Буковиною шириться самшитова вогнівка — Держпродспоживслужба

3 травня 2020 180 0

Починаючи з 2006 року, Європою активно почав поширюватись шкідник східно-азіатського походження — самшитова вогнівка. В Україні перші поодинокі випадки пошкодження вогнівкою відмічено у 2014 році. Про це інформує ГУ Держпродспожислужби в Чернівецькій області.

На Буковині перші суттєві пошкодження фітофагом були виявлені в минулому році. Аномально тепла зима сприяла перезимівлі шкідника, який буде поширюватися, пошкоджуючи на своєму шляху рослини самшиту.

«Зимують, переважно, гусениці ІІ-ІІІ віків в щільних білих павутинних коконах між листям. Навесні вони дохарчовуються і заляльковуються. Через 10-15 днів з лялечок вилітають метелики. Після спарювання самки вогнівки відкладають на молоді листочки самшиту невеликими купками яйця, з яких невдовзі відроджуються гусениці довжиною 1-2 мм, жовто-зеленого кольору з чорною головою. Їх розвиток триває приблизно 3-4 тижні. За цей час шкідники стають темно-зеленого кольору з широкою чорною та тонкими білими лініями по бокам і досягають 3,5-4 см в довжину. За рік може розвиватися в 3-4 поколіннях. Личинки в процесі живлення накопичують отруйні алкалоїди самшиту, тому їх не поїдають птахи», — повідомляють у Держпродспоживслужбі.

Гусениці самшитової вогнівки, які відродилися, спочатку виїдають нижню частину листка, залишаючи непошкоджений верхній епідерміс. Гусениці старших віків грубо об’їдають листки, обплітаючи пошкоджені гілки павутиною, на якій можна помітити екскременти, шкурки личинок та пусті чорні капсули від голів, які залишаються після линьки. За 4 години один шкідник повністю з’їдає листок самшиту середнього розміру. Живлення триває до перших приморозків.

«Враховуючи високу плодючість та ненажерливість шкідника, відсутність природних ворогів, здатність метеликів до активних перельотів, повільне відростання самшиту та обмеження на використання пестицидів, слід очікувати збільшення чисельності та масове розселення самшитової вогнівки на Буковині», — йдеться в повідомленні.

Виконано за допомогою Disqus