З моменту відкриття ринку землі пройшло 4 місяці й ми не раз обговорювали процедуру продажу і купівлі землі. Сьогодні Володимир Нагорний, співзасновник земельної агенції «Володар» докладніше розкаже про процедуру перевірки покупця землі, зокрема перевірку щодо наявної у покупця землі, щоб не було перевищення встановлених лімітів. За основу матеріалу взята одна з відеолекцій курсу про ринок землі «Володар Земель» від освітньої платформи «Культиварій».
Перевірка набувача — це новела законодавства, що пов’язана з відкриттям ринку земель с/г призначення. Так, набувати право власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення можуть:
1) громадяни України;
2) юридичні особи України, створені і зареєстровані за законодавством України; учасниками (акціонерами, членами) яких є лише громадяни України та/або держава, та/або територіальні громади;
3) територіальні громади;
4) держава.
Право власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення може також набуватися банками лише в порядку звернення стягнення на них як на предмет застави. Такі земельні ділянки мають бути відчужені банками на земельних торгах протягом двох років з дня набуття права власності.
Читати за темою: 6 проблем купівлі-продажу землі + бонус
Іноземцям, особам без громадянства та юридичним особам заборонено набувати частки у статутному (складеному) капіталі, акції, паї, членство у юридичних особах (крім як у статутному (складеному) капіталі банків), які є власниками земель сільськогосподарського призначення.
Нормативною базою для цієї процедури є:
✅ ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення» № 552-IX від 31.03.2020 року.
✅ Наказ «Про затвердження Порядку здійснення перевірки відповідності набувача або власника земельної ділянки сільськогосподарського призначення вимогам, визначеним статтею 130 Земельного кодексу України», затверджений постановою КМУ від 16 червня 2021 р. № 637.
Перевірку робить:
✅ Нотаріус (до набуття землі у власність);
✅ Державний орган, що здійснює контроль за охороною та використанням земель — підрозділи ДЗК (якщо ділянка вже у власності).
Відповідним органом буде перевірена загальна площа земель у власності, або та яка може бути придбана у власність відповідною особою. Загальна площа — це сумарна площа всіх с/г земель, відповідно до ст. 22 ЗКУ, які перебувають у власності особи на момент здійснення перевірки.
«Що значить на момент перевірки? Якщо ви, наприклад, придбали 100 гектарів і до 2024 року 30 гектарів з них відчужили тим чи іншим способом, ви можете ще 30 гектарів собі сміло добирати. Також маємо не забувати, що набувачу належать земельні ділянки, які перебувають у спільній сумісній власності подружжя. А саме одна друга цих земель. Тобто якщо ви з дружиною придбали свого часу 50 га землі, і ці землі оформлені власне на дружину, але ви перебували в шлюбі і купували за сімейні кошти, звичайно, що 25 гектарів у вас вже буде використаної норми», — пояснює Володимир Нагорний.
• встановлення особи;
• встановлення кінцевого бенефіціарного власника юрособи;
• перевірка перебування набувача, учасників (акціонерів/членів) під дією санкцій;
Читати також: Як знайти пайовика — питання успадкування земель в оренді
• перевірка юрособи на факт перебування під контролем осіб, що зареєстровані у державах, що не виконують рекомендації по боротьбі із відмиванням коштів чи фінансуванням тероризму;
• перевірка набувача у списку осіб, пов’язаних із терористичною діяльністю;
• перевірка джерел походження коштів;
• перевірка факту виділення земділянки коштом паю та віддаленість від кордону;
• визначення загальної площі у власності особи.
Встановлення загальної площі відбувається за даними ДЗК.
За якими документами перевіряють?
✅ ІПН;
✅ код ЄДРПОУ;
✅ додатковий ідентифікатор: категорія земель с/г призначення.
Зареєстровані права перевіряються у державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за:
✅ власником;
✅ юрособами;
✅ особами з якими власник перебуває у шлюбі.
Читати ще: Фермер на виріст: як збільшити зембанк без головного болю
Джерела походження коштів і документи, що їх підтверджують:
• Заробітна плата — довідка про заробітну плату, довідка з особистого електронного кабінету платника податків.
• Дохід від підприємницької діяльності — декларація про доходи.
• Доходи, пов’язані з авторством: роялті, винагороди. Тут також подається декларація платника податків.
• Пенсія — довідка з пенсійного фонду.
• Спадщина — свідоцтво про право на спадщину.
• Кошти від продажу нерухомого майна — оригінал договору купівлі-продажу.
• Подарунки — договір дарування, факт платежу.
• Благодійна допомога — письмовий договір, факт платежу.
• Позика — письмовий договір, факт платежу.
За результатами перевірки ви отримаєте протокол про вашу причетність до юридичних осіб та загальну сумарну кількість земельних ділянок у вашій власності. У протоколі зазначаються:
1) дата складання та номер протоколу;
2) назва правочину, за посвідченням якого звернувся набувач;
3) відомості про набувача, визначені у пункті 5 цього Порядку;
4) кадастровий номер земельної ділянки сільськогосподарського призначення, яка належить набувачу та/або юридичній особі приватного права, учасником (членом, акціонером) якої є набувач, за відомостями Державного земельного кадастру, Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань;
Читати за темою: Як купити або продати земельну ділянку — алгоритм дій для фермерів
5) відомості про відповідність чи невідповідність набувача вимогам, визначеним статтею 130 Земельного кодексу України;
6) інформація про зупинення дії, спрямованої на набуття у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення;
7) власне ім’я, прізвище нотаріуса, що провів перевірку набувача.
Протокол підписується нотаріусом та скріплюється його печаткою. Протокол виготовляється не менше ніж у двох примірниках, один з яких залишається у справах нотаріуса, а другий передається набувачу.
Більш докладну інформацію про курс можна отримати за посиланням.
© Єлизавета Кудиненко, Kurkul.com, 2021 р.
Вибір редакції
Не пропусти останні новини!
Підписуйся на наші соціальні мережі та e-mail розсилку.