Ріпак на максимум: 5 порад від агрономів із Волині

Ріпак на максимум: 5 порад від агрономів із Волині

18 липня 2019 863 0

Волинська область входить в ТОП-3 регіонів із найбільшою врожайністю ріпаку. Ще б пак — їй із року в рік добре щастить із вологою.

Торік тут зібрали по 3,3 т/га, тоді як загальноукраїнський показник врожайності сягнув лише 2,8 т/га. Завдяки такому росту аграрії Волині за рік збільшили площі під цією культурою на чверть — із 40,4 до 50,5 тис. га.

Узагалі в Україні рентабельність вирощування ріпаку дуже коливається: в одних господарствах вона може складати 25-30%, в інших — 50-60%, а в деяких стабільно триматися на рівні 100%. 

Читати за темою: «Валютний резерв»: ринок ріпаку в Україні та світі

Під час АгроЕкспедиції Ріпак 2019 ми завітали й дослідили ріпакові поля компанії «Волинь-Зерно-Продукт» у Горохівському районі на Волині.

Так-так, саме це підприємство є флагманом регіону у вирощуванні озимого ріпаку і саме тут рентабельність цієї культури сягає тих бажаних 100%. Більше того, озимий ріпак займає у цій компанії майже третину всієї площі оброблюваної землі.  А ще тут впевнені, що ріпак може давати хороший урожай і на піску.

На полях підприємства стабільно збирають більше 4,2-4,4 т/га озимого ріпаку. Минулого року тут були поля-рекордсмени, де вдалося намолотити по 5 т/га. 

Як виявилося, у команди агрономів «Волинь-Зерно-Продукт» є кілька базових порад для всіх, хто вирощує ріпак в Україні. Тож ділимося лайфхаками від заступника керівника агродепартаменту Богдана Ковальчука та головного агронома Тараса Буйволюка.

Читати за темою: Стан ріпаку в Україні в 2019 році — АгроЕкспедиція

Оберіть гарне насіння

Коли в компанії обирають насіннєвий матеріал, то велику роль у прийнятті рішень відіграють характеристики гібридів і їхня ціна.

Богдан Ковальчук, заступник керівника агродепартаменту  «Волинь-Зерно-Продукт»

«Для нашого регіону насамперед цікаві гібриди високоврожайні, стійкі до захворювань і стійкі до перезимівлі», — каже Богдан Ковальчук.

Отже, висока врожайність, стійкість до захворювань та перезимівлі, а також до розтріскування — основні критерії, за якими варто обирати посівний матеріал озимого ріпаку.

Близько 15% площ під озимим ріпаком у «Волинь-Зерно-Продукт» займають гібриди LG Seeds. Найближчим часом у компанії планують збільшувати площі під гібридами цього виробника завдяки високій продуктивності (потенціал багатьох гібридів — 7 т/га) та стійкості до низки хвороб. Зокрема, наступного року пробуватимуть вирощувати новий гібрид Архітект. Як пояснює регіональний менеджер «Лімагрейн Укрaїнa» Олександр Балагура, це високоврожайний гібрид, у нього є стійкість до вірусу жовтухи турнепсу, низки інших хвороб, а також він гарно себе почуває в зимовий період.

Гарно підготуйте ґрунт

Для того щоб отримати дружні й рівні сходи озимого ріпаку, у волинській компанії дуже відповідально підходять до обробітку ґрунту.

Традиційно під ріпак тут землю орють і гарно вирівнюють до посіву. Але через фізичні особливості Волинської області іноді доводиться вирішувати проблему інакше.

«У нас є на підприємстві поля зі складним рельєфом. Окрім оранки, ми можемо використовувати перед посівом глибоку культивацію на глибину 25-28 см. Тобто якщо велика загроза ерозії ґрунту, там проводимо культивацію. А раз у 4 роки робимо глибоке рихлення і руйнуємо плужну підошву», — розповів Богдан Ковальчук.

Добре нагодуйте!

Головним секретом стабільного «ріпакового успіху» хлопці називають потужну систему живлення, яку застосовують у технології. На добрива (нітроамофос, селітру, КАС та комплексні мікродобрива) тут витрачають близько 50% запланованих коштів.

«Основна відмінність нашої технології від багатьох інших — це внесення азотних добрив. Щоменше підприємства дають азотних добрив, то менший збирають урожай», — розповідає Тарас Буйволюк.

Тарас Буйволюк, головний агроном «Волинь-Зерно-Продукт»

Крім того, у компанії «Волинь-Зерно-Продукт» приділяють велику увагу внесенню мікродобрив. Агрономи кажуть, що мають лише позитивний досвід у роботі з цим видом добрив. Мікродобрива завжди допомагають отримати планову урожайність (а тут норма мінімум 3 т/га) і навіть перевиконати план!

Ще, крім комплексних добрив, восени і навесні на ріпакові поля обов’язково вносять бор, оскільки це борофільна культура. Кажуть, що бор — це один із трьох мікроелементів, на який фермери повинні звертати особливу увагу при вирощуванні ріпаку.

Читати за темою: Все, що треба знати про ціну добрив в Україні

Бор відіграє важливу роль під час цвітіння ріпаку — забезпечує його рівномірність. А це, у свою чергу, є запорукою формування більшої кількості стручків і насінин. І, звичайно, бор узагалі важливий для побудови тканин рослин. Тож у «Волинь-Зерно-Продукт» протягом вегетаційного періоду озимого ріпаку вносять приблизно 3-3,5 л бору на 1 га.

Рано посійте

Агрономи «Волинь-Зерно-Продукт» вважають, що ріпак потрібно сіяти починаючи з кінця липня. Завдяки цьому рослини матимуть достатньо часу, щоб сформуватися та отримати якнайбільше вологи у період проростання. 

Головне правило — рослини повинні добре розвинутися восени, тоді навесні їм не страшні посухи.  На пісках посів краще закінчити ще до 10 серпня.

Однак важливо стежити, щоб ріпак не переріс, тобто варто своєчасно застосовувати морфорегулятори. Застосування ретардантів росту сприяє оптимальному розвитку рослин, інтенсивному розвитку кореневої системи, підвищенню витривалості до низьких температур під час перезимівлі.

Також агрономи компанії дійшли висновку, що ріпак дещо краще сіяти за відносно меншими нормами, ніж рекомендовані. Якщо для оптимального терміну сівби найкраща норма висіву становить 500 тис. схожих насінин на 1 га, то при надранніх і ранніх термінах її треба зменшити на 10%. Тож сіють ріпак у «Волинь-Зерно-Продукт» із густотою 450 тис. насінин/га і фактично в зиму входять близько 390-400 тис. насінин на 1 га. 

Місцеві агрономи пояснюють, що менша норма висіву та густота стояння рослин, то краще відбувається гілкування ріпаку. За ранньої сівби за умов достатньої кількості вологи низька норма висіву дозволяє зекономити на насінні без втрат продуктивності культури. Та й ріпак за рахунок гілкування може повністю компенсувати невелику густоту стояння.

Захистіть ріпак повністю

Заступник керівника агродепартаменту Богдан Ковальчук каже, що ріпак — це така культура, за якою треба постійно спостерігати і берегти, як дитину. 

Читати за темою: Шкідники ріпаку

«Ще від посіву, тільки він починає сходити, уже треба до нього дивитися, контролювати і берегти від шкідників та хвороб», — каже фахівець.

Зазвичай на полях компанії проводять 3-4 інсектицидні та 2-3 фунгіцидні обробки оригінальними препаратами. 

Цього року через надлишок опадів на Волині, звичайно, виникали складнощі з обробками, тож агрономічна служба каже: захист озимого ріпаку зробили хоч і не на всі 100%, але результат відмінний.

Читати за темою: Попереджений — значить озброєний: інсектицидно-фунгіцидний захист ріпаку

«Пестицидну обробку перед цвітінням ми пропустили через те, що було багато опадів і зайти в поле просто не було можливості. Але на стані ріпаку це не відобразилось», — розповів агроном Тарас Буйволюк.

Отож, завдяки власному досвіду, помилкам і успіху аграріям Волині вдається відмінно тримати марку передовика з вирощування озимого ріпаку в Україні. 

© Катя Капустіна, Kurkul.com, 2019 р. 

Виконано за допомогою Disqus