Агрохімічний олінклюзив від SAT-LAB: досліджуємо ґрунт

Агрохімічний олінклюзив від SAT-LAB: досліджуємо ґрунт

23 вересня 2019 1790 0

Якщо ви давно працюєте в сільському господарстві, то не з чуток знаєте – розрахувати прибуток наперед неможливо. Безліч факторів вносять свої корективи, і вгадати з культурою, сортом, технологією, погодними умовами і планами шкідників на ваші посіви просто неможливо. Ну, хіба що ви справжній гуру або з пелюшок цікавитесь агрономією. Але і це не гарантує, що на ваших полях завжди буде повний штиль.

Де ж шукати зерно успіху? Хтось скаже: «У точному землеробстві». Можливо, адже такий підхід до ведення агробізнесу і в Європі, і в Америці використовують вже давно, і це дає позитивні результати. Більше того, впровадження точного землеробства стає просто необхідним в умовах стабільного тренду зниження рентабельності агровиробництва. Тому перш ніж «зайти» в поле, треба розібратися, які там ґрунти, який їх потенціал і які культури можуть дати на цьому місці найбільший економічний ефект.

Агрохімічний аналіз: що це і з чим його їдять?

Кожен агроном повинен знати «внутрішній світ» ґрунтів, з якими працює. Для цього й існують компанії, які надають послуги агрохімічного аналізу. В результаті ви матимете точні дані про кислотність та тип ґрунту, його гранулометричний склад, вміст рухомих форм елементів живлення, концентрацію мікроелементів – тобто матимете цілісну картину стану ваших полів. Після такого дослідження зможете працювати не наосліп, а робити точні прорахунки по внесенню добрив, їх нормах і формах, захисту і загальній технології на обраній ділянці.

Крім того, компанії повного спектру послуг надають замовнику консультативний супровід протягом сезону. А інколи можуть і забезпечити господарства технікою для точного землеробства, щоб гарантувати оптимальні умови для впровадження своїх рекомендацій в дію. Саме такий підхід до роботи обрали і в SAT-LAB.

SAT-LAB: дослідження ґрунтів в режимі «все включено»

Весною 2019 року компанія «СІЕЙТІ», яка входить до ГК «Технологія», відкрила на Сумщині центр сучасних досліджень ґрунту SAT-LAB. До цього агрохімічний аналіз проводили лише для своїх господарств. Зокрема, за 2018 рік опрацювали близько 25 тис. га. Проби ґрунту відбирали спеціалісти компанії, а от аналіз доводилося робити в інших агролабораторіях. З часом зрозуміли, що більш ефективно самим проводити повний цикл робіт. Тож придбали потрібне обладнання і заснували Sat-Lab. Наразі потужність і технічна оснащеність лабораторії дозволили перейти на новий рівень і запропонувати свої послуги широкому загалу клієнтів, у першу чергу — фермерам.

Читати за темою: На Сумщині відкрили центр агрохімічних досліджень SAT-LAB

На сьогоднішній день SAT-LAB проводить комплексний агрохімічний аналіз ґрунту, починаючи від забору проб і закінчуючи розробкою системи живлення, картограми поля і агрономічним супроводом. Окрім широкого спектру послуг, однією з основних переваг стала оперативність виконання робіт. Тривалість проведення аналізу залежить лише від умов проведення екстракції елементів живлення, які регламентуються відповідними нормативними документами, на основі яких проводяться дослідження.

 «Територіально лабораторія розташована безпосередньо у кластері агровиробництва групи компаній, тому аналіз грунту в залежності від його фізичного стану виконується від одного до п’яти днів. Це те, чого не було раніше: наприклад, агроному потрібна інформація щодо кількості та форми добрив під озиму пшеницю вже сьогодні, часу на транспортування зразків до лабораторії та виконання аналізу (три-п’ять тижнів) просто немає. У нас все це робиться оперативно і без затримок», — розповідає директор центру сучасних досліджень ґрунту SAT-LAB Руслан Клименко.


Крім цього, в лабораторії SAT-LAB здійснюють аналіз мінеральних добрив, води, посівних якостей зерна та проводять листову діагностику. Такий цілісний підхід дозволяє обрати більш точний маршрут дій на полі. Наприклад, інколи отримати 10-11 т кукурудзи буде вигідніше, ніж дати велику кількість добрив і зібрати 13 т. Не завжди велика врожайність означає більшу прибутковість.

Руслан Клименко, директор центру сучасних досліджень ґрунту SAT-LAB

«Доволі часто стикаємося з проблемою неоднорідної врожайності с/г культур. Зазвичай дана ситуація пояснюється локальним дефіцитом того чи іншого елементу живлення. Проте, як це не парадоксально, нестача поживних елементів у грунті може виникати також і на фоні систематичного застосування добрив у необхідній кількості. І тут у нагоді буде комплексний підхід до аналізу грунту: наприклад, дефіцит рухомих форм фосфору (при високому вмісті загальних форм!) у грунті може бути пов’язаний із неоптимальним вмістом кальційвмісних сполук або з реакцією рН. У даному випадку оптимізація даних показників родючості грунту позитивно вплине на фосфорне живлення рослин. Це дуже важливо, адже в такій ситуації немає сенсу вносити підвищені норми фосфорних добрив, вони все-одно не працюватимуть, це будуть гроші на вітер», — пояснює Руслан Клименко.

Контроль та індивідуальний підхід

Агрохімічний аналіз починається з правильного відбору проби. У SAT-LAB працюють з надійними пробовідбірниками NeatField. Автоматичний відбір проб значно ефективніший, адже економить час і мінімізує людський фактор. До того ж траєкторія руху техніки відслідковується онлайн, а всі дані щодо забору проб зберігаються в електронному вигляді. Тож у будь-який момент доступна повна інформація по траєкторії руху та відбору зразків. Таким чином результати аналізу будуть більш репрезентативними, що гарантує і відповідний ефект на полі.

Важливим етапом проведення агрохімічного дослідження грунту є вибір відповідних методів дослідження. На жаль, наявна нормативна документація не завжди об’єктивно відображує рівень забезпечення ґрунту поживними елементами. Тому окрім «класики», у SAT-LAB активно впроваджують і європейські та американські стандарти, результати аналізу за якими, на нашу думку, є більш інформативними для розрахунку системи живлення. Якщо ж стоїть завдання простежити динаміку вмісту поживних елементів, однозначно рекомендується проводити дослідження за одним і тим же методом.

«Умовно, якщо впродовж ряду років рівень фосфору визначали за методом Чірікова, і отримували показник 120-150 мг/кг, а потім замовнику виконають аналіз по Bray чи Mehlich-3 з показником 40 мг/кг, замовник візьметься за голову. Чому в рази зменшився рівень фосфору? Але насправді різкого зменшення вмісту рухомих форм фосфатів не відбулося, а причина просто у використанні іншого методу. Тож якщо аграрій хоче бачити динаміку, ми будемо робити аналізи тим методом, яким йому робили раніше інші лабораторії – це правильно, і дає змогу відслідкувати покращення чи погіршення стану ґрунту», — розповідає Руслан Клименко.

 Читати за темою: Аналіз ґрунту допоможе оптимізувати витрати на посівну — експерт

Цікаво, що за бажанням замовник може бути присутнім у лабораторії під час виконання аналізів. Щодо цього немає суворих обмежень і зачинених перед носом дверей. Цінова політика теж дуже гнучка.

Руслан Клименко, директор центру сучасних досліджень ґрунту SAT-LAB (ліворуч)

«Ми можемо обговорювати особливі умови щодо виконання агрохімічних досліджень. Це може бути відбір з аналізом через певний час, відстрочка оплати тощо. Зараз ми розглядаємо і такий варіант: для розрахунку системи основного удобрення восени оперативно виконуємо аналіз на вміст основних поживних речовин. Ближче до відновлення весняного циклу польових робіт виконуємо аналіз на вміст мікроелементів з відповідною диференціацією оплати послуги», — пояснює Руслан Клименко.

Не секрет, що точність та об’єктивність результатів будь-якого аналізу напряму залежить від якісного лабораторного обладнання. Лабораторія SAT-LAB оснащена сучасними аналітичними приладами (атомно-емісійний спектрометр  Thermo Scientific, полум’яний фотометр BXW, спектрометри Ulab, установка кислотного розкладання зразків при визначенні азоту по К’єльдалю Velp Scientifica та інше. Працюють у SAT-LAB фахівці з вищою профільною освітою, які пройшли внутрішнє навчання і підготовку. Серед них два кандидати наук.

Як усе відбувається?

Отож, є замовлення. Спеціалісти компанії будують картограми поля, розбиваючи його на сектори. Ділянки визначають за бажанням клієнта і за станом самого поля. Наприклад, на неоднорідних площах, де є локальні ділянки з нижчою чи вищою урожайністю, сектор може бути 5-10 га. Якщо ж значних мінімумів і максимумів за врожайністю і візуальним станом посівів немає, ділянку для дослідження збільшують до 20-30 га. Після чого спеціальна бригада з автоматичним пробовідбірником виїжджає на поле, і обов’язково здійснює об'їзд по контуру поля. Усі роботи проводять з прив'язкою по GPS-координатам; результати інтегруються в системи точного землеробства, наприклад, Cropio.

«Забір зразків здійснюється таким чином, що у кожному секторі машина робить 25-30 точкових проб. Усі проби змішуються в одну об'єднану пробу, яка і потрапляє на аналіз. Наприклад, якщо взяти площу 100 га, ми її розбиваємо на сітку по 10 га, в кожному з секторів беремо до 30 точкових проб. Фактично виходить близько 300 точкових проб з поля. Це дуже добре, дозволяє досягти однорідності і точності аналізу. Всі об'єднані проби надходять до нас у той же день або на наступний і ми одразу приступаємо до аналізу», — пояснює Руслан Клименко.

Далі всі зразки проходять первинну обробку, видаляються сторонні предмети — каміння, мінеральні домішки, залишки соломи, коріння тощо. Потім проби висушують до повітряно-сухого стану в сушильній шафі, після чого зразки подрібнюють і розсіюють за відповідними ситами в залежності від того, як цього вимагає обрана методика.

Не менш важливою є і правильна підготовка лабораторного посуду, чистота якого також впливає на об’єктивність результатів аналізу.

При виконанні аналітичних робіт використовуються реактиви переважно іноземного виробництва, кваліфікації хч та осч. Зокрема, при приготуванні калібрувальних розчинів для роботи спектрометра застосовуються німецькі реактиви Merck, які хоча й коштують дорожче, але цілком себе виправдовують.

Аналіз готовий. Що отримує фермер?

Результат аналізу містить перелік всіх показників, згідно яких проводили дослідження, перелік проб, секторів, з яких було відібрано зразки, та інформацію щодо вмісту поживних речовин. На основі цих даних IT-інженери SAT-LAB розробляють картограму поля, а агрономічна служба — рекомендації щодо системи живлення під обрану культуру.

«Ми не просто пересилаємо ці результати. Наші фахівці обов’язково сідають за стіл переговорів із замовником і коментують всі отримані результати, дають відповідні рекомендації по системі живлення. Що важливо — рекомендації без прив'язки до торгових марок мінеральних добрив. Ми вказуємо кількість діючої речовини, а замовник сам вирішує, добрива якого виробника вносити», — уточнює Руслан Клименко.

Читати за темою: Павло Каленич: головне — відчути потенціал своєї землі

Результати агрохімічного дослідження можуть бути інтегровані в будь-яку систему диференційованого внесення добрив. Якщо ж потрібного обладнання немає, можна скористатися послугами компанії.

«Ми можемо надати послугу з внесення добрив, крім того компанія володіє новітнім парком сучасної сільськогосподарської техніки — сівалки, культиватори, комбайни. Тобто ми можемо допомогти замовнику виконати весь комплекс агротехнічних робіт: аналіз ґрунту, система живлення, підготовка землі, внесення добрива, збирання врожаю. Фермеру не потрібно нікуди більше звертатися, всі сервіси, які його цікавлять, він може отримати у нас», — розповідає Руслан Клименко.

Важливо, що всі проби та результати зберігаються в архівах SAT-LAB. Тож якщо раптом виникне необхідність провести додаткові дослідження у раніше відібраному зразку – жодних проблем не виникає, роботи будуть виконані.

Наразі у планах компанії розширення в напрямку збільшення методів дослідження грунту. На полях земельного банку ТОВ «СІЕЙТІ» спеціалісти агрономічної служби постійно проводять різноманітні  досліди. Основна мета незмінна: шляхом впровадження новітніх методів дослідження грунту досягти сталого зростання рентабельності агровиробництва.

© Вікторія Сумченко, Kurkul.com, 2019 р.

Виконано за допомогою Disqus