Хімічні речовини у фермерському господарстві: перевезення та зберігання

Хімічні речовини у фермерському господарстві: перевезення та зберігання

11 червня 2019 3040 0

Унаслідок ДТП, що сталася 9 червня у с. Збаржівка Погребищенського району Вінницької області, до притоки річки Рось потрапило близько тонни пестицидів, що вже призвело до екологічного лиха.

Редакція Kurkul.com вирішила знову нагади про правила перевезення і зберігання небезпечних вантажів – процедури, що можуть мати катастрофічні наслідки при порушенні правил. Цей матеріал вже був опублікований на сайті «30 червня 2018 року» але його актуальність не зменшується

alt

Про перевезення небезпечних речовин Kurkul.com розповів Віталій Дяконов, директор компанії «Аграрне логістичне партнерство». Отож, що необхідно знати фермеру про хімічні речовини та їх логістику?

Що таке небезпечні речовини

В першу чергу, не можна вважати небезпечними абсолютно всі хімічні препарати, добрива та сполуки. До таких можна віднести тільки ті речовини, які внаслідок притаманних їм властивостей за наявності певних факторів можуть під час перевезення спричинити вибух, пожежу чи пошкодження технічних засобів, пристроїв, споруд та інших об'єктів.

За міжнародними  договорами (ДОПНВ), або за результатами випробувань в установленому порядку залежно від ступеня їх впливу на довкілля або людину небезпечні речовини віднесено до одного з класів небезпечних речовин:

клас 1  ― вибухові речовини та вироби 

 

клас 2 ― гази; (2.1 Легкозаймисті гази  2.2 Незаймисті, нетоксичні гази 2.3 Токсичні гази)

клас 3 ― легкозаймисті  рідини

клас 4.1 ― Легкозаймисті тверді речовини, самореактивні речовини та тверді десенсибілізовані вибухові речовини 

клас 4.2 ― речовини, схильні до самозаймання

клас 4.3 ― речовини, що виділяють легкозаймисті гази при стиканні з водою

клас 5.1  ― речовини, що окислюють

клас 5.2 ― органічні пероксиди

клас 6.1 ― токсичні речовини

клас 6.2  ― інфекційні  речовини

 

клас 7  ― радіоактивні матеріали, радіоактивні матеріали подільні

клас 8 ― корозійні речовини

клас 9 ― інші небезпечні речовини та вироби

Речовини, небезпечні для навколишнього середовища

Речовини, що перевозяться при високій температурі


Які хімічні речовини є найбільш небезпечними

Найбільш ризикованим є перевезення вантажів підвищеної небезпеки ― тих, що можуть бути використані не за призначенням, а в терористичних цілях та відповідно призвести до серйозних наслідків, таких як масова загибель людей або великі руйнування.

Перелік вантажів підвищеної небезпеки визначається згідно з ДОПНВ (розділ 1.10).

Європейська Угода ДОПНВ для класів – 3, 4.1, 4.2,4.3, 5.1, 6.1, 8, 9 ввела термін група пакування, що означає ступінь небезпеки. Їх три: І ― найвищий, ІІ ― середній, ІІІ ― нижчий.

Окрім тринітротолуолу чи карбіду кальцію сюди також відносять ООН 3005 «пестицид на основі тіокарбаматів рідкий токсичний легкозаймистий» (сюди відносяться деякі гербіциди), та ООН 2996 «пестицид  хлорорганічний рідкий токсичний» (деякі інсектициди та гербіциди, в т.ч. і добре відомий 2,4-Д), що відносяться до І, найвищого ступеню небезпеки.

Як потрібно перевозити небезпечні речовини

Умови дорожнього перевезення, зберігання небезпечних речовин затверджені в Європейській Угоді про міжнародне дорожнє перевезення небезпечних вантажів, в яку кожні 2 роки вносяться зміни та нові вимоги.

Відповідні Угоди є на залізничному, морському, водному та авіаційному транспорті. Але конкретно дізнатись можливо з Паспорту безпеки хімічної продукції  (Material safety data sheet, MSDS) ― цей документ є обов'язковою складовою частиною технічної документації на хімічну продукцію і призначений для забезпечення споживача достовірною інформацією з безпеки промислового застосування, зберігання, транспортування та утилізації хімічної продукції, а також її використання в побутових цілях.

Паспорт безпеки розробляється на продукцію, яка використовується в побуті або промисловості і обов'язково містить інформацію, яка необхідна для забезпечення безпеки життя людей і збереження здоров'я, майна і навколишнього середовища.

Наявність цього документа необхідно для вантажоперевезень, проходження митного очищення і при отриманні інших дозвільних документів.

Іноді фермери нарікають на необхідність спецдозволів на перевезення аміачної селітри, яка, нібито, не вибухає і не горить. ООН 1942 амонію нітрат 5.1, який відноситься до найнижчого ― ІІІ ступеню небезпеки, в тарі не є вантажем підвищенної небезпеки і погодження маршруту перевезення, яке видають підрозділи Національної поліції не потрібно. Проте, вже при перевезення в цистернах, або насипом більше ніж 3 тис. л (кг) аміачно-нітратних добрив, нітрату амонію, емульсії, суспензії, гелю нітрату амонію, необхідне погодження маршруту перевезення Національної поліції.

Аміачну селітру, або нітрат амонію, NН4NО3 застосовують у великих масштабах перед посівом і для всіх видів підживлення. У менших масштабах її використовують для виробництва вибухових речовин. Вона добре розчиняється в воді і володіє великою гігроскопічністю (здатністю поглинати вологу з повітря). Через це, гранули добрива розпливаються, втрачають свою кристалічну форму і відбувається злежування добрив ― сипучий матеріал перетворюється в тверду монолітну масу.

При зберіганні у великих кількостях, наприклад на полях, зафіксовані випадки вибухання від удару при спробі розпушення. При нагріванні до понад 160°C розкладається з виділенням переважно закису азоту з домішками інших оксидів.

Вибух отрутохімікатів (аміачної селітри) стався 6 жовтня 2007 р., близько п’ятої години вечора у м. Запоріжжя. Четверо працівників ТОВ «Науково-виробничого товариства «Динаміка» на чолі з виконавчим директором у засобах індивідуального захисту проводили перевантаження непридатних сумішей агрохімікатів з ємності 60 т. в спеціалізовану тару по 200 л. Після того, як завантажили й закупорили сьому ємність, вона через кілька хвилин вибухнула.

У с. Рокосово стався вибух у процесі змішування отрутохімікатів різного походження. Вибух був наслідком спроби упорядкування небезпечних відходів.

В двох вищезазначених випадках, проводилось перевантаження розчину аміачної селітри з можливими залишками легкозаймистої  рідини, що привело до створення вибухової суспензії та вибуху. Відомо про ще кілька вибухів аміачної селітри (наприклад, в Тулузі 2001 р., та в Техасі 2011 р.).

Вибір транспортних засобів для перевезення небезпечних речовин

Вибір транспортних засобів для перевезення небезпечних речовин залежить від форми утримання небезпечної речовини та виду перевезення. Якщо перевозиться небезпечний вантаж упакований в обмежених кількостях ― тара маркована знаком (мал.1), або звільнених кількостях ― тара маркована знаком (мал.2), або просто упакованих у відповідну до вимог ДОПНВ тару, використовується звичайний транспортний засіб з дотриманням вимог маркування,  якщо до вантажу немає спеціальних вимог перевезення.

      Мал.1           Мал.2

В разі перевезення в знімних цистернах більше 1мᶾ, танкоконтейнерах, переносних цистернах більше 3мᶾ, МЕГК індивідуальною місткістю більше 3мᶾ або транспортний засіб батарея місткістю більше 1мᶾ, необхідно використовувати транспортні засоби відповідно вимог розділів 4.3, 4.3.5, 6.8.4, 9.1.1.2 ДОПНВ.

Вартість спецтранспорту та його переоснащення

Вартість спецтранспорту залежить від виду перевезеня, наприклад газова автоцистерна українська на платформі EVERLAST коштує $90 тис., польська LDS – €110 тис., чеська VPS – €120-140 тис. Якісне переобладнання звичайного авто на придатне до перевезення небезпечних вантажів з отриманням відповідних сертифікатів Європейського зразку на сьогоднішній день в Україні не можливе.

Якщо необхідно доукомплектувати звичайний транспорт для перевезення упакованих вантажів засобами індивідуального та загального захисту, призначені для вжиття заходів загального характеру та надзвичайних заходів з урахуванням конкретного виду небезпеки, якими обладнується транспортний засіб відповідно до розділу 8.1.5 ДОПНВ.

Погодження маршруту перевезення небезпечного вантажу видається на термін дії поданих документів, але не більше 3 місяців. Тому, наприклад, підвезення добрива до поля польовою дорогою для завантаження сівалок не передбачає отримання дозволу на переміщення щоразу. Правила перевезень небезпечних вантажів та ДОПНВ діє тільки на дорогах загального користування.

Дозвіл на зберігання та державний контроль

Постанова №440 КМ України, 20 червня 1995 року «Про затвердження Порядку одержання дозволу на виробництво, зберігання, транспортування, використання, захоронення, знищення та утилізацію отруйних речовин, у тому числі продуктів біотехнології та інших біологічних агентів»  втратила чинність на підставі Постанови КМ № 405 від 03.09.2014.

Законом України від 7.12.2017 № 2246-VIII «Про Державний бюджет України на 2018 рік» мораторій на проведення органами державного нагляду (контролю) планових заходів зі здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності продовжено до 31 грудня 2018 року.

Згідно з оновленою ст. 6 Закону України від 03.11.2016 № 1728-VIII «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» Кабінету Міністрів України надано повноваження встановлювати перелік органів державного нагляду (контролю), на які не буде поширюватися дія цього Закону.

На Урядовому порталі оприлюднено постанову КМУ від 18.12.2017 № 1104, якою затверджено перелік органів державного нагляду (контролю), на які не поширюється дія Закону № 1728-VIII.

Як бачите, не все так однозначно в питанні перевезення й зберігання засобів захисту, добрив та інших хімречовин. Знання в цій сфері треба мати кожному фермеру, щоб не лише знати, як відповісти поліції на дорозі, а й не допустити трагедії, забруднення довкілля чи іншої біди.

Дякуємо за допомогу в підготовці матеріалу  компанії «Аграрне логістичне партнерство».

©️  Андрій Олексин, Kurkul.com, 2018 

Виконано за допомогою Disqus
Матеріали за темою