Іван Слободяник, Юрій Крутько та Григорій Пуга на Земельному Віче

Ринок землі vs іноземці: що думають фермери?

13 листопада 2019 1118 0

На початку листопада у Києві відбувся новий раунд онлайн-батлу Земельне Віче. У цьому заході взяли участь представники малого, середнього та великого агробізнесу.

Організатором заходу виступив радник прем’єр-міністра, депутат парламенту 8-го скликання Олексій Мушак, партнерами — AgroPolit.com, Latifundist.com, Kurkul.com.

Читати за темою: Ринок землі vs іноземці: думка українського фермера з іноземними інвестиціями.

То що ж думають українські фермери про можливість продажу землі іноземцям?

Юрій Крутько

Керівник господарства «Славутич Агро» й голова Аграрної партії України Юрій Крутько добре відомий у фермерських колах. Його підприємство обробляє близько 2 тис. га у Бобринецькому районі Кіровоградської області.

Учасник Земельного віча пояснює, що багато вітчизняних фермерів виступають проти дозволу іноземцям купувати землю сільгосппризначення після відкриття ринку лише через нерівну конкуренцію. У малого і середнього бізнесу в Україні наразі просто немає коштів на придбання земельних активів. А якщо банки, на думку Юрія Крутька, пропонуватимуть кредити, то ставки традиційно будуть досить високими — 20-30%.

Юрій Крутько, голова Аграрної партії України

У той час іноземці, особливо європейці, мають зазвичай набагато вигідніші умови кредитування і платять за ставкою 1-3%.

Фермер додає, що навіть на українському ринку умови роботи з банками будуть відрізнятися для МСБ і крупних агрокомпаній. Так, керівник «Славутич Агро» кредитується у великому агрохолдингу — і платить по 14%. Тоді як агрохолдинг, імовірно, має більш вигідні умови і бере позики зі ставкою лише 7-8%. Крім того, він наголосив, що проблемою на ринку землі можуть стати дії спекулянтів та перекупників.

«Щоб уникнути зловживань, слід розробити відповідні запобіжники, як, наприклад, заборона перепродажу землі у перші 5 років. Можливо, слід на першій хвилі обмежити продаж фізичним особам до 500 га. Подивитися як працює ринок, не поспішати, робити все дуже обережно», — каже Юрій Крутько.

Іван Слободяник

Голова «Агро-Продовольчої Ради» Іван Слободяник, коментуючи можливість продажу землі іноземцям, зазначив, що на початковому етапі слід ввести обмеження на продаж землі іноземцям на перші 10 років. Це відповідатиме національним інтересам та сприятиме створенню заможного українського селянства.

Іван Слободяник, голова «Агро-Продовольчої Ради»

Як приклад Іван Слободяник навів досвід Польщі та Литви.

«У Польщі іноземці 10 років не мали доступу до ринку землі. Хоч ЄС і вимагає вільного ринку. В Литві також доступ іноземців до землі був обмежений. Моя думка – ми не повинні вигадувати велосипед. Слід взяти польський і литовський досвід і адаптувати до наших реалій», — заявив він.

Говорячи про відкриття ринку землі в цілому, Іван Слободяник зазначив, що де-факто ринок землі вже існує. Але він викривлений через відсутність державної політики в цьому напрямку

«Ні для кого не секрет, що хабар у $300-500 продовжує договір оренди в Держгеокадастрі. Усе це через відсутність в Україні верховенства права, чесних правоохоронних органів та судів. Тому сьогодні цю проблему можна вирішити тільки приватним правом», — зазначив Іван Слободяник.

Григорій Пуга

Генеральний директор ТОВ «Краєвид Поділля» Григорій Пуга давно працює з іноземними інвестиціями, що разом із сучасними технологіями дало можливість створити ефективне сільгоспвиробництво.

Григорій Пуга, генеральний директор ТОВ «Краєвид Поділля»

Фермер впевнений, що коли господарствам з іноземними інвестиціями обмежать доступ до ринку землі, його господарству доведеться згорнути діяльність.

«Ми залучили іноземні інвестиції 12 років тому. Працюємо чесно, офіційно, прозоро, платимо всі податки. Водночас кістяк нашої команди складають українці, а співробітники компанії мають право бути співінвесторами. Ми взаємодіємо з громадами, допомагаємо їм. Чому ми далі не можемо працювати тут, інвестувати в землю?», — запитує керівник ТОВ «Краєвид Поділля».

Григорій Пуга зазначив, що думку про продаж землі слід питати не стільки фермерів, скільки пайовиків, 30% яких готові продати землю з відкриттям ринку землі. 

Щоб змінити думку решти, необхідно мати чітко прописане законодавство, дотримання верховенства права та прозорість процесу.

«У нас надіслали сільрадам опитування: потрібно чи ні продавати землю іноземцям. Всі говорять, що ні. Але ніхто не згадує, що була в кінці примітка — ми за, якщо все буде прозоро», —  розповідає Григорій Пуга. 

Як приклад такої прозорості та лібералізму керівник ТОВ «Краєвид Поділля» пригадав досвід Прибалтики, де після проведення ліберальної земельної реформи 15% земель дійсно придбали іноземці-фермери. Він зазначив, що слід враховувати невідворотну асиміляцію. Адже через кілька поколінь такі німецькі, китайські, чеські інвестори стануть українцями.

Як бачимо, думки, що висловлювалися в ході віча щодо доступу іноземців до ринку землі, неоднорідні. Та усі представники галузі, незалежно від розміру бізнесу, одностайні у тому, що такий ринок має містити «запобіжники», що унеможливлять спекуляції та забезпечать прозорість усіх операцій.

© Андрій Яцина, Kurkul.com, 2019 р.

Виконано за допомогою Disqus
Матеріали за темою