Як фермерському господарству отримати кошти для старту?

Як фермерському господарству отримати кошти для старту?

12 лютого 2018 2054 0

Коли любов до землі переборола інші бажання, а бізнес-жилка підказує, що в сільському господарстві можна ще й підзаробити, то у вас з’являються нові важливі справи.

І от ви з купою документів оббили пороги юстиції, пенсійного фонду та фіскальної служби.... і зареєструвалися фізичною особою-підприємцем (ФОП) з метою ведення фермерського господарства (ФГ). Але щоб придбати насіння, добрива, гербіциди, пальне та багато інших потрібних ресурсів, треба мати додаткові кошти.

У цьому нам завжди можуть допомогти кум, сват, брат, тесть, зять, ще якась рідня та знайомі. Ну, хто відмовиться позичити грошенят фермеру-початківцю, який, можливо, колись стане власником великого агрохолдингу?

Отже, інша фізична особа завжди може надати поворотну фінансову допомогу (позику). Але які особливості (в тому числі податкові) тут є? Про це ми говорили з провідним консультантом з оподаткування і бухгалтерського обліку Олександром Золотухіним.

Гривні в руках

Оподаткування фінансової допомоги

Якщо ФОП ФГ перебуває на спрощеній системі оподаткування (тобто на єдиному податку), то ця особа має враховувати норми пп. 3 п. 292.11 Податкового кодексу.

У цьому підпункті вказано, що до складу доходу платника єдиного податку не включаються суми кредитів та суми фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, отриманої та поверненої протягом 12 календарних місяців з дня її отримання. Отже, якщо наш фермер — «єдинник», він може отримати поворотну фінансову допомогу, але тільки у разі повернення її протягом 12 календарних місяців із дня отримання.

«Наприклад, отримавши допомогу 27 лютого 2018 року, повернути її потрібно не пізніше 27 лютого 2019 року. Навіть один день прострочки призведе до того, що суму допомоги доведеться включити до складу доходу відповідного періоду (у нас — першого кварталу 2019 року). Причому подальше повернення цієї допомоги на суму доходу не впливає, тобто дохід не коригується», — звертає увагу експерт.

Календар

Про особливості оподаткування цієї допомоги також ідеться в консультації загальнодоступного інформаційно-довідкового ресурсу ЗІР (підк. 107.04).

Отже, якщо борг не вдалося повернути своєчасно і позичену суму включили до складу доходу, але загальна сума доходу не перевищує відповідної граничної суми, передбаченої для кожної групи платників єдиного податку (відповідно до п. 291.4 Податкового кодексу для першої групи — 300 тис. грн, для другої — 1 млн 500 тис. грн, для третьої — 5 млн грн), вона оподатковується за ставками податку, передбаченими для тієї ж групи. Тобто для першої і другої груп ставки фіксовані. Сума єдиного податку від цього не збільшиться. Для ФОП на третій групі доведеться заплатити 3 % (5 %) від суми несвоєчасно поверненої фінансової допомоги.

Якщо ж сума доходу перевищить гранично допустиму, до суми перевищення доведеться застосувати ставку 15 % (пп. 1 п. 293.4 Податкового кодексу) та з наступного кварталу за заявою перейти на сплату єдиного податку другої, третьої групи чи на загальну систему (див. п. 293.8 Податкового кодексу).

Для ФОП на загальній системі особливості оподаткування отриманої поворотної фінансової допомоги простіші. Наприклад, у консультації ЗІР (підк. 104.04) зазначено, що протягом дії договору сума поворотної фінансової допомоги не включається до складу доходу ФОП. Наприклад, якщо договір укладено на три роки, протягом цих трьох років сума отриманої допомоги не включається до доходу ФОП. І тільки в разі прострочки її слід буде включити до складу доходу.

Чи є обмеження на суми коштів?

Отримати кошти позики фермер ФОП може готівкою від фізичної особи позикодавця або ж на свій банківський рахунок.

У разі передачі коштів на банківський рахунок специфічних обмежень немає. Інша справа — отримання позики готівкою. Відповідно до п. 6  Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою НБУ від 29 грудня 2017 р. № 148 суб’єкти господарювання (до яких належить і наш ФОП) мають право здійснювати розрахунки готівкою протягом одного дня за одним або кількома платіжними документами:

  • між собою — у розмірі до 10 тис. грн включно;
  • з фізичними особами — у розмірі до 50 тис. грн включно.

Платежі понад зазначені суми слід здійснювати через банківські установи.

Отже, отримати кошти позики готівкою від фізичної особи, яка також є підприємцем, можна протягом одного дня в сумі не більше 10 тис. грн. Якщо ж фізична особа-позикодавець не є підприємцем, то сума має становити не більше 50 тис. грн.

Металеві гривні

Чи має фермер ФОП відображати отриману допомогу у Книзі обліку?

Відповідні Книги обліку і Порядки їх ведення для ФОП на єдиному податку затверджені Наказом Мінфіну від 19 червня 2015 р. № 579. Вони передбачають дві форми Книги.

  • Одна — для платників єдиного податку першої, другої і третьої групи (неплатника ПДВ).
  • Друга — для платника єдиного податку третьої групи (платника ПДВ).

У Книгах відображаються отримані доходи.

А трохи раніше ми з’ясували, що на момент отримання поворотної фінансової допомоги вона не є доходом. Тому відображати її в Книгах немає підстав. Якщо ж допомогу не повертають вчасно, то вона включатиметься до складу доходів, і доведеться відобразити її в Книзі — в графі 5 (див. Лист ДПСУ від 27 вересня 2012 р.).

Форма Книги і Порядок її заповнення ФОП на загальній системі затверджені Наказом Міндоходів від 16 вересня 2013 р. № 481. Тут ситуація подібна до описаної вище. Суму поворотної фінансової допомоги запишемо до книги (графа 2) тільки тоді, коли вона стане доходом.

Книга обліку доходів

Якими документами оформити отримання і повернення позики (поворотної фінансової допомоги)?

Відповідно до ч. 1 ст. 1047 Цивільного кодексу України, договір позики укладається у письмовій формі, якщо його сума не менш як у десять разів перевищує встановлений законом розмір неоподатковуваного мінімуму доходів громадян, а у випадках, коли позикодавцем є юридична особа, — незалежно від суми.

Отож, коли ваш позикодавець є фізичною особою, то договір позики можна взагалі не укладати, якщо сума позики не більше 170 грн (17 неоподаткованих мінімумів х 10).

З огляду на нашу ситуацію, ця сума буде більшою, тому має бути укладено договір позики у письмовій формі. Юридичні особливості договору позики описані в статтях1046-1053 Цивільного кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 1047 Цивільного кодексу на підтвердження укладення договору позики та його умов може бути представлена розписка позичальника або інший документ, що посвідчує передання йому позикодавцем певної грошової суми або певної кількості речей.

Тому рекомендуємо при передачі  поверненні позики оформляти розписку у двох примірниках чи інший подібний документ (наприклад, акт). Такий документ складається у довільній формі.

Підпис документів
Отож, бажаємо, аби у вас, куркулі, проблем із позиками ніколи не виникало!

Виконано за допомогою Disqus