Органічний хміль має значні перспективи вирощування в Україні

8 березня 2019 156 0
Хміль
fest.lviv.uaХміль

В Україні розпочали дослідження особливостей технологічного процесу вирощування органічного хмелю. Про це розповіли Олександр Стецюк, канд. с.-г. наук, та Леся Кириченко, наук. співробітник з Інституту сільського господарства Полісся НААН, повідомляє Kurkul.com  з посиланням на a7d.com.ua.

У світі плантації органічного хмелю займають невелику площу — близько 1% від усіх насаджень, та все більше країн звертає увагу на отримання екологічно чистої сировини для виробництва пива.

«Новозеландські вчені вже в кінці 90-х років минулого сторіччя запропонували технологію вирощування органічного хмелю з залуженням міжрядь та випасом овець на плантації, проте через ізольованість острова і незначну поширеність там притаманних нашій зоні хвороб і шкідників хмелю, а також використання вівчарства для удобрення хмільників, у технологічному плані ця практика не може бути застосована в Україні в повній мірі», — говорять фахівці.

 

Хміль з Нової Зеландії та Китаю з початку 2000-х закупають пивоварні США для виробництва органічного пива. Зростаючий попит на дану продукцію спонукав американських виробників хмелю займатися вирощуванням культури за органічними технологіями. Так, в штаті Вашингтон — найбільшому виробнику хмелю в цій країні (75%) — площа органічних насаджень хмелю зросла з 1,6 до 26 га з 2004 по 2010 рік. За даними Американської асоціації виробників органічного хмелю, ще 51 га насаджень мали отримати сертифікат на вирощування органічного хмелю в 2010 році, та 146 га — у 2012-му.

Канада, яка імпортувала органічний хміль з Нової Зеландії та Німеччини, швидко відчула привабливість цього ринку і почала вирощувати цю сировину в невеликих фермерських господарствах не лише для своїх потреб, а й для ринку США. При застосуванні органічних технологій вирощування хмелю виробники відчули значне падіння урожайності, але цей фактор компенсувався високим попитом та ціною на органічний хміль.

Читати за темою: В Україні припинила роботу єдина лінія переробки хмелю

Вирощування органічного хмелю в Україні пов’язане з низкою правових та фінансово-економічних проблем. Це насамперед відсутність фермерських господарств, які комплексно займаються виробництвом органічної продукції. Постають завдання біологічного захисту хмелю, компенсації органічної речовини (дефіцит «органічного перегною»), азоту, фосфору та калію природного походження. Однією з основних проблем є відсутність технології вирощування, адаптованої до місцевих ґрунтово-кліматичних умов.

Вивчивши ці фактори, ми вперше в Україні розпочали дослідження особливостей технологічного процесу вирощування органічного хмелю. В якості сидеральних культур у міжряддях хмелю в залежності від варіантів були висіяні: редька олійна, люпин, пелюшко-вівсяна сумішка. Зелене добриво є доступним, постійно відновлювальним джерелом органічної речовини. За даними наукових досліджень, загортання в ґрунт 20-30 т/га зеленої маси сидератів забезпечує ефект, рівноцінний внесенню аналогічної кількості гною. При цьому витрати на вирощування сидеральної культури менші у 2,5 рази, — розповідають співробітники Інституту сільського господарства Полісся НААН.

Сидерати на органічних хмеленасадженнях у міжряддях висівались навесні, відразу після обрізки підземних кореневищ культури. Цей період в зоні Полісся припадає на другу-третю декаду квітня. У фазу бутонізації-цвітіння сидерат заробляли в ґрунт дисковою хмелевою бороною БДХ-3 у два-три сліди.
За період досліджень в середньому в ґрунт заробляли 14,4 т/га олійної редьки, 17,5-19,0 т/га люпину та 21,3 т/га пелюшко-вівсяної сумішки в залежності від варіантів, що вивчалися. На органічних хмеленасадженнях застосовували також дозволені при органічному землеробстві природні міндобрива, а саме фосфоритне борошно та сульфат калію.

На органічних варіантах отримано врожай 0,85-0,98 т/га шишок хмелю. Традиційна агротехнологія забезпечила 1,10 т/га шишок. Лише органічний варіант, який передбачав у системі удобрення сидерацію люпином та внесення 40 т/га перегною, не поступився загальноприйнятій технології за урожайністю — 1,11 т/га. Проте ціна органічного хмелю в 1,5-2 рази вища, що робить його більш рентабельним, — кажуть Леся Кириченко та Олександр Стецюк.

Виконано за допомогою Disqus