Судова хроніка боротьби за паї - конфлікт на Чернігівщині триває

Судова хроніка боротьби за паї - конфлікт на Чернігівщині триває

6 серпня 2020 2194 0

Пам'ятаєте протистояння двох агрофірм, яке почалось з нібито крадіжки урожаю кукурудзи з полів ПП «Городнянські аграрні інвестиції» (далі — «ГАІ»)? 

Тоді директор цієї компанії Юрій Стаднік розповів правоохоронцям, що неподалік села Кузничі техніка ТОВ «Агро-День» зібрала зерно кукурудзи із земельної ділянки 15 га та вивезла врожай у невідомому напрямку. А це поле, загальною площею близько 100 га, у 2008 році компанія «ГАІ» взяла в оренду в місцевої райдержадміністрації. Руслан Правосудько, власник ТОВ «Агро-День», в свою чергу, надав контраргументи, підкріплені відповідною документацією, які свідчили, що ця ділянка знаходилась в оренді його підприємства. 

Минуло вже досить багато часу, проте консенсусу між сторонами знайдено не було. Так, вирішення конфлікту між компаніями наразі триває в судовому порядку. Kurkul.com вирішив дізнатись про хід цієї справи та чи набуде вона логічного завершення.

Судовий позов «ГАІ» 

10 березня 2020 року компанія «ГАІ» подала позовну заяву про скасування розпоряджень голови місцевої державної адміністрації, державної реєстрації ділянки та визнання недійсним договору оренди. Ключовими аспектами заяви, за словами директора компанії Юрія Стадніка, є визнання процесу жеребкування в селищній раді неправомірним, і, відповідно, визнання його результатів недійсними.

«Перше — визнання недійсним результату процесу жеребкування в селищній раді, у зв'язку з тим, що туди потрапили всі паї в межах одного оброблюваного поля, що, на мою думку, було спеціально підлаштовано. Другий момент — це робота з самими пайовиками. Як виявилося, частина з них скористались своїм правом на приватизацію паю вдруге, що є неправомірним. Ми збираємося скасовувати рішення ради, визнавати договори та правовстановлюючі документи на частину паїв недійсними», — зазначив він.

Відповідно до документа, компанія просить скасувати державну реєстрацію ділянки площею 3,1480 га, а також визнати недійсним догорів оренди між її власником та ТОВ «Агро-День», хоча на початку справи розмова йшла про ділянку площею понад 56 га.

На позов компанії Городянською РДА та Держгеокадастром було надано відзив. Так, згідно з документами, дії відомств були правомірними, а вимоги позивача вони вважають необґрунтованими. Крім того, відповідачі звернулись до суду з проханням відмовити підприємству у задоволенні позову.

«Геокадастр зазначив, що діяв на підставі рішення Городнянської РДА про виділення землі. По факту воно так і було: їх завдання — зареєструвати землю на підставі вже розробленого її місцеперебування і кадастрового номера. Але, при цьому, вони не врахували того, чи були у сільради та адміністрації такі повноваження взагалі. В цьому випадку всіма питаннями займалася земельна комісія, а не безпосередньо рада в цілому. Тобто це не було рішення місцевої ради, а просто був протокол засідання постійної комісії із земельних питань, яка взагалі-то не може приймати таких самостійних рішень. Вона може тільки готувати висновки, доповіді з питань якихось кандидатур, які пропонуються на затвердження, або земельних питань, які вирішуються безпосередньо радою. А рада, на той момент, не могла розв'язувати ці питання й у відзиві райадміністрація це свідомо замовчує. Вони також написали: «просимо розглянути справу без нашої участі», тобто позиція пасивна. Вважаю, що вони не хочуть визнавати свої дії неправомірними», — пояснив юрист ПП «Городнянські аграрні інвестиції» Олександр Шевченко. 

Читати також: Земля розбрату: боротьба за відумерлу спадщину на Чернігівщині

Також, за його словами, юридичний опонент не надав жодної відповіді на цей позов.

«Спочатку реакції не було взагалі. Потім вони написали у двох справах клопотання про відкладення у зв'язку з тим, що їм була потрібна правова допомога. І після цього в тих же справах з'явився їх власник, який представляв своє підприємство самостійно. Відзивів від ТОВ «Агро-День» не було надано ні в одній справі», — додав Олександр Шевченко. 

ТОВ «Агро-День»: по цю сторону закону  

На теперішній час, спірна земельна ділянка обробляється компанією ТОВ «Агро-День». За словами Руслана Правосудько, суд навряд чи задовольнить позов «ГАІ», оскільки юридично неможливо відібрати право власності на землю у людей, які в законному порядку отримали всі документи. Директор підприємства також зазначив, що відзивів не надавав, оскільки особисто бере участь у засіданнях як відповідач. 

«На сьогодні у мене 5 судових розглядів, відповідачами в яких виступають власники цих ділянок, райадміністрація, геокадастр Чернігівської області в особі відділу Городнянського району та, звичайно, моє підприємство. Наразі призначено засідання по двох справах, а решту перенесено через карантин», — уточнив власник ТОВ «Агро-День».

Крім того, він додав, що договору оренди ПП «ГАІ» в кадастровій системі вже не існує, а всі ділянки отримали нові кадастрові номери та нових власників законним шляхом. 

«Це були незатребувані ділянки, які перебували у них в оренді. ПП «ГАІ» знехтувало попередженням про ризик ймовірного вступання людей в спадщину. Таким чином, підприємство проґавило цей момент, а тепер не хоче визнавати свою помилку», — пояснив Руслан Правосудько. 

Проте, директор ПП «ГАІ» не має наміру здаватись та планує й надалі доводити свою правоту. 

«Відбувся процес, який ніякій логіці не піддається. Взяли незрозумілих пайовиків, провели якесь жеребкування. Деякі члени комісії взагалі не знали про це жеребкування. Це корупція сільської ради в чистому вигляді. Звичайно ми будемо судитися далі. Необхідно врахувати ще те, що врожай, який був у нас вкрадений, досі знаходиться на елеваторі й пробуде там до закінчення всіх судових розглядів», — наголосив Юрій Стаднік.

Руслан Правосудько, в свою чергу, готовий тримати оборону свого бізнесу та налаштований рішуче.

Розгляд справи призначено на серпень поточного року, проте очікувати завершення процесу зарано, тому що на рішення суду може бути подана апеляція, якою точно скористається зацікавлена сторона конфлікту. А щоб не потрапляти в такі історії, рекомендуємо фермерам поглиблювати знання у сфері земельного законодавства, моніторити свій земельний банк і зміни в кадастровій інформації та завчасно реагувати на можливі ризики.  

© Анастасія Герасименко, Kurkul.com, 2020 р.

Виконано за допомогою Disqus