Інтенсивний сад Маценків: вирощування кісточкових

Інтенсивний сад Маценків: вирощування черешні, персика і абрикоса

13 червня 2019 5915 0

Як з 1 га черешневого саду заробити $35 тис.? Як обирати морозостійкі підщепи для персика і завжди мати врожай абрикосів? Про це з учасниками бізнес-туру по Черкаській області, організованого у рамках ягідного форуму «S-FRUIT TRANSFORMATION 2019» (4 квітня м. Київ),  говорив Олександр Маценко, голова асоціації інтенсивного садівництва Черкаської області та власник ПП «Престиж-Агросад». На 11 га вирощують персики, яблука, груші, черешні та сливи. Найцікавішими моментами Kurkul.com ділиться з читачами.

Черешня

Культуру вирощують на карликовій підщепі ВСЛ 2. У господарстві вдалось досягти приголомшливих результатів: 1 га черешні на 5-річній підщепі дав виручки $35 тис. Усе завдяки продуманому плодовому конвеєру. Перша черешня Ерлі Бігі дозріває 16 травня, завершує сезон Світ Валентайн 20 серпня.

Читати за темою: Види і вибір посадкового матеріалу черешні та вишні

Ягоди реалізували в Києві на ринку Столичному та Троєщині. Попит на черкаську черешню був колосальний: 2 тонни розійшлись за 7 хвилин. У сезон кожні 5 днів іде збір ягід та їх реалізація.

Маценки висаджують черешню рядами по 130 м. Через кожне десяте дерево основного сорту висаджують запилювач. Практикують технологію формування KGB (Kym Green Bush) на карликовій підщепі ВСЛ 2. Черешні в ряду висаджують на відстані 1,50–1, 80 м, міжряддя — 2–4,2 м. Така схема посадки дозволяє висадити на 1 га 1660 дерев і отримати по 30 т ягід. Спосіб спонукає плодоносити раніше та змістити зону плодоношення ближче до штамбу. Тоді реально отримати велику ягоду (діаметром від 27 до 35 мм).

Паралельно з методом KGB в експериментальних садах практикують технологію UFO. Автор методу — Сергій Олександрович Мухін, вчений Кавказького Північного інституту. Винахід запатентований у 2007 році. Хоча часто можна знайти інформацію, що авторами є американські ягідники.

Спосіб дуже цікавий. Однорічний саджанець черешні саджають під кутом 45 градусів. Зі штамбу формуються вертикальні плодові пагони висотою до 2,5 м, з яких збирають плоди без використання драбин. З головного вертикального пагона максимальний врожай отримують на 3-ій рік. При щорічній обрізці видаляють 25–30 % старих гілок, залишаючи найбільші бруньки. Якщо саджанець закороткий (1,2 м), то можна спробувати дворукавний метод формування крони на другий рік. Спосіб UFO підходить виключно для сортів, які добре галузяться. Наприклад, це Лапінз, Саміт, Грей Стар, Глорія.

«Посадили саджанці. Тепер необхідно обрізати на висоті 40 см, залишивши 4 бруньки. У травні знову обрізати на 15 см, знову залишаєте 2 бруньки. Таким чином формується 16 гілок за 3 роки. Які складнощі виникають при використанні методу KGB? Головне, потрібен потужний саджанець, який дозволить максимально реалізувати потенціал сорту та способу»,— пояснює Олександр Маценко.

 Олександр Маценко, голова асоціації інтенсивного садівництва Черкаської області

При виборі підщепи слід орієнтуватися на кліматичні умови. Чудово себе зарекомендував ВСЛ 2. Він має відмінну зимостійкість. А от Гізела не підходить. Ця підщепа пристосована до німецьких кліматичних умов із великою кількістю вологи, теплою зимою. В українському кліматі за перші зими формує великі ягоди, але потім розмір черешень зменшується.

Читати за темою: Я — Куркуль! Прогресивний сад Леоніда Макаренка

Хороші саджанці родина Маценків реалізовує по $5,5 за 1 шт., при цьому має чергу з покупців до кінця 2021 року. У колекції зібрано понад 800 сортів світової селекції, тому можуть задовольнити найвибагливішого покупця та підібрати саджанці для будь-якої кліматичної зони.

Крапельне зрошування

Без крапельного поливу займатися ягідництвом чи садівництвом — то самогубство. В експериментальних садах Маценків практикують крапельну систему, де труба магістральна 50 мм, труба відведення — 16 мм, краплинна труба — 8 мм. Воду для поливу використовують відстояну, з власних зариблених ставків.

Часто садівники, які мають крапельне зрошування, скаржаться на забивання крапельниць. Щоби цього уникнути, слід раз на місяць промивати систему ортофосфорною кислотою, якщо є великий вміст кальцієвих та магнієвих солей у воді.

Щодо підживлення, то в першій половині літа акцент роблять на азот, у другій половині — на калій та кальцій (особливо для яблук).

Абрикос

Культура складна і специфічна. Загрожують врожаю ранні заморозки, тому слід підбирати дуже морозостійкі сорти. Маценки вирощують сорти з Тибету. Такі абрикоси не вимерзають при — 45 °C та не бояться пізніх заморозків у період цвітіння. Ще в колекції є французька серія Кармін, Кот Інтернешнл. При закладці абрикосового саду також слід формувати фруктовий конвеєр, щоби плоди були 5 місяців: із суперраннього сорту до суперпізнього.

Персик

У садах Маценків зібрана найкраща світова селекція персиків, які починають достигати з 10 червня до 20 жовтня. Є сорти Мічиган із плодами по 350 г, Зоряна серія, Валентайн і т. д.

Читати за темою: Експорт та виробництво сливи в Україні

Усі насадження персика засипані тирсою. Це робиться для легкого пониження pH. Знати кислотність ґрунту, глибину залягання ґрунтових вод, кількість карбонатів — життєво необхідно для отримання здорового саду.

Аби персик не вимерзав, практикують щеплення на маньчжурський персик, який витримує до -35 °C. Кілька слів про обрізку дерева. Щоб отримати плоди по 300 г і більше, потрібно весною обрізати до 80% гілок, залишаючи по 3–4 плодові бруньки. Також необхідно обірвати зайву зав’язь. Відстань між сусідніми плодами на гілці  — на розмір розчепіреної долоні.

Читати за темою: Сад у безпеці: монтаж захисних систем

Коли це робити? На стадії, коли персик завбільшки з волоський горіх, кісточка завбільшки з фундук і коричневого кольору. Для чого ще потрібно проріджувати зав’язь? Щоби не виснажувати дерево та захистити від вимерзання.

Також необхідно здійснювати профілактичну обробку від кучерявості листя персика. Ідеальний час — коли набубнявіли, але ще не порожевіли бутони, і листочки розміром із мишачі вушка. Тоді слід обробляти препаратами з групи триазолів, наприклад, Скор. Головна умова, щоби спрацював препарат — температура вище 15 °C .

© Марина Солонар, Kurkul.com, 2019 р.

Виконано за допомогою Disqus
Матеріали за темою