Реклама
Автоматні черги в кукурудзі на Черкащині — боротьба за врожай загострюється

Автоматні черги в кукурудзі на Черкащині — боротьба за врожай загострюється

30 вересня 2020 2276 0

Жнива — час, багатий на урожай не тільки зернових культур, а й випадків рейдерства. Зовсім недавно на Kurkul.com ми розповідали про боротьбу за урожай соняшника на Харківщині, як нам написали про інший резонансний випадок у с. Калинівка Черкаської області. Слідство за цим випадком ще триває, тому ми викладемо лише факти та коментарі різних сторін конфлікту, а хто правий у цій ситуації — пропонуємо розібратись вам самим.

Читати за темою: Вибиті зуби та арештований комбайн — як харківська поліція та фермери урожай ділили

Офіційна версія

За інформацією правоохоронців, 19 вересня, пізно ввечері, до Городищенського відділення поліції надійшло повідомлення про те, що в с. Калинівка близько 20 осіб захопили поле та за допомогою комбайнів збирають урожай кукурудзи. 

Усім, хто намагався перешкодити, зловмисники погрожували зброєю та навіть зробили кілька пострілів. У результаті пошкоджено автомобіль, власник якого перебував на момент стрілянини у салоні. На місці події у правопорушників вилучили важку сільськогосподарську техніку, зокрема комбайни та вантажні авто, крім того, виявили та вилучили 5 одиниць зброї та набої до неї. 

«Слідчі Городищенського відділення поліції розпочали  кримінальне провадження за частиною 4 статті 296 (хуліганство), а також дії правопорушників кваліфіковані як замах на крадіжку в особливо великих розмірах, вчинений організованою групою. Правопорушникам загрожує до 12-ти років позбавлення волі з конфіскацією майна», — підсумували у повідомленні. 

Хто засіяв ці поля?

Конфлікт стався між ТОВ «Черкаси Дніпро-Агро» та ФГ «Наумець», яке заявило про свої права на урожай кукурудзи, що була засіяна на понад 100 га землі. Натомість у ТОВ «Черкаси Дніпро-Агро» зауважують, що підстав для цього немає, адже ці ділянки знаходяться в оренді підприємства вже не перший рік, а охорону на поле поставили, оскільки у цьому районі рейдерські захоплення стаються доволі часто.

«Яка була ситуація: наш тракторист повертався з поля, на якому збирав соняшник. У нього до комбайну була причеплена жатка для соняшника, це видно. Його підрізали, витягли з комбайна і приставили йому до скроні зброю. Цей тракторист не мав жодного відношення до поля, на якому відбувалися всі події. Далі відбувалося таке: директор ФГ «Наумець» Денис Жукович під’їхав до поля, на якому відбувся конфлікт, і прорізав колесо в одному комбайні, а потім і ще в одному. Відразу після цього я подзвонив до Городищенського відділу поліції, заявив про вчинені дії», — розповів хронологію подій адвокат підприємства «Черкаси Дніпро-Агро» Михайло Яковишин.

Далі на місце почали з'їжджатись жителі громади, здійнявся галас та почалась сутичка, в ході якої прозвучало кілька пострілів із вогнепальної зброї, які, на думку Михайла Яковишина, зробив саме директор ФГ «Наумець». Однак крапку в цьому можуть поставити лише відповідні експертизи. За словами адвоката, поліція прибула відразу після інциденту з комбайнами, взяла всі свідчення, провела огляд техніки та зброї охоронців, які були присутні на місці події.

«Тому мені цікаво, з якою метою через сім з половиною годин приїжджає спецпідрозділ «КОРД», демонстративно оминає п’ять десятків людей, частина з яких озброєна і цього не приховує, і починає класти на землю охоронців і представників підприємства. На той момент уже був етап з’ясування цивільно-правових відносин, в якому, наприклад, охоронці взагалі участі не брали. У них же неправомірно вилучили особисті речі, телефони, автівки, які жодного стосунку до справи не мали», — наголосив Михайло Яковишин.

Необхідно зазначити, що 19 вересня директор ТОВ «Черкаси Дніпро-Агро» Валерій Артеменко написав заяву до поліції про вчинення хуліганських дій.

Проте це думка однієї сторони, тож ми вирішили взяти коментар в опонента даної справи — керівника ФГ «Наумець» Дениса Жуковича для того, щоб максимально висвітлити дану справу для читачів.  

Читати також: Земля розбрату: боротьба за відумерлу спадщину на Чернігівщині

Рейдерство чи довготривала боротьба за паї?

Денис Жукович розповів, що конфлікт ФГ «Наумець» та ТОВ «Черкаси Дніпро-Агро» розпочався ще у 2013 році, коли Іван Наумець (колишній керівник) вирішив займатися фермерським господарством.

«Він домовився з рядом людей про укладання договорів оренди на паї, поїхав до реєстраційної служби, де йому відмовили в прийнятті документів, мотивуючи тим, що бракує певних паперів. В той же день, о 10-ій годині вечора, його зупинила машина та невідомі здійснили напад. Тільки о 5-ій годині ранку Івана Миколайовича знайшли без свідомості, його забрала швидка з тяжкими тілесними ушкодженнями. За цим фактом було порушено кримінальну справу. Коли він вийшов із лікарні, то виявилось, що ті паї, які він намагався взяти в оренду, вже зареєстровані на ТОВ «Черкаси Дніпро-Агро». З цієї резонансної справи почався подальший конфлікт», — згадує керівник.  

Коли Денис Жукович став новим керівником ФГ «Наумець» то, за його словами,  також почав отримувати погрози.

«З того часу почали постійно надходити погрози з боку ТОВ «Черкаси Дніпро-Агро», вмотивовані тим, що ми відібрали землю у «монополістів» і взагалі заважаємо розвиватися підприємству. Вимагали, щоб ми відмовилися від ведення фермерського господарства та повернули їм паї, а через деякий час у нас згорів склад, трактор та вантажна машина. За цією справою також було порушено кримінальну справу, але все затихло», — розповідає Денис Жукович. 

У 2018 році до ФГ «Наумець» перейшло близько 12 пайовиків, і земельний банк господарства становив понад 120 га. Проте ділянки були розкидані по полях, а для обробки, як відомо, необхідний вільний під'їзд для техніки, тому було прийнято рішення укласти договір з ТОВ «Черкаси Дніпро-Агро» про обмін паями, і вони, у свою чергу, підтримали таку ініціативу. Крім того, при укладанні договору було проговорено момент можливого продажу фермерського господарства, і підприємство було згідне надати вигідні умови.  

«Ми почали з ними більш-менш спілкуватися. Був проведений обмін ділянками площею 123 га, далі ми віддали ще частину землі в суборенду, тому що не було можливості її обробляти. Днів 10 тому була розмова, що вже 2 роки за цю суборенду нам гроші не повертають, у висновку постало питання повернення суборенди. Вирішили провести зустріч, яка почалась зі слів: «Ну продавайте вже своє господарство», проте ми пояснили, що плани помінялися і ми будемо надалі працювати. Їм це настільки не сподобалося, що почалися погрози зробити все можливе, щоб вижити нас із цього села. Крім того, вони попередили, що ми не заїдемо на свої земельні ділянки, тому що вони поставлять там охорону», — описує процес перемовин Денис Жукович. 

Через тиждень після перемовин він отримав дзвінок від Івана Наумця з описом ситуації: на полі господарства працюють 3 комбайни, які збирають урожай. Денис Жукович приїхав на місце та побачив, що в'їзд до ділянки заблоковано двома машинами, а на самому полі стоять люди з автоматами.  

«Я залетів на поле, об'їхавши машини по колії, заскочив у кукурудзу, щоб комбайн зупинився, а він почав намагатися мене об'їхати, в цей же момент до мене почала рухатися машина ТОВ «Черкаси Дніпро-Агро». Коли вони вже під'їхали до мене, вибігла юрба людей з автоматами і пістолетами. Авжеж, я злякався, як усі нормальні люди, заблокував двері, почав тікати від них, тоді прозвучало близько 10 пострілів у мою машину! Іван Наумець одразу ж зателефонував до поліції, а я — до Департаменту стратегічних розслідувань у Черкаській області і згодом на місце приїхав начальник слідства та спецпідрозділ, а також співробітники поліції, які дуже швидко зреагували та затримали всіх, хто залишився на полі на той момент. Було вилучено пару пістолетів та автомат Калашникова», — розповідає фермер. 

Директор ФГ «Наумець» також показав договір суборенди, підписаний у тому числі і ТОВ «Черкаси Дніпро-Агро». Директор підприємства Валерій Артеменко, в свою чергу, не заперечував, що цей договір підписав особисто. За словами Дениса Жуковича, договір суборенди був укладений на невизначений термін — його дія закінчується тоді, коли сторони разом приймуть рішення про його розірвання. 

Наразі ситуація загострилась настільки, що вже дійшла до стрілянини та залучення загону спецпризначенців, проте хто правий — вирішувати правоохоронним органам та нашим читачам. А ми продовжуємо тримати руку на пульсі. Хочеться побажати обом фігурантам справи зберігати холодний розум та якнайшвидшого вирішення даної справи.


© Анастасія Герасименко, Kurkul.com, 2020 р.

Виконано за допомогою Disqus