Оцінка врожаю люцерни за стеблостоєм

295
0
Оцінка врожаю люцерни за стеблостоєм
Kurkul.comОцінка врожаю люцерни за стеблостоєм

Проста методика підрахунку стебел може дати гарне уявлення про потенційний урожай люцерни.

Зріджений стеблостій люцерни — ознака посередніх врожаїв. Можливо, оцінка нових посівів у цю пору року допоможе оцінити майбутній врожай. Впливати на густоту стеблостою можуть проблеми під час сівби, pH, родючість, несприятливі погодні умови, старіння і хвороби стебла. З досвідом фермери розвивають навички візуальної оцінки стеблостою люцерни. У багатьох випадках хороший посів люцерни прибирають за строгим графіком сівозміни. На інших фермах поле залишають, допоки воно дає хороший врожай. Якщо земля родюча і нею правильно розпоряджаються, стеблостій люцерни може залишатись продуктивним протягом кількох років.

Найбільш надійним способом виміряти врожай за стеблостоєм є безпосереднє вимірювання, яке включає кількість і вагу тюків з поля відомої площі. Також — шляхом аналізу кормів в авторитетних лабораторіях, за допомогою тестера вологості Костера, мікрохвиль, електронної проби або конвекційної печі, де визначається відсоток вологи в сіні чи сінажі. Вміст вологи у кормах розраховується за такою формулою:

(вага свіжого корму — вага висушеного корму) / вага свіжого корму x 100 = відсоток вологості фуражу.

Збирання люцерни

Швидку оцінку поточного потенціалу урожаю за стеблостоєм люцерни можна зробити на початку сезону за допомогою простої методики. Підрахування стебел люцерни (а не крон або рослин) дає достатньо точну оцінку поточного (а не майбутнього) потенціалу врожаю. Визначення потенціалу майбутнього врожаю поля включає в себе перевірку вегетативної частини та здоров’я коренів окремих рослин.

Поки що зосередимося на техніці підрахунку стебел. Ідея полягає в тому, щоб на невеликій площі порахувати стебла люцерни заввишки більші, ніж 2 дюйми (5 см),  використовуючи квадрат з ПВХ, що має внутрішній розмір 17х17 дюймів (43,18 см) або металеве кільце діаметром 19 дюймів (48,26 см). Будь-який із цих інструментів охопить площу 2-х квадратних футів (0,1858 м кв.). Можна також скористатися міркою і виміряти необхідну частину. Процес розрахунку:

  • Порахуйте кількість стебел люцерни вище 2 дюймів на площі 2 квадратні фути.
  • Повторіть це три-чотири рази на репрезентативних ділянках поля.
  • Обчисліть середнє число стебел на квадратний фут.

За графіком нижче перевірте якість стеблостою. Приблизно 55 стебел на квадратний фут свідчить про повний потенціал врожайності.

Коментар редакції: Наведені в оригінальній статті дані можна перевести в метричну систему, вживану у нас. Зокрема для підрахунку стеблостою можна використовувати польову лінійку агронома. Порахувавши стебла всередині лінійки, потрібно помножити їх на 10 і отримаєте кількість стебел на квадратному метрі. Густоті 55 стебел на квадратний фут дорівнює показник 592 стебла на метр квадратний.

Польова лінійка агронома

Пробний посів люцерни під покрив інших культур, який проводився Центром Верхнього півострову Мічігану з досліджень і поширення досвіду у 2018 та 2019 рр., використовував цю методику для оцінки стеблостою люцерни. Підрахунок стебел проводився 11 та 12 вересня 2018 року на ділянках люцерни, з яких було зібрано покривну культуру й де почала відростати люцерна. Після відростання з’ясувалося, що стеблостій був зрідженим через посушливу погоду протягом декількох тижнів після посіву 14 і 15 травня.

Підрахунок стебел підтвердив, що середній показник густоти люцерни за 76 ділянках склав 33 стебла на квадратний фут (355 на квадратний метр), які складають приблизно 60-65 відсотків від повного потенціалу врожаю. Кількість стебел складала від 9 до 53 на квадратний фут.

Якщо число стебел вказує на хороший стеблостій люцерни – більше ніж 55 стебел на квадратний фут (592 стебла на квадратний метр), то навіть якщо будуть певні втрати, врожай все одно буде хорошим. Якщо всі поля люцерни мають рідкий стеблостій внаслідок заморозків, хвороб чи інших факторів, можна залишити стеблостої з нижчими, ніж хотілося б, показниками кількості стебел, замість видалення люцерни. Цей прийом допоможе зібрати інформацію, що обгрунтовує рішення про заміну люцерни іншою культурою наступного року.

James Isleib

За матеріалами сайту canr.msu.edu, Kurkul.com, 2019 р.

Не пропусти останні новини! Підписуйся на наші соціальні мережі та e-mail розсилку.

Выполнено с помощью Disqus