Через зростання вартості газу та електроенергії хліб подорожчає на чверть

11 жовтня 2021 820 0
Через зростання вартості газу та електроенергії хліб подорожчає на чверть
Depositphotos

Зростання вартості природного газу та дворазове подорожчання електрики збільшить частку енергоресурсів в собівартості хлібобулочних виробів втричі — з 5-7% до 15-20%, що з урахуванням інших чинників призведе до їх подорожчання на 10-25%. Про це розповів президент Всеукраїнської асоціації пекарів (ВАП) Юрій Дученко, передає Інтерфакс-Україна.

«Подорожчання газу в сім разів у порівнянні з цінами попереднього року і подвоєння вартості електроенергії, очевидно, призведе до збільшення їх частки в собівартості хліба. За нашими оцінками, при пікових значеннях цін на енергоносії їх частка в ціні буханця зросте до 15-20%», — підкреслив він.

Серед інших чинників зростання цін на хліб глава ВАП назвав також подорожчання цукру і рослинної олії вдвічі, зростання цін на пшеницю за рік на 27-29% — з 6,05-6,6 тис. грн/т до 7,7-8,5 тис. грн/т, і рівень інфляції в річному вимірі в розмірі понад 10%.

Згідно з даними асоціації, за станом на 1 жовтня відпускні ціни на хліб пшенично-житній (0,7 кг) становили 16,44-19,67 грн в залежності від виду продукту і регіону виробництва. Пшенично-житній заварний хліб (0,7 кг) коштував 18,9-24,36 грн, хліб пшеничний з борошна вищого сорту (0,6 кг) — 15,3-18,5 грн, першого сорту (0,65 кг) — 11,7-14,6 грн, батон (0,5 кг) — 14,8-18,9 грн.

Експерт уточнив, що положення в галузі буде залежати від подальшої динаміки цін на газ та інші складові собівартості хліба. За його даними, про закриття хлібопекарських підприємств поки що не йдеться, також штучне стримування зростання цін на даний соціально важливий продукт в умовах ринкових чинників може призвести до його дефіциту.

Нагадаємо, у зв'язку зі значним підвищенням цін на газ, тарифи на сушку зерна знову виростуть, хоч і так вже збільшилися втричі.

Також через стрибки цін на газ багато європейських виробників добрив були вимушені закрити власне виробництво.

Як зазначають експерти, підвищення вартості газу може привести до зупинки виробництва або банкрутства тепличних підприємств України, адже абсолютна більшість тепличних господарств продовжує використовувати газ як основне джерело тепла, а в деяких випадках і для генерації електроенергії.

Виконано за допомогою Disqus