Якісний корм — інвестиція в майбутнє стада. Від того, як ви зберігаєте корми, залежить не лише поточний прибуток, а й здоров’я стада і перспективи господарства в цілому. Проте традиційні методи зберігання часто є недоступними для фермерів, враховуючи сучасні економічні виклики. Альтернативою стали полімерні рукави. Спершу їх використовували тільки для зберігання зерна, а згодом і для — кормів: силосу, корнажу чи сінажу, жому, пивної дробини, кукурудзяної пасти та інших.
Зберігання корму починається з його заготівлі. Це критично важливий етап для збереження якості зеленої маси, тому слід ретельно дотримуватись технології збирання зеленої маси, аби не втратити ні кількість, ні якість урожаю.
Після заготівлі корм відвозять на місце зберігання — майданчик, на якому і буде розміщуватись полімерний рукав з зеленою масою. На відміну від стаціонарної силосної ями, майданчик для кормів з рукавами можна розміщувати на полі, біля ферми, чи будь-де на ваш розсуд.
Рукав для зберігання є багатошаровим. Він складається з зовнішнього, білого шару, який захищає від сонячного тепла, проміжного та внутрішнього, чорного — який захищає від сонячних променів. Його матеріал містить спеціальні модифікуючі добавки, які захищають вміст рукава від ультрафіолету. Це дозволяє плівці залишатись міцною протягом усього терміну зберігання.
«Для зберігання кормів використовуються полімерні рукави різних діаметрів: 1,65м, 1,95м, 2,44м, 2,76м, 3,05 м. Ми виробляємо весь асортимент рукавів під торговою маркою «Harwell»: від 1,65 м до 3,05 м. Цікаво, що розміри пов'язані з британською системою вимірювань у футах. Тому найпопулярніший діаметр для кормів — 1,95м – це 6,5 футів», — зазначає Олександр Пех, комерційний директор компанії «Планета Пластик».
Читайте також: Алгоритм роботи з зерновим рукавом, або як не зіпсувати свій врожай
Тож коли в господарства є зелений корм та якісний рукав, розпочинається завантаження корму. Як все відбувається? Один кінець рукава зав'язують та встановлюють упорну раму завантажувальної машини. Спецтехніка завантажує підготовлений корм у полімерний рукав. При цьому навантажувач від'їжджає в міру заповнення рукава та одночасно трамбує корм у ньому.
«Далі рукав щільно закривається, що унеможливлює потрапляння кисню всередину. Щоб дотриматись технології зберігання в рукавах - необхідно щільно закривати краї рукава. А в процесі завантаження – слідкувати за цілісністю плівки», — зазначає він.
Протягом 5-7 днів у рукаві з силосом відбуваються важливі мікробіологічні процеси. За відсутності кисню створюється унікальне середовище для природної консервації. Це забезпечує природну консервацію навіть без додаткових хімічних реагентів, що підвищує безпеку та якість кінцевого продукту.
На цьому етапі заготівля закінчена. Корм зберігається в рукаві, поки він не знадобиться безпосередньо для годівлі. Здавалося б, все просто, але є кілька критичних помилок, яких НЕ МОЖНА робити при зберіганні корму в рукавах. Тож про них поговоримо далі.
При будь-якому виді зберігання потрібно слідкувати за технологією підготовки самого корму — вмістом сухих речовин, подрібненням, чистотою корму, вологістю. Адже, якщо ваша силосна кукурудза була уражена шкідниками чи хворобами, то закладка в рукав не вилікує її.
«Якщо всі показники в базисі, і такий корм закладаємо в рукав, то це вже 90% успішного зберігання та отримання на виходіякісного корму. Далі на якість зберігання буде впливати тільки цілісність рукава», — пояснює представник «Планета Пластик».
Якщо в рукав свідомо закладено корм, який не відповідає якісним показникам, то чи в рукаві, чи в силосній ямі він або, в кращому випадку, просто не даватиме очікуваного приросту на фермі, або буде зіпсований повністю та призведе до хвороб тварин.
Одна з помилок, яку допускають фермери на початкових етапах роботи з рукавами — це перерозтягування рукавів в процесі завантаження.
«З рукавом відносно просто працювати — силосний прес, або інша техніка завантажує і трамбує корм. Але в процесі завантаження корму в рукав, треба слідкувати за тим, щоб рукав не був перерозтягнутий чи навпаки — недозавантажений», — каже Олександр Пех.
Як уникнути помилки? На рукавах Harwell™ виробництва Планета Пластик є спеціальні мітки, між якими треба вимірювати відстань і таким чином контролювати натяг плівки в процесі завантаження корму в рукав. Згідно з рекомендаціями виробника, розтягнення плівки має становити до 10%. Таким чином досягається максимальна ефективність зберігання.
Читайте також: Заготівля якісного кукурудзяного силосу
Також важливо не залишати рукав напівзавантаженим, адже в такій ситуації можливе утворення повітряних кишень. Техніка, яка завантажує рукав кормом, дозволяє досягти високої щільності трамбування. Тому наявність повітряних кишень зазвичай невелика.
«Можливий мізерний відсоток повітря, яке переробляється за короткий час живими організмами, що залишаються в кормі. І далі там утворюється анаеробне середовище. Якщо завантажувальна техніка справна, то залишити в рукаві велику повітряну кишеню неможливо», — додає фахівець.
Якщо ви пошкодили рукав під час закладання корму, варто одразу або замінити його, або перевантажити корм в інший рукав. Якщо пошкодження незначне, то просто заклеїти його згідно з рекомендаціями виробника.
Коли рукави вже завантажені, необхідно проводити періодичний їх огляд. І в процесі огляду, якщо виявлені пошкодження, також одразу усувати їх. Не можна виявлені пошкодження залишати надовго відкритими, адже це вплине на якість корму.
«В місці прориву є контакт корму з повітрям і корм зіпсується в радіусі 50-80 см навколо місця потрапляння кисню. Обвітрений корм треба буде викинути в процесі його виїмки. Якщо рукави з кормом зберігаються без пошкоджень, то такий спосіб зберігання кормів має мінімальні втрати — 1-3%, на відміну від силосних ям, де втрати близько 20% — вважається нормою», — розповідає Олександр Пех.
Полагодити полімерний рукав просто. При купівлі полімерного рукава, в комплект входить спеціальний скотч. Він стійкий до погодних умов. Відтак треба витерти місце навколо пошкодження насухо, заклеїти й бажано маркером зафіксувати дату, коли це було зроблено.
Варто розуміти, що на рукавах можливі тільки механічні пошкодження. Адже пряме сонячне світло чи температура ніяк не впливає в цілому на рукав і на корм в ньому. А ось уникнути пошкоджень допоможе підготовка майданчика. Не можна закладати рукав на поверхні, яка має гострі, ріжучі чи колючі предмети.
«Не можна закладати рукав на биту цеглу, каміння, гострі предмети чи щось подібне. Хоч рукав і міцний, але він все-таки складається з полімерної плівки. І, наприклад, камінь з гострим краєм чи шматок скла, під тиском маси корму можуть пошкодити плівку. Тому варто готувати майданчик», — застерігає представник компанії.
На економіку зберігання 1 т корму в рукаві впливає кілька факторів. Адже, як ми вже згадували, корми можуть зберігатись в рукавах різного діаметра. Відповідно, чим більший діаметр, тим більше корму всередині й зовсім інша економіка зберігання. Також важливо – своя чи орендована техніка якою завантажується корм.
«Один з найпопулярніших розмірів рукава для зберігання корнажу — 1,95 м. І вартість зберігання в цьому випадку — від 125 грн/т. Для силосу чи сінажу, де використовуються рукави більшого діаметра, вартість зберігання стартує від 100 грн/т. Але фінальна вартість варіюється залежно від господарства», — каже Олександр Пех.
І якщо розкладати цю суму в часі, то виглядає так, що чим довше корм лежить, тим вартість зберігання на одиницю часу зменшується.
Фахівці говорять, що економічно вигідно використовувати рукави для господарств від 200 голів і більше, адже можна заготовляти різні корми в різних кількостях.
«Сьогодні закладаєш 200 т силосу, завтра — 1000 т, а післязавтра — 5000 т без жодних капітальних інвестицій. Просто використовується більше рукавів Harwell™ і все. І це дозволяє бути дуже мобільним в цілому в підході до зберігання кормів», — порахували в компанії «Планета Пластик».
Ну звичайно, нам стало цікаво, хто ж використовує рукави для кормів в Україні. Адже здавалося б, що це менш популярний метод аніж силосні ями. Співзасновник заводу Костянтин Ващенко каже, що компанія «Планета Пластик» — єдиний в Україні виробник полімерних рукавів для зберігання. За їх статистикою замовлень, багато господарств переходить на зберігання кормів у рукавах, зокрема й великі, як от Cygnet чи Астарта-Київ. Особливо це актуально для ферм, які збільшують поголівʼя і поєднують силосні ями та рукави.
©Юлія Маковей, Kurkul.com, 2025 р.
Вибір редакції
Не пропусти останні новини!
Підписуйся на наші соціальні мережі та e-mail розсилку.