Названо переваги та недоліки електронних земельних аукціонів

20 вересня 2018 222 0
Названо переваги та недоліки електронних земельних аукціонів
Kurkul.com

Запровадження в Україні проведення електронних земельних аукціонів при продажі права оренди с/г земель державної власності містить ряд плюсів та мінусів. Про це в ексклюзивному коментарі AgroPolit.com повідомив керівник організації «Центр розвитку земельних  відносин в Україні» Леонід Корейба.

Нагадаємо, в Україні запустили електронні торги з продажу прав оренди землі на базі ДП «СЕТАМ». За попередніми оцінками, вартість оренди с/г земель у порівняні з доходами від публічних аукціонів виросте на 15%.

На його думку, є кілька позитивних моментів запровадження таких аукціонів.

«Перший — зручність та прозорість оренди держземель виходить на новий рівень. Другий — можливість брати участь у аукціонах учасникам з інших регіонів, віддалених. Третій — запровадження європейських стандартів, що дозволить  орендувати держземлю не виходячи з дому. Четвертий — посилення конкуренції та як результат — збільшення ціни. П’ятий — застосування системи blockchein, яка унеможливить махінації з землею та підвищить суспільну довіру до «відкритості» аукціонів», — пояснює він.

На думку Леоніда Корейби, є й негативні моменти такої практики. Перший пов'язаний із відсутністю виписаної в Земельному Кодексу України (ЗКУ) процедури проведення аукціонів онлайн.

«Дана процедура суперечить ЗКУ. Так у п. 9 ст. 137 сказано, що  у день проведення торгів виконавець реєструє присутніх учасників. Учасник (його представник) зобов'язаний пред'явити паспорт (довіреність на вчинення дій під час торгів, зокрема на участь у торгах та підписання протоколу про результати торгів, і паспорт). Та ще дуже багато дрібних невідповідностей, адже Земельним Кодексом не передбачена процедура проведення аукціонів онлайн», — пояснює він.

До негативних наслідків запущених електронних земельних аукціонів  належать  ще два.

«Ці торги позбавлять роботи ліцитаторів, які доклали ресурсів та часу для отримання кваліфікаційного свідоцтва. А низький рівень проникності Інтернету у сільській місцевості загрожує тим, що сільське населення та жителі малих міст, теоретично, матимуть менше можливості до участі в аукціонах он-лайн. За даними Інтернет асоціація України, в середньому Інтернетом користуються 64,8% населення. Структура інтернет-користувачів виглядає так: 27% — жителі села, 29% — міста (до 100 тис. чоловік), 44% — міста (з населенням 100 тис.+)», — підсумовує він.

Виконано за допомогою Disqus