Особливості зимових опоросів: 4 поради як не втратити молодняк

Особливості зимових опоросів: 4 поради як не втратити молодняк

2 січня 2020 955 0

Багатоплідність свиней, здатність приходити в статеву охоту цілорічно у поєднанні зі скоростиглістю роблять свинарство перспективною галуззю сільського господарства. Один із важливих технологічних моментів — підготовка до опоросу та сам опорос. Особливо ретельно потрібно готуватися у зимовий період, коли низькі температури, відсутність інсоляції, моціону, одноманітний раціон можуть негативно вплинути на показники багатоплідності та виходу молодняка у підсисний період.

Аби примножити поголів'я, запобігти мертвонародженості поросят та падежу, скористайтесь порадами від Kurkul.

Готуємо приміщення

За 5 днів до очікуваного опоросу глибокопоросну свиноматку переводять в окреме попередньо вимите, продезінфіковане розчином вапна приміщення чи станок. Оптимальна температура — не нижче +15 °C, без протягів. При нижчій температурі свиноматка використовуватиме отриману з кормом енергію на обігрів тіла, можуть виникнути проблеми з опоросом (слабкі перейми). Коли ж в маточнику буде тепліше за 15 градусів, то молочність може знизитись.

Для обігріву маточника використовують:

  • Локальний підігрів у вигляді груб, «буржуйок», які опалюються дровами, палетами, соломою, соняшниковим лушпинням.
  • Централізований підігрів за рахунок використання теплообмінників та теплових насосів. Принцип такий: тепло, яке генерується тілом тварин і виводиться із приміщення вентиляційними системами, повертається назад до маточника. Така система є екологічною, проте не набула поширення через високу вартість.
  • Вентиляційні системи з підвальним припливом повітря та геотермальну систему вентиляції (GTS), за якої припливне повітря проходить через прокладене під приміщенням каміння. Припливне повітря підігрівається чи охолоджується в підземних каналах або під час проходження через каміння за рахунок температури ґрунту (влітку — до 10 °C, а взимку — до 5 °C).

Нормуємо раціон глибокопоросної та лактуючої свиноматки

Аби тварина максимально реалізувала генетичний потенціал, порадувала багатопліддям, зоотехніки радять:

  1. Забезпечити у раціонах кількість повноцінного протеїну, марганцю, йоду, селену, вітамінів А, рибофлавіну та пантотенової кислоти. Якщо влітку фермер може вряди-годи додати свиноматці до концентрованих ще й зелених кормів (гарбузів, люцерни, кормових трав), то взимку у більшості приватних господарств практикується виключно годівля концентрованими кормами. Для забезпечення розвитку всіх ембріонів, легкого опоросу, хорошої лактації до раціону глибокопоросної чи лактуючої свиноматки необхідно додавати спеціалізовані БМВД (білково-мінерально-вітамінні добавки). В останній місяць поросності свиноматкам бажано давати по 0,4-0,8 кг пшеничних висівок, які мають проносну дію і сприятливо впливають на роботу шлунково-кишкового тракту.
  2. Подбати про освітлення. Аби свиноматки приходили регулярно в охоту, не було перегулів, потрібно у свинарнику створити світловий день тривалістю 16-18 годин. Довгий період темряви пригнічує активність яєчників. Тому освітлення+годівля = запорука цілорічних опоросів. Такий же режим необхідно підтримувати у маточниках. Якщо світлові періоди довші, поросята мають більше можливостей, щоб пити, отже, кількість спожитого ними молока збільшується. Таким чином гарне освітлення призводить до кращого росту молодняка. Це також збільшує шанси на виживання слабких поросят. Оптимальним для маточника є рівень освітлення від 100 до 150 лк.
  3. Мінімізувати зоотехнічні та ветеринарні заходи. Порушення експлуатаційних умов супроводжується стресами. Це порушує гонадотропну функцію гіпофізу і прогестерон-синтезуючу функцію жовтого тіла. Через це частина ембріонів може розсмоктуватися або завмирати на різних стадіях розвитку. Тому ніяких різких звуків, невиправданого перегрупування.
    Дбаємо про підігрів поросят
    Оптимальною температурою для новонароджених поросят є +37 °C. Вони не мають грубої щетини чи прошарку підшкірного сала. Тому відразу після народження кожні 30 хвилин знижують температуру тіла на 3 °C. Переохолодження у поєднанні зі слабким імунітетом призведе до загибелі поросят. А підсисний період і так характеризується найвищим процентом відходу молодняка свиней у порівнянні з іншими етапами вирощування.

Читати за темою: Персональний агрономічний супровід 80 Lvl: як працює програма спільного вирощування

Але якщо в одному приміщенні чи секції, де свиноматка та молодняк, створити окремі температурні зони, де буде не вище +15 °C та +37 °С для новонароджених? Спеціалісти рекомендують розділити секцію на два відділення. У частині для новонароджених поросят поставити брудер — окрему будку з локальним підігрівом у вигляді інфрачервоної лампи, електрокилимка чи спеціальних керамічних теплових панелей.

 

Всі інші моменти підготовки та проведення зимових опоросів не відрізняються від літніх чи осінніх. Продумавши всі проблемні моменти, можна не боятися падежу поросят від переохолодження. Наостанок нагадаємо, що десятиліттями фермери для подальшого відтворення стада відбирали свинок саме із пізньоосінніх та зимових опоросів. Що ж, зимових опоросів боятися — без прибутку залишатися.

© Марина Солонар, Kurkul.com, 2020 р.

Виконано за допомогою Disqus

+ 5° ... - 2°

Вітер

0.9м/с

Опади

0мм

Вологість

69%