У подорожчанні овочів експерти підозрюють змову перекупників

27 січня 2019 540 0
У подорожчанні овочів експерти підозрюють змову перекупників
Kurkul.com

Подорожчання сільськогосподарської вітчизняної продукції експерти пов’язують з діяльністю перекупників. Штучне завищення цін призвели до того, що українські овочі на 30% дорожчі, ніж у Європі. Про це повідомляє lenta.ua.

За словами голови правління Всеукраїнської громадської організації «Рада жінок-фермерів України» Людмили Клебанової, роздрібні ціни більші за гуртові стають у 2-3 рази. Так, при закупівельних цінах 3-4 грн/кг на картоплю у столичних супермаркетах на сьогодні складають від 10 до 20 грн/кг, на капусту і буряки — 12-15 грн, на ріпчасту цибулю — 18-22 грн.

«Це у перекупників все подорожчало, а у виробників картопля, цибуля, часник і інші овочі та фрукти залишилися в продажу практично по тій же ціні. Напевно, транспортні витрати зростають зараз. Якщо дорожчає газ, якщо дорожчає електрика, то дорожчає, на жаль, все. Не можна сказати, що виробники від цього хоч трохи виграють», — пояснює Людмила Клебанова.

Натомість виконавчий директор Союзу споживачів України Максим Несміянов висловив здивування від повної відсутності контролю з боку Антимонопольного комітету за зростанням цін на харчові продукти. Він нагадав про приклади картельних змов торгівельних мереж на українському ринку, коли збільшувалися ціни автоматично у багатьох великих магазинах з метою отримання певної вигоди: невиправданої дельти через підвищення цін на паливо, на енергоносії, а відразу на 20-30%.

«Ще раз підкреслюю, що оскільки ринок сам собі наданий, замість конкуренції бізнесмени цілком ймовірно домовилися про одночасне підвищення цін. Правда, Антимонопольний комітет оштрафував тоді за подібні порушення 14 торгових мереж на 203 млн грн. Але, далі справа не пішла. Які б дії для захисту прав споживачів не робилися, практика показує, що розслідування тривають роками, а всі порушені адміністративні та кримінальні справи рано чи пізно вмирають у судах», — підсумував він.

Схема картельної змови досить проста. Якщо менеджмент супермаркетів, великі постачальники і перекупники розуміють, що на ринку зерна утворюється дефіцит, то ціни на хліб, макаронні вироби і крупи до кінця року зростуть. Тоді запаси продукції притримують, створюючи штучний дефіцит, а в потрібний момент — піднімають ціни.

Виконано за допомогою Disqus