Таємне життя засновників «Імперії-Агро» — старі скандали і нові фірми братів Оцабриків

Таємне життя засновників «Імперії-Агро» — старі скандали і нові фірми братів Оцабриків

14 серпня 2020 5442 0

Історія банкрутства дистриб'юторської компанії «Імперія-агро» і досі викликає емоційну реакцію в українських фермерів. Адже зібрати мільйони гривень передоплати з фермерів, не поставити товари, зірвати посівну кампанію і вийти сухим з води може не кожний. Деякі агровиробники й досі намагаються повернути свій товар або кошти за нього, проте навряд чи ця історія піде за позитивним сценарієм...

А колишній власник компанії заснував в Україні нового дистриб’ютора, який безперешкодно функціонує і сьогодні. Кurkul.com вирішив розповісти, чим закінчилась історія «Імперії-Агро» для аграріїв та як знову не потрапити на гачок і не втратити власні гроші.

Після публікації статті до редакції сайту звернувся засновник і генеральний директор компанії «ГрейсАгро» Дмитро Оцабрик (до 2016 р. був одним із співзасновників компанії «Імперія-Агро»), який вказав на неточності у викладеній інформації та надав нам факти стосовно своєї участі у цій історії. У зв’язку із цим ми додали у початковий текст коментарі Дмитра Оцабрика та виправили деякі із наведених раніше формулювань.

Читати також:

Падіння «Імперії» — історія конфлікту

Дистриб’юторська компанія «Імперія-Агро» вже станом на кінець 2017 року мала багатомільйонну заборгованість перед постачальниками. Попри це, жодних ознак скрутного фінансового становища компанії не було помітно. Навпаки, керівна команда купувала дорогі автомобілі та, навіть, вертоліт, корпоративні свята відзначали з розмахом. Своє шикарне життя менеджери не лише не приховували, а, навпаки, хизувались ним, зокрема у скандальному календарі для клієнтів, який викликав чимало обурених відгуків серед аграріїв.

Крім того, «Імперія-Агро» паралельно влаштовувала масштабні акції та знижки на товари, продаючи їх за дуже вигідними цінами по передоплаті. Часто, фермери проводили навіть 100% передоплати за товар, залишаючи віртуальні мішки з добрив чи насінням на відповідальному зберіганні на складах компанії без жодного документального оформлення таких домовленостей. Суми передоплат з окремих підприємств могли сягати мільйонів гривень чи навіть десятків мільйонів.

Але вже у квітні 2018 р. між «Імперія-Агро» і ТАСКОМБАНК розгорнувся конфлікт, причиною якого стала якраз заборгованість компанії по кредиту в розмірі 300 млн грн. Заставою «Імперії-Агро» по кредиту, як виявилось, були наявні на складах товарні запаси, уже частково чи повністю оплачені фермерами, тому заручниками ситуації стали агровиробники, які не могли отримати оплачений товар чи повернути гроші, щоб розпочати посівну.

Для фермерів, які були клієнтами компанії, ця ситуація поставила під загрозу початок посівної. Кількість постраждалих аграріїв сягала 3 тис. Ситуація загострювалась с кожним днем, переговори сторін тривали та до консенсусу вони дійти не могли. На думку фермерів, затягування переговорів між компанією «Імперія-Агро» та ТАСкомбанком стало причиною багатомільйонних втрат сільськогосподарських виробників, які оцінювались у понад 248 млн грн.

Читати за темою: Конфлікт Імперії-Агро і ТАСкомбанку загрожує фермерам зривом посівної

Після численних спроб фермерів вирішити питання будь-якими, навіть силовими методами, сторони все ж вирішили провести переговори за участі акціонера Групи «ТАС» Сергія Тігіпко, т.в.о. Голови правління АТ «ТАСКОМБАНК» Володимира Дубєя, власника «Імперії-Агро» Юрія Оцабрика, керівництва фермерських асоціацій, а саме: «Аграрного союзу України», «Всеукраїнської аграрної Ради» та асоціації «Сільськогосподарських виробників Поділля», в ході яких було узгоджено рішення про відвантаження товару клієнтам в пропорції 40% від передплати, а потім, після закриття заборгованості перед банком, довезення товару від постачальників та інвентаризації тих залишків, що залишились не тільки на основному складі, а і на 24 регіональних складах, буде проходити постачання решти 60%. Та чи насправді була можливість отримати свій товар чи це все «заспокійливе» для обурених клієнтів ...?

Численні судові розгляди та борги компанії

Необхідно зазначити, що окрім зриву посівної для багатьох фермерів, ця ситуація безпосередньо торкнулась і виробників засобів захисту рослин й насіння, а також інших банків.

Так, за позовом компанії «Агротрейд Україна ЛТД» суд відкрив провадження у справі про банкрутство компанії «Імперія-Агро».

Після відкриття справи до суду подали позови ще ряд компаній про стягнення заборгованості із боржника.

У перелік компаній, які звернулися до суду з позовом проти «Імперії-Агро» увійшли:

Таким чином, компанія була зобов'язана сукупно виплатити коштів на суму 259,9 млн грн ($ 9,71 млн).

Чи отримали фермери свій товар?

Серед постраждалих агровиробників від таких дій дистриб'ютора було одне із найбільших аграрних підприємств Волині, а саме з ФГ «Перлина Турії», яким керує Володимир Яренчук.

Так, ФГ «Перлина Турії» уклала договір із ТОВ «Імперія–Агро» щодо поставки насіння соняшника, кукурудзи, сої, мінеральних добрив та засобів захисту рослин. Вартість замовленого товару — 3 млн грн. Оскільки «Імперія–Агро» був одним з найбільших контрагентів відомих солідних фірм із продажу насіння, то для співпраці обрали саме їх.

Щоб врегулювати ситуацію, довелося навідатись аж у Дніпропетровську обл., звідки мали доставити замовлені товари. Але, як з'ясувалося, в складах, орендованих цим товариством, було порожньо. Згодом у господарстві дізналися, що «фірма у бігах» і почали зідзвонюватися з іншими господарствами, які теж зазнали збитків від такого «партнерства».

Тож, підприємство почало діяти: насамперед на ім’я представника ТОВ «Імперія — Агро» надіслали лист-претензію з вимогою відшкодувати збитки, заподіяні їхньою фірмою фермерському господарству, додали копії договорів та платіжних доручень, проте жодної відповіді так і не отримали.

«Тоді звернувся за допомогою до голів Волинської облдержадміністрації та обласної ради, підготував лист до народного депутата. Подали документи до суду, ще заплатили 40 тис. судових витрат. Є наша заява і в правоохоронних органах, які мусять виявити, чи не фіктивна це фірма, хто її справжній власник. З нашого боку робилося все прозоро. Із шахрайством такого масштабу стикаюсь вперше, і боляче не лише за себе, а й за свою державу», — підсумував він.

З того часу пройшло чимало часу, проте чи отримали фермери свої товари від постачальника? Ми вирішили дізнатись про це у постраждалих агровиробників.

  • ФГ «Ружин»

Сума — 2,8 млн грн (посівмат на площу 810 га)

Оголошені потенційні втрати — 36 млн грн

Заступник директора фермерського господарства Роман Колесник розповів, що, дякуючи менеджеру компанії, вдалось «вибити» товар на 2 млн грн, а 1 млн грн залишився як борг, за який підприємство судиться досі.

«Ми й зараз судимося, вже третій рік. Правда на нашій стороні, але держава нічого не може зробити», — зазначив він.

  • СФГ «Мальва»

Сума — 100% передоплата у розмірі 365,9 тис. грн

Оголошені потенційні втрати — 2,5 млн грн

Цьому підприємству вдалось отримати товар, проте не той, на який чекали.

«Погасили суму насінням ріпаку. Борг, так би мовити, закрили, але не тим, за що я платив. Ще досі маю те насіння, навіть на 2 роки вперед його вистачить. Я не судився, просто взяв те, що було наявне на складі», — розповів голова СФГ «Мальва» Роман Каліщук.

  • ФГ «Роксолана»

Оголошені потенційні втрати — 489,7 тис. грн

Керівник фермерського господарства Олександр Підкуль розповів, що їм вдалось повернути 40% лише товару.

«Тільки 40% і то не тим товаром, за який я платив. Решту 60% так і не повернули, а до суду я не подавав, бо хто мені поверне гроші, банкрути? Тим більше, що грошей на цю судову тяганину і адвоката не було», — наголосив він.

Фермери бідкаються, що з компанією працювали довгий час, за який було встановлено довірливі відносини, тож, коли їм запропонували товар за привабливою ціною, ніхто навіть подумати не міг про такий обман.

Для того, щоб більше не потрапити у таку історію, керівники радять надалі працювати за принципом «зранку стільці, а ввечері — гроші»:

«Після цього випадку, ми по передплаті більш ні з ким не працюємо. Сьогодні привезли товар — сьогодні й заплатили. Це єдина порада», — зазначив Роман Колесник.

«Я порахував, що мені дешевше в кредит брати товар, ніж отак платити наперед, зменшуючи тим ціну і потім не отримуючи нічого. Тож тепер все беру в кредит, достроково гашу його, і там практично відсотків немає», — наголосив Роман Каліщук.

«По-перше, треба задуматися, чому товар пропонують набагато дешевше. По-друге, я перестав платити 100% передоплати. Намагаюсь домовлятися за передоплату в 10%, наприклад, а потім, аж поки мені не привезуть посівний матеріал в господарство, я гроші не перераховую», — додав Олександр Підкуль.

Крім того, фермери не приховують занепокоєння щодо подальшої роботи Юрія Оцабрика в галузі дистрибуції, адже, на їх думку, історія може повторитись, і фермерам знову ніхто не допоможе.

«Найбільше, що печалить і лякає — це те, що пан Оцабрик досі безкарно та безперешкодно працює», — підсумував Роман Колесник.

Темне минуле Юрія Оцабрика — «Тридента-Агро»

Юрій Оцабрик є вихідцем зі сумнозвісної компанії «Тридента-Агро», яка загрузла в боргових зобов'язаннях, а згодом «перекинула» свої активи на дві компанії, які були засновані тими самими фігурантами скандалу. Для повного розуміння ситуації, ми вирішили навести уривок інтерв'ю Latifundist.com «Сповідь дистриб'ютора: виробники насіння і хімії перетворилися в конкурентів дистриб'юторам», де представниця компанії-дистриб'ютора, яка працює на ринку понад 15 років, розповіла про всі махінації, відкати та загальну ситуацію на ринку насіння та агрохімії.

— У «золоті часи» — 2004-2005 рр. оборот «Триденти», становив близько $200 млн. Вона, за великим рахунком, була дзеркалом того, що відбувається на ринку. Виглядало це так: в цьому сезоні продаємо Syngenta, взяли продукції на $5 млн у кредит, продали фермерам. Але Syngenta сказали, що гроші заплатимо в наступному році. А щоб не бурчали — заносимо пакет з грошима потрібним людям.

У наступному сезоні продаємо DuPont. Не оплатили вчасно — занесли, продаємо далі Bayer. І так пішли далі по імпортерах. Дійшло все до того, що продавати вже не було кого — всім винні. Так, активи якісь у них були, але в першу чергу вони закладені в банках або інших фінансових організаціях, як забезпечення.

Тепер питання про відповідальність. Модель така, що власники ні за що не відповідають. Акціонери отримують дивіденди, а в юридичній площині — просто інвестори. За все відповідає найманий менеджмент, перш за все — генеральний директор. У випадку з «Тридента» так і сталося — за все отримав директор.

Парадоксальна ситуація. Адже їм же фермери платили справно. Склади були забиті, продукція продавалася, залишався тільки неліквід. Але гроші просто вимивалися з компанії.

— А що робили власники?

— Як описував колишній мер Києва Черновецький, «Ти вважаєш, що всього добився, купуєш яхту, спортивні машини. В цей час конкурент копіює твою модель бізнесу. Поки ти п'єш шампанське десь в океані, він перетягує твоїх клієнтів». Якийсь час власники працюють на своїх старих запасах, але довго це тривати не могло. Репутація втрачена, контрагенти подавали до судів. Це ті, кому «Тридента» не поставила товар або взяла передоплату і поставляла якийсь інший продукт, наприклад, китайський генерик. До речі, такі випадки часто були, оскільки деякі аграрії зовсім не перевіряли, що їм постачають.

Апогеєм стала історія, коли в офіс вперше приїхав УБОЗ і бухгалтери викидали печатки у вікна. Робили все, що могли, щоб не понести відповідальність.

— Що було далі з компанією?

— «Тридента» перекинула активи на дві компанії — «Технік Енерджі» і «Високі аграрні технології». Благо, створити ТОВ нічого не варто — якихось 100 гривень. Але за цим стояли одні й ті ж люди — Віталій і Григорій Шеліхови. До речі, одного з них — Віталія — ​​все ж посадили у 2013 р. за махінації в особливо великих розмірах на п'ять років. Відсидів два.

— Вихідцем з «Тридента» був Юрій Оцабрик, засновник «Імперії Агро».

— Так, як любив говорити Юра (Юрій Оцабрик — прим. ред.): «Слухайте, дають машину, бензин, платять зарплату. Товару бери скільки хочеш, продавай куди хочеш». В результаті він продавав на свою юрособу, а вже далі — на аграріїв. Тож не дивно, що Оцабрик у 2011 р. вже ходив з охоронцем.

«ГрейсАгро» — нова компанія Дмитра Оцабрика

Компанія «Імперія-агро» була заснована у 2007 р. братами — Юрієм і Дмитром Оцабриками. Проте, у 2016 р. Дмитро покинув «Імперію-агро» для створення іншої дистриб’юторської компанії під назвою «ГрейсАгро».

«Я вийшов з ТОВ «Імперія Агро» не з власної волі. Не знаходячи в мені однодумця щодо ведення бізнесу, мій брат Юрій вирішив розпрощатися з незручним компаньйоном. Я не став з ним воювати. У мене інші принципи в житті. Тому для себе правильним рішенням вважав скерувати свою енергію не на війну, а на роботу, тому і заснував ТОВ «Грейс-Агро», ― розповів Дмитро Оцабрик.

Згідно з аналітичною системою YouControl, «ГрейсАгро» займається продажем ЗЗР, насіння, добрив, мікродобрив провідних світових і вітчизняних виробників та сільськогосподарської техніки. 

Дмитро Оцабрик в інтерв'ю одному з аграрних ЗМІ розповів, що в основу діяльності його компанії було покладено справжні європейські принципи, насамперед — цілковита порядність у стосунках із клієнтами.

«Почну із того, що місія нашої компанії звучить так: «Підвищення добробуту аграріїв завдяки чесності та порядності для процвітання суспільства». Наша роль тут полягає у повноцінній підтримці сільгоспвиробників та побудові по-справжньому довірливих відвертих стосунків із ними», — наголосив він.

Чи варто чекати на ринку дистрибуції Юрія Оцабрика?

В свою чергу, Юрій Оцабрик й досі є власником низки аграрних компаній.

 

Назва Дата створення Види діяльності
«Імперія-Агрос» 14.05.2014
  • Оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин;
  • Діяльність посередників у торгівлі товарами широкого асортименту;
  • Оптова торгівля сільськогосподарськими машинами й устаткованням;
  • Оптова торгівля хімічними продуктами;
  • Вантажний автомобільний транспорт
ТОВ Торговий дім «Актив-Харвест» 12.02.2015
  • Оптова торгівля хімічними продуктами
  • Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур
  • Оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин
  • Оптова торгівля сільськогосподарськими машинами й устаткованням
  • Оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами
  • Роздрібна торгівля пальним
  • Вантажний автомобільний транспорт
  • Складське господарство
 ПРАТ «АГРОПРОМТЕХПОСТАЧ»   16.12.1992
  •  Складське господарство
    Виробництво дерев'яної тари
  • Оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин
  • Оптова торгівля сільськогосподарськими машинами й устаткованням
  • Пакування
  • Оптова торгівля хімічними продуктами
  • Роздрібна торгівля залізними виробами, будівельними матеріалами та санітарно-технічними виробами в спеціалізованих магазинах
  • Вантажний залізничний транспорт
  • Вантажний автомобільний транспорт
  • Транспортне оброблення вантажів
  • Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна
 ТОВ «ІМПЕРІЯ-ПАУЕР»  20.09.2006
  •  Оптова торгівля хімічними продуктами
  • Допоміжна діяльність у рослинництві
  • Оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин
  • Оптова торгівля сільськогосподарськими машинами й устаткованням
  • Оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами
  • Роздрібна торгівля пальним
  • Вантажний автомобільний транспорт
  • Складське господарство
  • Надання в оренду автомобілів і легкових автотранспортних засобів
  • Надання в оренду вантажних автомобілів

Хотілося б зазначити і ліквідовані компанії бізнесмена. Так, ТОВ «ТРИДЕНТА АГРО», на думку інсайдерів з ринку, була так само доведена до банкрутства, як і «Імперія-Агро».

Колишні працівники ТОВ «ТРИДЕНТА АГРО» наголошують, що керівництво компанії «кидало» на гроші не тільки своїх співробітників, а й клієнтів, шляхом отримання передоплати і не постачанням товару, а згодом вони просто зникали. Крім того, екс-співробітники розповіли, що провідні менеджери покинули компанію, щоб створити нову під назвою «Технік Енерджі».

Дійсно, така фірма існувала, проте з 2013 р. вона, знову ж таки, оголошена банкрутом і досі знаходиться у стані припинення діяльності. Крім того, вона має непогашений податковий борг на суму 147 944 грн.

За інформацією наших джерел, ще коли компанія «Імперія-агро» функціонувала, Юрій Оцабрик вважав її перегорнутою сторінкою у своїй історії та планував вихід на ринок дистрибуції під іншим брендом.

Тож, будьте обачливими та перевіряйте ті дистриб'юторські компанії, з якими плануєте співпрацювати, щоб не опинитись у скрутному становищі. Також радимо дослухатись до рекомендацій постраждалих фермерів: домовлятись про передоплату за товар у розмірі 10-20 % від суми або працювати за схемою «спочатку товар, потім — гроші». Якщо ви маєте якусь інформацію з цього приводу — пишіть в коментарі.

© Анастасія Герасименко, Kurkul.com, 2020 р., 

Виконано за допомогою Disqus