Реклама

Вчені розповіли, чим загрожує культурам засоленість ґрунтів

22 листопада 2021 118 0
Вчені розповіли, чим загрожує культурам засоленість ґрунтів
UKRAVIT

Глобальні зміни клімату і збільшення частоти та інтенсивності посух є серйозною загрозою для сільського господарства. Зокрема, ці явища посилюють мобілізацію та акумуляцію солей у верхніх горизонтах ґрунту та активізують процеси його засолення. Про це розповіли вчені «Інституту здоров’я рослин» компанії UKRAVIT SCIENCE PARK.

Згідно з даними Держгеокадастру, засолені ґрунти в Україні займають площу понад 1,92 млн га. Із них у сільському господарстві використовують 1,71 млн га. Більш сумну статистику наводить FAO: відповідно до цих даних, в Україні 6,6 млн га засолених ґрунтів, зокрема й близько 7% земель, що обробляються в сільському господарстві.

Як пояснили вчені, засоленість ґрунтів — це наявність у ґрунті великої кількості водорозчинних солей, в основному Na+, K+, Cl-, SO42-. Вона впливає на зростання рослин безпосередньо через вплив на поглинання води, доступність для них поживних речовин і опосередковано — через погіршення фізичних показників ґрунту.

Читайте також: В Україні пропонують змінити алгоритм розрахунку оціночної вартості 1 га с/г земель

Наявність у ґрунті водорозчинних солей збільшує осмотичний і знижує водний потенціал ґрунту, наближаючи його до водного потенціалу у кореневій системі рослин. Таким чином, поглинання води корінням уповільнюється, що спричиняє стрес для рослини через посуху. Звісно, коренева система здатна певною мірою активно відкачувати воду з ґрунту та транспортувати її далі вгору, однак цей процес за таких умов дуже енергоємний і знижує швидкість росту та розвитку рослин.

«Проводячи регулярні дослідження, ми спостерігаємо, що із кожним роком кількість зразків ґрунту, які мають підвищені показники вмісту солей (Na+, K+, Cl-, SO42- та ін.), збільшується, — в основному це стосується ґрунтів Сходу та Півдня України. Також частішають випадки вторинного засолення ґрунтів — це коли поля на зрошенні вже через 3-5 років при використанні води неналежної якості засолюються. На таких полях погано ростуть більшість сільськогосподарських культур, зокрема картопля, овочі, дині та ін.», — прокоментував науковий співробітник Інституту Сергій Сальніков.

За його словами, в перші роки культура та ґрунт намагаються адаптуватися та відновитися від солей що надійшли, тому візуально ідентифікувати наявну проблему майже неможливо. В наступні роки спостерігається пригнічення культур і зниження врожайності, а накопичення солей вже може сягати таких масштабів, що для відновлення ґрунту потрібні спеціальні меліоративні заходи.

Тож якщо ви маєте поливні поля і не впевнені в якості поливної води й при цьому – помічаєте безпричинне пригнічення культур упродовж вегетації, Сергій Сальніков рекомендує провести дослідження ґрунтів на вміст водорозчинних солей та комплекс інших показників в «Інституті здоров’я рослин».

Виконано за допомогою Disqus

Реклама
Матеріали за темою