В «тіньовому» обігу земель беруть участь всі, і держава це допустила — експерт

18 квітня 2019 216 0
В «тіньовому» обігу земель беруть участь всі, і держава це допустила — експерт

У державі продовжують діяти схеми передачі держземель фізичним особам. Таким механізмом користувалися тоді всі учасники агроринку (великі, середні, малі), бо сама держава поставила їх у такі умови. Про це йдеться у матеріалі на AgroPolit.com.

Нагадаємо, експерти назвали 7 схем використання держземель

З 2012 р. по 2016 р. діяла схема передачі держземель фізичним особами, які брали її під ведення фермерського господарства. Таким способом користувалися аграрії до 4 квітня 2016 р. 

Така схема використання земель діяла, поки була чинною ст. 134 (частина друга) Земельного кодексу України, яка дозволяла громадянам отримувати в оренду державну землю (без проведення аукціонів) під такі господарства.

Було дві умови — наявність у майбутнього фермера диплома про агроосвіту та досвіду роботи в АПК. Така лазівка дозволяла всім учасникам ринку нарощувати свої земельні банки в період буремних 2000-х. За різними оцінками, безаукціонно після 2013 р. під контроль фізосіб перейшло близько 2 млн га с/г землі.

«Раніше Держгеокадастр передавав фермерам землі в оренду без аукціонів і обмеження площ. Цим активно користувалися сільгоспвиробники. Створювали фермерські господарства, які брали землю на 49 років і передавали її собі ж під 3% за суборендою, а фактично працювали на агрохолдинги… «Нарізалися» досить великі шматки землі, по кілька сотень гектарів, під конкретних людей. У цій схемі брали участь обрані. Тобто, «дутих» фермерів було не так багато», — розповідав президент «Земельної спілки України» Андрій Кошіль.

Друга популярна схема — «Украгропром». Її прописав сам уряд — 6 лютого 2012 р. Кабмін прийняв розпорядження №113-р —  про відчуження 111, 26 тис. га  землі з господств НААН на користь приватної компанії «Украгропром» з метою покращення фінансово-господарських показників.

Однак таке покращення призвело до мільйонних збитків, які розбирають навіть зараз, тож уже 18 червня 2014 р. розпорядженням №583-р скасовано попереднє розпорядження і держава зберегла в землекористуванні НААН 111 тис. га земель державних підприємств дослідних господарств

Виконано за допомогою Disqus