Реклама
Осінь з добривами. Як Аграрний фонд підтримав аграріїв

Осінь з добривами. Як Аграрний фонд підтримав аграріїв

12 вересня 2017 371 0

На початку вересня голова правління ПАТ «Аграрний фонд» Андрій Радченко в інтерв’ю AgroPolit.com повідомив, що компанія вже отримала більше 200 тис. т добрив, які вона придбала в підприємств компанії Ostchem. Завдяки угоді про купівлю добрив, яку сторони уклали на початку липня, найбільші українські виробники азотних добрив змогли розпочати роботу після 101 дня вимушеного простою. За умовами угоди, ПАТ «Аграрний фонд» придбає добрив на 1 млрд грн. Kurkul.com дізнавався, як працюватиме угода та коли і на яких умовах фермери зможуть отримати добрива.

Осінь буде з добривами

Після призупинки у березні трьох основних виробників азотних добрив ринок почав панікувати. За короткий час дефіцит цієї групи добрив досягнув 34%, що серйозно вплинуло на плани аграріїв щодо внесення добрив в період весняно-польових робіт. Найбільший дефіцит відчувався за такими товарними групами: карбамід - 40%, КАС - 39%, аміачна селітра - 25%.


Андрій Радченко, голова правління компанії «Аграрний фонд»

На початку липня Аграрний фонд повідомив про укладення угоди з підприємствами Ostchem про закупівлю більше 200 тис. т. азотних добрив. За словами Андрія Радченка, рішення приймалося на найвищому рівні.

«Оскільки зупинка хімічних підприємств була загальнонаціональною проблемою, то й їхня доля вирішувалася на рівні Кабінету Міністрів. І наші дії були повністю узгоджені з Міністерством аграрної політики та продовольства й Міністерством економічного розвитку і торгівлі».

В результаті, фонд виділив 1 млрд грн на закупівлю мінеральних добрив, які мають надійти на ринок вже під час осінньої посівної. Керівник ПАТ «Аграрний фонд» повідомив, що раніше планувалося направити ці кошти на розширення форвардної програми, однак правління фонду та Кабмін прийняли рішення, що дефіцит міндобрив матиме значні серйозні наслідки, якщо держава не втрутиться у ситуацію.

«Ми планували спрямувати ці кошти на розширення форвардної програми, але стабілізація ситуації на ринку міндобрив була першочерговою, - пояснив Андрій Радченко. - Бо не буде в аграріїв міндобрив – не буде врожаю, і нам нічого буде закуповувати. В результаті, ми акумулювали близько 1 млрд грн, котрі й спрямували на купівлю міндобрив».

За його словами, вже відбулися поставки перших партій, тож аграрії зможуть отримати добрива вже найближчим часом. «З огляду на оптимізацію логістики та ритмічність поставок, надходження закупленої партії розраховано на три місяці. Але де-факто зараз поставлено уже 208 тис. т добрив, що еквівалентно 1,048 млрд грн. Це аміачна селітра, карбамід, карбамідо-аміачна суміш і аміачно-вапняні добрива», – розповів він.

У першу чергу програмою зможуть скористатися аграрії, які є учасниками форвардних програм Аграрного фонду.

«Насамперед ми пропонуватимемо добрива учасникам наших форвардних програм. Під час розрахунків з агровиробниками ми будемо пропонувати їм товарну складову, а вони вже самі зможуть вирішувати – брати їм гроші чи гроші плюс добрива», – пояснює механізм отримання добрив керівник Аграрного фонду Андрій Радченко.

Фермери в очікуванні

Фермери позитивно відреагували на новину про можливість придбання мінеральних добрив у Аграрного фонду.

Головний бухгалтер ДП «Чайка» Галина Кисляченко каже, що її господарство скористається можливістю і буде закуповувати добрива у Аграрного фонду.

«Так, якщо буде ринкова ціна, ми будемо працювати з Аграрним фондом, адже інших шляхів залучення коштів на посів у нас немає. Зараз збираємо урожай, і знову будемо укладати форвардний контракт», — пояснює Кисляченко.

Фермер Ярослав Микитчин, виконавчий директор агрофірми «Батько і син», який є учасником форвардної програми, розраховує на вигідні умови для аграріїв.

«Цього року ми маємо контракт з Аграрним фондом, - каже він. - Якщо все буде добре, будемо з ними працювати і надалі, купувати у них добрива».

До появи цієї партії добрив агросектор був занепокоєний можливим дефіцитом добрив восени, адже це могло суттєво вплинути на врожайність озимих культур. Головний агроном ТОВ ДП «Оранта ООО Антарія» Григорій Радкевич пояснює значення необхідної кількості добрив для агросектору:

«Є методики і розрахунки, що і скільки потрібно внести у землю, щоб забезпечити відповідний рівень урожаю. Всі знають закон, якщо не вистачає якогось одного елемента, то урожай сформується на рівні того елемента, якого не вистачає. Наприклад, на озимій пшениці у фазі кінця кущення-початку виходу в трубку буде не вистачати того ж азоту, то рослина просто скидає те, що вона може прокормити потенційно».

Ще один негативний наслідок простою хімзаводів - ціна на добрива. Оскільки хімічні заводи групи Ostchem покривають 80% українського ринку мінеральних добрив, їх простій створював шалений дефіцит на ринку добрив, який сільгоспвиробники вимушені були покривати за рахунок імпорту. Відповідно, за відсутності конкуренції, гравці, що залишились, могли диктувати цінову політику.

Аграрії сподіваються, що завдяки цій партії ціна на агрохімію буде прийнятною.

«Звісно ми купуватимемо українські добрива, якщо нормалізується ціна і якість буде не гірша за російські. Наприклад, селітра на початку посівної весною коштувала 6,8 тис. грн, а вже в розпал посівної - 9,1 тис. грн. Якщо ціни не вгамуються, будемо купувати імпортні добрива, бо різниці не буде ніякої, це ж ринок», — пояснює голова ТОВ «АПК Магнат» Геннадій Штанько.

Форвард в безпеці

Рішення Аграрного фонду закупити більше 200 тис. т добрив жодним чином не вплине на плани закупки зернових у аграріїв. За словами Андрія Радченка, форвардна програма буде працювати у штатному режимі, що передбачено фінансовим планом компанії. Крім цього, компанія планує в найближчий час розширювати програму.

«Ми плануємо суттєво збільшити підтримку сільгоспвиробників, спрямувавши на закупівлю зернових близько 7,6 млрд грн. Для цього ми плануємо залучити інвестиції в обсязі 6,7 млрд грн – це й кредитні кошти, і залучення коштів від випуску простих іменних облігацій», - озвучив плани голова компанії.

Рішення Аграрного фонду про закупівлю добрив активізувало українську хімічну промисловість під час підготовки до посіву озимих культур. Якби не це радикальне рішення, дефіцит азотних добрив, від яких найбільше залежать аграрії, поставив би на коліна весь агропромисловий комплекс України. У цьому разі аграрії були б змушені купувати добрива закордоном, виводячи валюту з України та переплачуючи. Натомість втручання уряду та Аграрного фонду врятувало хімпром і дало шанс агросектору спокійно працювати в полях під час осінньої посівної.

 

© Олександр Ярощук, Kurkul.com, 2017

Виконано за допомогою Disqus
Реклама
Матеріали за темою