Як ростуть долари та автозапчастини — досвід конопляного господарства

Як ростуть долари та автозапчастини — досвід конопляного господарства

27 вересня 2019 2357 0

Посіви технічної коноплі в усьому світі розширюються. Приміром, в Європі за останні 10 років площі під цією культурою зросли з 10 до 43 тис. га. У Канаді відвели для неї біля 40 тис. га. Розширюють площі США. Китай, який займає від 65-75% ринку, у наступні 5-7 років планує збільшити посіви технічної коноплі до 650 тис. га. Отож, як справи на конопляному ринку України — Kurkul.com дізнавався у директора ТОВ «Павловнія груп Україна» Олександра Опанасюка.

Від ідеї до реалізації

У 2016 році технічна конопля займала 3,5 тис. га. У наступних роках її посіви суттєво скоротилися. На це вплинула корупційна складова з боку правоохоронних органів та відсутність потужностей для переробки. З часів СРСР в Україні залишилися лише чотири заводи, які були здатні переробляти конопляну солому і виготовляти з неї текстиль, трикотаж, взуття, папір, целюлозу. Дозвіл на вирощування технічної коноплі мають близько 50 агрофірм і компаній. Але фактично культивують цінну культуру значно менше. 

Історія «Павловнія груп Україна» бере початок з 2015 року, з розвитку біоенергетичного сектора. Підписавши контракт з однією з іспанських компаній, взялися вирощувати павловнію, найбільш швидкоростуче дерево в світі, в Бородянському районі Київської області.

Банк землі зростав, і треба було шукати, якою культурою заповнювати вільні площі. Тож спільно з Асоціацією «Українська технічна конопля» вирішили реалізувати ще один проект — вирощування технічної коноплі. Спочатку планували збирати її тільки на зерно. Але коли заглибилися в цю справу, почали думати і про переробку трести на волокно.

У 2019 році заробили в ґрунт сертифіковане насіння вітчизняного виробника на площі 100 гектарів. Сіяли по цілині, внісши необхідний комплекс мінеральної поживи. Уважно спостерігали за тим, як нова культура росте, набирається сили. Але радість постійно затьмарювали конфлікти з місцевими жителями, які засипали поліцію скаргами на аграріїв.

Називаючи їх наркобаронами, звинувачували в… нелегальному поширенні марихуани. Довелося довго відбиватися від необґрунтованих звинувачень. Збирали збори селян, роз’яснювали: вирощуємо технічну коноплю на законних підставах, маємо ліцензію! Все контролюється відповідними службами! Але повністю цей бунт так і не вдалося погасити. По периметру поля змушені були поставити охорону. У вересні приступили до збору зерна коноплі. 

«Зібрали з кожного гектара до 800 кілограмів зерна. Це непогано, зважаючи на те, що сіяли по цілині і в доволі пізні строки. Урожайність може бути значно вища, якщо попередниками цієї культури будуть соя, горох, інші бобові; як варіант можна розглядати жито. Конопля є хорошим попередником для інших культур, це природний антибіотик», — говорить Олександр Опанасюк. 

На такий товар як конопля потрібно створювати додану вартість

За словами аграрія, проблем із збутом не було — все насіння вже продали на внутрішньому ринку та за кордон для харчової промисловості, переробки на масло, борошно. 

«Далі плануємо збирати тресту з подальшою переробкою на волокно. На сьогодні цей сегмент ринку знищений. Тому запланували звести за власні кошти стаціонарний завод з переробки волокна. Його рентабельно ставити біля своїх полів. Де це буде — на Волині, Київщині чи на Півдні — ще не вирішили.  Вже підписали контракти з європейською компанією на поставку обладнання; в наступному році його будемо монтувати», — говорить аграрій.

За словами Олександра Опанасюка, ринок застосування волокна величезний. Воно йде на виготовлення цінних паперів, наприклад, американських доларів. Дуже потребує цієї сировини автомобілебудування — її додають, щоб полегшити конструкцію машин. 

«Я бачив окремі деталі «Фольксвагена», які були на 50% з волокон коноплі. Волокна служать чудовим утеплювачем будинків тощо. У перспективі маємо намір звести ще один завод — з переробки целюлози», — говорить директор «Павловнія груп Україна».

В Україні можна вирощувати тільки технічний вид коноплі. Виробників обмежують у сортах відповідними характеристиками — не можна вирощувати коноплю, яка перевищує 0,08% безнаркотичних канабіноїдів. Сорти терапевтичного призначення мають від 0,2%. 

«Як тільки в реєстрі з’являться сорти, які будуть відповідати цим характеристикам, розглядатимемо і цей напрям. Наскільки мені відомо, вже підготовлено законопроекти про вирощування коноплі терапевтичного напряму. Ці сорти міняють всю структуру конопляного ринку. Вони дозволяють з мінімальними затратами отримувати продукт із високою рентабельністю, його можна використовувати для виробництва косметики, біологічних добавок, продуктів харчування з підвищеним вмістом канабіноїдів тощо. На наступний рік плануємо збільшити площі під технічною коноплею як мінімум до 400 гектарів, якщо буде можливість, навіть до 700 гектарів. Ми далі хочемо розширювати банк землі», — говорить експерт.

Україна займала лідируючі позиції по коноплі в колишньому Союзі. І зараз вітчизняні сорти вважаються одними з найкращих у світі. Але нам треба збільшувати посіви під цією культурою, серйозно займатися переробкою сировини. Щоб у цьому сегменті повернути втрачені позиції. Ми можемо і повинні робити якісний продукт із доданою вартістю і відправляти його на експорт. А це нові надходження валюти в державну скарбницю. До нас на цей ринок почнуть активніше заходити інвестори.

© Василь Закревський, Kurkul.com, 2019 р.

Виконано за допомогою Disqus