроолійної на присадибній ділянці, яка знаходиться прямо біля мого будинку, а також її подальша реалізація. Чому виникла така ідея? По-перше, тому що лаванда — високорентабельна культура, яку використовують в багатьох галузях, зокрема медицині, в харчовій і косметичній промисловості тощо. По-друге, на прикладі такої діяльності я хотіла показати людям, як можна раціонально використовувати свої землі. Тож в цей проєкт була закладена соціальна мета, адже я хочу донести до жителів Семенівки та прилеглих громад економічну вигоду вирощування лікарських рослин чи рослин високої рентабельності, які можна культивувати на своїх присадибних ділянках та городах. На сьогодні існує проблема відтоку населення з сіл, а таким чином можна працювати на землі та отримувати гарний прибуток. Крім того, така діяльність може посприяти створенню умов для об'єднання громад у кооперативи з вирощування, переробки та реалізації лікарських рослин.

Лавандова плантація «Семенівський Прованс»

Kurkul.com: Скільки землі відводиться під вирощування лаванди? Чи не плануєте збільшувати площі насаджень? 

Тетяна Турченкова: Наразі лаванда вирощується на 10 сотках. Спочатку я думала займатись тільки вирощуванням самої сировини, але зараз я бачу, що було б доцільно зробити маточник, тобто розсадник, і розмножувати саджанці з подальшим висаджуванням їх на інші ділянки. У мене в розпорядженні є ще 40 соток, також можна взяти в оренду сусідні ділянки, що дозволить збільшити площі під лавандою до 1 га. Якщо ж робити концепт із вирощування високорентабельних культур, то у власності моєї сім’ї є паї на 6 га, з яких близько 2 га орної землі. Як бачите, є всі умови для розвитку справи. 

Читати також: Мирослава Лінська: На вирощування лаванди надихнув Instagram

Kurkul.com: Ви маєте намір вирощувати тільки лаванду чи ще якісь рослини?

Тетяна Турченкова: У мене є ще одна ідея: вирощувати п'ятипал або перстач білий — це цінна лікарська рослина, яка містить у своєму складі практично всю таблицю Менделєєва. На ринку її практично немає, тому що це «дикорос», який вже занесено в Червону книгу, тож попит на цю рослину великий. Приблизно 3 роки тому його почали культивувати в Україні. Навіть мої партнери — кооператив «Голден Флора» — вже має замовлення на 40 т сировини даної рослини, тому є куди розширюватися, і обмежуватися виключно вирощуванням лаванди недоцільно.

Kurkul.com: Як законодавчо оформляти такий бізнес? Чи були з цим якісь складнощі? 

Тетяна Турченкова: В даному випадку можливі декілька варіантів. По-перше, можна оформляти ФОП другої або четвертої групи. По-друге, можна створити фермерське господарство або компанію, а по-третє, якщо будуть зацікавлені жителі громади — кооператив. 

На сьогодні у нас ще не було жодного урожаю, тож немає потреби реєструвати компанію, проте я розумію, що колись все одно я буду це робити, тому що масштабування бізнесу —  це запорука його успіху. 

Наразі мій бізнес зареєстровано як ФОП — платник єдиного податку. Звісно, для висаджування рослин я залучала людей нашої громади, сезонних працівників. Станом на сьогодні мою справу можна назвати сімейною. 

Kurkul.com: Скільки знадобилося інвестицій на початковому етапі, тобто для закладання плантації лаванди?

Тетяна Турченкова: На саджанці я витратила грантові кошти — 50 тис. грн. На 10 соток землі знадобилось 2 тис. рослин. За власні кошти було придбано крапельну систему поливу, добрива, а також оплачено транспортування саджанців та працю сезонних працівників. Сума цих витрат склала приблизно 26 тис. грн. 

Якщо ж казати про витрати на підготовчі роботи, які на сьогодні я веду, то за рік було вкладено понад 200 тис. грн. В цьому присадибному будинку постійно жила моя мати, а я переїхала сюди лише минулого року з Києва. Тож втілювати свої задуми я почала з демонтажу «зайвого». Крім того, для подальшої переробки лаванди і виготовлення ефірної олії, мені необхідні приміщення. А наразі я також створюю фотозону.   

Проєкт, так би мовити, недешевий, термін окупності його розтягується в часі, але рослини лаванди на одному місці можуть ростуть 20-25 років, а також за рахунок створення фотозони я зможу надавати послуги виїзних фотосесій, що дуже актуально зараз. 

Читати також: Історія сімейної ферми KozzziMoni: від бізнес-ідеї до власної сироварні

Kurkul.com: Які особливості цієї рослини Ви можете підкреслити? 

Тетяна Турченкова: При плануванні плантації лаванди необхідно закласти чимале міжряддя — 90 см, а між рослинами відстань повинна бути 30-40 см. Також лаванду потрібно підстригати, щоб прискорити її кущення. Цвіте ця рослина близько двох місяців, якраз протягом цього часу необхідно зістригати квіти. Дуже приємно, коли зістригаєш букетик, а воно знову росте!). 

Сама плантація в мене розростеться через 2-3 роки, адже я висадила рослини восени минулого року, а на третій рік вже сформується повноцінний маточник. Багато рослин пропало через те, що зима була дуже сухою. Навесні довелось досаджувати рослини, тож ще одна порада, враховуючи наші зими останніми роками, — висаджувати лаванду навесні і обов’язково робити систему крапельного поливу, тому що поки рослини не приживуться, їх потрібно поливати якомога частіше.

Kurkul.com: Як обробляєте землю та доглядаєте за рослинами?

Тетяна Турченкова: Ділянка відносно невелика, тому ніяку техніку не застосовуємо, все робимо вручну — сапаємо, обробляємо. Можу дати ще одну пораду: якщо висаджувати лаванду на великих площах, то потрібно заздалегідь продумати як мульчувати міжряддя, закладати його чи соломою, чи агроволокном, щоб зменшити кількість бур'янів. 90 см — досить велика відстань, а рослини маленькі, і виходить, що мені постійно потрібно знищувати бур’яни вручну.

Kurkul.com: Куди будете реалізовувати лаванду? Чи плануєте почати переробку лаванди?

Тетяна Турченкова: Спочатку я планувала вирощувати лаванду на сировину, проте зараз планую зробити якийсь продукт із доданою вартістю під брендом «Семенівський Прованс». Букети засушу однозначно, зроблю якийсь сувенірний продукт. Наразі ми якраз розробляємо упаковку для сувенірів.

У випадку продажу винятково сировини прибуток на рік буде низький — від 30 тис. грн, тобто з 1 га лаванди валовий дохід складе 250 тис. грн на рік, за умови здачі рослин по 45 грн/кг. Якщо ж зайнятися переробкою лаванди на ефірну олію, тоді вирощування цієї рослини буде набагато рентабельнішим бізнесом. З кожного гектара лаванди можна отримувати 60-70 кг ефірної олії. Її вартість на ринку коливається від $100/л до $270/л і залежить від якості (ефірності) олії. Якщо перерахувати, то приблизно 500 тис. грн можна мати з 1 га насаджень. 

Для отримання олії застосовують спеціальний апарат-випарювач. Процес виготовлення олії виглядає так: в бак апарата засипається сировина, починається процес гідроізоляції, паралельно заливається вода, і в результаті вона витікає з апарата разом з олією. Тобто верхній шар — чиста ефірна олія, а все інше — побічний продукт, який називається гідролат. Він теж має дуже корисні властивості. Зараз його імпортують з Болгарії, вартість одного літра становить $45-50. Тож можна додатково заробляти на продажі гідролату від 130 до 150 тис. грн за рік, залежно від кількості виготовленої продукції. 

До того ж можна створювати якісь креативні речі, організовувати роздрібні продажі сувенірів, виготовляти косметичну продукцію, мило і т. п. Якщо виготовляти олію, реалізовувати гідролат і робити ще якісь додаткові сувеніри та вироби, то валовий прибуток з 1 га лаванди буде коливатись у межах мільйона гривень. В цю суму не враховується оплата праці, вартість упаковки та інші витрати, тож чистий прибуток становитиме приблизно 700 тис. грн за рік при правильній організації бізнесу.

Читати також: Кроки до розвитку: як цільові гранти змінюють бізнес у селі

Kurkul.com: Ви витратили на саджанці грантові гроші. Звідки дізналися про можливість участі в конкурсі МХП, і чи складно було брати участь в ньому? 

Тетяна Турченкова: Про конкурс дізналася від кооперативу «Голден Флора», який теж брав в ньому участь у Вінницькій області. Тим більше, я підписана на сторінку компанії МХП та багато знаю про цю організацію. Крім того, в нашій місцевості є представники МХП —  компанія «Агро С» і я, як активний громадський діяч, співпрацювала з ними. Хочеться подякувати компанії «Агро С» за підтримку, а також МХП за можливість розвитку малого та середнього бізнесу.  

Писати бізнес-план було неважко, в мене є досвід у цій сфері, а навіть якщо людина з таким не стикалась раніше, то, на мою думку, їй також важко не буде, тому що там все дуже просто заповнити, немає ніяких складнощів.

Kurkul.com: Хто Ви за освітою? Ким працювали в Києві? 

Тетяна Турченкова: За освітою я економіст. У Києві понад 10 років працювала в банківській сфері, була керівником відділення. А з 2015 р. зареєструвалась як ФОП і з 2016 р. очолюю громадську організацію «Асоціація культурного підприємництва «ПІК-АРТ», де ми теж намагаємося сприяти розвитку малого та середнього бізнесу. Крім того, я керівник багатьох проєктів за участю міжнародних організацій. Наразі впроваджуємо проєкт «Від спільних дій та добробуту кожного!», який направлений на підтримку МСП та самозайнятості населення в Вінницькій області.

Kurkul.com: Що змінилося після виграшу гранту, з якого почався ваш бізнес? 

Тетяна Турченкова: Не зовсім так. Грантові кошти я витратила на придбання саджанців, а бізнес досі знаходиться на стадії становлення. Після того, як мій проєкт підтримала компанія «МХП», я відчула, що йду вірним шляхом. Моїми успіхами постійно цікавиться громада, тож для інформування та гуртування людей я створила групу у Facebook, яка має однойменну назву «Семенівський Прованс». Цією групою та взагалі вирощуванням лаванди почали цікавитися люди з сусідніх сіл, кількість зацікавлених постійно масштабується.

Kurkul.com: Які плани маєте на майбутнє?

Тетяна Турченкова: Розраховую, що прибуток з'явиться вже наступного року, тому що і лаванда підросте, і я закінчу оформлення приміщень та фотозони. Крім того, навесні я планую висаджувати лаванду на більших ділянках. А також мені потрібно придбати обладнання для виготовлення ефірної олії, а це знову ж таки додаткові вкладення та час. Маю надію, що кооператив допоможе з цим. 

Загалом у мене в запасі ще мінімум 4 роки для того, щоб налагодити всі бізнес-процеси. А коли підросте моя донечка, планую повернутись до Києва, адже хочеться, щоб вона мала більше можливостей для розвитку.

Kurkul.com: Дякуємо за щиру бесіду!

© Анастасія Герасименко, Kurkul.com, 2020 р.

Виконано за допомогою Disqus
Матеріали за темою