Реклама

В окремих регіонах посіви соняшника уразив пероноспороз та альтернаріоз

10 червня 2025 65 0
Фомоз соняшника
Фомоз соняшника

Початок першої декади червня характеризувався жаркою погодою з періодичним випаданням опадів у вигляді дощу. Такі умови були сприятливими для поширення та розвитку шкідників та хвороб у посівах сільськогосподарських культур, зокрема соняшнику.

Про це пише Kurkul.com на основі звіту фахівців Держпродспоживслужби.

Так, рослинам соняшнику продовжують завдавати шкоди довгоносики (сірий буряковий, південний сірий, чорний), які пошкодили 1-8% рослин. У крайових смугах полів відмічають заселення рослин геліхризовою попелицею, на 1-5, в осередках до 15% рослин (Миколаївська, Чернівецька обл.).

У господарствах Миколаївської, Херсонської областей спостерігали початок заселення рослин звичайним павутинним кліщем та трипсами. Також у посівах культури шкодять дротяники, гусениці совки-гамми, піщаний мідляк.

На 2-5% рослин виявлено ураження пероноспорозом (Київська, Кіровоградська, Миколаївська, Харківська обл.), альтернаріозом (Одеська, Рівненська обл.), фомозом (Вінницька обл.).

  • Пероноспороз. Зустрічається в усіх зонах вирощування соняшника, але найбільш поширена в Лісостепу і північній частині Степу. Рівень ураженості рослин може досягати 50-60%, а недобір врожаю — 50%. Полягає в зниженні схожості ураженого насіння, зрідженості посівів через загибель уражених рослин, зниженні врожаю внаслідок порушення процесів дихання та вуглеводного обміну.
  • Альтернаріоз. В Україні хвороба набула поширення лише в останні роки. Уражуються всі надземні органи рослин соняшника від фази сходів до дозрівання. Полягає в передчасному відмиранні уражених частин рослин. В ураженому кошику, як правило, насіння щупле і недорозвинене або не утворюється взагалі.
  • Фомоз. Захворювання поширене майже в усіх районах, де вирощують соняшник. Хворобою уражуються всі органи рослин протягом всього вегетаційного періоду, найінтенсивніше в кінці вегетації (в період дозрівання). Найбільша шкідливість проявляється при ранньому зараженні, при сильному розвитку хвороби на рослинах в ранньому віці вони часто зовсім відмирають не даючи урожаю.

Читайте також:

© Юлія Немцева, Kurkul.com, 2025 р. 

Виконано за допомогою Disqus