Земля розбрату: боротьба за відумерлу спадщину на Чернігівщині

Земля розбрату: боротьба за відумерлу спадщину на Чернігівщині

28 листопада 2019 1497 0

У середу, 23 жовтня 2019 року, до місцевого відділу поліції Городнянського району, що на Чернігівщині, надійшло повідомлення про начебто крадіжку врожаю кукурудзи. За попередніми даними, урожай належав ПП «Городнянські аграрні інвестиції» («ГАІ»).

Директор цієї компанії Юрій Стаднік розповів правоохоронцям, що неподалік села Кузничі техніка ТОВ «Агро-День» зібрала зерно кукурудзи із земельної ділянки 15 га та  вивезла врожай у невідомому напрямку. Це поле, загальною площею близько 100 га, у 2008 році компанія «ГАІ» взяла в оренду в місцевої райдержадміністрації.

За фактом інциденту поліція зареєструвала кримінальне провадження у Єдиному державному реєстрі досудових розслідувань.

Натомість керівник підприємства «Агро-День» Руслан Правосудько заперечує, що це була крадіжка. Чоловік пояснює, що урожай зібрали з земельних ділянок, які перебувають в оренді вже його агрофірми, а не «ГАІ». Відповідно, зібрана кукурудза належить його підприємству. І незабаром «Агро-День» розпочне підготовку полів до наступного сезону.

Спробуємо розібратися, кому насправді належить земля, і хто має право її обробляти та збирати вирощений урожай.

«Городнянські аграрні інвестиції»: у пошуках справедливості

Як розповів директор «ГАІ», компанія обробляє в Городнянському районі понад 6 тис. га землі. Тут працюють близько 80 робітників. На підприємстві реалізований повний цикл виробництва сільськогосподарської продукції, включаючи переробку та зберігання.

Юрій Стаднік говорить, що вже неодноразово звертався до правоохоронців щодо начебто протизаконних дій Руслана Правосудька та його підприємства. Зокрема, за словами керівника компанії, «Агро-День» не мав жодного права збирати врожай кукурудзи.

«У нас є договори оренди до 2023 року на весь земельний масив поблизу Кузничів загальною площею близько 100 га. Вони були укладені з Городнянською РДА та належним чином зареєстровані в Держгеокадастрі», — зазначає Юрій Стаднік.

Адвокат компанії «Городнянські аграрні інвестиції» Олександр Шевченко пояснив, що цей земельний масив складається із невитребуваних земельних часток. Тобто підприємство орендувало землю сільгосппризначення, яку називають відумерлою спадщиною. Фактично так називають майно померлого, що не переходить до його спадкоємців, і яке суд визнає відумерлим за заявою відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.

Як згодом стало відомо Олександру Шевченку, у 2018 році до Кузничівської сільської ради звернулися кілька громадян із вимогою надати їм земельні ділянки, тобто витребувати належну їм спадщину у тому самому масиві, який орендують «Городнянські аграрні інвестиції». А в квітні вже була розроблена технічна документація щодо визначення меж земельних ділянок в натурі.

«Нас ніхто про такі дії не попередив: ані самі нібито спадкоємці, що хочуть отримати державні акти на землю, ані сама сільська рада. Також нічого не сказав нам і наш прямий орендодавець — Городнянська райдержадміністрація. Тобто ми не знали й зараз розбираємося, чи взагалі  було відповідне рішення ради про надання дозволів на розробку проектів землеустрою і чи законно була проведена процедура виділення землі», — коментує юрист.

Уже в кінці січня 2019 року в результаті жеребкування 18 фізичних осіб отримали реєстраційні документи про право власності на земельні ділянки загальною площею близько 56 га у тому самому масиві, який орендували «Городнянські аграрні інвестиції». Невдовзі ці громадяни передали свої земельні наділи в оренду компанії «Агро-День», яку очолює Руслан Правосудько, а відповідні договори були зареєстровані в Держгеокадастрі.

кукурудза

Зі слів Юрія Стадніка, у травні і червні 2019 року на адресу «ГАІ» надходили листи з вимогою компанії «Агро-День» звільнити земельні ділянки, які отримали законних власників та були передані в оренду агрофірмі Руслана Правосудька.

«Зрозуміло, що відмовляємося — ми там сіяли кукурудзу і там стоїть наш врожай. А 23 жовтня о 5-ій ранку Правосудько приганяє комбайн, техніку і починає незаконно збирати зерно», — каже Юрій Стаднік.

Читайте також: Громада на Луганщині незаконно передала землі запасу «чорним» фермерам — Оденчук

Зрештою, Юрій Стаднік та його правозахисник звернулися до поліції, прокуратури з заявою про рейдерське захоплення орендованої «ГАІ» землі та крадіжки врожаю. Також написали звернення до президента України, генерального прокурора та очільника Служби безпеки України з проханням вирішити цей конфлікт.

«Ми зрозуміли, що це рейдерське захоплення. Руслан Правосудько родом із Кіровоградщини, а там добре знаються на різного роду рейдерських схемах. Тепер він приїхав сюди, на Чернігівщину, і краде наш врожай, який він не сіяв і не обробляв! Правоохоронці бездіють, до того ж навіть відпускають арештовану техніку рейдерів...», — обурюється директор «Городнянських аграрних інвестицій».

Юрій Стаднік вважає компанію «Агро-День» фірмою-одноденкою, оскільки вона була зареєстрована відносно недавно, має усього 500 грн статутного капіталу і не має ні власної техніки, ні персоналу для обробки землі. 

«Агро-День»: потрібен старт

Як виявилося, згаданий раніше керівник підприємства «Агро-День» Руслан Правосудько давно знайомий із роботою в сільському господарстві. Так, свого часу він працював у компаніях «Рос-Агро» та «Роздольнянське агропідприємство» на Кіровоградщині. А не так давно він приїхав у Чернігівську область, як говорить, на запрошення одного зі своїх товаришів — так би мовити, придивитися до цього регіону, оцінити його інвестиційну привабливість. І вже наприкінці 2018 року Руслан Правосудько офіційно зареєстрував у Городні власне фермерське господарство «Агро-День», планував «набирати землю» і працювати на ній.

Зі слів Руслана Правосудька, земельні ділянки під селом Кузничі досі були оформлені на померлих власників, членів КСП. У 2018 році він знайшов родичів тих людей та допоміг їм оформити спадщину і право власності на землю.

Свої наділи отримали 18 людей, які чекали на це майже 20 років, але не могли оформити потрібні документи через нестачу коштів на ці послуги чи відсутність юридичної підтримки. Процес отримання землі був складний і досить дорогий. Допоміг цим людям місцевий фермер Руслан Правосудько, тож люди і віддали йому в оренду на 10 років свої паї.

Станом на кінець січня 2019 року стартовий земельний банк агрофірми Руслана Правосудька в Городні склав лише 56 га, зараз уже оформлено 62 га. Навесні фермер мав намір засіяти орендовані земельні ділянки.

«Я допоміг людям оформити ті 56 га із масиву невитребуваних паїв. У лютому, щойно отримавши на руки договори,  я зустрівся з Юрієм Стадніком та його юристом у сільраді. Голова сільради був також присутній. Тож я повідомив «Городнянські аграрні інвестиції», що буду обробляти визначені земельні ділянки», — пояснює Руслан Правосудько.

Керівник «Агро-День» стверджує, що тоді ж отримав від Юрія Стадніка пропозицію продати йому корпоративні права на землю, але відмовився. Відтак директор «ГАІ» заявив, що все одно його компанія має досі дійсні договори оренди і за будь-яких обставин оброблятиме ті землі.

У розпал підготовчих весняно-польових робіт, як стверджує сам Руслан Правосудько, він відправив пакет документів на адресу «Городнянських аграрних інвестицій» із проханням звільнити орендовані раніше земельні ділянки. Підприємство «Агро-День» вже встигло провести там навіть підготовчі роботи, але посіяти так і не змогло — це зробили техніка й люди «ГАІ».

Зрештою, адвокат «Городнянських аграрних інвестицій» Олександр Шевченко підтвердив, що агрофірма кілька разів отримувала сповіщення з вимогою звільнити землю. 

У свою чергу, юрист компанії «Агро-День» Рустам Сааді ще 10 липня 2019 року звернувся до Господарського суду Чернігівської області з вимогою до Городнянської РДА та підприємства «Городнянські аграрні інвестиції» усунути перешкоди в користуванні земельними ділянками, які розташовані за межами села Кузничі Городнянської міської ради Чернігівської області та повернути їх «із розташованими на них посівами кукурудзи, без відшкодування витрат, понесених за час незаконного користування земельними ділянками». 

Судовий розгляд справи досі триває. У компанії підозрюють: суддя Марина Ноувен свідомо затягує процес, аби дати можливість «ГАІ» зібрати врожай. Відтак 13 листопада 2019 року суд ухвалив зупинити провадження у справі № 927/577/19 до вирішення питання про відвід і передати заяву «Агро-День» на розгляд іншому судді.

 Назва суду  Єдиний унікальний номер справи  Дата надходження  Склад суду  Сторони спору  Предмет позиву
 Господарський суд Чернігівської області

 927/577/19

 Інші типи заяви (2-й розділ звіту)

 13.11.2019  Моцьор В.В.  Заявник: ТОВ «Агро-День»  про відвід судді
 Господарський суд Чернігівської області

 Позовна заява (звичайна)

 10.07.2019  Ноувен М.П.  3-я особа відповідача: Городянська районна державна адміністрація, 3-я особа відповідача: Городянська міська рада, Відповідач (Боржник): «Городнянські аграрні інвестиції», Позивач (Заявник): ТОВ «Агро-День»  про усунення перешкод в користуванні земельними ділянками

 

«Зараз мене звинувачують у крадіжці кукурудзи. Але перед тим, як найняти техніку і поїхати на поле, я відправив Стадніку листа і попередив, що прибиратиму рослини з поля та готуватиму його до наступного сезону. До того ж звернувся до поліції і попросив, щоб під час збору врожаю були присутні правоохоронці. Виїхали, покосили поле, потім приїхав директор «ГАІ», начальник охорони та правоохоронці і влаштували нам маски-шоу з арештами…», — згадує фермер.

Навпаки адвокат «Агро-День» Рустам Сааді наголошує, що підприємство під час збирання врожаю кукурудзи з орендованих ним земельних ділянок зазнало протиправних дій з боку працівників Городнянської поліції, прокуратури та працівників відповідача, які незаконно заволоділи зібраним урожаєм у кількості 27,8 т. Згодом це зерно вивезли на елеватор Городнянського ХПП.

«Склалася абсурдна з юридичної точки зору ситуація. «Городнянські аграрні інвестиції» уклали договори оренди невитребуваних паїв, кілька десятків років спокійно ними користувалися за мізерну плату. А вона у 3-5 разів менша, ніж нині платить «Агро-День» своїм пайовикам», — коментує юрист.

Рустам Сааді каже, що кожен, хто працює за такою схемою, має знати — щойно у невитребуваних паїв з’являються законні власники, то цю землю можуть забрати в будь-який момент. Зрештою, «ГАІ» взяли в оренду близько 800 га земель, що є невитребуваною спадщиною, тож давно могли самостійно оформити всі документи на спадкоємців і «узаконити» з ними стосунки. Але компанію більш ніж влаштовувала ситуація, яка складалася. Тепер же, коли в неї з’явився конкурент — невеликий фермер, як Руслан Правосудько — керівництво агрофірми прикривається рейдерством і використовує всі зв’язки, аби перешкодити йому працювати, платити орендну плату справжнім власникам землі та податки до місцевого бюджету.

Юрист Рустам Сааді також додає, що згідно зі ст. 25 Закону України «Про оренду землі», орендар земельної ділянки (а у випадку тих 56 га це компанія «Агро-День»)  має право самостійно господарювати на землі з дотриманням умов договору оренди землі та отримувати продукцію і доходи.

Також згідно зі ст. 189 Цивільного кодексу України, продукцією, плодами та доходами є все те, що виробляється, добувається, одержується з речі або приноситься річчю. Продукція, плоди та доходи належать власникові речі, якщо інше не встановлено договором або законом.

А згідно договорів оренди землі, укладених між підприємством «Агро-День» і власниками земельних ділянок, усі плоди і доходи від земельних ділянок належать саме компанії «Агро-День».

«У нас в Україні право власності на плоди, врожай виникає тільки у власника або орендаря земельної ділянки. Хто сіяв  — узагалі не має значення... Чи просто пройшов дощ із зерном і воно проросло. Чи це, вибачте, сусід п’яний зайшов і посадив у тебе на городі картоплю. Чи «ГАІ» заїхало зловмисно або добросовісно, помиляючись, проте не маючи на це права… Врожай все одно буде належати власнику чи орендарю», — запевняє Рустам Сааді.

Отож, Руслан Правосудько та його захисник стверджують, що в цій ситуації недобросовісно вчинили саме «Городнянські аграрні інвестиції», яких кілька разів повідомляли про появу власників земельних паїв та нового орендаря.

Погляд зі сторони

Як інформує сервіс Feodal.online, компанія «Агро-День» станом на кінець листопада 2019 року дійсно орендує земельні ділянки на території Городнянської міської ради та Городнянського району Чернігівської області загальною площею 63,319 га.

Земельний банк цього підприємства почав формуватися 29 січня 2019 року. Саме тоді було зареєстровано перші договори оренди з новими власниками 15 земельних ділянок загальною площею 46,8871 га, що перебували в складі того самого «конфліктного масиву».

Читати за темою: Андрій Дем’янович: можете спати спокійно ― Феодал повідомить про загрозу вашим гектарам

Уже протягом 2 та 3 травня «Агро-День» уклав договори оренди ще 3 земельних ділянок площею 9,1892 га. Останній договір був зареєстрований 8 липня 2019 року на ділянку 3,2449 га. 

«Щоб уникати непорозумінь у правовідносинах щодо земельних ділянок, радимо використовувати автоматизований сервіс аудиту земельного банку — Feodal.online. Саме він допомагає аграріям контролювати зміну прав на земельні ділянки. У випадку вчасного виявлення новозареєстрованих земельних ділянок у межах запланованого під посів поля, представники обох згаданих вище компаній могли б уникнути конфлікту і втрачених коштів», — коментує ситуацію засновник Feodal.online Андрій Дем’янович.

Андрій Дем’янович додає, що постійний моніторинг земельного банку агрофірми допоможе не лише убезпечити себе від конфліктних ситуацій, а і вберегти підприємство від справжнього рейдерського захоплення.

Наразі вирішення конфлікту між компаніями «Городнянські аграрні інвестиції» та «Агро-День» триває в юридичній площині — сторони відстоюють свої позиції в правоохоронних органах та судах.

© Катерина Капустіна, Kurkul.com

Виконано за допомогою Disqus

+ 29° ... + 15°

Вітер

1.1м/с

Опади

0мм

Вологість

62%