В Україні зростає кількість незаконних операцій на агроринку — експерт

28 березня 2017 300 0
Член агрокомітету ВРУ Іван Мірошниченко вказує на незаконні операції на ринку
izgrodno.comЧлен агрокомітету ВРУ Іван Мірошниченко вказує на незаконні операції на ринку

Останнім часом від учасників аграрного ринку надходить все більше повідомлень про суттєве зростання «тінізації» операцій з купівлі-продажу продукції.

Зерно дедалі частіше закуповують за готівку. Державний бюджет втрачає мільярди.

Про це пише в блозі «Економічної правди» народний депутат, член комітету Верховної Ради з питань аграрної політики та земельних відносин Іван Мірошниченко.

За його словами, в Україні активно закуповують зерно та олійні культури кримінальні елементи та компанії, розраховуючись із продавцем готівкою, здебільшого валютою, що є українським «ноу-хау» останніх двох-трьох років.

Іван Мірошниченко виділяє основні причини цього явища:

  1. Періодична наявність трьох курсів купівлі-продажу валюти на ринку (НБУ, міжбанк, обмінні пункти) завдяки неефективній політиці Національного банку.

  2. Зміна режиму оподаткування в агропромисловому комплексі та скасування спеціального режиму сплати ПДВ, що також стимулює перехід у «тінь».

  3. Обов'язковий продаж валюти за курсом, встановленим НБУ, а не ринком. Бізнес втрачає, а окремі структури отримують можливість заробляти на інсайді.

  4. Виведення готівкового капіталу за кордон та його легалізація.

  5. Бездіяльність фіскальних та правоохоронних органів.

  6. Бажання власників бізнесу і виробників створити запас валюти в Україні або за кордоном в умовах відчутних ризиків та війни.

За оцінками учасників ринку та експертів, сума неповернутої валютної виручки за 2014-2016 роки становить $3-3,5 млрд. Це має мультиплікаційний негативний вплив на зовнішній торговельний баланс держави, курс гривні до долара та інших валют, бюджетні надходження від податків.

«Активно формуються «чорний» внутрішній ринок зерна та олійних культур, інших експортних позицій, а шахраї виводять валютну виручку за кордон, не повертають її в Україну, як того вимагає законодавство, і ще ніхто з них не був покараний», — пише Іван Мірошниченко.

Ця проблема для АПК не нова, проте протягом 2015-2016 років тіньові схеми набрали значних обертів. Якщо до 2014 року, на думку експертів, нелегальний ринок сільськогосподарської продукції становив 25-30%, а валютна виручка поверталася в країну, то у 2015 році цей показник оцінювали в 35-40%.

У грудні 2016 року учасники ринку стверджували, що в «тіні» перебуває близько 50% ринкових операцій із зерном, олією та іншими культурами. При цьому, як написав Іван Мірошниченко, через схеми офшорних компаній не повертається значна частка валютної виручки.

«На внутрішньому ринку склалася загрозлива тенденція: у шістьох-сімох випадках із десяти пропонується продаж за готівку, досить часто — в іноземній валюті», — зазначив експерт.

Виконано за допомогою Disqus