Ріпак на Українському та світовому ринку

«Валютний резерв»: ринок ріпаку в Україні та світі

17 червня 2019 2127 0

Ріпак, що стрімко увірвався до кола головних в Україні культур, поруч із соняшником, кукурудзою та пшеницею, і далі б'є рекорди по посівних площах в Україні. Це перша за часом збору культура, яка майже на 100% експортується за кордон і приносить фермерам першу солідну виручку, необхідну для продовження сезону та підготовки до жнив інших культур і осінньої посівної.

Тож фермерам, які вже вирощують або тільки думають потоваришувати з цією олійною культурою, буде цікаво познайомитись із ситуацією на світовому та українському ринку ріпаку, щоб прогнозувати головні тенденції на майбутнє, бачити рух ціни, запасів зерна та вплив на них подій у світі.

Ріпак в Україні

Ріпаковий тренд підтверджують не лише самі фермери, а й офіційна статистика. За даними проекту Посівна Онлайн, протягом двох останніх років площі під ріпаком в Україні зросли аж на 62%: із 0,8 млн га у 2017 році до 1,3 млн га у 2019 році. Це рекорд останніх дев’яти років і на третину більше торішнього показника. Упродовж цього часу підвищилася і середня врожайність ріпаку з 2,5 т/га до 2,76 т/га.

alt

Лідерами за врожайністю торік були Волинська, Хмельницька, Тернопільська, Рівненська та Вінницька області, де аграрії в середньому зібрали понад 3 т/га ріпаку.

Узагалі зростання площ під ріпаком спостерігається вже третій рік поспіль, адже ріпак зараз — найдорожча з основних олійних культур в Україні. Гарна рентабельність і високий попит з боку експортерів та переробників стимулюють аграріїв розширювати посівні площі.

Фахівці прогнозують, що цьогоріч в Україні буде рекордний урожай ріпаку. Оптимальний прогноз щодо виробництва в цьому сезоні — 3,5 млн т, що на 20% більше у порівнянні з попереднім роком. Також експерти додають: завдяки сприятливим погодним умовам обсяг виробництва може зрости.

Вітчизняні агровиробники, які займаються вирощуванням ріпаку, традиційно продають врожай у перші місяці після збирання. У 2018 році українські компанії експортували 89,7% всього врожаю ріпаку. Це дозволяє Україні зайняти 4% світового ринку цієї культури та бути на 7-му місці серед світових виробників.

Ріпак у світі

Беззаперечними лідерами з виробництва ріпаку є ЄС — 22 млн т, на другому місці Канада — 21,1 млн т, третє місце за Китаєм, де зібрано 12,85 млн т. Україна в цьому списку посіла 7 місце із показником 2,2 млн т.  На 8 місці, буквально на п'яти наступає Росія — 1,8 млн т. (За даними звіту USDA).

Чому ж настільки популярний ріпак в Європі?  Відповідь проста: культура йде майже повністю на виготовлення біодизелю. Справа в тому, що у країнах Євросоюзу використання біопаливних добавок (на рівні 5-7%) регламентовано стандартами і підтримується на законодавчому рівні Директивою ЄС 2009/28/ЄС від 23 квітня 2009 року про заохочення використання енергії, отриманої з відновлювальних джерел. Згідно даних Біоенергетичної асоціації України, ЄС випускає 15 млн т рідкого біопалива за рік. З них 70% — біодизель. Потужності настільки великі, що власного вирощеного ріпаку не достатньо. Тому і закуповують в Україні, переробляючи 70-80% вітчизняного ріпаку в біопаливо.

Читати за темою: Зворотній бік ЄС: польський фермер про економічну диктатуру і конкуренцію з Україною

Але не паливом єдиним. Так, Союз із просування олійних і білкових рослин (UFOP) закликає Єврокомісію звернути увагу на проблему і сприяти вирощуванню ріпаку в Європі, оскільки ця культура є найважливішим джерелом білка, що не містить ГМО. Також квітучі насадження культури у сівозмінах приваблюють комах-запилювачів, збільшуючи врожайність баштанів, бобових, ароматичних рослин, садів.

Аналогічна ситуація з переробкою ріпаку на біопаливо в Канаді. Там із 2010 року на законодавчому рівні закріплено вимогу додавати 5% біодобавок до пального.

Уряд країни не планує на цьому зупинятися. У Канаді створюють окремий кластер під назвою Biomass Cluster в рамках Канадського сільськогосподарського партнерства. У 2019 році планується в цю структуру вкласти 7 млн канадських доларів для розвитку технологій спалювання біомаси та зниження витрат на виробництво та збут біопалива.

Але чому світові виробники біопалива роблять ставку саме на ріпак? Через те, що:

  • ріпакова олія є найпоширенішою рослинною олією у світі;
  • вона не токсична, не забруднює ґрунтові води та водойми. У разі аварійного виливу повністю розкладається у ґрунті за 3 тижні;
  • найбезпечніше пальне. Точка займання —  +325 ºС.

У 2019 році Україна має всі шанси покращити свою позицію та посісти 6-ту сходинку серед світових виробників ріпаку з прогнозованим валовим збором 3,5 млн т.

Водночас фахівці кажуть, що в ЄС значно скоротилися посівні площі під ріпаком. Експерти пояснюють це несприятливими погодними умовами в ЄС та відповідно заданими низькими стандартами посівної кампанії.

Оцінки виробництва зменшені для Франції, Румунії та Угорщини, але дещо підвищені для Великобританії та Словаччини, оскільки водний баланс загалом у ЄС погіршується, попри незначне покращення ситуації на Південному Сході Європи. Прогнозовані 5,8 млн га на 2019/2020 маркетинговий рік будуть гіршим базовим показником за 12 років вирощування цієї культури.

Схожа ситуація з ріпаком склалася в Канаді. У Китаї через скасування державного фінансування у 2019/20 рр., ймовірно, площі під ріпаком теж зменшаться.

Основні імпортери та експортери

Найбільше купують ріпак країни ЄС. У сезоні 2018/2019 вони імпортували 4,5 млн т, на другому місці Китай із 4 млн т, третя Японія із 2,5 млн т. Щодо експортерів, то тут прогнозовано п’ятий сезон підряд лідирує Канада з показником 10,6 млн т. Друге і третє місця відповідно зайняли Австралія з 2,3 млн т і Україна з показником 2 млн т.

Нагадаємо, що торік ріпак став сенсацією українського аграрного експорту. Так, протягом січня-листопада 2018 року Україна експортувала 2 млн т насіння ріпаку на $978 млн. Це майже на 20% перевищує результати аналогічного торішнього періоду. Головним покупцем українського ріпаку традиційно стала Європа, забезпечивши понад 3% експортних продажів цієї культури. Відтак невеликий врожай ріпаку в низці європейських країн може позитивно вплинути на збільшення обсягів експорту українського ріпаку і в цьому році.

Читати за темою: Україна наростила експорт ріпаку до ЄС на третину

У цілому прогнозується, що за рахунок високого світового попиту у 2018/2019 МР основні країни-експортери (Канада, Австралія, Україна та Росія) збільшать продаж зерна ріпаку на 7% — до 17,35 млн т.

Після того, як було оприлюднено інформацію про зменшення прогнозу врожаю ріпаку, серпневі ф’ючерси на ріпак на європейській фондовій біржі Euronext зросли протягом тижня на 2,25 €/т до 368,5 €/т або 412,9 $/т. Проте через зростання курсу євро відносно долара з 1,113 до 1,125 доларова ціна серпневих ф’ючерсів зросла до 416,85 $/т.

Наразі ціна на ріпак відносно стабільна і станом на середину червня варіюється в межах 355-365 €/т.

Після введення мит на американську сою зріс попит на український ріпак з боку Китаю. На думку трейдерів, це сприятиме збільшенню конкуренції з європейськими покупцями, які також збільшать попит на український ріпак через низьку врожайність. Однак, якщо в Європу постачатимуть ріпак із Канади, то це може знизити ціни на цю культуру в Україні на 10-15 $/т.

Читати за темою: В Україні хочуть ввести 10% експортне мито на ріпак

Нині ж в Україні форвардні ціни на ріпак становлять 395-402 $/т для липневих поставок. При хороших прогнозах врожаю залишатимуться на цьому ж рівні. За даними торгівельної платформи Zernotorg.ua, нинішні закупівельні ціни на ріпак в Україні коливаються від 10 430 грн/т до 12 337 грн/т.

© Марина Солонар, Kurkul.com, 2019 р.

Виконано за допомогою Disqus