Від помідорів до палаючих шин - як страйкують фермери

Від помідорів до палаючих шин — як страйкують фермери

9 березня 2018 313 0

В Україні нерідко відбуваються різного типу та масштабу страйки, протести та мітинги. За історію незалежності нашої держави в нас мітингували представники чи не всіх галузей. Аграрний сектор не стави винятком. Востаннє свої емоції аграрії «виплеснули» разом із молоком 6 березня, і якщо про емоції ми говоримо фігурально, то молоко лилося біля Кабінету Міністрів України в буквальному сенсі. У такий спосіб фермери намагаються привернути увагу до проблем у тваринництві.Читати по темі: Під стінами КМУ мітингувальники вилили молоко

Можна по-різному ставитися до подібних акцій. На просторах інтернету лунають неоднозначні думки щодо такої форми протесту. Тому, ми вирішили дізнатись: а як же свою незгоду з урядовими ініціативами виражають аграрії в інших країнах?

Бельгія

У 2009 р. бельгійські фермери провели масштабну акцію протесту проти різкого зниження закупівельних цін на молоко. Тоді ціни на молоко впали майже вдвічі — до 18 євроцентів за літр, тоді як на думку експертів ціна повинна бути мінімум 50 євроцентів. Через це аграрії вилили молоко на площу в Шарлеруа, демонструючи тим самим свою незгоду з такою ціновою політикою.
 

До речі: це була спільна акція одночасно в декількох європейських країнах — Бельгії, Франції, Австрії, Німеччині, Нідерландах, Швейцарії та Італії. У знак протесту проти падіння закупівельних цін на молочну продукцію вони вилили мільйони літрів молока в річки й на поля. Так, у ставку при одному з монастирів Ейслебена на півдні Німеччини через вилите молоко у водоймища по всій країні, загинуло не менше 1,5 т риби. Збиток монастирю, сестри якого витратили на розведення риби близько десяти років, становить понад €10 тис.

А вже у вересні 2015 р. у центрі Брюсселя страйк декількох сотень фермерів проти низьких закупівельних цін переріс у жорсткі зіткнення з поліцією.

Протестуючі кидали в поліцію яйця, цеглини, димові шашки й палили шини. У відповідь поліція застосовувала водомети проти особливо агресивних протестувальників. Під час сутичок було поранено двоє поліцейських. Варто зазначити, що затримань у зв’язку із сутичками не було. 

Іспанія

У лютому 2016 р. гнів вивів іспанських фермерів на вулиці. Аграрії несли збитки через значну перевагу імпортної сільгосппродукції на полицях магазинів. І… дежавю: щоб привернути увагу до проблеми — вони вилили на вулиці молоко.

 

Греція

Приблизно в той же час, у столиці Греції Афінах протести фермерів закінчилися зіткненням із поліцією. Своїм виходом на вулиці столиці виробники висловлювали обурення планами уряду ввести нові податки й переглянути систему виплати пенсій.

Протестувальники в одному з районів стали закидати співробітників поліції камінням, у результаті чого десять поліцейських постраждали. Орієнтовно 10 тис. фермерів розпалили багаття й поставили намети перед будівлею парламенту, заявивши, що готуються до довгострокового протесту.

Крім того, у центрі міста близько 800 фермерів з острова Кріт зібралися біля будівлі міністерства сільського господарства й закидали його помідорами. Коли поліція почала розганяти демонстрантів, у хід пішло каміння і вулична плитка.

На автомагістралях, що ведуть до Афін, фермери намагалися в’їхати в місто на сільськогосподарській техніці, незважаючи на заборону влади. Поліцейські за допомогою сльозогінного газу розігнали натовп, що зібрався з вимогою пропустити трактори. 

Мексика

У 2002 р. в передмісті Мехіко протягом кількох днів тривало протистояння поліції й місцевих жителів, спричинене намірами урядовців позбавити прав власності на землю фермерів, які займали приблизно 4 тис. га землі, відведеної, згідно з новим планом, під будівництво міжнародного аеропорту.

Тоді фермери взяли в заручники сімох людей, серед яких були члени місцевого уряду. У ході зіткнень за участю озброєних кухонними ножами, камінням і пляшками із запальною сумішшю фермерів із поліцією постраждали 30 осіб. 15 учасників і організаторів заворушень було арештовано.

Дійшло до того, що протестувальники погрожували стратити захоплених заручників, якщо поліція не відпустить на свободу заарештованих учасників акції. Організатори протесту заявили, що мають намір прив’язати заручників до автоцистерни з пальним, а потім підпалити її.

США

У 2016 р. у США незадоволені державним втручанням у справи сільського господарства і тваринництва фермери під керівництвом Амона Банді і двох його братів захопили адміністративну будівлю, невелику заправку й кілька складських приміщень у національному заповіднику Орегона.

Учасники вимагали повернення лісорубам і місцевим фермерам земель, на яких знаходився створений ще в 1908 р. природоохоронний об’єкт.

Під час затримання лідера групи озброєних фермерів одна людина загинула, ще одна отримала поранення. За даними місцевої поліції, разом з організатором страйку, 40-річним Аммоном Банді, були затримані мінімум п’ятеро його прихильників.

Франція

Протест «з душком», хоч і не масовий, проте дуже примітний організував французький фермер невдоволений тодішнім президентом Франсуа Оландом. Він вивалив 20 т гною біля будівлі Національних Зборів, де президент перебував на зустрічі з парламентом Франції в Парижі. Поліція відразу ж зловила порушника й доставила його у відділення. На вантажівці, якою він привіз гній, великими літерами було написано: «Геть Оланда і всіх політиків!».

Уже масові акції протесту французьких фермерів пройшли по всій країні того ж року у зв’язку з обвалом цін на зернові, молочні продукти та овочі. Тоді в місті Шартр близько 300 фермерів висловили своє невдоволення, викинувши масу з гною і гнилих овочів перед будівлею департаменту сільського господарства й перед мерією міста, а в Парижі фермери засипали картоплею Площу Республіки.

 
Естонія

Естонські організації фермерів у 2015 р. провели в центрі Таллінна перед будівлею парламенту акцію протесту з вимогами виділити сільгоспвиробникам додаткові кошти. На акцію стягнули понад 100 тракторів з усієї країни.Фермери стверджували, що без додаткової підтримки без роботи залишаться тисячі людей, задіяних у сільському господарстві. 

Індія

Влітку 2017 р. фермери з кількох округів у штаті Махараштра почали безстроковий страйк,  вимагаючи доступне кредитування. Аграрії блокували постачання будь-якої продукції на ринки, через це міста Махараштра, Мумбаї, Насік, Тане, Нагпур і Пуна, зіткнулися з нестачею овочів, молока та фруктів. Мумбаї, найбільше місто в країні з населенням понад 17 млн, отримує близько 160 т овочів тільки з одного округу Нашик щодня.

Також, у знак протесту, у різних регіонах країни фермери виливали на дороги молоко з молоковозів та викидали овочі.

Як бачимо, під час протестів аграріїв псується чимала кількість сільськогосподарської продукції. Проте, окрім молока та овочів, страждають та, навіть, гинуть люди. І це повинно наштовхнути вже було обуреного читача «Краще б продукти бідним роздали» на роздуми.

У таких акціях протесту аграрії різних країн вимагають в уряду звернути увагу на тисячі, мільйони життів, які залежать від сільського господарства. Коли уряд не підтримує та не стимулює галузь, тим самим він прирікає її на повільну смерть, а разом із нею й усіх, хто бачить у сільському господарстві своє життя.

© Андрій Олексин, Kurkul.com, 2018 р.

Виконано за допомогою Disqus
Матеріали за темою