Андрій Капріца: Про українські системи землеробства скоро говоритиме весь світ

5 березня 2021 2841 0

До старту курсу «Чітке ТЗ» освітньої платформи Культиварій, Kurkul.com поспілкувався з одним із спікерів проєкту — керівником господарства «Флора А.А.» Андрієм Капріцею. З нового курсу аграрії можуть дізнатися, як прокачати та вивести господарство на новий рівень завдяки точному землеробству. А доки ви оформлюєте підписку на курс, дізнавайтеся із нашого ексклюзивного інтерв'ю, з чого розпочати впровадження цих технологій, як швидко можна повернути інвестовані у точне землеробство кошти та що робити з старим техпарком.

Читайте по темі: Рекордна врожайність в умовах посухи на Одещині — «Дачні» секрети українських науковців

Kurkul.com: Розкажіть про ваше господарство.

Андрій Капріца: Наше фермерське господарство «Флора А.А.» назване в честь мого покійного діда, Андрія Арсенійовича, і було засноване ще в 1991 році. Це було одне із перших фермерських господарств в Україні, у Вінницькій області точно перше.

Сьогодні ми маємо в обробітку 1,2 тис. га землі, на яких вирощуємо стандартний набір культур: пшеницю, озимий ячмінь, ріпак, соняшник та кукурудзу. Цьогоріч ще трохи цукрового буряка посіємо. Ми розташовані на півдні Вінницької області, в зоні нестійкого зволоження, тож з опадами торік мали трохи проблем. Майже вся техніка в нас іноземного виробництва та призначена для точного землеробства. Маємо достатній запас потужності — можемо без проблем обробляти і 1,5 тис. га.

Kurkul.com: Скільки років ви вже в агробізнесі? Як швидко прийшло розуміння потреби впровадження технологій точного землеробства

Андрій Капріца: До сільського господарства я дотичний від народження. Завжди біля землі, спостерігаю за нею, а от в професії я вже 10 років — саме стільки і керую господарством. Розуміння, що потрібно впроваджувати точне землеробство прийшло років ще 7 років тому, з придбанням нового трактора, на який ми майже відразу й поставили автопілот. Тоді я зрозумів, що за технологіями майбутнє, що потрібно рухатися саме в цьому напрямку. Інформацію про технології точного землеробства, як би це банально не звучало, черпав з Youtube, з досвіду використання цих технологій у Європі та США, де все це вже працює досить довгий час. 

На той час, коли я вже почав цікавитися цією темою, я не був знайомий з інтеграторами точного землеробства. Думав, що я все зумію, все зможу зробити. Сьогодні можу сказати, що насправді — це не так, потрібно все-таки довіритися професіоналу.

Kurkul.com: Які інноваційні рішення ви хотіли б ще запровадити у вашому господарстві, і які перепони, крім фінансових для цього існують?

Андрій Капріца: В нашому господарстві ми використовуємо майже всі можливі елементи точного землеробства.  У нас є компанії з якими я співпрацюю по точному землеробству, є друзі, які підкажуть, та й самі маємо досить вагомий досвід по впровадженні цих систем. Тож справді, крім фінансових, напевно, інших перепон по впровадженню якихось нових технологій немає. Наприклад, висококліренсний обприскувач я не можу наразі собі дозволити, бо він дорогий, і на мою площу важко його придбати.

Читати ще: Як перемогти у війні за паї — фронтові будні фермера

Kurkul.com: Як сучасні технології допомагають у боротьбі з наслідками змін клімату?

Андрій Капріца: Ні для кого не буде новиною, що наш клімат змінюється, і на жаль, не на краще для аграріїв. Кліматичні зони зміщуються, з'являються нові зони ризикованого землеробства. І саме нові технології та підходи до господарювання  допоможуть нам у боротьбі з цими змінами. Завдяки точному землеробству ви можете впровадити strip-till чи no-till і зберегти вологу, можете керувати нормою висіву, зменшувати її просто на ходу, правильно будувати карти на посів та внесення добрив тощо. Тому, відповідь на запитання дуже проста насправді — технології точного землеробства можуть стати одним з ваших найкращих помічників у боротьбі зі змінами клімату.

Kurkul.com: На які технології точного землеробства варто звернути увагу першочергово, якщо ми говоримо про співвідношення інвестиції/результат.

Андрій Капріца: Для тих, хто тільки розпочинає своє знайомство із точним землеробством, першим і правильним кроком буде розпочати з автопілота. Ця технологія дозволяє вам зекономити всі ресурси, які ви використовуєте у своєму господарстві, та максимально продуктивно використовувати всю площу поля. Для перфекціоністів ще одна перевага — будете мати красиві, рівні лінії (сміється). 

Наступним етапом буде впровадження точного сигналу — це РТК, що забезпечить точні канали агрооперацій, усунувши проблеми з клинами та пересівами на вашому полі. Далі буде вже відключення секцій усіх ваших агрегатів, за ним — диференційований посів, диференційоване внесення добрив, тощо. Та перший крок, повторюсь, — автопілот. Ну і дрон, я думаю, буде також не зайвим.  

Kurkul.com: Як швидко можна очікувати на повернення інвестицій у точне землеробство, які технології окупаються найшвидше?

Андрій Капріца: З тим, що інвестиції вкладені в точне землеробство неодмінно повернуться, думаю ніхто сперечатися не буде. А от період окупності залежить від земельного банку. Але якщо ми говоримо про автопілоти, тут інвестиції ви повернете вже у перший рік використання, навіть на площі у 400 га. А от диференційований посів, який потребує налаштування усіх ланок, про які я казав раніше, доведеться «відпрацьовувати» значно довше на невеликій площі — це може бути і 3, і 4 роки.

Якщо ж зембанк великий, то й диференційований посів можна окупити за рік. Загалом же, я рекомендую всім рухатися в сторону точного землеробства поступово та системно. За один рік «повний фарш» точних технологій ви не запустите в господарстві. Йдеться навіть не про фінанси, яких у декого, можливо, і вистачить на будь-що й одразу. Справа в знаннях, в часі, необхідному для того, щоб вивчити усі ці технології та навчитися їх правильно застосовувати. 

Kurkul.com: Багатьох фермерів у впровадженні ТЗ зупиняє думка, що виникне потреба оновлювати увесь техпарк, на що зараз немає коштів. Які є рішення для виходу із цієї ситуації?

Андрій Капріца: Такі побоювання серед наших колег справді існують. Хоча, все ж не обов’язково оновлювати весь технічний парк. Як я вже сказав, потрібно рухатися поступово, розпочавши, наприклад, із вживаних автопілотів, які не потребують значних фінансів і, разом з тим, відмінно виконують свою роботу. 

Можна також модернізувати вашу техніку: навіть на такий простий обприскувач як «Богуслав», мої друзі інтегратори точного землеробства встановлюють пофорсункове включення. Також можна модернізувати і вашу сівалку — поставити на неї електроприводи, і ще силу-силенну всього, було б бажання. Одним словом, не обов’язково купувати новий парк техніки, є цілком доступні рішення, щоб модернізувати вже наявний. 

Читати також: Микола Климчук: Ми виключили соняшник із сівозміни підприємства

Kurkul.com: Чи потрібно українським аграріям рівнятися на технологічний рівень сільського господарства інших країн, чи ми маємо йти своїм, унікальним шляхом?

Андрій Капріца: У мене навіть є готова відповідь на це запитання, оскільки я вже про це не раз думав. Я спілкуюсь і раджусь по точному землеробству зі своїми товаришами. Усім нам орієнтовно 30 років і в усіх досить амбіційні плани. Так у найближчі 5 років усі ми зробимо систему землеробства, яка буде зватися просто — Землеробство України. Ми не будемо рівнятися на Європу чи США, це буде своя, унікальна система і про неї говоритимуть у всьому світі.

Kurkul.com: Дякуємо за розмову!

© Андрій Яцина, Kurkul.com, 2021 р.

Виконано за допомогою Disqus
Матеріали за темою