Реклама
Віктор Шеремета, заступник міністра аграрної політики і продовольства України

Шеремета порівняв кооперативи з колгоспами й розповів, коли відкриють схему розподілу дотацій

27 лютого 2018 670 0

Сьогодні у Києві проходить з'їзд Асоціації фермерів та приватних землевласників України.

З самого ранку в залі Національної академії аграрних наук зібралося близько трьохсот фермерів. Сьогодні тут мають затвердити програму розвитку фермерства на три роки відповідно до «Концепції розвитку фермерських господарств та сільськогосподарської кооперації на 2018-2020 роки» та прийняти «Селозберігаючу концепцію ринку землі».

Ми ж зустріли на з’їзді заступника міністра аграрної політики та продовольства України з питань фермерства та розвитку сільських територій Віктора Шеремету. І вирішили дізнатися детальніше про механізм розподілу бюджетних дотацій та фермерського мільярду.

Зокрема, розпитали, чого зрештою чекати простим фермерам, чому їх не долучали до обговорення та які категорії виробників мають найбільше шансів на фінансову допомогу від держави.

Kurkul.com: Чи правда, що в затвердженому порядку половина суми передбачена на кооперативи?

Віктор Шеремета: Ні. На кооперативи передбачено 160 млн грн.

Kurkul.com:  Як розподіляється решта суми?

Віктор Шеремета: 500 млн грн заплановано на здешевлення відсоткової ставки за кредитами. 240 млн грн — на компенсацію вартості вітчизняного насіння (80 % компенсації). 5 млн грн — на дорадчу службу і 100 млн грн — на компенсацію вартості сільгосптехніки.

Kurkul.com: Чи правда, що розподіляти кошти для фермерів буде комісія, яка формуватиметься при обладміністраціях і складатиметься із 7 людей?

Віктор Шеремета: Ні. Основна сума коштів розподілятиметься через банки. Фермер отримав кредит, банк сформував реєстр, направив його у міністерство, а ми йому перерахували ресурси на погашення цих відсотків. Тобто чиновники і фермери не будуть мати точок дотику.

Kurkul.com: Чи є вже перелік банків? Це будуть державні чи приватні банківські установи?

Віктор Шеремета: Це будуть тільки державні банки. Фермерів дуже багато, тому якщо ми розкидаємо їх по всіх банках, то потім «не знайдемо кінців». Але розглядається можливість, щоб долучити до цього і комерційні банки.

Віктор Шеремета

Kurkul.com: Виходить, державні банки кращі, ніж комерційні?

Віктор Шеремета: Ні, можна було б долучити й комерційні, просто обліковувати та вести реєстр і зводити «до купи» там, де багато фермерів, — незручно. Якщо раніше держпідтримка розповсюджувалася на 10–20 осіб, то сьогодні це десятки тисяч. Тому обмежилися державними банками. Вони ж і найбільш розповсюджені по території України.

Kurkul.com: Яка загальна сума кредиту буде мінімальною згідно цієї програми?

Віктор Шеремета: На обігові кошти — 500 тис. грн. На довгострокові кредити — 9 млн грн.

Kurkul.com: А що з розподілом коштів, які будуть не за банками?

Віктор Шеремета: Усе буде йти тільки через банки, без комісій. Комісію сплачуватимуть лише кооперативи. Адже кооператив — це «маленький колгосп». Сьогодні можна досить швидко зареєструвати його та отримати ресурс через банки. Тому цій категорії потрібно буде подавати документи в ОДА, а звідти вже їх направлятимуть у банк.

Kurkul.com: Коли варто очікувати застосування цього порядку й чому з ним так затягують?

Віктор Шеремета: Я, як людина зі сторони, теж думав, що міністерство зробило напрацювання, його погодили та й усе. А виходить, ми у своєму департаменті напрацювали, тепер необхідно в усіх департаментах міністерства зібрати 10 підписів. Після цього документ направляють у Мінекономіки, Мінфін та Мін’юст.

Віктор Шеремета

Kurkul.com: То коли зрештою буде фіналізовано порядок розподілу коштів?

Віктор Шеремета: Він уже готовий. Але точну дату я вам сказати не можу. Орієнтовно через 2–3 тижні.

Kurkul.com: Чому до діалогу розподілу цього мільярду не були запрошені інші учасники? Чому кошти розподіляються «підкилимно»? Це у вас така тактика?

Віктор Шеремета: У вас якісь дивні питання.

Kurkul.com: Кого з фермерів залучали до діалогу?

Віктор Шеремета: Ви скажіть, яка громадська організація, згідно закону, може представляти в державних структурах свою діяльність? У нас усього одна громадська організація, яка має представницький орган у державній владі — АФЗУ. Тому саме її члени беруть участь у цьому обговоренні. Але інформацію доводили до всіх громадських організацій.

Kurkul.com: Тобто ви повідомляли, що фермери можуть вносити свої пропозиції та зміни в порядок під час його розгляду протягом чотирьох днів?

Віктор Шеремета: Ми всіх інформували.

Kurkul.com: Дякуємо за розмову!

Виконано за допомогою Disqus
Реклама
Матеріали за темою