Геоінженерний вплив на клімат знизить врожайність

11 серпня 2018 99 0
Поле кукурудзи
Kurkul.comПоле кукурудзи

З метою зупинити глобальне потепління геоінженери запропонували масово розпилювати в стратосфері аерозолі, що містять сполуки сірки. Проте, за вигоду в температурному режимі планети людство може заплатити зменшенням врожайності, бо рослинам не вистачить сонячного світла. Про це повідомляє Nplus1.ru.

Вчений з Каліфорнійського університету в Берклі Джонатан Проктор і його колеги вирішили дослідити, як створення захисного щита в стратосфері може вплинути на сільське господарство.

«Затемнення планети обмежує зростання температури, що створює сільськогосподарським культурам кращі умови росту. Але так як рослинам потрібне сонячне світло, його блокування може позначитися на зростанні. Для сільського господарства негативні наслідки цього методу за масштабами рівні вигодам. Це приблизно як експериментальне хірургічне лікування: побічні ефекти, схоже, нічим не краще за саму хворобу», — сказав Проктор, якого цитує прес-служба університету.

Вчені проаналізували дані про врожаї кукурудзи, сої, рису і пшениці в 105 країнах з 1979 по 2009 р., дані моніторингу освітленості і супутникові спостереження за аерозолями в стратосфері. За цей період було два великих виверження вулканів Ель-Чічон в Мексиці і філіппінського Пінатубо, що супроводжується зазвичай викидом діоксиду сірки у повітря. За допомогою усіх даних вчені з’ясували, що аерозольне розсіювання світла знизило врожайність усіх сільськогосподарських культур.

Після цього дослідники скористались кліматичною моделлю і показали, що до середини 21 ст. зменшення температури завдяки геоінженерної «вуалі» принесе погіршення освітленості.

 Хоча науковці звертають увагу й на те, що висновки їхнього дослідження не означають, що метод розпилення аерозолів потрібно забути. Варто лише з’ясувати усі вигоди, витрати і ризики цього проекту перед здійсненням експерименті.

Виконано за допомогою Disqus