Водні потреби сільського господарства та джерела водопостачання

Водні потреби сільського господарства та джерела водопостачання

13 січня 2020 5647 0

Де знайти достатню кількість доброякісної води? Це питання було важливим для багатьох поколінь. Виробникам продукції тваринництва та рослинництва, для ірригації, домашнім господарствам та муніципалітетам потрібна велика кількості води хорошої якості. Сільськогосподарська галузь витрачає більше води, ніж будь-яка інша галузь. Типові потреби у воді для сільського господарства наведені в таблиці 1. Потреба у забезпеченні водою для особистого користування та тваринництва є найбільш критичною. В останні роки зростає інтерес до зрошення. А для поливу потрібна дуже велика кількість води. Та водопостачання у 5 галонів на хвилину (19 л/хв - прим. ред.) без накопичувача зазвичай є достатнім лише для домашніх господарств, включаючи будинок і худобу. Розбризкувачам, які використовують для зрошення земель потрібна потужність водопостачання до 10 г/хв на акр (95 л/хв на га - прим. ред.), тоді як крапельне зрошення вимагає від 3 до 7 г/хв на акр (28-66 л/хв на га - прим. ред.). Залишається питання: Де можна знайти надійне джерело водопостачання та які типові переваги і недоліки кожного?

Муніципальний водогін

Якщо ви знаходитесь поблизу муніципального водоканалу, то іноді можна придбати воду у цього постачальника. Муніципальна вода є якісною і зазвичай подається під мінімальним тиском 40 фунтів на квадратний дюйм (2,7 атм. - прим. ред.). Проте муніципальні постачальники води можуть обмежувати норми використання або обсяги води, яка може бути взята, або можуть обмежувати час використання води. Ці обмеження встановлені для захисту інших користувачів в системі.

Типові потреби у воді для сільського господарства 

 

Тип водокористування

 
 Щоденна

потреба у воді

(л/добу)

 

 Щорічна

потреба у воді

(м3/рік)

 Особисте користування (на особу) 190 74
 Молочна корова 132 49,3 
Кастрований бичок 76 27,1
Кінь 45 16
Кури (на 100 голів) 34 12,3
Свиня 5,7  2,5
Обприскування   46,3 на га
Зрошення (вологий клімат)   1 541,8 на га
Зрошення (посушливий клімат)   6 167,5 на га

Поверхневі води

Поверхневі води, що стікають з місцевих басейнів річок, часто можна збирати та зберігати у ставку, а потім використовувати для забезпечення потреб у воді сільського господарства. Окремі будинки чи господарства рідко використовують поверхневі води, оскільки якість води є незадовільною і вимагає певного рівня очищення, перш ніж вона буде придатною для споживання. Поверхневі річкові стоки часто можна збирати і накопичувати для поливу в періоди, коли опади менші, ніж зазвичай.

У Пенсильванії на кожні 2 акри водозбору до водосховища можна зібрати приблизно 1 акр-фут води (з 1 га - 1542 м3 - прим. ред.). Частина цієї води втратиться, оскільки просочиться через дно ставка та випарується з його поверхні. Втрати від просочення та випаровування можуть становити від 40 до 60% об'єму водойми. Тому потрібно близько 4 акрів водозбору для постачання 1 акр-фута придатної води на рік (1,3 га водозбору для збору 1000 м3 на рік - прим. ред.). 

Читати за темою: Агропрогноз: особливості впливу вітру на майбутній урожай

Ставки для зберігання повинні мати додаткову здатність затримувати осад, який буде осідати з захопленої води. Поживні речовини у поверхневому стоку можуть спричиняти ріст водоростей та інших рослин у ставках, особливо в теплу погоду.

Якщо ділянка, що зрошується, знаходиться біля струмка, що живиться з великого басейну ріки, можливо, можна просто відвести воду зі струмка, не будуючи водосховище.

Підземні води

Підземна вода часто є достатньо хорошої якості, тому може використовуватися для подачі, як побутова вода або для господарств без серйозного очищення. Підземні води також можна розглядати як джерело води для зрошення. Підземні води отримуються із землі шляхом буріння свердловини у водоносних пластах (або водоносних горизонтах) та встановленням помпи для підйому води зі свердловини.

Розміщення та буріння свердловини, яка забезпечить належну, якісну воду, ― дороге завдання, яке потребує допомоги кваліфікованого гідрогеолога. Навіть тоді немає впевненості у створенні успішної свердловини. Оскільки ґрунтові води зберігаються у ґрунті та скельних шарах під поверхнею землі, де її неможливо побачити, немає гарантії того, що підземні води є у кількості, необхідній для забезпечення ваших намічених потреб. Свердловини, розташовані навмання або поблизу призначеного місця використання, мають дуже обмежений шанс на успіх. Були розроблені наукові методи для розміщення свердловин, щоб вони проникали в зони розломів під поверхнею землі. Свердловини, розташовані в зонах розломів гірських порід, будуть виводити більшу кількість води, ніж свердловини, пробурені в зоні, де порода без розломів. Виявлення зон розломів гірських порід, а ще краще, пошук перехрестя двох зон скелястих порід може бути трудомісткою і дорогою процедурою. Тільки гідрогеологи, які мають спеціальну підготовку, можуть мати достатню кваліфікацію для пошуку свердловин за допомогою цієї методики. Якщо ви плануєте розробку підземних вод, найкраще спочатку проконсультуватися з гідрогеологом, який допоможе знайти місце для свердловини і який може проаналізувати можливості пошуку адекватної кількості води. Інформація про хороші місцеві свердловини може бути важливою основою гарного врожаю на вашій ділянці.

Albert Jarrett, рrofessor at Penn State University.

Переклад з англійської. Джерело - extension.psu.edu

© Kurkul.com, 2020

Виконано за допомогою Disqus