Як продати малину по 500 грн/кг

4007
0
Як продати малину по 500 грн/кг
Kurkul.comЯк продати малину по 500 грн/кг

У 2017 р. Україна здійснила справжній прорив у експорті малини. Так, якщо ще декілька років тому українські виробники майже не реалізовували цю ягоду на зовнішньому ринку, то вже цього літа експорт малини склав 1,2 тис. т. Це й стало одним з доказів того, що Україна спроможна заявити про себе, як про одного з перспективних гравців на світовому ринку малини. 

За дослідженням ФАО, при експорті свіжої та замороженої малини можна отримати ціну, якої ніхто не дасть в Україні. З вирахуванням усіх витрат ціна на полі може складати понад €16/кг, тобто більше 500 грн. В якості потенційних країн-споживачів обрано Францію та Сполучені Штати Америки.

Ланцюжок експорту свіжої малини до Франції

Станом на середину липня 2017 р. малина у супермаркетах Франції пропонувалась по €20,75/кг, та була розфасована у пінетки по 125-150 гр. Враховуючи, що частка націнки європейських мереж супермаркетів у підсумковій ціні на ягоду, за даними CBI, становить 45%, то вхідна ціна до мережі дорівнювала €11,41/кг. Компанія-постачальник при ввезені свіжої ягоди на територію Франції має сплатити ПДВ у розмірі 5,5%. Таким чином, на кордоні ціна малини становила €10,81/кг.

Транспортування малини з України до Франції складає €0,35/кг. При цьому слід мати на увазі, що враховуючи делікатність ягоди, одночасно до машини не можна завантажувати більше 10 т продукції. Крім того, як і у випадку з лохиною, транспортний засіб повинен мати охолоджувальне обладнання (рекомендований температурний режим у машині +2..+5°С). Як наслідок, ціна на малину на кордоні з Україною складає €10,46/кг. Послуги брокера для оформлення пакета супроводжувальних документів коштують €150 машина, або €0,02 на кожний кілограм ягоди.

Перед експортом малину фасують у гофроящик по 10 пінеток. Як вже зазначалося вище, максимальна вага партії не має перевищувати 10 т. При розрахунку, що виробник використовує ящик з картону високої якості, вартість такого пакування у перерахунку на один кілограм ягоди становить €0,15/кг. Після збору ягоди та перед фінальним пакуванням, малину обов’язково охолоджують. Здебільшого цей процес відбувається безпосередньо у полі за допомогою мобільних охолоджувальних установок. Витрати в цьому випадку сягають €0,03/кг. Безпосередньо у полі ягода фасується у пінетки по 0,5 кг. Витрати на робочу силу та саму тару складають €0,07/кг.

Сортування є необов’язковою, але бажаною ланкою цього ланцюгу. Даний процес дозволяє отримати більш однорідну за калібром партію ягоди, та зменшує відсоток недозрілих чи пошкоджених ягід. Оскільки сортування у більшості випадків відбувається в ручному режимі, то єдиною статтею витрат виступає робоча сила (€0,03 на кожному кілограмі). Виробник при експорті має право на відшкодування накопиченого ПДВ. Так, оскільки за підрахунками експерта ягідного ринку О.Ярещенка, вартість вирощування 1 кг малини в рік складає €0,28 , то виробник має право на відшкодування €0,06/кг.

Збір малини в Україні для свіжого ринку відбувається виключно вручну. При цьому, враховуючи делікатність ягоди, витрати на робочу силу складають €0,25/кг. Таким чином, вартість ягоди у полі, враховуючи оплату збору та відшкодування ПДВ, становить €10,22/кг.

Ланцюжок експорту свіжої малини до США

Процес експорту малини до США доволі схожий на ланцюжок поставок цієї продукції до Франції. Проте, все ж таки є певні відмінності, які більш детально розглянемо нижче. В середині липня 2017 р. ціна на малину в США становила €18,95/кг, а ягода здебільшого пропонувалася у пінетках по 170 гр.

Часта націнки мереж супермаркетів в загальному формуванні кінцевої ціни складає 35%. Таким чином, вхідна ціна до мережі складала €12,32/кг. 3. Цільовим штатом, як і у випадку з лохиною, було обрано Нью-Йорк. Таким чином, при розмитнені постачальник повинен сплатити ПДВ у розмірі 7% від вартості товару, або €0,86/кг. Враховуючи відстань від України до США, малина доставляється лише авіатранспортом.

При цьому, як і у випадку з перевезенням автотранспортом, необхідно дотримуватись температурного режиму (рекомендована температура середовища +2..+5°С). Загалом, вартість такого перевезення складає €3,50/кг. Ціна малини на кордоні сягає €7,96/кг. Сума сплати послуг брокера є сталою, та дорівнює € 150 партія, або € 0,02 на кожний кілограм ягоди (з розрахунку, що одночасне завантаження не перевищує 10 т).

Загальні витрати на пакування, сортування та охолодження складають €0,23/кг, а відшкодування ПДВ – €0,06/кг.

Підрахувавши всі витрати на шляху від поля до полиці супермаркету, та враховуючи відшкодування ПДВ, можна зробити висновок, що ціна на малину в полі, при умові експорту до США, становить €7,72/кг (з врахуванням збору).

Заморожені ягоди

Експорт не тільки свіжої, але й замороженої ягоди з України набирає обертів. Так, в останні роки помітно зріс попит на заморожену малину з боку країн ЄС, і Україна має реальні шанси увійти у ТОП-5 світових експортерів цієї продукції. Крім того, непогані перспективи є і у сегменті замороженої суниці. Таким чином, саме заморожені малина та суниця потрапили до нашого переліку найбільш перспективної продукції для подальшого розвитку експорту. В той же час, потенційно цікавими ринками збуту для замороженої малини може стати Німеччина та Сінгапур, а для замороженої суниці – Німеччина та США.

При цьому слід зауважити, що, якщо експорт свіжої продукції має чітко виражений сезонний характер, то реалізація замороженої ягоди може відбуватися протягом цілого року: від врожаю - до врожаю.

Ланцюжок експорту замороженої малини до Німеччини

Станом на початок грудня 2017 р., ціна на заморожену малину в німецьких мережах супермаркетів складала €5,99 за упаковку вагою 1 кг. Оскільки частка націнки мережі на заморожену ягоду в загальній вартості дорівнює 30%, то на вході до супермаркету отримуємо €4,19/кг. Як і у випадку зі свіжими ягодами, при ввезені до Німеччини продукції компанія-імпортер повинна сплатити ПДВ у розмірі 7%, або €0,28/кг на кожному кілограмі замороженої ягоди.

Оскільки однією з основних умов при зберіганні та транспортуванні замороженої ягоди є дотриманням температурного режиму, то слід передбачити той факт, що така продукція повинна транспортуватись у рефрижераторі, а температура всередині не має перевищувати 18°С. Вартість такого перевезення дорівнює €0,40/кг. В той же час слід зазначити, що, на відміну від свіжої продукції, об’єм однієї партії може досягати 20 т.

Таким чином, ціна замороженої малини на кордоні становить €3,51/кг. Враховуючи, що послуги митного брокера коштують € 150 машина, то при обсягу партії 20 т, на кожний кг замороженої ягоди «лягає» € 0,01 за оформлення супровідних документів. Оскільки заморожена малина є тією продукцією, яку можна зберігати протягом року при дотриманні певних умов, в ланцюжку слід враховувати і витрати на зберігання у розмірі €0,05/кг.

Після заморожування малина фасується спочатку у пакети по 1 кг, а потім у картонні коробки по 10 пакетів в кожній. Будемо вважати, що виробник використовує високоякісний картон та брендовані пакети. Таким чином, загальна вартість упаковки для одного кілограма замороженої ягоди становить €0,10/кг.

Деякі садоводи вже мають власні потужності для заморожування фруктів та ягід. Втім, у наших розрахунках будемо вважати, що виробник співпрацює із заводами на умовах давальницької сировини, за якими послуга заморожування одного кілограму ягоди коштує € 0,20 кг.

Після збору ягода фасується у гофроящики по 3 кг, та саме у такому вигляді продукція відвантажується на подальшу переробку. Слід зазначити, що, на відміну від ягоди для свіжого ринку, малина для переробки не сортується, оскільки цей процес відбувається вже безпосередньо на заводі перед заморозкою. Вартість тари, при перерахунку на 1 кг продукції – €0,03/кг.

Оскільки витрати на вирощування та заморожуванню становлять €0,5/кг, виробник має право на відшкодування ПДВ у розмірі €0,10/кг. Таким чином, враховуючи всі вищезазначені чинники, ціна малини в полі складає €3,22/кг.

Ланцюжок експорту замороженої малини до Сінгапуру

В грудні 2017 р. ціна на заморожену малину в супермаркетах Сінгапуру становила €31,29/кг та ягода була розфасована у пакети по 1 кг. При розрахунку, що доля націнки мережевих магазинів у кінцевій ціні становить 35%, вхідна ціна до супермаркету становила €20,34/кг.

Сінгапур є тією країною, де ставка ПДВ є однією з найвищих, і становить 17%. Таким чином, ціна на заморожену ягоду до сплати ПДВ дорівнювала €17,38/кг. Транспортування замороженої продукції має свою специфіку, тим більше на такі відстані, як між Україною та Сінгапуром. Враховуючи, що продукція при дотриманні певних умов може транспортуватися доволі довгий час, для розрахунків будемо використовувати доставку водним шляхом, вартість якої становитиме € 0,30 кг. Як наслідок, ціна замороженої малини на кордоні складає €17,08/кг. Витрати на оформлення супровідних документів – €0,01/кг, або €150 машина.

Процес пакування, зберігання та заморожування ідентичний відповідним ланкам ланцюжка експорту до Німеччини, та загальні витрати становлять €0,38/кг. У підсумку можемо сказати, що за умови дотримання всіх етапів експорту, що наведені вище, та з урахуванням відшкодування ПДВ, малина в полі з урахуванням збору коштує €16,79/кг.

За матеріалами дослідження «Покращення доступу українського агробізнесу до експортних ринків», проведеного в рамках проекту ФАО/ЄБРР.

© Kurkul.com, 2018 р.

Не пропусти останні новини! Підписуйся на наші соціальні мережі та e-mail розсилку.

Выполнено с помощью Disqus
 

Матеріали до теми