У 2020 році більша частка кондиційного насіння була іноземної селекції — ННЦ

12 травня 2021 52 0
У 2020 році більша частка кондиційного насіння була іноземної селекції — ННЦ
Kurkul.com

Минулого року більша частка кондиційного насіння мала іноземне походження, тобто цей вид насіннєвої продукції було імпортовано або вироблено та сертифіковано на території України. Про це Kurkul.com повідомив Олександр Захарчук, завідувач відділу інвестиційного та матеріально-технічного забезпечення ННЦ «Інститут аграрної економіки», д.е.н. 

За його словами, виробництво кондиційного насіння основних зернових та олійних сільськогосподарських культур у 2020 р. становило близько 400 тис. т.

Зернових культур — озимої пшениці, ярого та озимого ячменю, кукурудзи та жита — було вироблено та сертифіковано 328 тис. т, або 80% від всього насіння. Олійних культур — сої, ріпаку та соняшника — було сертифіковано 72 тис. т. Крім того, було вироблено та сертифіковано 25,4 тис. т насіннєвої картоплі та 1,2 тис. т насіння цукрового буряку.

«Частка кондиційного насіння основних зернових та олійних сільськогосподарських культур української селекції становить 42,2 % від загального сертифікованого насіння, тобто 167,3 тис. т. Ввезено з-за меж України насіння іноземної селекції в кількості 62,2 тис. т, а також вироблено та сертифіковано на території України ще 170,5 тис. т насіння іноземної селекції. Сумарна кількість кондиційного насіння іноземної селекції становить 232,7 тис. т (57,8 %)», — поінформував науковець

Читати також: Названо чинники успішного виходу вітчизняного насіння на ринок ЄС

При цьому, він зауважив, якщо частка кондиційного насіння основних зернових сільськогосподарських культур української селекції становить 156,6 тис. — 50% від загальної кількості сертифікованого насіння, то частка насіння олійних культур складає лише 8,6 % від усього сертифікованого.

В цілому у 2020 р. було сертифіковано насіння:

 • озимої пшениці — 141,4 тис. т;
 • кукурудзи — 111,0 тис. т;
 • ярого ячменю — 33,4 тис. т;
 • озимого ячменю — 21,3 тис. т;
 • озимого жита — 5,3 тис. т;
 • соняшнику — 42,7 тис. т;
 • сої — 21,4 тис. т;
 • ріпаку — 4,1 тис. т.

Відсоток кондиційного насіння вітчизняної селекції по озимій пшениці склав 66,2%, по ярому ячменю — 57,8%, озимому ячменю — 49,3%, кукурудзі — 29% та по озимому житу лише 15,7%. Ще менші частки виробництва кондиційного насіння основних олійних сільськогосподарських культур, а саме: по сої — 10,7%, ріпаку — 10,2% та соняшнику — лише 7,4%.

«Якщо раніше кондиційне іноземне насіння надходило із-за кордону, то наразі більша частина насіння зернових культур іноземної селекції виробляється в Україні — близько 140 тис. т, ввозиться лише 26,6 тис. т, або лише шоста частина. У межах держави найбільше виробляється кондиційного насіння іноземної селекції кукурудзи (54,4 тис. т), озимої пшениці (46,7 тис. т), ярого ячменю (13,9 тис. т) та озимого ячменю (10,5 тис. т)», — констатував Олександр Захарчук.

Читати за темою: Україна та Польща збільшать обіг сільськогосподарської продукції

За його словами, Україна втримує 100% виробництва кондиційного насіння вітчизняної селекції лише по трьох нішових зернових культурах — гречка, просо та овес.

Фахівець наголосив, щоб вберегти  вітчизняну насінницьку галузь від остаточного занепаду, необхідно здійснити низку заходів із залученням усіх зацікавлених сторін, а саме — держави, селекціонерів, науковців, виробників насіння, маркетологів та інших:

 • визначити подальші шляхи покращення якості українського насіння, особливо гібридного, де ми значно програємо іноземній селекції;
 • розробити механізми боротьби з фальсифікатом насіння на вітчизняному ринку;
 • збільшити надходження коштів за рахунок сплати ліцензійних та селекційних платежів для підтримки вітчизняної селекції;
 • запровадити державну підтримку українського насінництва та селекції на внутрішньому ринку.

«Лише зазначені дії дадуть нам змогу повною мірою реалізувати потенціал вітчизняного насінництва та вийти на ринки Європи та світу», — підсумував Олександр Захарчук.

Виконано за допомогою Disqus