Реклама
Особливості весняного підживлення: обираємо добрива

Особливості весняного підживлення: обираємо добрива

12 березня 2019 17119 0

На календарі усі дні обведені червоним — весна! Час, коли аграрія дома застати важко. Стільки справ, про які необхідно подбати. На полях з озимими ще до початку польових робіт потрібно скласти план заходів щодо догляду за рослинами. Це підживлення, захист рослин від хвороб і шкідників, гербіцидна обробка, а також захист від гризунів, якщо є така необхідність. Та у цьому матеріалі мова йтиме саме про весняне підживлення та добрива, які для цього застосовуються.

Перше підживлення озимих — регенераційне, проводять по мерзлоталому ґрунту при переході температури понад 0 °С, коли верхній шар ґрунту перезволожений. При таких умовах добрива швидко розчиняються і поглинаються ґрунтом. Особливо важливою така підгодівля є для слаборозвинених посівів, оскільки забезпечує азотом кореневу систему, що перебуває в виснаженому верхньому шарі ґрунту в ранній період відновлення життєдіяльності.

Стан посіву культури — головний орієнтир для підживлення навесні. Наскільки добре вона розкущилась, чи присутні ознаки ураження морозом тощо. Так, для слабких та проблемних посівів необхідний “швидкий” азот у нітратній формі, що буде доступний вже на другий день після застосування. Тут найчастіше використовують аміачну селітру. А от для добре розкущених  та сильних посівів гарним рішенням буде так званий “довгий” азот у амідній та амонійній формі. Найбільш поширеними рішеннями для цього є карбамід та карбамідно-аміачна суміш (КАС).

Слід пам’ятати також про непродуктивні втрати азоту. Усереднені значення цих втрат для різних видів добрив виглядають так:

Це означає, що для внесення добрив по мерзлоталому ґрунту найкращим вибором буде КАС. А от карбамід, який має найбільший показник втрат азоту, краще всього вносити дисковою сівалкою (метод Бузницького).

Розглянемо найпопулярніші добрива, що застосовують аграрії навесні для підживлення озимих культур та підготовки ґрунту до посівної.

Аміачна селітра та її види

Хімічна формула аміачної селітри або нітрату амонію — NH4NO3. Для виготовлення цих агрохімікатів в якості вихідної сировини використовується аміак і азотна кислота. Другий макроелемент — сірка. Випускають аміачну селітру у вигляді гранул білого кольору розміром 1-4 мм. Допускається жовтуватий або рожевий відлив.

Аміачна селітра

Щоб аміачна селітра не злежувалася, у неї додають баластні складові: крейду або вапно (таким чином отримують вапняково-аміачну селітру). До того ж баластні речовини допомагають нейтралізувати вибухонебезпечність цього добрива.

Аміачна селітра в весняний період є ідеальним рішенням для підгодівлі рослин. На ранній стадії розвитку рослина може поглинати азот у великих дозах. Цей елемент, в тандемі з сіркою, чудово засвоюється сільськогосподарськими культурами.

Всього існує кілька видів селітри, які в своєму складі, крім азоту, мають інші, не менш важливі для рослин компоненти:

 • звична усім аміачна селітра (нітрат амонію);
 • добриво марки «Б», що використовується зазвичай для кімнатних рослин і овочевих культур;
 • калійна селітра (нітрат калію) — в даному типі добрива присутній ще і калій; застосування цього типу добрива зазвичай здійснюється в розпал цвітіння, а також формування зав'язі; воно часто покращує смак врожаю і подовжує період цвітіння рослин;
 • кальцієва селітра (азотнокислий кальцій) — тут переважає саме калій, завдяки внесенню в ґрунт підвищується врожайність, збільшується період збереження продукції;
 • магнієва селітра (нітрат магнію) — це азотно-магнієве добриво, по суті, ще одне джерело магнію, необхідне бобовим;
 • вапняно-аміачна селітра — містить в собі всі типи добрив, зазначені вище, калій, магній і, звичайно ж, кальцій.
 • натрієва селітра (азотнокислий натрій) — це лужне добриво, найчастіше використовується для підгодівлі буряка і картоплі.

Переваги

 • мінеральне походження добрива;
 • може застосовуватися в будь-який час (від ранньої весни до пізньої осені, а також по мерзлому ґрунту і снігу);
 • миттєвий ефект застосування;
 • дешевше в порівнянні з карбамідом.

Недоліки

 • сприяє підвищенню кислотності ґрунтів;
 • відсоток вмісту азоту нижчий (26 - 35%), ніж у карбаміду;
 • рекомендується переважно для кореневих підживлень;
 • засвоюється рослинами важче, ніж карбамід.

Карбамід

Карбамід (або сечовина) — найбільш концентроване азотовмісне добриво після безводного аміаку. Частка азоту у ньому становить 46,2%.  Добриво виглядає, як безбарвні або білі (іноді з жовтим відтінком) кристали, що не мають запаху. Хімічна формула: H2N-CO-NH2.

Карбамід

Водний розчин карбаміду має нейтральне середовище і на відміну від розчину аміачної селітри не викликає опіків на листках. До складу карбаміду входить амідний азот, що досить легко засвоюється. Оскільки сечовина — це органічна сполука, то, на відміну від неорганічних солей азоту, вона швидше починає взаємодіяти з іншими речовинами рослини та активніше використовується в біохімічних процесах. Її засвоєння відбувається не тільки в процесі розкладання до аміаку, а й при безпосередньому включенні в ланцюжок перетворення азотистих речовин.

Інші форми азоту проходять складний цикл перетворення перш ніж увійдуть до складу білкових молекул. А процес засвоєння карбаміду проходить за короткою схемою: сечовина-аргінін-речовина клітини.

Карбамід застосовується на будь-яких типах ґрунту, проте на кислих ґрунтах агрохімікат варто комбінувати з карбонатом кальцію. Також він поєднується з фосфоритним борошном або суперфосфатом. Карбамід - незамінне добриво для ґрунтів під зрошенням, оскільки стійкий до вилуговування.

Придатний для всіх прийомів і термінів внесення:

 • Основний (до посіву). На відкритому повітрі аміак випаровується. Щоб уникнути його втрат, добриво слід відразу закладати в ґрунт.
 • Припосівний (під час посіву). Між добривом і насінням обов'язково повинен бути прошарок ґрунту. Краще застосовувати в тісному контакті з калійним добривом.
 • Підживлення (під час вегетації рослин).
 • Позакореневе підживлення рослин. Позакореневе підживлення проводять в ранковий або вечірній час. Розчин сечовини (менше 5%) не обпалює листя, на відміну від аміачної селітри.

Переваги

 • органічне походження препарату;
 • можливість застосування на будь-яких типах ґрунтів;
 • не впливає на кислотно-лужну реакцію ґрунту;
 • більш високий відсоток вмісту азоту (46%);
 • може застосовуватися для кореневого, прикореневого і листового підживлення;
 • має високий ступінь засвоюваності рослинами.

Недоліки

 • ефективність залежить від температури навколишнього середовища, тому бажано вносити в прогрітий ґрунт;
 • результат проявляється не відразу;
 • вимагає суворого дотримання норм внесення;
 • досить висока ціна у порівнянні з аміачною селітрою.

КАС

Карбамідно-аміачна суміш (КАС) — одне з найпопулярніших мінеральних добрив. На відміну від інших видів добрив, корисні речовини, що входять до складу карбамідно-аміачної суміші, швидко поглинаються рослинами. Його використання особливо актуальне для посушливих регіонів.

внесення КАСу

КАС — це єдине добриво, яке в своєму складі містить три різні форми азоту — нітратну, амонійну і амідну.

Нітратний азот. Моментально проникає в рослину через кореневу систему, забезпечує швидкий доступ до поживних речовин, сприяє правильному розвитку.

Амонійний азот. Його особливість полягає в тому, що він не засвоюється рослиною, а зберігається в ґрунті. Під впливом температури та ґрунтових мікроорганізмів поступово переходить у форму нітратів.

Амідний азот. Потрапляє в рослину через листя. Для того, щоб проникнути через коріння, дана форма повинна під дією тепла та мікроорганізмів, що знаходяться в ґрунті, перетворитися спочатку в амонійну, а вже потім у нітратну форму. Завдяки цьому добриво має тривалий період дії.

Терміни внесення КАС на озимих часто збігаються зі строками обробки посівів гербіцидами, фунгіцидами та ретардантами. Тому його легко комбінувати з засобами захисту рослин від бур'янів і хвороб.

Переваги

 • завдяки рідкій формі добриво рівномірно розподіляється по всій оброблюваній поверхні;
 • однаково ефективно діє, незалежно від виду ґрунтів, особливостей регіону;
 • володіє не тільки миттєвою, але і довготривалою дією;
 • відсутність в його складі аміаку робить добриво безпечним у застосуванні. Не містить також біурет, який уповільнює ріст рослин;
 • можна використовувати одночасно з різними видами пестицидів, мікроелементів.

Недоліки

 • можливість появи опіків рослин, пов'язаних із несприятливими погодними умовами,
 • особливостями вегетаційного періоду, недотриманням норм внесення;
 • потрібні особливі методи транспортування, а також зберігання;
 • добриво вноситься за допомогою спецтехніки.

Безводний аміак

Безводний аміак — це ефективне висококонцентроване азотне добриво (82,2% азоту), яке вносять на задану глибину безпосередньо в доступну для рослини зону. Воно сприяє перетворенню частини фосфору і калію, які знаходяться в не доступній формі в ґрунті, на доступну для рослини форму та покращує процес розкладання рослинних залишків. При обробці ґрунту безводним аміаком знищуються ґрунтові шкідники, гризуни і мінімізується розвиток грибкових захворювань. Рідкий (безводний) аміак — безбарвний газ, який конденсується  при температурі -33,5 °C і замерзає при температурі -77,7 °C. Його добре використовують рослини, а за ефективністю воно не поступається твердим добривам.

Його можна вносити як основне добриво, а також як підживлення. Використовують безводний аміак на всіх типах ґрунтів під усі культури. Крім того, він є ефективним джерелом азоту при впровадженні технологій no-till і strip-till.

Перевагою безводного аміаку є той факт, що його можна вносити як з осені, так і навесні без ризику вимивання азоту (амоній фіксується ґрунтом). Для мінімізації втрат азоту аміак слід вносити в період, коли середньодобова температура не перевищує 10 °C, оскільки при такій температурі значно знижуються мікробіологічні процеси окислення аміаку до азотистої кислоти. При більш високій температурі амонійний азот встигає перетворитися в нітрати, які можуть вимиватися опадами в осінньо-зимово-весняний період.

 Переваги

 • в порівнянні з  твердими азотними добривами, де дифузія азоту від гранули залежить від ґрунтових умов і найчастіше відбувається у вертикальному напрямку, аміак при атмосферному тиску перетворюється в газ. Відтак він розповсюджується в ґрунті на більшу відстань у всіх напрямках, що в результаті дозволяє більш рівномірно розподілити азот в грунтовому шарі і підвищити коефіцієнт його засвоєння рослинами;
 • не має характерних для твердих добрив недоліків, таких як злежуваність, сегрегація тощо;
 • при роботі можлива повна механізація його транспортування і внесення в ґрунт з мінімальним застосуванням ручної праці.

Недоліки

 • випаровування аміаку в атмосферу;
 • високі затрати на техніку для зберігання та внесення;
 • висока токсичність. Це один із найбільш небезпечних хімікатів, що використовуються в сільському господарстві. Для роботи з ним необхідне додаткове навчання персоналу. Працівники повинні носити спецодяг і спеціальні хімічно стійкі окуляри, а контейнер для води завжди повинен бути заповнений, щоб була можливість промити уражені ділянки тіла.

Нітроамофоска

Нітроамофоска - добриво, що належить до групи складних, трьохкомпонентних добрив. Загальновідомо, що складні добрива в багатьох випадках набагато ефективніші за односкладні. Цьому сприяють такі властивості складних комплексних добрив:

 • Висока концентрація поживних елементів при одночасному невеликому вмісті (частіше повній відсутності) баластних компонентів, таких як натрій, хлор та інші.
 • Присутність в одній гранулі твердого добрива відразу кількох поживних елементів.
 • Можливість застосування в посушливих умовах і на культурах, чутливих до підвищення осмотичного тиску ґрунтового розчину.

Добриво забезпечує життєдіяльність рослин на будь-якій стадії розвитку та відрізняється високою ефективністю і швидкодією. Виготовляється у вигляді гранул, що містять одразу три компоненти: азотний, фосфорний та калійний.

Основний компонент - фосфор міститься в нітроамофосці у вигляді монокальційфосфату, розчинного у воді фосфату амонію і дикальційфосфату. Чудова розчинність фосфору в азотній кислоті сприяє переходу елемента з інертного стану в найбільш сприятливу для підживлення рослин форму. Саме завдяки цьому нітроамофоска має високий ступінь швидкодії та добре засвоюється усіма культурами, підвищуючи їх врожайність.

Переваги

 • відмінна розчинність;
 • відсутність схильності до злежування протягом усього гарантійного терміну використання;
 • універсальність - в одній гранулі містяться відразу всі необхідні елементи живлення;
  кліматичні умови не впливають на ефективність добрива;
 • можна вносити в ґрунт будь-якого типу;
 • менш активно фіксується в ґрунті, в порівнянні з однокомпонентними добривами.

Недоліки

 • неорганічне походження;
 • може бути каталізатором накопичення нітратів у ґрунті;
  обмежений термін зберігання - не більше півроку;
 • небезпечне для людини добриво (3 клас небезпеки). Легкозаймисте і вибухонебезпечне.

Рідкі органічні добрива

Цей тип підживлення існує з часів, коли люди вперше взяли в руки плуг.  Внесення рідких органічних добрив не вимагає додаткових операцій по закладенню в ґрунт. Вони прості і зручні у використанні, їх можна застосовувати разом з іншими засобами, наприклад, з пестицидами. Крім того, рідке підживлення вноситься точніше, в порівнянні з іншими формами. Існує думка, що, наприклад, пташиний послід за вмістом поживних елементів (азот, фосфор, калій, магній) можна порівняти з дорогими мінеральними добривами.

Хімічні речовини, що містяться в рідких органічних добривах, добре затримуються в ґрунті і проникають до кореневої системи, не створюючи при цьому підвищення концентрації солей. Урожай із таких полів характеризується наявністю великої кількості білків і вітамінів. Також такі добрива чинять бактерицидну дію на ґрунт, оскільки насичені бактеріофагами, які знищують багато мікроорганізмів, збудників хвороб.

Попри численні переваги «органіки», вносити її слід, враховуючи безліч чинників. Так, свинячий гній через високу концентрацію фосфору відноситься до складних добрив, а гній ВРХ не надто багатий на калій. Крім того, конкретний вміст поживних компонентів залежить від умов утримання та годівлі тварин.

Переваги

 • поліпшення структури ґрунту;
 • регулювання біохімічних процесів у ґрунті та активація мікроорганізмів;
 • створення родючого шару (гумусу);
 • відновлення водного та повітряного режимів ґрунту.

Недоліки

 • негативний результат внаслідок неправильного використання - можливі опіки кореневої системи і грибкові захворювання;
 • використання добрив тваринницького господарства може спричинити поширення небезпечних для людей захворювань (паразитів, сальмонельозу);
 • низька концентрація поживних речовин робить економічно невигідним перевезення рідких органічних добрив на велику відстань.

Вибрати необхідні добрива для весняних польових робіт для аграріїв - сьогодні лише півділа. Слід також подбати про їх наявність у потрібний час. Ажде зволікання із вчасним внесенням добрив може суттєво позначитися на результатах восени. На жаль, багато українських аграріїв знають це не з теорії.

Читати за темою: Ріжки та ніжки — що залишать фермерам Імперія і ТАСКОМБАНК?

Станом на середину лютого, дефіцит мінеральних добрив для проведення весняно-літніх польових робіт становив 44%. Найгірша ситуація у Чернігівській, Донецькій, Рівненській, Житомирській та Закарпатській областях.

Зручним інструментом для отримання добрив сільгоспвиробниками може стати форвардна програма від ПАТ «Аграрний фонд». В рамках весняної кампанії тут планують профінансувати вітчизняних аграріїв на суму 2,5 млрд грн. Вони можуть не лише придбати міндобрива, а й обміняти їх за вигідними цінами на сільгосппродукцію.

За умовами форвардної програми розмір авансового платежу встановлюється у відповідності до системи оцінки клієнтів, але не перевищує 65% від загальної вартості поставки за договором. Форвардний договір укладається за умови підписання відповідних договорів на поставку мінеральних добрив, вартість яких не перевищуватиме розміру авансового платежу.

Крім того, цього року ПАТ «Аграрний фонд» розширив асортимент міндобрив і реалізує аміачну селітру (марки Б), карбамідно-аміачну суміш (КАС), карбамід (марки Б), вапняково-аміачну селітру (ВАС), суперагро (NP 12:24), діамофоску (NPK 10:26:26), а також сульфат амонію (добривний).

Підтримка держави надзвичайно важлива для аграріїв. Форвардні програми Аграрного фонду успішно працюють вже не перший рік. Вони дають можливість багатьом сільгоспвиробникам не ламати голову над тим, де вчасно і недорого придбати якісні добрива, а підвищувати показники врожайності, модернізувати та розвивати свої господарства.  

© Андрій Яцина, Kurkul.com, 2019 р.

Виконано за допомогою Disqus
Реклама
Матеріали за темою