Як не посадити «контрабас»?, або Пригоди павловнії в Україні

Як не посадити «контрабас», або Пригоди павловнії в Україні

17 грудня 2018 6408 0

Площа багаторічних насаджень в Україні становить близько 270 тис. га. Хоча двадцять п’ять років тому ця цифра була майже втричі більшою. Однак садівництво все одно залишається популярним і прибутковим бізнесом. На саджанці плодових, горіхоплідних чи інших дерев завжди є попит, а обсяг ринку вимірюють мільйонами гривень.

Щоб оновити чи закласти власний сад, українські виробники традиційно звертаються за посадковим  матеріалом як до вітчизняних, так і закордонних розсадників. За інформацією учасників ринку, нещодавній підвищений попит на саджанці яблуні, малини, чорної смородини вже проходить. Але серед запитів садівників зберігаються, наприклад, саджанці горіха грецького і фундука. Також часто цікавляться покупці малопоширеними ягідними та енергетичними культурами, сподіваючись «потрапити у перший вагон» ймовірних трендів найближчих років.

Відсутність в Україні розсадників цих культур, малопоширеність нових або рідкісних сортів, погана поінформованість покупців щодо сортових ознак створюють безліч можливостей для нечистих на руку продавців та виробників, які намагаються заробити «швидкі гроші» на гарячих пропозиціях.

Транспортування саджанців

Способи обману покупців

Схем обману насправді дуже багато і розкрити усі дуже складно, але ми назвемо найпоширеніші з них. Зауважте, що мова йде лише про торгівлю сортами, зареєстрованими в Україні, тобто дозволеними до продажу. Купівля незареєстрованого сорту є в будь-якому разі правопорушенням, тому розглядати ці випадки ми не будемо.

Ми також не враховуємо у цій статті хитрощі, до яких свідомо вдаються садівники разом із виробниками садивного матеріалу заради отримання компенсацій чи іншої вигоди. Тут наведені лише ситуації, які виникають з вини продавця, і їх кінцевою метою є обман фермерів, що закладають сад, і/або контролюючих органів.

Пересорт

Невідповідність фактично придбаного сорту заявленому в документах. Це може статись і як наслідок несвідомої помилки продавця, так і через бажання останнього задовольнити попит в умовах дефіциту товару або продати дешевший сорт під виглядом дорожчого.

В обох випадках, зазвичай, фермер дізнається про обман не відразу, а після початку плодоношення саду. І якщо малина або суниця можуть дати плоди уже в рік посадки, то, наприклад, урожаю грецького горіха, за винятком скороплідних форм, можна чекати 7-10 років.

Найбільш ризикованими є операції з купівлі саме саджанців культур, що довго вступають у плодоношення або є значно дорожчими порівняно з іншими сортами. Саме тоді у продавців і виникає спокуса швидко «зрубати капусти».

Саджанці

Частковий пересорт

Теж поширена ситуація, коли продавець придбав у ліцензованого виробника партію саджанців для перепродажу і має на них сертифікат сортової відповідності. Але до сертифікованої партії він «підмішує» саджанці іншого сорту і замість 100 придбаних одиниць продає за тими ж документами 1000 чи й більше. Різницю між фактичною кількістю та записаною в документах він може пояснювати, наприклад, «оптимізацією» митних зборів, податків чи ще якось.

Карусель

Ще одна похідна від двох попередніх схем обману. Частіше вона застосовується в роздрібній та дрібногуртовій торгівлі. Продавець у цьому випадку також купує одну партію саджанців у ліцензованого постачальника, отримує документи на цю партію, а наступні партії підробного чи контрабандного товару реалізує за цими ж документами. Ця ситуація виникає тому, що при реалізації партії частинами продавець не віддає оригінальний сертифікат покупцю, а, в кращому випадку, може лише дати копію.

Ця схема є часто вживаною, коли основна група покупців — фізичні особи: садівники-аматори, селяни, «дачники».

Продаж відпрацьованого матеріалу

Існують технології вирощування садових культур, коли заміна рослин на плантації відбувається регулярно через короткі проміжки часу. Наприклад, при вирощуванні троянди на зріз у теплицях або при однорічній культурі суниці.

В останньому випадку поле засаджують фріго-розсадою суниці, яка дає урожай вже в рік посадки, а після його збору плантацію розкорчовують, і виснажені, уражені вірусами та хворобами рослини викидають.

Посадковий матеріал

Спритні продавці можуть забирати цей матеріал безкоштовно чи за символічною ціною, продаючи потім, як якісні сортові саджанці. Ціна для покупця на них буде дуже привабливою, а зовнішній вигляд спокусливим для нефахівця, адже рослини за час вирощування набрали більших розмірів та товщини, ніж стандартні саджанці.

От тільки після повторної висадки у таких «диво-саджанців» спостерігається дуже високий відхід, адже рослини можуть бути виснажені, не пристосовані до умов відкритого ґрунту, уражені хворобами.

Цей вид обману також частіше зустрічається при роздрібній торгівлі, особливо на стихійних ринках та онлайн дошках оголошень. Але іноді і великі господарства спокушаються на привабливу цінову пропозицію та потрапляють на гачок до продавців нежиттєздатного матеріалу.

Неліцензоване розмноження саджанців

Освоїти технологію щеплення, черенкування, формування відводків чи інших методів вегетативного розмноження насправді не так складно. Тисячі садівників в Україні займаються цим для власних потреб. Всі вони успішно отримують саджанці потрібного сорту, але постають питання до їх якості. І справа не у висоті, товщині чи кількості гілок і коренів. В «кустарних» умовах складно захистити рослини від ураження вірусами, кореневими гнилями, бактеріальними хворобами. У більшості випадків відсутня також сортова апробація, тобто контроль за сортністю саджанців, видалення нетипових за зовнішніми ознаками. Внаслідок цього на ділянках розмноження накопичуються мутації та вірусні хвороби. І з кожним роком їх накопичення все більше й більше знижує потенціал продуктивності і життєздатність садивного матеріалу.

Посадковий матеріал

Тому придбання саджанців у приватних розплідниках, що не мають відповідних сертифікатів, ліцензії на діяльність, не проходять перевірку й апробації, є дуже ризикованим, яким би сучасним та професійним не виглядало виробництво.

Зараз в Україні є навіть приватні лабораторії, здатні швидко розмножити потрібний сорт «у пробірці», отримуючи тисячі клонів навіть з однієї оригінальної рослини. Але навіть при клонуванні рослин через культуру тканин відсоток отримання мутацій є суттєвим і він лише зростає при подальшому вегетативному розмноженні в польових умовах.

Продаж «без паперів»

В цю категорію потрапляють саджанці, ввезені нелегально з-за кордону — так званий «контрабас» або ж контрабанда. Маючи канал постачання через «свого» митника, окремі продавці ввозять десятки тонн саджанців або живців різних культур, які скуповують у країнах Європи як у розплідниках, так і на товарних плантаціях. В окремих прикордонних містах по обидва боки існують цілі «хаби» — перевалки контрафактних саджанців, куди їздять закуповуватись дрібні реалізатори. Часто там можна спостерігати звалені на купу саджанці різних сортів дерев, з яких тут же продавці зривають товарні етикетки і навішують власні — з потрібними назвами.

Подібний бізнес можна назвати доволі успішним, адже населення охоче купує саджанці відомих сортів за втричі меншою ціною, ніж у сертифікованому розпліднику. Різницю в ціні продавці не приховуючи пояснюють відсутністю документів на товар — «Вам треба папірець чи дерево?». Який результат закладки саду з подібного матеріалу — розповідати не варто, усі чули про такі приклади.

Маточник саджанців

Мікоризація, стимуляція та інший додатковий сервіс

Цей вид обману зустрічається як при продажу оригінальних, так і контрафактних саджанців. Продавець збільшує суму угоди, пропонуючи за додаткову оплату обробити кореневу систему чи саджанець протруювачами, стимуляторами, укорінювачами, «заселити» корені корисною мікрофлорою тощо.

Слід розуміти, що імпортні саджанці при підготовці до перевезення й зберігання часто є вже обробленими цими препаратами, тому такий додатковий сервіс — марні витрати. Якщо ж мікоризація або стимуляція саджанців дійсно потрібна — контролюйте чи справді її проводять, в яких умовах та якими препаратами, чи є сертифікат якості на ці препарати. Інакше ви ризикуєте заплатити за «ефект плацебо».

Як купити якісні саджанці?

Чітке визначення вимог до саджанця

«Нульовим» кроком, що передує закладці будь-якої плантації, має бути складання проекту та якісна його фахова оцінка. Професійний агроном-садівник має визначити придатність ґрунтів до вирощування певного набору сортів, обрати комбінацію сорту та підщепи, схему посадки відповідно до сили росту чи особливостей збирання. Коли є чіткий перелік вимог до саджанців: сорт, підщепа, категорія якості, кількість, умови та час посадки, слід розмістити замовлення на вирощування потрібного матеріалу.

Майже завжди в розвинених країнах партії для закладки промислових плантацій вирощують, маркують та викопують на замовлення у чітко визначений час, чітко обумовленої якості.

Перевірка виробника в реєстрі

Наступним кроком має бути перевірка продавця або виробника за відповідними реєстрами. Наприклад, в Україні тих, хто вирощує саджанці зареєстрованих сортів рослин, можна знайти у Реєстрі виробників насіння і садивного матеріалу.

Клонові підщепи для яблуні

Зазвичай там вказуються сорти, які має право розмножувати господарство, заявлений обсяг виробництва та інші дані. Якщо ви купуєте в розсаднику, наприклад, 3 000 саджанців фундука, а в реєстрі заявлено, що ліцензований обсяг виробництва цього сорту в господарстві складає всього 1000 саджанців, то у вас мають виникнути до постачальника питання — звідки взялась решта?

Перевірка дистриб’ютора

Але що робити, коли ви працюєте не з виробником напряму, а з посередником? В такому разі продавець саджанців повинен мати від виробника ліцензію на реалізацію товару. Якщо її немає, значить, товар був отриманий не від виробника, а іншими шляхами. А часто це просто не ті саджанці, які заявлені в описі. Наявність сертифікату дистриб’ютора у продавця означає, що ви купуєте саджанці оригінального сорту, а його виробник отримає від продажу належну йому плату. Такі відносини стимулюють зацікавленість автора сорту до освоєння українського ринку, адже реєстрація сорту — недешеве задоволення, яке може окупитись тільки з ліцензійних відрахувань, які ще називають «роялті».

Придбання і поширення контрабандних чи інших несертифікованих саджанців, у свою чергу, тільки затримує офіційну реєстрацію сорту. Навіщо оригінатору платити за реєстрацію свого сорту в країні, де його авторські права не дотримуються, і гарантії повернення вкладених коштів немає?

Перевірити наявність внесених рослин до діючого реєстру можливо за посиланням на сайті Міністерства Аграрної Політики або на сайті Інституту Експертизи Сортів Рослин — http://sops.gov.ua/reestr-sortiv-roslin

Перевірка сортових та якісних сертифікатів

Після того, як ви впевнились, що продавець має право на продаж цього сорту, перевірте чи є у у нього сертифікати сортності та якості саджанців. Також можете додатково попросити продавця надати дані досліджень на наявність вірусних патогенів та генетичну відповідність сорту. Навіть, якщо у продавця немає даних таких досліджень — просіть можливості зробити їх за свій кошт, адже перевірити на генному рівні сортність саджанців можна і в Україні, а ціна цього дослідження не така вартісна, як можливі втрати при посадці не тих саджанців.

Пригоди павловнії в Україні або реальний приклад обману покупця

Стовбур павловнії

До нашої редакції звернувся генеральний директор компанії ТОВ «Paulownia Group Ukraine» Олександр Опанасюк, і розповів про спроби продажу саджанців павловнії Clone in Vitro 112 недобросовісними продавцями. Ми вирішили показати на цьому прикладі, як можуть діяти аферисти, що продають контрафактні саджанці, і погодились взяти участь у розслідуванні діяльності таких продавців.

Що таке павловнія

Павловнію називають диво-деревом завдяки здатності швидко рости, формуючи потужну біомасу та дороговартісну деревину.

За оцінками експертів, у світі павловнію культивують на близько 2,5 млн га (і це без урахування насаджень в Азії!). А виробники зможуть адекватно задовольнити зростаючий попит на деревину павловнії лише через кілька десятків років.

Інтенсивні павловнієві сади вже набули великої популярності за кордоном та починають завойовувати площі в Україні.

Читайте: Павловнія. Який прибуток ховають в собі ці високі дерева?

Єдиним сортом павловнії, внесеним до Реєстру сортів рослин України, є Clone in Vitro 112, отриманий компанією «In Vitro» SL з Барселони (Іспанія). В ЄС його було внесено до реєстру у 2007 р., а через 10 років — у 2017 він потрапив до реєстру сортів рослин в Україні.

Саме цей вид розроблений спеціально для вирощування деревини та ідеально підходить для промислових насаджень. Саджанці Paulownia Clone in Vitro 112® створюють із найкращих дерев шляхом мікроклонування. Це точні генетичні копії кращих дерев, що проявили найкращі темпи зростання, розмір та стійкість до різних кліматичних умов. Відтворити ці саджанці через насіння чи іншим чином не вдасться.

Насадження павловнії

Весь посадковий матеріал «Павловнія Груп Україна» отримує з головного офісу іспанської лабораторії, де його розмножують під чітким наглядом автора. Адже право розмножувати ці саджанці розробник не передає навіть офіційним представникам.

«Підробки» на ринку

Фінансова привабливість бізнесу на павловнії зацікавила багатьох. Попит створює пропозицію, і вже на багатьох торгових майданчиках в інтернеті можна знайти оголошення про продаж Paulownia Clone in Vitro 112®.

Олександр Опанасюк переконаний: ці саджанці, як правило, отримують з насіння, живцюванням чи кореневим відростками декоративних чи диких форм. І вони не мають нічого спільного з вирощеними «з пробірки» клоновими саджанцями павловнії.

«Багато хто намагається продати під виглядом оригінальної Paulownia Clone in Vitro 112® інші види. Однак очікуваних результатів сад із павловнієвих нелегалів покупцю, на превеликий жаль, не принесе. Ми регулярно моніторимо подібних недобросовісних продавців, які вводять в оману українських садівників», — розповідає Олександр Опанасюк.

Для збільшення, натисніть на зображення

Під час таких моніторингів спеціалісти «Павловнія Груп Україна» регулярно знаходили десятки чужих оголошень, у яких продавці обіцяли реалізувати нібито справжні саджанці Paulownia Clone in Vitro 112®.

Для збільшення, натисніть на зображення

Новий сад павловнії

У переважній більшості неоригінальні саджанці павловнії намагалися продати фізичні особи чи так звані компанії-«одноденки». Однак коли до продажу нібито Paulownia Clone in Vitro 112® долучився відомий в Україні розсадник Сергія Новосада з Волині, то офіційний дистриб’ютор вирішив розібратися з ситуацією.

«У вересні один мій товариш зацікавився вирощуванням лохини й попросив познайомити з Сергієм Миколайовичем Новосадом, у якого можна було придбати саджанці цих кущів. На моє питання, хто такий Новосад і чому він вирішив, що я з ним знайомий, отримав від товариша здивовану відповідь: мовляв, на сайті розсадника, який належить цьому пану, опублікована шикарна стаття про Paulownia Clone in Vitro 112®. Виявилося, що Сергій Миколайович ще й приймає заявки на саджанці павловнії. Мій товариш подумав, що той розсадник працює як наш представник...», — говорить директор «Павловнія Груп Україна».

А скільки ще людей так могли б подумати? Насправді жодних контактів, а тим більше домовленостей із Сергієм Новосадом про продаж Paulownia Clone in Vitro 112® Олександр Опанасюк не мав. Однак все-таки вирішив поглянути на веб-сайт ФГ «Розсадник Новосад» і … побачив там скорочену публікацію із сайту Kurkul.com під назвою «Математика агробізнесу: вирощування павловнії», яку журналісти Kurkul.com готували у співпраці з фахівцями «Павловнія Груп Україна».

Така ситуація не могла не зацікавити офіційного дистриб’ютора сорту, тому він одразу ж взяв до рук телефон.

«Я зателефонував на вказаний контактний номер, сказав, що мене дуже зацікавило диво-дерево павловнія. Слухавку взяв сам Сергій Миколайович, який розповів мені багато «цікавих» речей», — розказує про свою невелику хитрість Олександр Опанасюк.

У цій розмові Сергій Новосад і справді запевнив «потенційного» покупця, що його розсадник реалізує саджанці Paulownia Clone in Vitro 112®. На додачу він повідомив, що має дуже багато замовлень посадкового матеріалу на весну від кількох крупних клієнтів. Прозвучало навіть звинувачення в адресу офіційного дистриб’ютора павловнії в Україні: мовляв, компанія «Павловнія Груп Україна» заборгувала іспанській лабораторії-виробнику роялті та веде абсолютно невиправдану цінову політику щодо саджанців. Сергій Новосад також додав, що найближчим часом планує підписати ексклюзивний контракт із польськими партнерами для реалізації саджанців в Україні.

«Вислухавши Сергія Миколайовича, зрештою я представився, ким є насправді, тобто що працюю директором компанії — того самого офіційного дистриб’ютора Paulownia Clone in Vitro 112® в Україні та запитав, на яких підставах був розміщений на сайті розсадника бізнес-план із вирощування павловнії», — каже Олександр Опанасюк.

Стовбур павловнії

У відповідь на таке «зізнання» пан Новосад раптом заявив, що його фірма не приймає жодних попередніх замовлень на павловнію і взагалі має намір працювати з «Павловнія Груп Україна». А бізнес-план був розміщений нібито з дозволу головного редактора сайту Kurkul.com Миколи Сироти. Ця розмова, як і всі наступні, була записана на диктофон, а записи Олександр Опанасюк надав нашій редакції.

Коментар головного редактора Kurkul.com

Згідно з Законом України «Про авторське право і суміжні права», будь-який матеріал на головному сайті для фермерів Kurkul.com є об’єктом авторського права і підлягає охороні від сторонніх маніпуляцій. Оскільки до мене насправді ніхто не звертався з приводу передруку наших публікацій про павловнію, вирішив зателефонувати Сергію Новосаду особисто. Коли я представився і запитав чому стаття з нашого сайту опублікована на веб-сторінці розплідника, то теж почув у відповідь, що «головний редактор дозволив».

Коли ж я наголосив, що саме головний редактор і говорить зараз з паном Сергієм, Новосад заявив, що, мабуть, помилились якісь його менеджери і поставили статтю до узгодження, про що він не знав.

Відтак я попросив його прибрати з веб-ресурсу текст, узятий без попереднього узгодження та посилання на авторів, і незабаром передрукований матеріал прибрали з сайту.

Після того, як Сергій Новосад під час телефонної розмови озвучив свій намір працювати з «Павловнія Груп Україна», директор цієї компанії Олександр Опанасюк погодився на «мирову» зустріч у Києві.

Насадження павловнії

«У назначений час ми зустрілися з Сергієм Миколайовичем. Розмову він почав із того, що партнерство з іноземними представниками щодо продажу павловнії на межі зриву, тож він готовий офіційно працювати з українським представництвом. Зрештою, ми домовилися обмінятися електронною поштою та почати процес співпраці, щоб підписати агентський договір», — згадує офіційний дистриб’ютор.

Однак, за його словами, далі цієї зустрічі справа не пішла: ані своєї електронної адреси, ані контактів потенційних закордонних партнерів Сергій Новосад так і не надав.

Таємний покупець

Олександр Опанасюк, захищаючи інтереси своєї компанії та репутацію Paulownia Clone in Vitro 112®, вирішив упевнитися у своїх припущеннях щодо не зовсім чесного продавця саджанців павловнії в особі Сергія Новосада, перш ніж звертатися до правоохоронних органів.

Директор «Павловнія Груп Україна» попросив свого знайомого стати реальним «таємним покупцем», детально розпитати про технологію вирощування павловнії та спробувати придбати саджанці в розсаднику «Новосад».

Саджанець павловнії

Зв’язавшись із Сергієм Новосадом, цей «таємний покупець» розповів продавцю, що планує висадити павловнію на 20 га в Чернігівській області і хоче придбати в розсаднику близько 10 тис. саджанців цього дерева. Домовилися про зустріч знову-таки в Києві.

Однак підставний покупець під час зустрічі не почув вичерпної відповіді про всі нюанси вирощування павловнії. Натомість Сергій Новосад гарантував йому, що вартість саджанців із його розсадника буде набагато дешевшою, ніж в офіційного представника. «Продавець» розповів, що напряму працює з виробниками павловнії в Іспанії, а його колеги з Івано-Франківського інституту навчилися клонувати Paulownia Clone in Vitro 112® у власній лабораторії, тож можна взагалі міксувати ці саджанці з купленими офіційно («щоб були документи») і покупець буде дуже задоволений результатом.

Далі ділові перемовини продавець і покупець вели в WhatsApp чи листувалися електронною поштою. Відповідей щодо документації та технологічних особливостей вирощування своєї продукції, тобто начебто Paulownia Clone in Vitro 112®, Сергій Новосад так і не надавав, мотивуючи своєю зайнятістю чи … просто через банальну відсутність цієї інформації.

Для збільшення, натисніть на зображення

Для збільшення, натисніть на зображення

Олександр Опанасюк згодом дізнався, що Сергій Новосад таки писав листи з пропозицією співпраці до оригінатора в Іспанію. А також проводив низку зустрічей із офіційними дистриб’юторами в Молдові, але очікуваного результату не отримав. І саме тому, мабуть, він ігнорував потенційного «клієнта».

Урешті-решт Сергій Новосад таки відповів нашому агенту і вказав, що той може придбати обіцяні саджанці за ціною €2,5/шт. При тому, що ціна 1 саджанця Paulownia Clone in Vitro 112® в офіційного українського представника становила на той час €7,2.

Організатори контрольної закупки припускають, що під час візиту до Киргизстану Сергію Новосаду знову не вдалося домовитися щодо продажу саджанців павловнії. Тож, повернувшись в Україну, він передає контакти «клієнта» офіційному представнику. Звичайно, «таємний клієнт» зв’язався з представниками і вияснив, що вони реалізують саджанці Paulownia Clone in Vitro 112® за ціною €7,2/шт.

На питання Олександра до Новосада про таку різницю в ціні посадкового матеріалу продавець відповів, що він називав цифри, які не включають у себе гарантії на посадковий матеріал та агрономічний супровід, який може надавати офіційний представник. При цьому додав, що, клієнтка, імовірно, неправильно його зрозуміла. Насправді компанії-дистриб’ютори надають гарантії якості продукції та супровід своїм покупцям повною мірою.

 

 

На цьому, спілкування між «Павловнією Груп Україна» та Новосадом було повністю припинено. Але «клієнт» через деякий час повернувся з запитанням стосовно укладення договору та продовження співпраці.

Після цих «ділових перемовин» у месенджерах Сергій Новосад припинив спілкуватися з «клієнтом» і «передав» справу своєму помічникові Віталію (імовірно, Віталію Войтовичу, контакти якого вказані на сайті розсадника «Новосад» — ред.). За кілька днів переписки електронною поштою «клієнт» нарешті отримав текст договору купівлі-продажу саджанців павловнії.

Договір та додаткову угоду до нього кілька разів редагували як «клієнт», так і менеджер розсадника. Однак під час спілкування менеджер «Новосаду» все одно залишав без відповіді уточнюючі запитання «таємного клієнта». Але у фінальній версії документа мова йшла саме про продаж саджанців Paulownia Clone in Vitro 112. Проте цей товар продавець завозив би без належних офіційних документів — фактично контрабандою. За класичною схемою, яку ми наводили уже вище, менеджери пропонували ще й додаткові послуги з мікоризації насаджень павловнії за окрему плату. Однак ані різницю в ціні обіцяних саджанців між €2,5/шт. та €7,2/шт., ані потребу в тих додаткових послугах жоден із представників розсадника «Новосад» так і не зміг обґрунтувати... Зрештою після тривалих переговорів угода між «таємним клієнтом» та розсадником «Новосад» так і не була укладена. Позиція Сергія Новосада До публікації цього матеріалу редакція сайту Kurkul.com дала можливість продавцю пояснити свої дії. Ми повідомили йому про те, що готуємо журналістське розслідування та маємо вичерпну інформацію від однієї зі сторін, яку готові опублікувати. Натомість, щоб об’єктивно показати позиції обох компаній, редакція Kurkul.com звертається до нього з проханням прокоментувати описану ситуацію.

Відповідь ми отримали в класичному стилі «я не я і хата не моя». Пан Сергій підтвердив, що розміщував оголошення про продаж саджанців павловнії Clone in Vitro 112, але заявив, що робив це виключно з метою ознайомлення з попитом. Мовляв, якщо б набралось достатньо замовлень, то тоді він би взявся за пошуки й закупівлю саджанців.

«Я тільки вивчав питання, дав оголошення. Думав, хтось погодиться на велику партію, тоді буду виясняти. Я — продавець, будем так казати, а не бізнесмен. Щоб вивчити попит, дав оголошення і звернувся до наших із Молдови, у кого досвід досить великий, подивився, поцікавився, вивчив це питання і тоді вже вийшов, звернувся до наших представників і не знайшов з ними консенсусу. Я хочу мати якісь дивіденди, а люди неадекватно якось себе поводили, і я бачу, що нічого не зароблю. І покинув ту тему», — розповів нам Сергій Новосад.

Вказана ж ним ціна у €2,5/шт. теж виявилась, зі слів продавця, «дослідною» — нібито для вивчення попиту.

«Я виставляв оголошення і скільки там можна було, 1 грн чи скільки, я ставив. При розмовах, якби я знав, що воно реально коштує €7,2, то я б просив €7,5. Так, ставимо неправильну ціну. Ми знаємо цей маркетинговий хід, який зумовлює людей звернутися, спитатися. Але ніхто не проявив інтересу», — пояснив продавець свої дії.

Проте ці виправдання насправді можна розцінити як щиросердне зізнання у скоєнні чергового правопорушення або навіть кількох одночасно. Далі ми наведемо лише статті з Закону України «Про рекламу», з якими цей продавець, вочевидь, не знайомий.

Стаття 1. Визначення термінів

Недобросовісна реклама — реклама, яка вводить або може ввести в  оману споживачів реклами, завдати шкоди особам,  державі чи суспільству внаслідок неточності, недостовірності,  двозначності, перебільшення, замовчування, порушення вимог щодо часу, місця і способу розповсюдження.

Саджанці павловнії

Стаття 8. Загальні вимоги до реклами

1. У рекламі забороняється:

рекламувати товари, які підлягають обов'язковій сертифікації або виробництво чи реалізація яких вимагає наявності спеціального дозволу, ліцензії, у разі відсутності відповідного сертифіката, дозволу, ліцензії.

Стаття 10. Недобросовісна реклама

    1. Недобросовісна реклама забороняється.

    2. Відповідальність за недобросовісну рекламу несе винна особа.

Усі записи розмов, скріни переписки та електронні листи, що стосуються неправомірної діяльності керівника ФГ «Розсадник Новосад», знаходяться в розпорядженні редакції сайту Kurkul.com та компанії «Павловнія Груп Україна». Як стверджує Олександр Опанасюк, зібраної інформації цілком достатньо, аби притягти до відповідальності у встановленому законом порядку непорядного продавця.

Цей випадок має стати показовим для України, говорить офіційний дистриб’ютор, щоб учасники ринку саджанців зрозуміли, що вести справи, як колись, уже не вийде. Ми ж зі свого боку обіцяємо інформувати читачів про перебіг цієї справи і радимо вкрай обережно ставитись до пропозицій продажу садивного матеріалу.

Сподіваємось, що рекомендації та розбір цього прикладу стануть в нагоді фермерам-садівникам.

© Микола Сирота, Катерина Капустіна, Kurkul.com, 2018

Виконано за допомогою Disqus
Матеріали за темою